Recenze

Recenze: Saramonic Blink 500 PRO B1 - skvělý zvuk do videa a bez drátů

Martin Hájek
22. 7. 2021 | 9 minut čtení

Saramonic Blink 500 Pro B1 je bezdrátový mikrofonní systém, který je lehký, kompaktní a snadno použitelný pro různé typy videí. Tento systém bezdrátového záznamu zvuku zaručí vysokou kvalitu stereo audio stopy pro digitální zrcadlovky, bezzrcadlovky, videokamery, chytré telefony a tablety. Součástí balení je klopový mikrofon, protivětrná ochrana (deadcat) a další příslušenství.

Hodnocení odborníka 92%

 • Snadné, intuitivní ovládání
 • Rychlé a bezproblémové spárování
 • Jednoduchá montáž a flexibilní použití
 • Skvělý klopový mikrofon s vynikajícím zvukem
 • Spousta dodávaného příslušenství
 • Velký dosah a vysoká výdrž baterií
 • OLED displej
 • Kompaktní, nenápadné řešení pro záznam zvuku
 • Stylové pouzdro fungující současně jako nabíječka
 • Nabíjení se automaticky spustí otevřením pouzdra (a naopak)
 • Údaje na displeji jsou velice malé, mohou být pro někoho špatně čitelné
 • Ovládací tlačítka na boku budou problém pro uživatele s větší rukou

Popis

Saramonic Blink 500 Pro B1 je bezdrátovým systémem pro přenos zvuku do digitálních fotoaparátů nebo kamer. Co nabízí? Velký dosah, dlouhou výdrž baterie, jednoduché ovládání a vysokou spolehlivost. 

Saramonic Blink 500 PRO B1 - balení setu

Saramonic Blink 500 Pro B1

Pokud natáčíte podcasty, videa na svůj blog, YouTube kanál nebo zkrátka vytváříte obsah (včetně videí) pro své klienty, rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti produkt Blink 500 Pro B1 od společnosti Saramonic. Jedná se o kompaktní sofistikované zařízení, které vyřeší efektivně a elegantně problém s přenosem zvuku od vás (nebo jiného speakera) přímo do kamery/fotoaparátu. A to pěkně bez kabelů! Navíc – výrobce dodává spolu s Blink 500 Pro B1 i slušnou porci příslušenství, kde zaujme především přepravní polstrované pouzdro a speciální plastový "kufřík" sloužící zároveň jako základna-nabíječka. Testovaný kus (Blink 500 Pro B1) je v konfiguraci 1 vysílač (TX) + 1 přijímač (RX), nicméně výrobce jej dodává i ve verzi Blink 500 Pro B2: 2× vysílač (TX) + 1× přijímač (RX).

Saramonic Blink 500 PRO B1 - co vše najdete v krabici

Základní popis Saramonic Blink 500 Pro B1

Saramonic Blink 500 Pro B1 je bezdrátové zvukové zařízení, které povýší vaši videotvorbu na novou úroveň. Hodí se výborně na natáčení rychlých firemních videí, reportáží, rozhovorů, podcastů a mnoho dalšího. Sada se skládá z bezdrátového přijímače (RX), vysílače (TX), již výše zmíněného pouzdra a kufříku – sloužící současně jako nabíjecí stanice, dále zde máme USB-C kabel, kabely pro propojení s kamerou/fotoaparátem (zlatý konektor – stereo/2× pin) a nebo s chytrým telefonem/tabletem (zlatý konektor – stereo + switch in-out/3× pin). Dále je v příslušenství klopový mikrofon, protivětrná ochrana (deadcat) a kabel pro napájení základny (case pro TX/RX).

Saramonic Blink 500 PRO B1 včetně příslušenství

Saramonic Blink 500 Pro B1 pracuje v pásmu 2,4 GHz s frekvenčním rozahem 50–18 000 Hz. Přiložený klopový mikrofon je všesměrový s kondenzátorovou kapslí. Citlivost mikrofonu je -39 dB. Dosah signálu přijímač/vysílač činí až 100 m (ve volném prostoru, bez překážek). Oba moduly (TX i RX) lze kromě základny napájet i přes USB-C konektor.

