Recenze

Recenze Nikon D700 a Canon EOS 7D: foťáky do 6000 Kč

Luděk Bouška
28. 7. 2022 | 5 minut čtení

Mnoho začínajících fotografů žije v představě, že kvalitní foťák stojí spoustu peněz, zatímco ty levné jsou jen pro "amatéry", kteří to s focením nemyslí moc vážně. Ale pozor, je tu náš Bazar a v něm je k nalezení spousta lahůdek za neuvěřitelně dobrou cenu. My jsme si jako strop stanovili částku 6000 Kč a nestačili jsme se divit, jaké stroje bychom si za tuto cenu mohli dovolit. Vybrali jsme full frame legendu Nikon D700 a podobně oblíbený Canon EOS 7D. Podívejte se, jak tyto z dnešního pohledu historické přístroje vyhovují nárokům současného fotografa.

Hodnocení odborníka 80%

Popis

Ještě před pár lety je používali profesionálové, dnes je v Bazaru koupíte doslova za pár tisícovek. Mluvím konkrétně o Nikonu D700 a Canonu EOS 7D, které jsme si vybrali k vyzkoušení. Limit 6000 Kč jsme si stanovili jen tak od oka a věděli jsme, že v Bazaru za tuhle částku určitě vybereme nějakou zrcadlovku, která by mohla zaujmout začínající fotografy, kteří mají hluboko do kapsy, nebo prostě nechtějí investovat větší částky. Ale že se za takovou cenu dají koupit přístroje před pár lety určené těm nejnáročnějším fotografům, to jsme nečekali.

recenze-canon-eos-7d-nikon-d700_review-001

Na co si dát pozor při výběru fotoaparátu v Bazaru

Možná vás teď napadne, že koupě foťáku v Bazaru není úplně bez rizika. Nemůžete přece vědět, jak se k přístroji předchozí majitel choval a co všechno si vybraný přístroj prožil. Samozřejmě máte pravdu, ale jen z části. V našem bazarovém oddělení totiž všechny přístroje zkoušíme, takže by se nemělo stát, že byste koupili foťák, který nefunguje. Ale i tak od nás máte záruku 14 dní na ověření funkčnosti, protože my tak dlouho každý přístroj prostě zkoušet nemůžeme. A máte ještě celý rok záruku na skryté vady, takže zmíněné riziko je opravdu malé.

Samotný fakt, že má foťák hodně nafoceno, ještě nemusí znamenat, že se blíží konec jeho životnosti. Ale i tak doporučujeme vyfotit pár zkušebních fotek a překontrolovat například tzv. mrtvé pixely. Pokud se jich ve snímku objeví větší množství, je to už varovný signál. 

Mechanická poškození, nebo nadměrné opotřebení poznáte už na pohled (dokonce i na webu - každý přístroj fotíme), takže záleží na tom, jak výhodná je nabízená cena a jestli jste za ni ochotni zamhouřit oko a smířit se s tím, že bazarový foťák nebude vypadat jako nový. Pro někoho to ale může být i výhoda. Ošoupaný fotoaparát je "cool", hned s ním budete vypadat jako ostřílený fotograf. A navíc takový přístroj není tolik lákavý pro ruce nenechavců, takže pokud plánujete cestu do oblastí se zvýšenou kriminalitou, můžeme značně opotřebovaný fotoaparát za dobrou cenu jenom doporučit.

