Recenze: PANASONIC 9 mm f/1,7 ASPH | FotoŠkoda
​Black Friday - slevy až 50 % Tato nabídka je platná už jen:

Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH představuje ultraširokoúhlé pevné sklo se špičkovou světelností f/1,7 – určené pro bezzrcadlovky MFT (Micro FourThirds, micro 4/3). Ohnisková vzdálenost odpovídá 18 mm (po přepočtu na 35 mm kinofilm/full frame senzor). Jedná se tedy o ideální objektiv pro krajinářskou fotografii, architekturu, městskou fotografii nebo reportáže. Díky vysoké světelnosti můžete navíc Panasonic 9 mm f/1.7 ASPH skvěle využít i v podmínkách se špatným osvětlením.

Hodnocení odborníka 88%

 • Dobrá optická kvalita
 • Vysoká světelnost f/1,7
 • Lze použít též pro makro
 • Minimum optických vad
 • Rozměry a hmotnost
 • Designové provedení
 • Zvýšená odolnost
 • Rychlý a tichý AF
 • Perfektní též pro video
 • AF selhává ve slabém světle
 • „Tvrdší“ bokeh

Popis

Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH nabízí skvělou kombinaci výkonu a designu. Se svým příjemně kompaktním tělem se tak může směle rovnat výkonným, vysoce světelným objektivům, které jsou často i ve výrazně vyšší cenové hladině. Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH je díky svému provedení vhodný mimo jiné také pro blízké snímání. Disponuje totiž velice krátkou minimální ostřící vzdáleností - pouhých 9,5 cm. Kromě běžného využití objektivu (krajinářská fotografie, architektura nebo reportáž), je objektiv optimalizován pro video aplikace, kde poskytne plynulý a tichý chod automatického ostření. To je zde navíc doplněno jemným, mikro krokovým ovládáním clony. Díky tomu dosáhnete velice jemných a plynulých změn expozice v průběhu natáčení.

 

Panasonic DG 9 mm f/1,7 ASPH img1

Technický popis Panasonic 9 mm f/1,7 ASPH

Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH je lehkým a odolným širokoúhlým objektivem, speciálně navrženým pro bezzrcadlové (CSC) digitální fotoaparáty MFT. Lze jej tedy dobře využít jak v kombinaci s bezzrcadlovkami Panasonic, tak Olympus. Testoval jsem jej konkrétně s fotoaparátem Panasonic LUMIX GH5. Ohnisko objektivu 9 mm odpovídá ekvivalentně 18 mm (po přepočtu na 35 mm). Světelnost je f/1,7 – což je ideální jak pro práci s hloubkou ostrosti tak i focení/natáčení za špatných světelných podmínek. Vysoká světelnost, spolu se 7-lamelovou clonou umožňuje jak kreativně pracovat s hloubkou ostrosti, tak současně i generuje příjemný, jemný bokeh. Konstrukce objektivu je odolná proti prachu, stříkající vodě a mrazu, rozměry a hmotnost jsou: 60,8×52 mm a 130 g.

 

Panasonic DG 9 mm f/1,7 ASPH img2

Optická soustava Panasonic 9 mm f/1,7 ASPH

Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH se může pochlubit vyladěným optickým designem, čítajícím 12 členů řazených do 9 skupin. Jsou zde zahrnuty 2 asférické členy pro zachování kompaktního tvaru a snížení sférických aberací, 2 prvky s extra nízkým rozptylem (ED) a 1 prvek s ultra vysokým indexem lomu (UHR), který má za úkol minimalizovat barevné vady a chromatickou aberaci. Dle očekávání, určité parametry (typicky: zkreslení a vinětace) jsou softwarově korigovány, aby byly zajištěny co nejlepší obrazové výstupy. Ostatně, u moderního, extrémně kompaktního ultraširokoúhlého objektivu, to vlastně ani není až tak výjimečné.

 

Panasonic DG 9 mm f/1,7 ASPH img3

Jaký je objektiv Panasonic 9 mm f/1,7 ASPH 

Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH je opravdu malým, výkonným a jednoduchým sklem (myšleno jako pochvala). Disponuje plynulým a téměř zcela tichým automatickým ostřením s velice jemným a přesným chodem. Občas jsem měl problémy s ostřením ve světelně náročnějších scénách – hlavně slabé osvětlení v interiérech a protisvětlo – ale celkově nešlo o nic zas tak dramatického. V případě videa mne mile potěšilo potlačené „dýchání“ (focus-breathinge) objektivu. Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH je na první pohled jednoduchým objektivem, v podstatě zcela odprostěný od jakýchkoliv tlačítek a ovladačů (kromě ostřícího prstence), což může být pro někoho plusem, pro jiného mínusem.  

 

Panasonic DG 9 mm f/1,7 ASPH img4

 

Chci objektiv Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH

Makro: MFD i poměr zvětšení

Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH je vhodným objektivem také pro makrofotografii, byť se nejedná přímo o makroobjektiv. Minimální ostřící vzdálenost pouhých 9,5 cm vám dovolí, pohodlně se přiblížit až téměř „na dotek“ k fotografovanému objektu. Relativně silně širokoúhlé ohnisko zajistí zajímavé a neotřelé makro záběry. Maximální poměr zvětšení je 0,25× (1:4) což sice není mnoho ale v rámci rychlých makro momentek, to bohatě postačí. V případě využití fotoaparátu s výklopným, otočným a dotykovým LCD (v našem případě to byl Panasonic LUMIX GH5), se „close-up“ fotografie stane s Panasonicem DG 9 mm f/1.7 ASPH příjemnou kratochvílí.