Saramonic Blink 500 PRO B1 - kompletní balení setu

Vysílač Blink 500 Pro (TX) má povedený vestavěný všesměrový mikrofon a je dostatečně malý a lehký pro připevnění na košili nebo oblečení. Stejně tak jej můžete použít jako standardní vysílač za opasek - spolu s dodávaným (připojeným) klopovým mikrofonem SR-M1. Vysílač (TX) je vybaven OLED displejem a 3,5 mm vstupem pro mikrofony a line-in vstupem. 

Přijímač Blink 500 Pro (RX) má také OLED displej a 3,5 mm výstup. Kromě toho je součástí příslušenství i výstupní kabel TRS a TRRS, umožňující práci s jakýmkoliv zařízením s 3,5 mm zvukovým vstupem. Přijímač je vybaven sluchátkovým 3,5 mm výstupem pro monitorování v reálném čase a volitelným přepínačem Mono/Stereo. Oba moduly jsou vybaveny klipsnou, díky níž je lze pevně a rychle připnout v podstatě kamkoli.

Saramonic Blink 500 PRO B1: USB-C port napájení a dvojice ovládacích prvků

Jak používat Saramonic Blink 500 Pro B1

Využití a práce se sadou Blink 500 B1 je velice jednoduchá a intuitivní. Po vybalení stylového futrálu je nejprve třeba dobít baterie obou modulů (TX + RX). K tomu slouží USB-C na zadní straně plastového pouzdra nebo je možné dobít též každý modul přímo – přes konektor USC-C a příslušný kabel (dodávaný spolu s celou sadou). Nabíjení je signalizováno na přední straně pouzdra pomocí čtveřice modrých LED diod.

Saramonic Blink 500 PRO B1 detail nabíjecí stanice

Po plném nabití (cca 2 hodiny) vyjmeme oba moduly ze stanice (sloužící současně coby přenosný box), nejprve vezmeme přijímač (RX/Receiver) a pomocí klipsny umístěné vespodu přijímače jej zasuneme do hot shoe patice (sáňky pro externí blesk) fotoaparátu. Poté jej kabelem 3,5 mm jack propojíme přes line-out s kamerou/fotoaparátem (tam, kde je vstup pro externí mikrofon). Jen pozor, neplést si kabel pro fotoaparát (2× pin) a kabel pro mobil/tablet (3× pin). Podržením tlačítka "mute" zapneme přijímač. Dále vezmeme vysílač (TX/Transceiver), zapojíme do něj klopový mikrofon (chceme-li mikrofon použít, viz další odstavec) a zapneme jej stejným způsobem jako přijímač. Obě zařízení se nám automaticky spárují. Nyní jsme připraveni a nic nám nebrání vesele natáčet.

Saramonic Blink 500 PRO B1 - tlačítko pro zapnutí/vypnutí a "mute"

Jak se pracuje se Saramonic Blink 500 Pro B1

V podstatě máme dvě základní varianty, jak bezdrátový set Saramonic Blink 500 B1 využít. První možností je využití samotného vysílače coby mikrofonu – má jej totiž integrován (naleznete ho na horní hraně, hned vedle konektoru pro připojení externího mikrofonu)! Vysílač je možné umístit třeba na stůl nebo jej připnout na košili (sako apod.) a začít natáčet/nahrávat. Tato varianta je vhodná, pokud nahráváme více než jednu osobu – například rozhovor se dvěma, třemi lidmi. Samotný vysílač pak slouží coby mikrofon, například položený na stole mezi lidmi.

Saramonic Blink 500 PRO B1 - detail audio a sluchátkového výstupu

Druhou variantou je použití sady v kombinaci s klopovým mikrofonem – což je kvalitativně i lepší volba. Mikrofon se připojí do vysílače (TX) přes 3,5 mm jack vstup a můžeme nahrávat. Jste-li venku, doporučuji použít protivětrný návlek (tzv. "deadcat"), který je součástí balení.

Saramonic Blink 500 PRO B1 - detail displeje přijímače (RX)

OLED displej

Samostatnou kapitolou je displej, kterým výrobce vybavil oba moduly (TX i RX). Na displeji se zobrazují veškeré potřebné údaje a lze díky němu snadněji ovládat a kontrolovat aktuální nastavení. Veškerá nastavení zvládnete pomocí dvojice postranních tlačítek "set/+" a "-"; Stiskem se pohybujete v menu, delším přidržením tlačítka "set/+" potvrdíte zvolenou volbu. OLED displej vysílače a přijímače zobrazuje základní údaje jako: sílu signálu, stav baterie, zapnutí/vypnutí, kanál nebo hlasitost. Přijímač má displej rozdělený do dvou segmentů (A+B) a může tedy komunikovat se dvěma vysílači současně (verze Blink 500 Pro B2).

