Recenze Olympus OM-1: profesionální výkon v malém těle | FotoŠkoda
Recenze

Recenze Olympus OM-1: profesionální výkon v malém těle

Luděk Bouška
26. 5. 2022 | 13 minut čtení

Nejnovější profi fotoaparát Olympus OM-1 vypadá na první pohled dost podobně jako jeho předchůdce. Zdání ale dost klame, jedná se o zcela nový přístroj se vším všudy. Dá se říci, že nezůstal kamen na kameni. Mírně změněný design je vlastně jen drobnost, ale zcela nový skládaný snímač, nový procesor, celkově mnohem vyšší rychlost ve všech operacích, daleko výkonnější AF systém, vyšší odolnost, cca o 2 EV vyšší výkon při vysokých citlivostech nebo třeba nové a daleko přehlednější menu, to rozhodně drobnosti nejsou.

Hodnocení odborníka 99%

 • velmi dobrá kvalita obrazu i na vyšších ISO
 • momentálně pravděpodobně nejvýkonnější stabilizátor obrazu vůbec
 • kovové tělo s nejvyšším stupněm utěsnění IP53
 • skvěle fungující autofokus s detekcí objektů
 • 120RAW/s, 50RAW/s při AF-C
 • snadné a rychlé ovládání
 • kvalitní elektronický hledáček
 • High Res Shot z ruky
 • vestavěný Live ND filtr
 • ostření na hvězdy
 • autofokus v určitých situacích občas zaostří nepřesně, i když detekce objektu signalizuje správné zaostření

Popis

Olympus OM-1 je v pořadí už čtvrtou generací profi bezzrcadlovky, která přes své malé rozměry a hmotnost nabízí neuvěřitelně vysoký výkon. Skvěle se hodí pro focení rychlých akcí, protože nabízí perfektně fungující autofokus v kombinaci s rychlostí snímání 50 sn/s, (nebo bez AF až neuvěřitelných 120 sn/s) v RAWu. Ale vynikající je i na statické snímky, které dokáže zachytit v rozlišení až 80 Mpx. Díky své softwarové výbavě je výborný i na focení hvězd, na které umí automaticky zaostřit.

recenze_Olympus_OM-1_review_001

Při porovnání s předchůdcem Olympus E-M1 Mark III na první pohled moc rozdílů nenajdete, design je trochu “kulatější” a rollery jsou zapuštěny. Hlavní změny se ale odehrály uvnitř:

Nové funkce, které na mě udělaly největší dojem

Rychlost snímání až 120 RAWů za sekundu

Tohle je něco, co tu prostě ještě nebylo. U žádného foťáku, nikdy. Nový snímač s novým procesorem fungují opravdu neuvěřitelně rychle a je evidentní, že na zachycení opravdu velice rychlých dějů dnes neexistuje lepší přístroj. Jestliže chcete při rychlém snímání ještě zaostřovat, můžete. Ale v tom případě je rychlost “pouze” 50 RAWů za sekundu. To je stále skoro dvojnásobek toho, co mohou nabídnout ty nejvýkonnější profi konkurenti za 3-4x vyšší cenu, Při rychlosti 120 sn/s můžete vyfotit sérii 92 RAWů, při 50 sn/s je to 96 RAWů. To je myslím docela dost.

recenze_Olympus_OM-1_review_002

AF systém se sledováním definovaných objektů

Další velice silnou stránkou je nový AF systém. Nejen, že se počet AF bodů zvýšil z příjemných 121 bodů na daleko příjemnějších 1053, ale nyní zvládá zaostřování na předem definované objekty podobně, jako E-M1X. Byla změněna i grafika, takže například při zaostřování na zvířata systém detekuje nejen celé zvíře, ale také jeho oko, na které se samozřejmě snaží zaostřit. Podobně při focení motorek je detekován jednak samotný stroj, ale také helma jezdce, která má přirozeně také prioritu. Funguje to opravdu neuvěřitelně rychle a také velice přesně

recenze_Olympus_OM-1_review_004

Odolnost ve standardu IP53

Tohle jste také ještě nemohli vidět doposud u žádného jiného fotoaparátu (tedy kromě těch určených pro focení pod vodní hladinou). I když jsme mnohokrát vyzkoušeli, že Olympus umí těsnění u foťáku udělat skutečně špičkově, teď je to ještě o třídu lepší. Olympus OM-1 je momentálně jediným fotoaparátem na světě, který splňuje standard odolnosti IP53. Následující snímek nepotřebuje komentář, byla neuvěřitelná vichřice a OM-1 ani na chvilku nezaváhal. Tedy senzor přiložení oka k hledáčku jsem musel zbavit navátého sněhu dýcháním, aby se znovu zapnul zadní displej...  :D

