Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!
Recenze

Recenze Olympus E-P7: skvělé ovládání, skvělé barvy

Luděk Bouška
1. 7. 2021 | 8 minut čtení

Olympus E-P7 je dalším z dlouhé řady bezzrcadlovek určených začínajícím a mírně pokročilým fotografům, kteří rádi mění nastavení a chtějí foťák tvarem připomínající starý hledáčkový přístroj. Model E-P7 vyniká vylepšeným ovládáním se dvěma kruhovými voliči a také unikátními barevnými režimy, které velice připomínají legendární filmové materiály.

Hodnocení odborníka 90%

  • velmi dobrá kvalita obrazu i na vyšších ISO
  • malé rozměry a hmotnost
  • velmi dobře fungující autofokus
  • snadné a rychlé ovládání
  • velmi dobré video
  • unikátními barevnými režimy
  • nemá hledáček

Popis

Hlavní vlastnosti Olympus E-P7

Autofokus

Automatické zaostřování je u modelu E-P7 stále založeno na principu porovnání kontrastu (na rozdíl od vyšších modelů, které kromě kontrastního ostření používají i AF body porovnávající fázový posun, což je rychlejší a daleko výkonnější pro sledován í pohybu), ale ostřicích bodů je nyní 121. Znamená to tedy, že jednotlivé ostřicí body jsou menší, takže s E-P7 dokážete zaostřit přesněji než s předchozími modely. Ale také podstatně rychleji, což má na svědomí nový procesor TruePic VIII.

recenze-Olympus-e-p7-review-076

Osvědčený procesor TruePic VIII

Nový procesor znamená vždycky posun kupředu v mnoha oblastech. Kromě už zmíněné vyšší rychlosti autofokusu se zde dočkáte znatelně lepší kvality fotek při nastavení vyšších citlivostí, ale také například 4K videa.

recenze-Olympus-e-p7-review-077

Vylepšené ovládání

E-P7 má dva kruhové voliče, což trochu náročnější uživatelé jistě ocení. Jedním můžete ovládat clonu nebo čas a druhým korekci expozice. Na dobře známém voliči expozičních režimů se objevilo písmeno B, pod kterým se skrývají dobře známé a pro bezzrcadlovky Olympus typické režimy Live Composite a Live Time, takže je už nemusíte hledat někde hluboko v menu.

Na přední straně se objevil přepínač mezi “normálními” a těmi novými barevnými profily, které imitují celkem 8 známých filmových materiálů - čtyři jsou černobílé a čtyři barevné.

recenze-Olympus-e-p7-review-086

Olympus E-P7 - barevné profily

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Barevné profily: 1 - Natural, 2 - Mono1, 3 - Mono2, 4 - Mono3, 5 - Mono4, 6 - Color1, 7 - Color2, 8 - Color3, 9 - Color4

Další vlastnosti

  • rychlost sériového snímání na 8,7 sn/s
  • podpora karet typu UHS-I/II
  • přibylo 4K video ve 30 sn/s
  • prodloužila se životnost baterky na 360 snímků na jedno nabití

recenze-Olympus-e-p7-review-079

Design, ergonomie, menu a ovládací prvky Olympusu E-P7

Velmi dobře se přístroj ovládá pomocí dotykového displeje. S jeho pomocí můžete přímo exponovat snímek - stačí se jen dotknout displeje, přístroj na toto místo ihned zaostří a pořídí snímek. Funkce dnes už docela běžná, ale displej se dá používat i jinak. Velice praktické mi přijde pomocí displeje nastavovat pozici ostřicího bodu. Je to daleko lepší, než k tomu samému účelu používat podle mého názoru už trochu přežitý křížový volič. 

recenze-Olympus-e-p7-review-080

Olympus E-P7 - autofokus, rychlost a spolehlivost

Zvýšení počtu AF bodů na 121 je velice příjemné, ostřicí body jsou menší, takže můžete zaostřovat s větší přesností. Ale AF systém můžete nastavit samozřejmě i jinak. Můžete nechat přístroj zvolit AF bod automaticky a nebo také sledovat označený objekt. Skvěle také funguje detekce obličeje, tohle je jedno z vylepšení oproti předchůdcům.

Samotné zaostřování funguje na bázi porovnání kontrastu, což je o něco pomalejší oproti fázové detekci (u vyšších modelů). Myslím ale, že to ničemu nevadí, autofokus totiž funguje velice rychle a spolehlivě a to je daleko důležitější, než abychom věděli, na jakém principu pracuje. 

recenze-Olympus-e-p7-review-082

S málo světelnými objektivy mu nedělá úplně dobře nedostatek světla, zaostří trochu pomaleji, ale nakonec zaostří. Tedy když míříte na nějaký kontrastní objekt. Pokud ale použijete světelný objektiv, je zaostřování  relativně rychlé a také spolehlivé i když je skoro tma. V tomhle funguje lépe než zrcadlovky.