Nezapomeňte také na to, že starší přístroje mohou používat paměťové karty, které v dnešní době už nejsou běžně k dostání. Ujistěte se tedy, že budete mít na co fotit. Podobná situace může nastat s baterií, u staršího přístroje už nemusí být baterka v nejlepší kondici. Naštěstí máme v nabídce širokou řadu akumulátorů od neoriginálních výrobců, takže ani paměťová karta a ani baterka nemusí znamenat žádné omezení.

recenze-canon-eos-7d-nikon-d700_review-002

Nikon D700 a Canon EOS 7D - výkon

Asi nemusím nijak zdůrazňovat, že současné fotoaparáty jsou co do parametrů snad ve všech ohledech výkonnější než ty bazarové. Ale to vás nemusí nijak omezovat, důležité je totiž to, co od fotoaparátu očekáváte a pro jaké účely plánujete fotoaparát z druhé ruky využít. Například rozlišení snímače Nikonu D700 nabízí "pouze" 12 Mpx, což v porovnání s dnešními přístroji opravdu není mnoho. Ale to neznamená, že byste se museli moc omezovat například ve velikosti výtisku vašich fotografií. Bez problémů vytisknete třeba metrovou zvětšeninu... 

Pokud jde o obrazový výkon při nastavení vyšších citlivstí ISO a dynamický rozsah, udělejte si obrázek sami. Můžete si prohlédnout ukázkové fotky, které si můžete stáhnout v plném rozlišení a pak jsou níže testovací snímky, které mluví za vše. Jen doplním, že byly převedeny z RAWu v programu Capture One 22. Testovací snímky na ISO nebyly vůbec nijak upraveny, byly vyexportovány bez jakéhokoliv zásahu.

Nikon D700 - citlivost ISO

1 2 3 4 5 6 7 8
  1.  ISO 200
  2.  ISO 400
  3.  ISO 800
  4.  ISO 1600
  5.  ISO 3200
  6.  ISO 6400
  7.  ISO 12800
  8.  ISO 25600

Nikon D700 - dynamický rozsah

1 2 3 4 5 6 7 8 9
  1.  zesvětleno o 4 EV
  2.  zesvětleno o 3 EV
  3.  zesvětleno o 2 EV
  4.  zesvětleno o 1 EV
  5.  bez úprav
  6.  ztmaveno o 1 EV
  7.  ztmaveno o 2 EV
  8.  ztmaveno o 3 EV
  9.  ztmaveno o 4 EV

Canon EOS 7D - dynamický rozsah

1 2 3 4 5 6 7 8 9
  1.  zesvětleno o 4 EV
  2.  zesvětleno o 3 EV
  3.  zesvětleno o 2 EV
  4.  zesvětleno o 1 EV
  5.  bez úprav
  6.  ztmaveno o 1 EV
  7.  ztmaveno o 2 EV
  8.  ztmaveno o 3 EV
  9.  ztmaveno o 4 EV

Kde tedy budete muset mít se staršími přístroji trochu soucit? V rychlosti. Pokud hledáte foťák na focení sportu, chtě nechtě budete muset přijmout fakt, že za poslední roky se fotoaparáty neuvěřitelně zrychlyly. A to nejen v sériovém snímání, ale i v autofokusu. Neznamená to ale, že by Nikon D700 nebo Canon EOS 7D neuměly zachytit rychlé akce, jenom vám dá zachycení klíčového snímku daleko víc práce. Osobně to nevnímám negativně, protože pokud se naučíte fotit sport s pomalejšími přístroji, budete to mít v budoucnu o to snažší, až si pořídíte novější přístroj. :)

Chci navštívit bazar

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer: první Laowa s automatickým zaostřováním

Recenze Fujifilm GFX 100 II

Shrnutí

Nikon D700 byl představen v roce 2008, Canon EOS 7D v roce 2009. V té době oba patřily k absolutní špičce ve své kategorii a i když přišli daleko výkonnější nástupci, rozhodně se nedá říci, že byste s těmito modely nemohli i dnes pořídit skvělé snímky. Jenom je třeba přijmout fakt, že cca 13 let staré přístroje nemohou konkurovat současným rivalům. Ale za cenu necelých 6000 Kč dnes nemůžete pořídit výkonnější přístroj. Poměr výkonu a ceny tedy jednoznačně mluví právě pro tyto dinosaury digitální fotografie.

Další recenze

Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II
Hodnocení 98%

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II

4. 4. 2024
Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF
Hodnocení 92%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF

26. 3. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...