recenze_Olympus_OM-1_review_013

Stabilizátor obrazu s účinkem až 8 EV 

Olympusy mají jedny z nejúčinnějších stabilizátorů obrazu už nějakou dobu. Samotný stabilizátor v těle dokáže prodloužit expoziční čas o 7 EV, ale v kombinaci s některými stabilizovanými objektivy je to až 8 EV. V praxi to znamená strašně moc: s jistotou jsem fotil z ruky časem 1 sekunda, dvouvteřinovou expozici jsem udržel ve většině případů a sem tam se mi se základním objektivem podařilo udržet i delší čas, Stabilizátor je tedy stejně výkonný jako u předchůdce, ale jeho mechanizmus byl odlehčen.

Olympus OM-1 - test stabilizátoru obrazu

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
 1.  čas 4 s
 2.  čas 2 s
 3.  čas 1 s
 4.  čas 1/2 s
 5.  čas 1/4 s
 6.  čas 1/8 s
 7.  čas 1/15 s
 8.  čas 1/30 s
 9.  čas 1/60 s
 10.  čas 1/125 s
 11.  čas 1/250 s

 

recenze_Olympus_OM-1_review_005

Funkce High Res Shot z ruky

High Res Shot známe už z E-M1 Mark II nebo z E-M5 Mark II. Díky stabilizaci v těle dokáže přístroj pohybovat snímačem tak, že nasnímá několik expozic ihned po sobě a výsledkem je snímek s rozlišením až 80 Mpx. U OM-1 je tato skvělá funkce dostupná i pro focení z ruky (50 Mpx z ruky) a oproti předchůdci probíhá zpracování daleko rychleji. Díky novému snímači a procesoru také můžete fotit kratším časem.

Ve skutečnosti nedochází u High Res Shotu z ruky k posuvu snímače (jako tomu je při použití této funkce se stativem), ale využívá se právě mikro pohybu a otřesu ruky k tomu, aby vznikly rozdílné fotky, které se pak skládají dohromady. Foťák tak vyfotí, stabilizuje, vyfotí, stabilizuje atd. celkem až 16x. A mikropohyb z ruky dává vlastně vzniknout jinému obrazu než na předešlé fotce a složením dílčích snímků vznikne výsledný obraz s vysokým rozlišením. 

V praxi je tahle možnost opravdu k nezaplacení. Tuto funkci máte nově přednastavenu na tlačítko spouště videa, takže k ní máte i velice rychlý přístup. Pak už stačí jen fotit a v případě, že chcete scénu zachytit v té nejvyšší možné kvalitě, prostě jen zapnete High Res Shot a je to. 

recenze_Olympus_OM-1_review_009

Vestavěný Live ND filtr (ND2 až ND64)

Jestliže máte rádi pohybově rozostřené fotky a nechcete řešit nasazování šedých filtrů při příliš silném světle, žádný problém. Stačí jen zapnout funkci Live ND filtr, vybrat si sílu účinku a je to. I když jsem Live ND filtr zkoušel z ruky, daleko lepších výsledků jsem dosáhl s použitím stativu. Příjemné je také to, že si můžete zapnout simulaci účinku ND filtru v hledáčku (nebo na displeji) a ještě před stiskem spouště zhruba vidíte, jak bude výsledný snímek vypadat. OM-1 zvládá oproti předchůdci o 1 EV větší účinek, což je rozhodně ku prospěchu.

Zaostřování na hvězdy

Tohle mě dostalo už u E-M1 Mark III. Když jsou vhodné podmínky, hvězdnou oblohu fotívám rád, ale vždycky je problém se správným zaostřením.  Ne tak s Olympusem OM-1. Jako jeden ze dvou fotoaparátů současnosti nabízí hned dva režimy zaostřování na hvězdy. Jeden je rychlejší, druhý sice o něco pomalejší, ale zase o to preciznější. 

Nové Menu

Někomu to může připadat jako nepodstatná věc, ale nové Menu potřebovaly Olympusy už hodně dlouho. Nabídka jejich funkcí a možností nejrůznějších nastavení je tak široká, že v původním Menu bylo uměním něco najít, nebo si vzpomenout, kde že to vlastně bylo.  :D Nové menu je daleko přehlednější a připadá mi, že se s ním pracuje mnohem, mnohem lépe.

recenze_Olympus_OM-1_review_006

Další nové funkce a vlastnosti

 • Nabíjení baterií přímo ve fotoaparátu přes USB 
 • Nabíjení baterií možné i z přenosné power banky (taktéž napájení při focení)
 • Mechanická závěrka – 400.000 cyklů
 • 2 sloty na 2 SD karty – oba na UHS-II
 • Vlastní (variabilní) tvar a rozmístění AF bodů po ploše záběru
 • Uživatelské Menu s možností přiřazení libovolných položek
 • 4K Video – C4K ProRes RAW, Full HD až 240 sn/s

