Recenze: Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary | FotoŠkoda
Recenze

Recenze: Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary

Martin Hájek
14. 7. 2022 | 12 minut čtení

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary je kvalitním i designově hodně povedeným širokoúhlým sklem s 1,75× zoomem. Objektiv kombinuje široký úhel záběru, vysokou světelnost, rychlé a přesné ostření i velmi dobrou obrazovou kvalitu. Jaká je širokoúhlá zoom novinka Sigma populární řady Contemporary zjistíte v následující recenzi.

Hodnocení odborníka 94%

 • Odolné a relativně kompaktní tělo
 • Kvalitní materiály i zpracování
 • Dobrá světelnost a jemný bokeh
 • Spolehlivý a rychlý AF
 • Vysoká obrazová kvalita
 • Minimalizace optických vad
 • Možno použít i pro detaily
 • Kvalitní sluneční clona
 • Soudkovité zkreslení při 16 mm
 • Poduškovité zkreslení při 28 mm

Popis

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN je na první pohled designově i opticky skvěle zpracované sklo s širokoúhlým zoom ohniskem (1,75×), solidním autofocusem i vysokou světelností f/2,8. Objektiv je k dispozici jak s bajonetem Leica L, tak Sony E (s nímž jsem objektiv testoval). Rozsah ohnisek zde činí 16-28 mm, což využijete pro fotografování široké škály fotografických scén: od krajinek, přes foto architektury nebo města až po reportáže a portréty. Díky svým vlastnostem objektiv stejně dobře uplatníte také pro video aplikace. Dobrou světelnost f/2,8 poté oceníte jak při kreativnějších hrátkách s prostorem a hloubkou ostrosti, tak za horších světelných podmínek. Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary poskytuje slušné optické vlastnosti i komfort při fotografování či natáčení videa.

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img1

Základní popis Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN je výkonné sklo, vhodné jako hlavní nebo sekundární objektiv určený primárně pro záběry celků. Příjemná světelnost, hbitý AF a praktický rozsah širokých ohniskových vzdáleností (16-28 mm) v malém, lehkém a vysoce výkonném balení. Clona f/2,8 umožní použití kratších expozičních časů za horšího světla, stejně jako větší kreativní možnosti, chcete-li si hrát s prostorem a hloubkou ostrosti.

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img2

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN má vyladěnou optickou soustavu a uspořádání asférických i dalších optických prvků s nízkým rozptylem světla, aby byly maximálně potlačeny chromatické aberace a další optické vady. Speciální vrstvy jako například Super Multi-Layer nebo Nano Porous Coatings se postarají o zlepšení kontrastu a podání barev snížením odlesků a duchů. Asférické prvky zase kontrolují sférické aberace a zkreslení.

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img3

Parametry Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN pracuje s ohnisky 16-28 mm, která nám poskytnou adekvátní úhel záběru 107° (16 mm) resp. 75,4° (28 mm) – počítáno pro full frame senzor (35 mm). Objektiv lze samozřejmě použít i v kombinaci s APS-C senzory, ovšem v takovém případě nutno počítat s ořezem, kdy ohniska odpovídají hodnotám cca 24-42 mm s úhly záběru 83,2° resp. 53,8°. Konstantní maximální světelnost f/2,8 je mimo jiné vhodná pro práci v horších světelných podmínkách a zaoblená 9-lamelová clona přispívá k hladkému, příjemnému bokehu. Tato kombinace umožní kreativní přístup při práci s kompozicí (prostorem, hloubkou ostrosti). 

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img4

 

Minimální ostřící vzdálenost objektivu je 25 cm, což nám umožňuje fotografovat (ale i natáčet) z relativně krátké vzdálenosti, lze se tak atmosférou přiblížit makru, byť zde samozřejmě ani zdaleka nejde o makroobjektiv (poměr zvětšení je 1:5,6). Nicméně při zajímavé scéně a v dobrém světle mohou být výsledky při „close-up“ snímání velmi dobré. 

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img5

 

Optická soustava objektivu se skládá z celkem 16 členů, řazených do 11 skupin a obsahuje mimo jiné 5× ED člen a 4× asférický člen. Čočky jsou dále opatřeny speciálními „super vrstvami“ a nano porézním nátěrem (zejména přední čočka), který zabrání ulpívání nečistot, prachu, kapek nebo mastnoty. V případě, že se vám na objektiv přeci jen dostane nějaká ta „špína“, díky nano vrstvám jde lépe odstranit. Konstrukce objektivu je dále odolná proti povětrnostním vlivům, takže se jej nemusíte bát používat i v horších podmínkách jako je déšť, sníh, prach a podobně. Rozměry objektivu jsou: 102,6 × 77,2 mm a hmotnost: 450 g. Velikost závitu předního členu pro upevnění fotografických filtrů je 72 mm.

