Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh | FotoŠkoda
Recenze

Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh

Martin Hájek
10. 2. 2022 | 9 minut čtení

Co patří k nejdůležitějším parametrům při výběru akumulátorů pro vaši fotografickou (ale i jinou) techniku? V první řadě je to samozřejmě výkon, hned za ním dlouhá výdrž a poté rozhodně stabilita – jak v čase tak i s ohledem na okolní, měnící se podmínky. Jako dva bonusové parametry můžeme s klidným svědomím uvést rozumnou cenu a co nejmenší zátěž pro životní prostředí (tedy čím dál častěji skloňované téma ekologie). AA články Eneloop Pro jsou velice zajímavou volbou. Pojďme se na ně podívat blíže.

Hodnocení odborníka 100%

 • Velice malé samovybíjení
 • Extra dlouhý výkon
 • Stabilní a velká kapacita
 • Bez paměťového efektu
 • Dlouhá životnost baterií
 • Lze dobíjet zcela i částečně
 • Možno dobíjet kdykoli
 • Přednabité od výrobce
 • Fungují dobře i v extrémních teplotách
 • Možno používat v mrazu
 • žádné

Popis

Síla je v detailu

Každý fotograf a kameramana potřebuje vedle fotoaparátů, kamer, objektivů, zábleskových a světlených systémů a všemožných stojanů či stativů, ještě celou řadu drobného příslušenství jako jsou: paměťové karty, různé svorky, destičky, úchyty, držáky, řemínky, barevné terče, šedá tabulka… a samozřejmě dostatek energie ve formě baterií a akumulátorů. Jedná se o důležité příslušenství, kterému se často nedostává adekvátní pozornosti. Baterie představují palivo (pohon) pro náš fotoaparát a další, širokou škálu příslušenství. Dlouholetá praxe mne naučila, že to není fotoaparát ani objektivy, co vám občas přivodí velice krušné chvilky na place. Tím opravdovým problémem, onou achylovou patou je často právě to drobné příslušenství typu: paměťové karty nebo baterie.   

 

Panasonic Eneloop AA 2500 mAh img1

 

Chci baterie Eneloop PRO 2500 mAh

Akumulátory pro fotoaparáty a techniku

Zatímco v současných modelech digitálních fotoaparátů a videokamer vedou tzv lithium-iontové (Li-ion) akumulátory, pro řadu fotografického i dalšího elektronického příslušenství jsou stále hojně využívaným napájením AA nebo AAA (mono)články nebo lidově tzv. „tužkové baterie“. Ty se dále dělí na alkalické (jednorázové) a dobíjecí (ACCU). Zejména ten druhý typ je velmi populární, neboť je lze využívat dlouhou dobu a opakovaně. Roky a roky jsem hledal ideální typ dobíjecích AA + AAA článků. A po letech hledání se mi to povedlo.   

Panasonic Eneloop AA 2500 mAh img2

Eneloop PRO AA 2500 mAh

Jedná se o set 4ks unikátních dobíjecích baterií typu AA (velikost). Baterie jsou výjimečné hned v několika ohledech a splňují velice dobře v podstatě všechny parametry, které jsem zmínil hned v úvodu. Eneloop PRO AA 2500 mAh v první řadě disponují solidní kapacitou, takže vydrží pracovat na jeden zápřah opravdu dlouhou dobu. Dále mají výrazně potlačený efekt samovybíjení, takže vám vydrží v pohotovostním stavu týdny až měsíce. Velkým benefitem je také jejich stabilita i navzdory měnících se okolních podmínek – dobře snáší například zimu a mráz, což je obecně velká slabost dobíjecích baterií. A jako bonus jsou v podstatě zcela bez nechvalně proslulého paměťového efektu.

Panasonic Eneloop AA 2500 mAh img3

Parametry Eneloop PRO AA 2500 mAh

Eneloop PRO AA 2500 (jsou dostupné též ve verzi AAA s kapacitou 900-950 mAh) mají napětí 1,2V a kapacitu min. 2 500 mAh. Jmenovitá kapacita je 3,06 Wh. Baterie mají garantováno až 500 nabíjecích cyklů. Jak jsem zmínil již v odstavci výše, jejich velkou devizou je výdrž a stabilita v čase. Pokud je nepoužíváte, nevybíjí se jako ostatní baterie, respektive jen velice málo. Podle údajů od výrobce udrží baterie okolo 85 % kapacity a to po dobu až 1 roku. Za zmínku určitě stojí i dlouhá životnost těchto článků, která dosahuje bez problémů 5 let a více. Samozřejmě v závislosti na četnosti jejich využívání a dobíjení.

Panasonic Eneloop AA 2500 mAh img4

Jedinečnost Eneloop PRO AA 2500 mAh

Eneloop PRO AA 2500 jsou unikátní v tom, že spojují výhody alkalických, klasických NiMH ale částečně i lithium-iontových baterií. Jedná se sice o NiMH články ale svým chováním mají blíže k Li-Ion bateriím. Tomu nasvědčuje téměř úplná absence paměťového efektu, počet nabíjecích cyklů (500), téměř žádné samovybíjení a dlouhé udržení kapacity i stabilního napětí – jak v čase nepoužívání tak i v zápřahu. Také mají větší hustotu energie, takže i při své relativně malé velikosti, vydrží podstatně déle než starší, klasické typy baterií (NiMH). Eneloop PRO 2500 mAh jsou schopné udržet dlouhodobě (oproti běžným Ni-MH bateriím) napětí nad úrovní 1,1V. Pod daný limit nám napětí (U) klesne až těsně před úplným vybitím, což je opět typické spíše pro Li-Ion články. Efekt samovybíjení je dokonce tolik potlačen, že baterie si udrží až 70 % své kapacity po dobu až pěti let.