Kvalita obrazu

Mnoho fotografů naříkalo, že Micro 4/3 systém je sice fajn, ale kvůli malému snímači je použitelnost vysokých citlivostí horší než u větších full frame snímačů. Nový skládaný BSI CMOS snímač ale nejspíš učinil těmto nářkům přítrž. :)

Výrobce uvádí, že výkon OM-1 při vysokých citlivostech odpovídá full frame snímačům. Bohužel jsem neměl možnost to přímo porovnat, ale vypadá to, že to není moc daleko od pravdy. Řekl bych, že cca do ISO 3200 si šumu moc nevšimnete. Při citlivosti ISO 12800 je obraz v porovnání s E-M1 Mark III o dost čistší a ostřejší a to mu vydrží až do nejvyšších hodnot, i ISO 25 600 je ještě celkem dobře použitelné. Subjektivně bych řekl, že novinka je na tom se šumem cca 2 EV lepší než model E-M1 Mark III, což odpovídá slibům výrobce.

Olympus OM-1 - test citlivosti

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1.  ISO 200
 2.  ISO 400
 3.  ISO 800
 4.  ISO 1600
 5.  ISO 3200
 6.  ISO 6400
 7.  ISO 12800
 8.  ISO 25600
 9.  ISO 51200
 10.  ISO 102400

Jako u ostatních fotoaparátů máte i zde možnost vybrat si vhodný režim sytosti barev, což využijete především při focení do formátu JPEG. Při focení do RAWu si samozřejmě všechny parametry obrazu můžete nastavit až při zpracování snímků v počítači. 

Všechny ukázkové snímky jsou JPEGy převedené z RAWu v programu Capture One 22. V porovnání s JPEG výstupy z fotoaparátu si tak můžete daleko citlivěji nastavit redukci šumu, takže výsledné fotky nejsou tak “vyžehlené”.

Olympus OM-1 - test dynamického rozsahu

1 2 3 4 5 6 7 8 9
 1.  zesvětleno o 4 EV
 2.  zesvětleno o 3 EV
 3.  zesvětleno o 2 EV
 4.  zesvětleno o 1 EV
 5.  bez úprav
 6.  ztmaveno o 1 EV
 7.  ztmaveno o 2 EV
 8.  ztmaveno o 3 EV
 9.  ztmaveno o 4 EV

recenze_Olympus_OM-1_review_011

Autofokus

Při recenzování jsem používal vlastně ty nejlepší objektivy, jaké má Olympus v nabídce:

Samozřejmě mě nejvíc zajímalo, jak bude fungovat zaostřování na rychle se pohybující objekty. Musím říci, že autofokus reaguje neuvěřitelně rychle a sledování označeného objektu funguje výrazně spolehlivěji než u modelu E-M1 Mark III. Nově máte k dispozici výše uvedené sledování předdefinovaných objektů a funguje to opravdu excelentně.

Vlastně jsem používal pouze sledování různých objektů (motorová vozidla, zvířata, lidi) a nebyl žádný důvod zkoušet cokoliv jiného. Sledování objektů, rychlost a přesnost zaostření skutečně odpovídá tomu nejlepšímu, co je v současné nabídce profesionálních sportovních fotoaparátů

Autofokus u OM-1 patří k těm vůbec nejvýkonnějším, jaké jsem měl kdy možnost vyzkoušet. Je ale potřeba trochu si pohrát s jeho nastavením, protože i přes perfektní detekci zvoleného objektu se občas stává, že systém zaostří například na kontrastní stéblo trávy, které se nachází ve stejné přímce mezi objektem (například čtyřkolkou) a objektivem. Lze to vyřešit například nastavením omezovače rozsahu zaostřování, ale to není úplně ideální řešení.

Konektivita a další super funkce

Olympus OM-1 umožňuje připojení chytrých zařízení pomocí WiFi. Aplikace od Olympusu se jmenuje Olympus Image Share a jako jedna z mála fotografických aplikací je v češtině. Jejím prostřednictvím budete moci přístroj dálkově ovládat, nebo stahovat do mobilu nafocené snímky, a nebo můžete displej mobilu (nebo samozřejmě tabletu) používat jako vzdálenou obrazovku třeba při focení v noci. Na to má totiž Olympus skvělé funkce.

recenze_Olympus_OM-1_review_010

Live Composite

Tuhle nenápadnou funkci mají dnes pokud vím všechny aktuálně prodávané bezzrcadlovky Olympus, ale je docela schovaná, takže mnozí ani nevědí, že ji jejich foťák má. O co jde?