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img6

Jak se s objektivem Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN pracuje

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary si mě získala doslova na první dobrou svým perfektním zpracováním a bytelným kovovým tělem, přestože se stále jedná o relativně „drobný“ objektiv. Design objektivu je ale současně velmi strohý a účelný. Na objektivu najdete vlastně jen přepínač režimů (AF/MF) a dvojici příjemně ozubených prstenců – jeden na ovládání zoomu, druhý pro MF (manuální ostření).  

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img7

 

Tělo objektivu je celokovové, pokud se však na něj podíváme blíže, výrobce uvádí, že: „Objektiv je konstruován ze speciálně vybraných lehkých materiálů včetně tepelně stabilního kompozitu (TSC), polykarbonátu s rychlou tepelnou kontrakcí, velmi se blížící vlastnostem hliníku. To umožňuje, aby objektiv fungoval s optimálním výkonem i v prostředí s velkými teplotními rozdíly.“ V praxi to znamená, že zatímco „běžné“ kovové a plastové části při rychlých tepelných skocích „pracují“ (smršťují se,roztahují), Sigma 16-24 mm f/2,8 DG DN se díky použitým materiálům mnohem lépe přizpůsobuje aktuálním tepelným podmínkám.

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img8

 

Díky dobré světelnosti f/2,8 a téměř kruhové 9-lamelové cloně objektiv generuje jak velice příjemný bokeh, tak s ním lze dosáhnout též působivě malé hloubky ostrosti (i u takto širokoúhlého skla). Výsledky tak mohou být velice působivé, kde kromě krajinek a celků lze objektiv stejně úspěšně použít i na portrét nebo detaily. Jak jsem již zmínil v recenzi dříve, tělo objektivu je odolné vůči prachu a vlhkosti, takže se s ním nemusíte bát fotit/natáčet i v podmínkách nepříznivých. V balení najdete kromě objektivu také celokovovou sluneční clonu LH756-01, přední krytku (LCF-72 III) a zadní krytku (LCR II).

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img9

 

Objektiv spadá do projektu Global Vision společnosti Sigma, který byl navržen, aby obstál v náročné kategorii dobrého poměru mezi komfortem, ovládáním, výkonem a nabídl tak kompaktní i lehkou konstrukci a všestranné ovládání s vynikajícími optickými vlastnostmi. Objektiv disponuje elegantním, stylovým designem, navrženým dle stejných standardů jako například objektivy Sigma Cine, včetně mechanického clonového kroužku, vroubkovaných kovových součástí, spínačů a hmatových ovládacích prvků.

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img10

 

Chci objektiv Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN pro Leica

AF objektivu je rychlý a přesný

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN má ostření řešeno vnitřně (IF), stejně tak tomu je i v případě zoomu. Vše se tedy odehrává uvnitř objektivu, nic se při ostření neotáčí / při zoomování nevysouvá, což je výhodné například při používání filtrů (typicky polarizačního/CPL nebo šedého/přechodového ND). Stejně tak i pro video aplikace s použitím dalšího příslušenství (různé rigy, klece apod.). Krokový AF motor skvěle uplatníte nejen pro fotografii ale také pro již zmíněné video. Chod, rychlost a přesnost AF je velice dobrá a celkově se jedná o spolehlivý systém, díky němuž byste neměli zmeškat žádný rozhodující okamžik (a pokud ano, pak to s největší pravděpodobností nebude vinou autofocusu). V případě potřeby lze samozřejmě ostření přepnout i do režimu manuálního (MF).

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img11

 

Chci objektiv Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN pro Sony

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN a obrazová kvalita 

Dle očekávání byly výsledné snímky (i videa) na velmi dobré úrovni. Objektiv disponuje vysokým rozlišením, skvělým podáním detailů, přirozeným zobrazením barev, jemných tónů, všech jasových odstínů (od černé až po bílou) i kontrastu. Ostrost je perfektní i na plně otevřenou clonu a na obě ohniska. Při zaclonění ostrost ještě vzroste. Naopak na maximální clony (F22) již dochází k difrakci obrazu, v důsledku čehož ostrost klesá (to ale není ničím výjimečným a je to společný znak pro drtivou většinu objektivů).

