Recenze: Sigma 120-300 f/2,8 DG OS HSM Sports
Špičkový teleobjektiv Sigma 120–300 mm f/2,8 DG OS HSM S představuje zástupce velmi povedené řady „sportovních“ skel (S - Sport) a navazuje na předchozí generace Sigma objektivů. Teleobjektiv je vybaven účinnou 4 krokovou optickou stabilizací, vysokou světelností f/2,8 a tichým, velmi rychlým AF s pokročilým ultrasonickým motorem.
Hodnocení odborníka 98%
- Nekompromisní optická kvalita
- Špičkový design, odolné tělo
- Rychlý a přesný AF (autofocus)
- Vnitřní uspořádání AF (IF) i zoomu
- Výkonný OS (stabilizátor obrazu)
- Funkce stabilizátoru (3 režimy)
- Jemné manuální ostření
- Omezení rozsahu ostření
- Malá min. ostřící vzdálenost (MFD)
- Sluneční clona (součástí balení)
- Stativová objímka (součástí balení)
- Brutální rozměry i hmotnost
Popis
Sigma 120-300 mm f/2,8 DG OS HSM Sports nabízí všestranný telezoom a výbornou rychlost ostření. To jsou přesně ty vlastnosti, které se výborně hodí pro fotografování sportu nebo divoké přírody. Objektiv vyniká také svou konstantní vysokou světelností f/2,8. Díky tomu jej využijete i za horších světelných podmínek a současně vám umožní výraznou kontrolu nad hloubkou ostrosti v celém svém rozsahu zoomu. Optická konstrukce obsahuje řadu prvků, pomáhající výrazně snížit klasické optické neduhy jako je chromatické aberace. Objektiv jsem testoval s DSLR Nikon D780 (Nikon F bajonet).
Sigma 120-300 mm f/2,8 DG OS HSM Sports a její vlastnosti
Sigma 120-300mm f/2.8 DG Sports je opravdu hodně zajímavým sklem. Hlavní přednosti vidím jak v jeho univerzálnosti (všestranný rozsah zoomu) tak i v konstantní cloně s vysokou světelností f/2.8. Ohnisko 120–300 mm nám dává úhel záběru: 20.4° (120 mm) až 8.2° (300 mm), platí samozřejmě vzhledem k full frame senzoru (35 mm film). Již zmíněná vysoká světelnost f/2,8 a rozsah clonových hodnot f/2,8-f/22 nám dá velice slušný manévrovací prostor, co se týče kreativní práce s prostorem a zejména s hloubkou ostrosti. Za přičinění kruhové 9-lamelové clony zase dostaneme velmi příjemný a jemný bokeh.
Sigma 120-300mm f/2.8 DG Sports nabízí maximální zvětšení 1:8 a ostřit lze již od 1,53 m (MFD na 120 mm), resp. od 2,55 m (MFD na 300 mm). Optická soustava objektivu je složena z 23 prvků, řazených do 17 skupin. Z toho celkem 2 členy jsou typu FLD a jeden člen SLD. Speciální povrch Super Multi-Layer přispívá k potlačení odlesků a celkově k lepšímu kontrastu. Objektiv je velmi dobře vyvážen, díky čemuž jej lze, kromě fotografování, využít též pro potřeby filmování.
Super rychlý a přesný AF - Hyper Sonic Motor (HSM) je velmi tichý a s minimálními otřesy, což se u videa také počítá. Integrovaný motor HSM navíc spolu se systémem zadního ostření zajišťuje rychlé a tiché automatické ostření, které je dále doplněno optimalizovaným algoritmem AF pro plynulejší ostření. Systém HSM dále umožňuje trvalé ruční ovládání ostření pouhým otočením ostřícího kroužku. Výkonný optický stabilizátor minimalizuje chvění fotoaparátu pro ostřejší výsledky při fotografování i natáčení z ruky. Jeho zisk je zhruba 4 EV. Optickou stabilizaci lze navíc přizpůsobit aktuálním podmínkám díky OS režimům (například eliminovat stabilizaci v horizontálním směru při panningu/švenkování).
Další parametry Sigmy 120-300mm f/2.8 DG Sports
Sigma 120-300 mm f/2.8 DG Sports je dodáván se stativovou objímkou a kovovou sluneční clonou LH-1220-07. Robustní stativová objímka je vhodná pro použití objektivu na stativu nebo monopodu (lze ji samozřejmě přizpůsobit pro focení „klasické“ i „na výšku“). Objímku objektivu lze v případě potřeby pochopitelně demontovat. Pro větší přesnost i odolnost, včetně využití během širokých teplotních změn, byl použit speciální materiál TSC (Thermally Stable Composite), mosazný bajonet navíc poskytuje lepší montážní přesnost a tuhost. Velká sluneční clona eliminuje odlesky a její využití je vhodné kdykoli, pokud fotografujeme ve světelně náročnějších podmínkách (což je v podstatě kdykoli, pokud není „slunce za zády“ nebo pod mrakem). Přední závit objektivu má průměr 105 mm – v případě že byste se rozhodli použít některý z fotografických filtrů (ND, CPL, UV, Vario ND).
