Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý. Nebo než třetí?
O tom, že Panasonic vyrábí perfektní fullframe bezzrcadlovky, nemusíme diskutovat. Modely Lumix S1, S1R a také S1H jsou určeny především pro profesionální práci. Jsou maximálně robustní, aby bez problémů zvládly každodenní pracovní zátěž. A tu zvládají všechny tři bez sebemenšího zaváhání.
Hodnocení odborníka 98%
- perfektní kvalita obrazu i na vyšších ISO
- režim vysokého rozlišení
- tělo odolné proti povětrnostním vlivům
- vynikající hledáček
- snadné a rychlé ovládání, spousta uživatelsky nastavitelných tlačítek
- vynikající video u všech modelů
- funkce 6K Photo v rozlišení 18 Mpx
- rychlost 6 sn/s v plném rozlišení při AF-C není nijak oslňující
Popis
Žádné kompromisy. Ani v rozměrech.
Když foťáky Panasonic S1 a S1R spatříte poprvé, rozhodně získáte dojem, že jsou velké a už od pohledu velice bytelné. Už tím se dost liší od subtilních konkurentů, kteří vsadili na módu malých rozměrů. Nevím jak se na to díváte vy, ale osobně tomuto tahu tleskám. Souhlasím totiž s Ondřejem Neffem, který kdysi napsal, že pokud má jakékoliv nářadí člověku dobře sloužit a má se dobře obsluhovat, musí jeho rozměry vycházet z rozměrů lidského těla. A je jedno, jestli to nářadí je lopata, volant auta, jídelní příbor a nebo třeba foťák…
Takže tu máme fullframe bezzrcadlovku, která se perfektně drží. Její rozměry jsou velice podobné zrcadlovkám, jako jsou Nikon D850 nebo Canon EOS 5D Mark IV. S nasazeným bateriovým gripem jsou pak rozměry srovnatelné s Nikonem D6 nebo Canonem 1D X Mark III. To je moc dobře, protože pokud vezmeme v úvahu, že k rozměrům snímače (zde fullframe) jsou vztaženy i rozměry optiky, musí být celá sestava foťáku a objektivu vyvážená, pokud má být obsluha příjemná. A to tady nesporně je.
Jeden za všechny, všichni za jednoho!
Cože? Tohle heslo přece patří Třem mušketýrům a ne foťákům! Ano, je to pravda. Mušketýři byli tři, vlastně čtyři. Modely full frame bezzrcadlovek Panasonic jsou dva, vlastně tři… :)
Jsou dva a jsou úplně stejné, rozdíl je jen v rozlišení snímače. S1 a S1R. Ale patří k nim i ten třetí, který se mírně liší - S1H. Proč jsou tři? Je to vlastně celkem jednoduché, Panasonic se totiž moudře rozhodl, že na stejné platformě nabídne tři na pohled stejné přístroje (ano, S1H je trošku odlišný), které vyhoví nejrůznějším požadavkům:
- Panasonic Lumix S1 - vyvážený výkon pro focení i pro natáčení videa. Rozlišení 24 Mpx pro většinu potřeb bohatě stačí, v případě potřeby je k dispozici režim vysokého rozlišení 96 Mpx.
- Panasonic Lumix S1R - to nejlepší v kategorii fotografie. Snímač s rozlišením 47 Mpx (v režimu vysokého rozlišení až 187 Mpx) je hodnocen jako momentálně jeden z nejvýkonnějších.
- Panasonic Lumix S1H - to nejlepší na video. Potřebujete natáčet 24 hodin, 7 dní v týdnu? Není problém. Chlazený snímač, několik spouští pro video, 6K video, certifikace od Netflix, … Pokud jde o focení, samozřejmě zvládá to, co S1.
Ergonomie a ovládání
S rozmístěním ovládacích prvků a ergonomií jsem Panasonicu neměl nikdy žádný velký problém, především u modelu G9 jsem si zvykl velice rychle. U S1 a S1R ale Panasonic zvedl laťku zase o kousek nahoru. Joystick a dotykový displej v dnešní době spíše očekáváme, než aby to bylo nějaké překvapení. Dotykový displej je ale výklopný ve dvou osách, což velice oceníte při focení na výšku.
Upřímně asi největší radost mi udělalo ovládání AF systému. Jak režimy ostření (AF-S, AF-C a MF), tak volba chování AF bodu jsou na dosah pravého palce, stejně jako tlačítko AF-ON a joystick pro posun AF bodu. Vše je snadno dostupné a hmatově rozeznatelné, takže kvůli změně nastavení nemusíte vůbec přestat koukat do hledáčku. Paráda!
Příjemnou vychytávkou jsou podsvětlená důležitá tlačítka, tohle nabízí zatím jen několik málo profi foťáků.
Doslova obří hledáček s možností volby zvětšení už známe z G9. Ale zde má hledáček rozlišení 5,76k a to je něco, co se ani v dnešní době stále moc nevidí.