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img13

 

Na kratším ohnisku 16 mm je poměrně silné soudkovité zkreslení. Při delším ohnisku 28 mm je naopak znatelné poduškovité zkreslení. Obojí však lze vcelku snadno a rychle napravit ve fotoeditoru (Adobe Photoshop, Adobe Lightroom). Při plně otevřené cloně možno pozorovat na obou ohniscích lehkou vinětaci, která je při kratším ohnisku 16 mm o něco silnější než na 28 mm. Stačí ovšem lehce přiclonit (o 1/3 nebo 2/3 EV) a vinětace zmizí. Opět ale nejde o nic zásadního. Naopak, mě osobně lehká vinětace vůbec nevadí, spíše naopak (což je ale věcí individuálního vkusu).   

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img13

 

Naprosto excelentní výsledky objektiv podává v případě chromatické aberace (ony dobře známé fialové kontury na kontrastních hranách), kterou abyste zde lupou pohledali – a to navíc většinou neúspěšně. Stejně tak se objektiv projevil jako značně imunním vůči odleskům, k čemuž ale do velké míry přispívá kvalitní sluneční clona. Objektiv je na tom velice dobře, co se týče jeho odolnosti vůči běžným světelným „kazům“, velmi dobře si vede i v případě fotografování/natáčení v silném bočním světle nebo protisvětle.

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img4

Sada obsahuje:

 • Objektiv Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN
 • Sluneční clonu LH756-01
 • Přední krytku objektivu LCF-72 III
 • Zadní krytku LCR II
 • Pouzdro na objektiv
 • Uživatelský manuál

 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN Contemporary img15

 

Chci objektiv Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN pro Leica

Hodnocení Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN 

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN nabízí velice příjemné rozměry a hmotnost. Konstrukce objektivu je vhodná i do náročnějších podmínek. Objektiv je k dispozici s bajonetem pro Sony E nebo Leica-LCelkově jde o výkonný objektiv s parádní kresbou, rozlišením i podáním barev. Vysoká světelnost f/2,8 a kruhová 9-lamelová clona společně generují příjemný „prostor“ mimo rovinu zaostření. Minimální ostřící vzdálenost 25 cm navíc umožňuje objektiv využít i pro blízké snímání. Velkou výhodou je samozřejmě též rychlý, tichý a přesný autofocus, který dobře uplatníte i pro natáčení. Jak ostření, tak i zoom jsou řešeny vnitřně, což představuje další výhody pro foto i video. 

 

Chci objektiv Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN pro Sony 

Hlavní rysy

 • Ohnisko 16-28 mm, clona: f/2,8 až f/22
 • Úhel záběru pro Full frame: 107°- 75,4°
 • Úhel záběru pro APS-C: 83,2°- 53,8°
 • MFD: 25 cm, poměr zvětšení 1:5,6
 • 16 členů řazených do 11 skupin
 • 5× ED člen, 4× asférický člen
 • Super Multi-Layer Coating
 • Design vnitřního ostření (IF) i zoomu
 • Krokový motor AF, podpora DMF a AF+MF
 • Kompatibilní s HS (high-speed) AF
 • Přepínač režimu ostření
 • Tělo odolné proti povětrnostním vlivům
 • Vysoce pevný mosazný bajonet
 • Clona objektivu LH756-01
 • 9-lamelová clona
 • Velikost filtru 72 mm
 • Rozměry: 102,6 × 77,2 mm
 • Hmotnost: 450 g

Shrnutí

Sigma 16-28 mm f/2,8 DG DN populární řady Contemporary je dalším velice povedeným širokoúhlým objektivem, určeným primárně pro krajinky, reportáže, architekturu a obecně snímání celků. Díky vysoké světelnosti a příjemnému bokehu jej však stejně tak dobře využijete i pro další fotografické disciplíny jako je třeba portrét nebo reportáž. Rychlé a tiché ostřením, stejně jako interní zoom a ostření, objektiv přímo předurčují také pro video aplikace. Bonusem jsou relativně malé rozměry a celokovové, odolné tělo. Malá snímací vzdálenost 25 cm zase umožní, použít Sigmu 16-28 mm f/2,8 DG DN i pro blízké snímání (close-up) a detaily. Kompaktní, lehký objektiv 16-28mm F2.8 DG DN, to je všestranný foto/video nástroj, nabízející fotografům a filmařům výbornou kombinaci ceny a výkonu.

Další recenze

Recenze: Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art
Hodnocení 99%

Recenze: Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art

6. 10. 2022
Recenze: Sigma 20mm f/2 DG DN Contemporary
Hodnocení 98%

Recenze: Sigma 20mm f/2 DG DN Contemporary

21. 4. 2022
SIGMA 24 mm f/3,5 DG DN Contemporary: Kompaktní paráda
Hodnocení 95%

SIGMA 24 mm f/3,5 DG DN Contemporary: Kompaktní paráda

30. 4. 2021
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...