Kvalita obrazu

Skoro se mi chce napsat, že v tomto ohledu je na tom E-P7 stejně dobře, jako tomu bylo vždy i u ostatních modelů, ale vlastně by to nebyla pravda. Díky novému procesoru je totiž novinka zase o trochu lepší. Na mysli mám především šum při nastavení vysokých citlivostí. Řekl bych, že cca do ISO 1600 si rozdílů moc nevšimnete, E-P7 je o trochu lepší, ale opravdu jen o trochu. Při citlivosti ISO 3200 je už obraz v porovnání s předchůdcem znatelně čistší a to mu vydrží až do nejvyšších hodnot. Subjektivně bych řekl, že novinka je na tom se šumem cca o 1 EV lepší než předchůdci. 

recenze-Olympus-e-p7-review-083

Schválně se podívejte na ukázkové snímky, většina jsou JPEGy přímo z fotoaparátu, ale některé (je to u nich uvedeno) jsou převedeny z RAWu v Lightroomu. Při zvětšení na 100% si určitě všimnete, že JPEGy z foťáku jsou prakticky úplně bez šumu, ale díky tomu jsou o trochu méně ostré v porovnání s fotkami vyvolanými z RAWu.

Moc se mi ale líbí možnost, kterou najdete i u starších modelů, ale pokud se nemýlím, tak ho nemá snad žádná zrcadlovka: jedná se o možnost nastavení křivek podobně, jako při zpracování fotek v počítači. Jenže tady vidíte změnu prokreslení světel a stínů rovnou na displeji.

recenze-Olympus-e-p7-review-085

Konektivita a unikátní funkce

Olympus E-P7 umožňuje připojení chytrých zařízení pomocí WiFi. Aplikace od Olympusu se jmenuje Olympus Image Share a jako jedna z mála fotografických aplikací je v češtině. Jejím prostřednictvím můžete přístroj dálkově ovládat, nebo stahovat do mobilu nafocené snímky, a nebo můžete displej mobilu (nebo samozřejmě tabletu) používat jako vzdálenou obrazovku třeba při focení v noci. Na to má totiž Olympus skvělé funkce.

Live Composite

Tuhle nenápadnou funkci mají dnes pokud vím všechny aktuálně prodávané bezzrcadlovky Olympus, ale je docela schovaná, takže mnozí ani nevědí, že ji jejich foťák má. E-P7 je prvním Olympusem, který umožňuje k Live Composite snadný přístup pomocí výše popsaného písmena B na voliči režimů. O co jde?

Jde o to, že v tomto režimu pořídí foťák umístěný na stativu jeden referenční snímek za velmi nízké hladiny osvětlení (ideálně v noci), do kterého postupně zapisuje pouze jasnější objekty, než byly zaznamenány na tom referenčním snímku. Ohromnou výhodou ale je, že celý průběh expozice můžete rovnou sledovat na displeji přístroje, nebo na displeji telefonu. 

recenze-Olympus-e-p7-review-087

Díky téhle unikátní funkci tedy velice snadno vyfotíte například ohňostroje, hvězdnou oblohu, nebo můžete malovat světlem a rovnou máte kontrolu nad tím, jak bude výsledný snímek vypadat a co všechno na něm tedy bude zachyceno.

Kdo rád fotografuje v noci, nebo přesněji kdo by rád v noci fotografoval, ale neví jak na to, může zajásat. Konečně jsou totiž na trhu foťáky, které noční focení neskutečně zjednodušují a umožňují tak fotografovi dosahovat skvělých výsledků bez zdlouhavých experimentů a velkého množství nepovedených záběrů. U běžných fotoaparátů jste totiž odkázáni jen na režim BULB (tedy trvale otevřenou závěrku) a odhadování, jestli je už expozice dostatečná. 

recenze-Olympus-e-p7-review-088

koupit olympus e-p7

 

Hlavní rysy

  • Stabilizace obrazu integrovaná v těle fotoaparátu umožní prodloužit expozici až o 4,5 EV
  • Lehké a kompaktní tělo s osobitými voliči v retro stylu
  • Konektivita: Zabudované Wi-Fi pro ovládání na dálku (clona, závěrka, Live Bulb a Live Composite) a sdílení prostřednictvím telefonu s aplikací OI.Share
  • 4K i Full HD video
  • Kompatibilita s více než 40 objektivy Micro Four Thirds a rozsáhlý program příslušenství

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer: první Laowa s automatickým zaostřováním

Recenze Fujifilm GFX 100 II

Shrnutí

Na začátku jsem psal o tom, že se Olympus E-P7 vlastně moc neliší od svých předchůdců, ale těch několik drobných vylepšení stojí za to. Hlavními výhodami oproti předchůdci jsou zjednodušené ovládání a přístup k důležitým a zajímavým funkcím, vyšší kvalita obrazu při vysokých citlivostech, skvělé “filmové” barevné režimy, rychlejší autofokus a pro někoho také 4K video.

Další recenze

Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G
Hodnocení 98%

Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G

25. 4. 2024
Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II
Hodnocení 98%

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II

4. 4. 2024

Diskuze

Recenze Olympus E-P7: skvělé ovládání, skvělé barvy

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...