 

Panasonic DG 9 mm f/1,7 ASPH img5

Hodnocení kvality výstupů 

Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH je kompaktním, příjemným objektivem s dobrým podáním barev, kontrastu a slušnou ostrostí při širokoúhlém záběru 9 mm (resp. 18 mm po přepočtu na 35 mm/FF). Velice dobře jej lze použít - díky jeho minimální zaostřovací vzdálenosti 9,5 – také pro makrofotografii (viz. odst. výše). Rohy a okraje obrazu jsou na "plnou díru" vzhledem ke středu rozostřené, opět ale nejde o výrazný rozdíl, navíc při zaclonění dosáhneme velice slušné ostrosti v celé obrazové ploše.

 

Panasonic DG 9 mm f/1,7 ASPH img6

 

Optické vady se téměř vůbec neprojevují – chromatická aberace je zcela minimální a vinětace v podstatě žádná – a to i při naplno otevřené cloně (f/1,7). Do velké míry je to však dáno již zmíněnými SW úpravami přímo ve fotoaparátu. Osobně s tím nemám problém a vcelku dobře zde chápu snahu výrobce, dosáhnout co nejlepší rovnováhy mezi obrazovým výstupem, optickou kvalitou i velice kompaktním rozměrem samotného objektivu. Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH generuje soudkovité zkreslení, ale to není – vzhledem k ohnisku – nic zvláštního. Současně není problém, se onoho zkreslení v rámci post-procesu relativně rychle a snadno zbavit.

 

Panasonic DG 9 mm f/1,7 ASPH img7

 

Vysoká světelnost f/1.7 umožňuje dosáhnout velice efektního rozostření pozadí. Bokeh je nerušivý a osobně jsem s ním neměl žádný velký problém. Byť celkově je o něco „tvrdší“ a „ostřejší“, nicméně jedná se o natolik subjektivní věc, že hodnocení zde spíše ponechám stranou. Nechť posoudí každý, jestli mu dané rozostření vyhovuje či nikoli (viz. testovací fotografie).

 

Panasonic DG 9 mm f/1,7 ASPH img8

Závěrem

Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH je příjemným, ultraširokým sklem pro fotografy, ale velice pravděpodobně osloví i velký záběr tvůrců videa. Díky jeho malým rozměrům a nízké váze jej lze snadno použít v rozličných situacích – od běžné foto/video praxe, přes uchycení do gimbalů (stabilizátorů) až po montáž na drony a využití objektivu pro „leteckou“ fotografii i video. Právě video je také silnou stránkou objektivu a to nejen kvůli potlačení „focus breathing“. Kromě fotografů krajiny, architektury, dokumentů, reportáží ale také makra, využijí Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH hojně i „videomakeři“ pro tvorbu klipů, vlogů, rozhovorů nebo akčních záběrů. 

 

Chci objektiv Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH

Hlavní rysy

 • Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH
 • MFT bajonet (micro 4/3)
 • Ohnisko 18 mm (ekvivalent 35 mm)
 • Rozsah clony: f/1,7 až f/16
 • Plynulý a tichý výkon AF
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 9,5 cm
 • Maximální poměr zvětšení: 0,25×
 • 12 prvků v 9 skupinách
 • 2× asférický prvek / 2× ED prvek / 1 UHR prvek
 • 7-lamelová clona
 • Vynikající video výkon
 • Potlačený „focus-breathing“
 • Mikro-krokové ovládání clony
 • Odolný proti prachu, stříkající vodě a mrazu
 • Průměr závitu: 55 mm
 • Rozměry: 60,8 × 52 mm
 • Hmotnost: 130 g

Shrnutí

Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH, navržený pro bezzrcadlovky MFT, je širokoúhlý objektiv s krátkou ohniskovou vzdáleností, který se ideálně hodí pro krajiny, městské scenérie i blízké snímání. Unikátní design umožní mimo jiné pořizovat působivé snímky makra. Díky minimální zaostřovací vzdálenosti jen 9,5 cm a poměru zvětšení 0,25×. Optimalizován také pro video poskytne plynulý, tichý a přesný chod automatického ostření, který doplní vaši tvorbu aplikacemi pro nahrávání filmů. Tento objektiv se může pochlubit vynikajícím optickým výkonem a velice příjemnými rozměry i hmotností. Vysoká světelnost f/1,7 a zaoblená 7-lamelová clona výrazně přispějí k příjemné kvalitě rozostření při práci s malou hloubkou ostrosti a rozostření pozadí/popředí, stejně tak ale objektiv oceníte vždy, když budete mít málo světla na scéně. Panasonic DG 9 mm f/1.7 ASPH také nabízí jako příjemný bonus konstrukci odolnou vůči povětrnostním vlivům, což ochrání optiku při intenzivním používání v terénu i v drsnějších podmínkách.

Další recenze

Recenze: PANASONIC LUMIX S 18 mm f/1,8
Hodnocení 94%

Recenze: PANASONIC LUMIX S 18 mm f/1,8

13. 10. 2022
Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý. Nebo než třetí?
Hodnocení 98%

Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý....

24. 2. 2022
Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh
Hodnocení 100%

Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh

10. 2. 2022
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...