Panasonic Eneloop AA 2500 mAh img5

Praktické zkušenosti

Je známo, že teorie a praxe jsou dvě zcela odlišné věci a v oblasti marketingu a prodeje to platí dvojnásob. Papírové parametry jsou často skvělé, realita je však více či méně zcela jinde. Eneloop Pro 2500 mAh jsou výjimkou, neboť parametry uváděné výrobcem, opravdu fungují. Dokonce si zde troufám tvrdit, že realita je dokonce předčí. Osobně používám tento typ baterií téměř 5 let, mám 4 sady a všechny pracují zcela přesně, jak se uvádí v jejich technické specifikaci. Jejich předchůdce – Eneloop 1900/2000 mAh (HR6, to jsou ty bílé, také skvělé!) – mi fungovaly bez problémů v průměru 7-8 let s téměř dvojnásobným počtem nabíjecích cyklů, než uváděl výrobce! Mile překvapí výkon a stabilita v mrazech. Fotíte na horách? V zimě? Teplota sahá hluboko pod -10°C? Eneloop PRO 2500 mAh drží. Jasně, pokud je necháte válet hodinu ve sněhu, kapacita vezme za své tak jako tak. Ale při rozumném zacházení, nebude problém.

Panasonic Eneloop AA 2500 mAh img6

Využití Eneloop PRO AA 2500 mAh

Energeticky méně náročná zařízení (mobil, MP3) si vystačí s kapacitou do 1000 mAh, výkonné fotoaparáty a externí blesky ale potřebují 2000 mAh a více. Vzhledem k vyšší kapacitě se tedy baterie Eneloop 2500 mAh hodí pro energeticky náročnější (výkonnější) techniku. Jejich ideální využití je tak pro systémové fotografické blesky nebo LED světla. Stejně tak dobře jsem je mnohokrát využit jako „palivo“ do bezdrátových systémů typu: mikrofony – vysílač/přijímač nebo vysílačka/přijímačka k el. kytaře. Samozřejmě si poradí i s různými typy přehrávačů (CD/DVD) a foto technikou. Využití je zde široké a díky hodně naddimenzovaným parametrům tyto baterie zvládnou napájet v podstatě cokoli (co jede na „tužkovky“). Tím, že Eneloop PRO AA 2500 netrpí paměťovým efektem a je jim vlastně úplně jedno kdy a jak je dobíjíte.

Panasonic Eneloop AA 2500 mAh img7

 

Chci baterie Eneloop AA 2500 mAh

Závěrem

Dlouho jsem hledal perfektní tužkové baterky a mé hledání skončilo, když jsem před lety objevil Eneloop. Zní to možná jako ten nejvíce klišé reklamní slogan ale je to fakt (také jsem nevěřil, dokud jsem nezkusil). Výdrž baterií Eneloop PRO 2500 mAh je díky stabilnímu napětí mnohem delší, než je tomu u běžných alkalických článků. Potlačují téměř všechny neduhy současných nabíjecích baterií a klady naopak ještě posilují. Navíc, při vývoji baterií Eneloop bylo myšleno též na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Baterie jsou již z výroby nabité s využitím solární energie a díky dlouhé životnosti a stovek nabíjecích cyklů přispívají k udržitelnosti a ekologii. Sada baterií 4× je plně nabitá a připravena k okamžitému použití

 

Chci baterie Eneloop AA 1900 mAh

 

Hlavní rysy

 • Výrobce: Panasonic, Sanyo, typ baterie: AA
 • Min. kapacita 2 500 mAh, jmenovitá 3,06 Wh
 • Až 500 nabíjecích cyklů
 • Počet baterií v balení: 4
 • Dlouhá životnost, min. 5 let
 • Napětí 1,2V
 • Pro energeticky náročnější elektronická zařízení
 • Až 85 % kapacity i po 1 roce skladování
 • Až 70 % kapacity po dobu 5 let
 • Bez paměťového efektu
 • Lze okamžitě použít, nabité z výroby
 • Fungují a drží napětí v teplotách až -20°C

Shrnutí

Dobíjecí baterie Eneloop PRO 2500 mAh jsou ideální pro napájení energeticky náročnějších zařízení jako jsou systémové externí blesky, LED světla, digitální technika, stabilizátory, výkonné svítilny atd. Hlavní předností je minimalizace efektu samovybíjení, dlouhá životnost i maximální potlačení paměťového efektu. Baterie si zachová až 85 % své původní kapacity i po roce nepoužívání. Kvalita, plně funkční design, výkon, výdrž a současně ekologická úspornost – to jsou poznávacími znaky japonského výrobce. Baterie Panasonic Eneloop PRO 2500 mAh AA (R6) v sobě spojují výhody alkalických, klasických Ni-MH ale i Li-Ion baterií. Mají velkou kapacitu při kompaktním provedení, 500 nabíjecích cyklů, netrpí paměťovým efektem, fungují vždy a všude. Jsou to zkrátka „držáci“.

Další recenze

Recenze: PANASONIC LUMIX S 18 mm f/1,8
Hodnocení 94%

Recenze: PANASONIC LUMIX S 18 mm f/1,8

13. 10. 2022
Recenze: PANASONIC 9 mm f/1,7 ASPH
Hodnocení 88%

Recenze: PANASONIC 9 mm f/1,7 ASPH

23. 6. 2022
Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý. Nebo než třetí?
Hodnocení 98%

Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý....

24. 2. 2022

Diskuze

Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...