SIGMA 120-300 mm f/2,8 DG OS HSM Sports v praxi
Sigma 120-300mm f/2.8 DG Sports je objektivem, patřící do kategorie Sport pro Sigma Global Vision. Je navržený a primárně určený pro full frame fotoaparáty, ale lze jej použít i pro senzory velikosti APS-C (resp. DX), ovšem nutno poté počítat s adekvátním ořezem (1.5×, 1,6× crop factor). Konkrétně u námi testovaného modelu by objektiv při použití s DX senzorem odpovídal hodnotám ohniska cca 180-450 mm. To na druhou stranu může pro někoho představovat velmi výhodný benefit, spočívající v ještě větším přiblížení fotografovaného objektu a současně i v nárůstu poměru zvětšení.
Chci Sigmu 120-300 mm f/2,8 DG OS Sports pro Nikon
Díky vysoké světelnosti (a že f/2,8 je v dané třídě objektivů opravdu špička) a kruhové cloně dosáhnete opravdu působivého rozostření pozadí a především hodně příjemného a jemného bokehu. I když malá hloubka ostrosti bude již z podstaty objektivu (tele) velice běžnou součástí většiny vašich snímků. Za zmínku stojí rozhodně i hypersonický ostřící motor (HSM), vnitřní zaostřování i zoom a v neposlední řadě optický stabilizátor (OS).
HSM je součástí AF systému a umožňuje tiché, rychlé a přesné automatické zaostřování. Autofocus funguje opravdu skvěle a za celou dobu testování se mi nestalo (nebo jsem si toho alespoň nevšiml), že by AF selhal. Můžete se na něj spolehnout ve všech režimech (včetně kontinuálního), tedy: AF-S, AF-C, AF-I. Samozřejmě je zde nutná úzká kooperace s aktivní ostřící oblastí (ostřícím bodem nebo body). Optický stabilizátor pracuje také skvěle a bezchybně a lze se na něj bez potíží spolehnout za všech podmínek, snad jen s výjimkou snímání ze stativu (kde ostatně stabilizátory vypínám automaticky). Na druhou stranu, stabilizaci OS jsem párkrát použil i v kombinaci s monopodem a zde smysl rozhodně dává.
Chci Sigmu 120-300 mm f/2,8 DG OS Sports pro Canon
Benefitem je interní řešení ostření (IF) i ovládání zoomu. Vše se odehrává uvnitř objektivu, nic se nevysouvá ani neotáčí. Teoreticky i prakticky je to skvělá věc, daní za to jsou však ještě o něco větší fyzické rozměry a hmotnost objektivu. To je současně ten hlavní (ale také jediný) kámen úrazu Sigmy 120-300 mm f/2.8 DG Sports. Také je to moje hlavní (a vlastně i jediná) výtka! Ano, rozumím tomu, že při daném zoomu, světelnosti a interním ovládání objektivu nelze dosáhnout kompaktního provedení. Fyzika je fyzika a extrémní složitost celé optické soustavy, navíc ještě vzhledem k přítomnosti OS (optické stabilizace) je zcela zřejmá.
Fotografovat nebo i natáčet se Sigmou 120-300mm f/2.8 DG Sports celé odpoledne, je vážně očistec a večer to určitě pocítíte (a to si troufám tvrdit, že fyzičku mám zatím ještě dobrou). Zkrátka nic pro fyzicky méně zdatné jedince. Na druhou stranu, po několikahodinovém focení se Sigmou 120-300 f/2,8, už můžete s klidným svědomím vynechat návštěvu fitka.
Rozměry hovoří samy za sebe: 380 × 130 mm včetně sluneční clony (124,4 x 291 mm bez sluneční clony) a hmotnost 3 390 g bez sluneční clony a stativového límce. Sigma 120-300 mm f/2.8 DG Sports má kompletně, včetně sluneční clony a stativového límce bezmála 4 kg. Při započítání ještě těla digitální zrcadlovky, což bylo v mém případě 850 g (Nikon D780), jsme tak téměř na 5 kg foto techniky. A to už se vážně porce, ta se pronese (na zádech i v rukách).
Hodnocení kvalit objektivu
Optická kvalita však bohatě vyváží onen výše zmíněný (jediný) výrazný zápor. Fotografie ze Sigmy 120-300 mm f/2,8 jsou jedním slovem: brilantní! Kresba, ostrost i jemnost detailů jsou výtečné a to už od minimální clony f/2,8 - byť na plně otevřené cloně lze pozorovat lehce „měkčí kresbu“ než například na f/8. Po přiclonění se ostrost obrazu ještě zvýší. Na maximální zaclonění (f/22) již lze pozorovat lehké náznaky difrakce (ohyb světla, pokles ostrosti) ale stále se nejedná o žádné velké drama.