Saramonic Blink 500 PRO B1: vysílač (vlevo) a přijímač (vpravo)

Hodnocení Saramonic Blink 500 Pro B1

Výdrž sady (TX/RX) jsem testoval na několik různých typů natáčení a mohu potvrdit, že je velmi slušná. Není problém natáčet v podstatě celý pracovní den. V mém případě to byla 3 různá videa s průměrnou dobou natáčecího času cca 2,5 hod (celkem tedy 7,5 hod). Poté již bylo třeba celou sadu vložit do nabíjecí stanice a dobít. Natáčelo se jak venku, tak uvnitř - ve studiu. Co se týče dosahu, vzdálil jsem se od přijímače nejdále na cca 75 metrů (tedy ¾ výrobcem deklarované vzdálenosti) a vše fungovalo, jak má. Přenos zvuku byl jasný, čistý, nepřerušovaný. Navíc – v celé zóně mezi přijímačem/vysílačem byly částečně i překážky (dům, altán, garáž, túje). I v případě dosahu Saramonic Blink 500 Pro B1 tedy velice dobře uspěl. Dodávané nabíjecí pouzdro – stejně jako samostatné moduly (TX/RX) – lze nabíjet nebo napájet kdekoli přes porty USB-C DC 5V (z notebooku, powerbanky či ze sítě 220 V pomocí příslušného adaptéru).

koupit saramonic blink 500 pro b1

Video ukázka kvality zvuku

Hlavní rysy

 • Technologie: digitální přenos, bezdrátový
 • Frekvenční pásmo: 2,4 GHz
 • Frekvenční rozsah: 50 Hz – 18 kHz
 • Směrová charakteristika: všesměrový mikrofon
 • Počet kanálů: 2
 • Dosah: až 100 m
 • Výdrž: max. 8 hod
 • Napájení: baterie, USB
 • Typ mikrofonu: klopový
 • Mikrofonní kapsle: kondenzátorová
 • Citlivost: -39 dB
 • Připojení sluchátek: 3,5mm jack konektor
 • Barva: černá
 • Balení: pouzdro, základna (case), audio kabel (2×), USB kabel (2×), klipsna (2×), protivětrná ochrana (deadcat)
 • Rozměry (v × š × h): 56 × 38 × 29,5 mm / 30 g

Shrnutí

Saramonic Blink 500 Pro B1 je špičkový 2,4GHz bezdrátový mikrofonní systém dodávaný spolu s bohatou výbavou. Celý set poskytne velice kvalitní zvuk. Blink 500 Pro B1 se perfektně hodí pro použití s fotoaparáty (DSLR nebo CSC), chytrými telefony nebo tablety. Benefitem jsou kompaktní rozměry a již zmíněné příslušenství, kde musím vyzdvihnout především skvěle řešenou základnu pro nabíjení, která slouží současně jako přenosný box. Díky jeho robustnosti se nemusíte bát, že by bezdrátová sada mohla utrpět na cestách nějakou újmu. Ostatně sadu Saramonic Blink 500 Pro B1 skvěle využijete právě při cestování – zejména díky její skladnosti a také jednoduchosti nastavení a celkově velmi rychlé akceschopnosti. OLED displej zajistí ještě lepší ovladatelnost a okamžitý přehled o celkovém stavu zařízení. Saramonic Blink 500 Pro B1 poskytne dostatečný výkon až 8 hodin záznamu a velký dosah. Pokud byste potřebovali ještě více energie – typicky pro dlouhodobější natáčení v terénu, sadu lze mimo jiné napájet z powerbanky nebo PC.

Další recenze

Recenze: SIGMA 15 mm F1.4 DG DN Diagonal Fish eye Art
Hodnocení 91%

Recenze: SIGMA 15 mm F1.4 DG DN Diagonal Fish eye Art

29. 2. 2024
Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 MK2 bajonet Sony E
Hodnocení 94%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 MK2 bajonet Sony E

27. 2. 2024
Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší ze všech
Hodnocení 95%

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší...

22. 2. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...