Stabilizace
Stabilizátor obrazu s účinkem až 6 EV funguje bezvadně. Je duální, takže stabilizovaný snímač spolupracuje se stabilizátorem objektivu, pokud je jím vybaven. V praxi jsem se stabilizovaným objektivem udržel z ruky 1 sekundu a to donedávna spadalo spíše do říše snů. Ukázky účinku stabilizace byly pořízeny špičkovým objektivem PANASONIC LUMIX S PRO 50 mm f/1,4
Kvalita obrazu
I podle zahraničních recenzí patří kvalita snímačů u modelů S1 a S1R k tomu nejlepšímu. Hlavně u S1R jsou RAWy neuvěřitelně bohaté na data, ale ani S1 nijak nepokulhává. Na ukázkových snímcích převedených z RAWu v programu Capture One 22 Pro si můžete prohlédnout, jak jsou na tom v nejrůznějších situacích.
Zde jsou ukázky dynamického rozsahu. Tedy kolik informací se dá získat z podexponovaných (-4 EV) a přeexponovaných záběrů (+4 EV)
High resolution mode nabízí 187 Mpx, což mě posadilo na zadek. Nabízí se otázka k čemu je to vlastně dobré??? Narychlo jsem si spočítal, že objektiv by musel umět vykreslit cca 465 čar na milimetr, aby bylo možné tak vysoké rozlišení naplno využít. Jak si můžete prohlédnout u ukázkových snímků, ostrost v takhle vysokém rozlišení není úplně to pravé i když jsem použil ten nejlepší objektiv, jaký Panasonic nabízí (50mm f/1,4). Ale říkám si, že když rozlišení z těch 187 Mpx v počítači snížím na nějaké menší - třeba jen na 80 Mpx - budou výsledné fotky neuvěřitelně ostré. Nevýhodou tohoto režimu je použitelnost pouze na statické snímky, ale na to jsme u režimu Multishot zvyklí i z jiných přístrojů, které tuto funkci nabízejí.
Výřez 100% z plného rozlišení 47 Mpx
Výřez 100% ze snímku pořízeného režimem vysokého rozlišení 187 Mpx
U modelu S1R je nejvyšší citlivost ISO 25600 a model S1 nabízí až 51200. Výsledky opět posuďte sami:
Automatické zaostřování
DFD autofokus pracuje stále na bázi porovnání kontrastu. Je ale neuvěřitelně rychlý a zvládá velice dobře i pohyb. AF systém vyhodnocuje správnost zaostření 480x za sekundu, což je nejvyšší rychlost napříč všemi fotoaparáty. Nevýhodou tohoto systému je, že díky porovnání kontrastu musí (sice neuvěřitelně rychle) neustále přeostřovat tam a zpět, což se projevuje i při pohledu do hledáčku. Při statickém zaostřování se to neprojevuje vůbec, ale při průběžném zaostřování na statický objekt se obraz v hledáčku při namáčknutí spouště jakoby mírně rozostří (velice rychle a velice málo pulzuje), když spoušť pustíte, obraz se opět zostří. Při průběžném zaostřování na pohybující se objekt si tohoto efektu nevšimnete asi právě kvůli tomu, že se objekt pohybuje. Faktem ale zůstává, že i přes popsanou vlastnost je počet správně zaostřených snímků rozhodně nadprůměrný, autofokus to prostě zvládá.
Detekce obličeje a oka je parádní. Když si systém vybere špatné oko, stačí stisknou joystick a přehodí se na to správné. Stejným způsobem se dá přepínat i mezi obličeji. Systém dokáže ale rozpoznávat také zvířata.
Hlavní rysy
- Pixel Shift - rozlišení až 96 Mpx u S1 a až 187 Mpx u S1R
- Velký OLED hledáček 5,76k a zvětšením 0,78x s frekvencí 120fps
- Sériové snímání až 9 sn/s v AF-S a až 6 sn/s v AF-C
- 4K video 3840x2160/50p a FullHD 4:2:2 10bit, S1H až 6K 24 sn/s
- Duální sloty pro karty SD (UHS-II) a CFExpress (XQD)
- 6K Photo s rychlostí snímání 30fps a rozlišením 18M
- 4K Photo s rychlostí snímání 60fps a rozlišením 8M
- WiFi, Bluetooth 4.2 konektivita, USB 3.1
- Nabíjení přes USB
- Podpora Lumix Tether pro ovládání a pořizování foto/video záznamu přímo z PC
- Tělo odolné dešti, prachu, mrazu a s podporou vertikálního gripu
Videorecenze
Shrnutí
No popravdě musím říct, že Panasonic skutečně nepřehání. Prostě udělali foťák (foťáky) bez kompromisů. Předvedli to nejlepší, co dokážou, a to už jsou modely S1 a S1R cca dva roky staré. Žádná politika, žádné taktické zatajování, skutečně žádné kompromisy, prostě a jednoduše: tohle je to nejlepší, co umíme. A pokud jde o kvalitu obrazu, tak to nejlepší, co je v současné době (únor 2022) na trhu.