CHCI SIGMU 120-300 MM F/2,8 DG OS SPORTS PRO NIKON
Co se týče běžných optických neduhů jako: chromatická aberace, odlesky (flares) nebo vinětace, Sigma 120-300mm f/2.8 DG Sports nemá ani zde nejmenší problém. Na chromatickou aberaci v podstatě nenarazíte, objektiv si velmi dobře poradí i v kontrastně extrémních scénách (větve stromů proti nebi, portrét v protisvětle ap.), na klasické fialové pruhování tedy těžko narazíte a pokud ano, bude velice slabé, téměř nepozorovatelné. K vinětaci objektiv již z principu sklony nemá (úhel záběru je zde příliš úzký) a to bez ohledu na aktuálně použité clony.
Chci Sigmu 120-300 mm f/2,8 DG OS Sports pro Canon
V případě odlesků (flares) to záleží na situaci a (ne)využití sluneční clony. Bez clony se mi asi na 1 nebo 2 snímcích lehký odlesk objevil ale to bylo vyloženě díky tomu, že jsem záměrně fotil v tom nejhorším možném úhlu záběru vůči přímému slunci. S nasazenou sluneční clonou odlesky v podstatě nemají šanci. Silný podíl na výtečných optických výstupech mají bezesporu také speciální optické členy - dva prvky FLD, jeden SLD prvek - a speciální nano vrstvy (multi layer coating).
Doplnění a příslušenství
Objektiv Sigma 120-300 mm f/2.8 DG Sports je kompatibilní s volitelným Sigma USB Dockem pro jemné doladění různých charakteristik objektivu a aktualizaci jeho firmwaru. Výrobce nabízí pro tyto potřeby speciální software (Sigma Optimization Pro), kterým lze jak aktualizovat firmware, tak nastavit parametry jako je AF zaostřování – pro Sports včetně rychlosti autofokusu - nebo funkci optické stabilizace obrazu. Objektiv je kompatibilní též s volitelnými telekonvertory Sigma TC-1401 1,4x a TC-2001 2x. Tělo objektivu je z hořčíkových a kompozitních materiálů a je mimo jiné též odolné proti prachu a stříkající vodě.
Závěrem
Sigma 120-300mm f/2.8 DG OS Sports (jako celá řada Sports) nabídne vynikající optický výkon, rychlost, odolnost a další přizpůsobitelné funkce, které z tohoto objektivu dělají ideální volbu pro divokou přírodu, sport, akci, reportáž a obecně pro velice rychlé, akční scény nebo záběry na velkou vzdálenost. Kombinace vysoké světelnosti f/2,8 a zoom provedení s dlouhým ohniskem 120–300 mm najde uplatnění v mnoha oblastech fotografie ale také videa (byť teleobjektivy nejsou pro video aplikace úplně typické). Teleobjektiv jsem měl s bajonetem Nikon F (tedy full frame FX), ale lze jej použít i s modely DX, kde poskytuje ekvivalentní rozsah ohniskové vzdálenosti 180–450 mm.
Hlavní rysy
- Teleobjektiv 120–300 mm
- Úhel záběru: 20.4° až 8.2°
- Světelnost f/2,8
- Rozsah clon f/2,8-f/22
- 9-lamelová clona
- Stabilizace obrazu OS
- Ultrasonický HSM motor
- Zvětšení 1:8
- MFD: 1,53 m na 120 mm
- MFD: 2,55 m na 300 mm
- 23 prvků v 17 skupinách
- 2× FLD člen, 1× SLD člen
- Závit filtru 105 mm
- Sluneční clona LH-1220-01
- Odnímatelný, otočný stativový límec
- Rozměry: 380 × 130 mm vč. sluneční clony
- Rozměry: 124.4 x 291 mm bez sluneční clony
- Hmotnost: 3390 g (bez sluneční clony a límce)
Shrnutí
Profesionální teleobjektiv Sigma 120–300 mm f/2,8 DG Sport představuje naprosto špičkový a nekompromisní superteleobjektiv s všestranným rozsahem zoomu a konstantní clonou f/2.8. Objektiv je odolný proti prachu a stříkající vodě a nabídne špičkovou optickou konstrukci, stejně jako vysokou obrazovou kvalitu včetně vysoké míry ostrosti a prokreslení detailů. Objektiv skvěle uplatníte pro fotografování wildlife, sportu ale také třeba portrétu. Výrobce na všech svých aktuálních řadách (Sport, Art, Contemporary) vylepšil také autofocus i výkon optického stabilizátoru. Sigma 120-300 mm f/2.8 DG Sports je dodávána včetně sluneční clony LH-1220-01, stativového límce a přepravního pouzdra s popruhem. Volitelně lze k objektivu dokoupit i dockovací stanici (pro aktualizaci FW) nebo telekonvertory Sigma TC-1401 1,4x a TC-2001 2x.