Jde o to, že v tomto režimu pořídí foťák umístěný na stativu jeden referenční snímek za velmi nízké hladiny osvětlení (ideálně v noci), do kterého postupně zapisuje pouze jasnější objekty, než byly zaznamenány na tom referenčním snímku. Ohromnou výhodou ale je, že celý průběh expozice můžete rovnou sledovat na displeji přístroje, nebo na displeji telefonu. 

Díky téhle unikátní funkci tedy velice snadno vyfotíte například ohňostroje, hvězdnou oblohu, nebo můžete malovat světlem a rovnou máte kontrolu nad tím, jak bude výsledný snímek vypadat a co všechno na něm tedy bude zachyceno.

Kdo rád fotografuje v noci, nebo přesněji kdo by rád v noci fotografoval, ale neví jak na to, může zajásat. Konečně jsou totiž na trhu foťáky, které noční focení neskutečně zjednodušují a umožňují tak fotografovi dosahovat skvělých výsledků bez zdlouhavých experimentů a velkého množství nepovedených záběrů. U běžných fotoaparátů jste totiž odkázáni jen na režim BULB (tedy trvale otevřenou závěrku) a odhadování, jestli je už expozice dostatečná.

 

Hlavní rysy

 • 20 Mpx Stacked BSI CMOS snímač
 • Procesor TruePic X
 • AF systém s 1053 křížovými AF body (pokrytí 100%) s citlivostí -8 EV
 • Sériové snímání 120 RAW/s při AF-S
 • Sériové snímání 50 RAW/s při AF-C
 • Zaostřování na hvězdy
 • Funkce High Res Shot z ruky nyní rychlejší
 • Vestavěný Live ND filtr (ND2 až ND64)
 • Dva sloty na karty, oba UHS-II
 • Nabíjení (i napájení) baterií přímo ve fotoaparátu přes USB
 • Výklopný a otočný displej s rozlišením 1,62 mil. bodů
 • Hledáček s rozlišením 5,76 mil. bodů, zvětšení 1,65x
 • Nejvyšší odolnost IP53
 • 4K Video – C4K ProRes RAW, Full HD až 240 sn/s

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze Olympus E-P7: skvělé ovládání, skvělé barvy

Olympus E-M10 Mark III

Shrnutí

Olympus OM-1 je až neuvěřitelně výkonný. Je rychlejší než všechny profi přístroje od konkurence, nabízí srovnatelný výkon při nastavení vysokých citlivostí, má jeden z nejlépe fungujících systémů automatického zaostřování, je zdaleka nejodolnějším fotoaparátem současnosti, je malý a lehký a neuvěřitelně rychlý, těch 50 průběžně zaostřených RAWů za sekundu, to je tedy něco! Je perfektní na rychlé akce, u kterých vám díky perfektně fungujícím autofokusu a režimu Pro-Res neuteče skutečně žádný klíčový okamžik. Je ale skvělý i na statické snímky, rozlišení 80 Mpx umožňuje tisk opravdu velkých zvětšenin s perfektními detaily. Pokud jsem kdy v minulosti u malých snímačů viděl víc nevýhod než výhod, model OM-1 mě jednoznačně přesvědčil o opaku.

Další recenze

Recenze Olympus E-P7: skvělé ovládání, skvělé barvy
Hodnocení 90%

Recenze Olympus E-P7: skvělé ovládání, skvělé barvy

1. 7. 2021
OLYMPUS E-M1 Mark III
Hodnocení 97%

OLYMPUS E-M1 Mark III

7. 5. 2020
Olympus E-M1X
Hodnocení 98%

Olympus E-M1X

15. 5. 2019

Diskuze

Recenze Olympus OM-1: profesionální výkon v malém těle

Přidat příspěvek
 • Lubomír Čížek
  Reagovat

  OM-1

  Lubomír Čížek 16.02.2022 08:10:13
  RAW lze od 8.2.2022 vyvolat v Adobe Camera RAW 14.2
 • Václav Burle
  Reagovat

  odborník

  Václav Burle 15.02.2022 22:04:31
  Kdo je prosím ten odborník o kterém píšete?
 • Boris Š.
  Reagovat

  Díky za recenzi!

  Boris Š. 15.02.2022 18:40:45
  Ty fotky na vysoké ISO i přesnost AF velmi potěší! Skvělá recenze / první dojmy!
  • J.M.
   Reagovat

   ŠUM

   J.M. 27.05.2022 09:57:47
   reální snímky stažené z dpreview.com OM-1 v porovnání s E-M1 II (nebo III)
   vypadají z pohledu šumu naprosto totožně. Na ISO 1600 je už viditelný šum... podle popisu v recenzi by měl být porovnatelný výsledek ISO1600 a 6400 z OM-1, ale zázraky se nekonají.
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...