Recenze: Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art | FotoŠkoda

Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art je pevné, světelné a designově skvěle zpracované sklo, které nabídne špičkové optické vlastnosti, perfektní kresbu a minimum optických vad. Díky vysoké světelnosti navíc máte k dispozici široké kreativní možnosti. Vzhledem ke svým vlastnostem najde Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art uplatnění především v krajinářské fotografii, architektuře a interiérech, nicméně stejně dobře si ji dovedu představit i v reportážní a portrétní fotografii.

Hodnocení odborníka 98%

Popis

Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art je opticky i designově velice dobře zpracovaný objektiv s širokoúhlým pevným ohniskem 20 mm a špičkovou světelností f/1,4. K dispozici je s bajonetem pro Sony E a Leica L. Objektiv najde uplatnění při fotografování krajin, architektury, reportáží nebo kreativněji pojatých portrétů. Špičkovou světelnost f/1,4 využijete jak pro kreativnější práci s prostorem a hloubkou ostrosti, tak v případě fotografování a natáčení za špatných světelných podmínek. V neposlední řadě se můžete spolehnout na odolné kovové tělo a skvělé optické vlastnosti, což se ostatně od řady Art očekává.

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 1

Popis objektivu Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art

Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art je určena pro formát full-frame (při využití na APS-C senzorech bude úhel záběru odpovídat ekvivalentu cca 30 mm ohniska). Rozsah clon lze nastavit v rozsahu f/1,4 až f/16 - skvělá je zde vysoká světelnost, kterou využijete jak pro práci s hloubkou ostrosti, tak ve ztížených světelných podmínkách. Téměř kruhová 11 lamelová clona navíc produkuje příjemný bokeh. Objektiv obsahuje celkem 17 prvků, řazených do 15 skupin. Součástí optické soustavy jsou také dva členy se super nízkou disperzí (SLD) a 3 asférické členy, které korigují chromatické aberace a vinětaci v celém rozsahu ostření a zajišťují tak vysokou čistotu obrazu, ostrost a kontrast.

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 2

Ostření AF

Objektiv umožňuje ostřit od 23 cm, autofokus je poháněn krokovým motorkem, který zajišťuje velice tiché a rychlé ostření. V případě potřeby lze použít také manuální kroužek na těle objektivu. Nové tlačítko MFL v případě potřeby uzamkne ostřící kroužek, což zabrání náhodné změně zaostření. MFL (Manual Focus Lock) je skvěle využitelný například pro astrofotografii, kde vám zajistí, že se ostření nepohne. Ostřící systém je díky svým vlastnostem vhodný nejen pro fotografování ale též k natáčení videa. Chcete-li použít fotografické filtry, možno použít s průměrem 82 mm. Clonový kroužek obsahuje klik systém s aretací, díky čemuž je změna clony velice rychlá, plynulá a současně stabilní. Kromě rozsahu clon f/1,4 až f/16 lze nastavit clonový kroužek též do polohy „A“, tedy automatika.

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 3

Další vlastnosti Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art

Objektiv vybavil výrobce mosazným bajonetovým držákem pro zaručenou přesnost a vysokou odolnost. Bajonet je opravdu bytelný a pevný a při nasazování/sundavání objektivu se opravdu netřeba bát poškození. Naopak, objektiv sedí na bajonetu fotoaparátu opravdu „nafest“. Další výhodou je odolnost vůči povětrnostním podmínkám a vlhkosti, bez obav tedy můžete fotit například za deště. Objektiv je kompatibilní s volitelným USB dokem UD-11 pro Leica L, který umožňuje jemné doladění různých charakteristik objektivu a aktualizaci jeho firmwaru. Hmotnost objektivu je 635 gramů.

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 4

Široké možnosti využití objektivu

Sigma 20 f/1,4 DG DN Art je určena pro full-frame  bezzrcadlovky Sony (bajonet E) nebo Leica/Panasonic (bajonet Leica-L, s nímž jsem také objektiv testoval). Lze použít i v kombinaci s fotoaparáty se snímači APS-C, ovšem třeba počítat s ohniskovou vzdálenost ekvivalentní zhruba 30 mm (crop faktor 1,5×). Kromě autofocusu (AF) lze v případě potřeby přepnout i na manuální ostření (pomocí přepínače auto/manual ostření AF/MF). K dispozici je nově navržená funkce lineárního/nelineárního ručního zaostřování.

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 5

 

Chci objektiv Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art s L-bajonetem (Leica/Panasonic)

Práce s objektivem Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art

Vysoká světelnost, špičková kresba, rychlý AF, robustní tělo a krásně designově zpracované sklo. To jsou základní benefity objektivu. Ale je toho ještě více – skvělá obrazová kvalita (viz dále) a velmi příjemné ovládání. Výborný je clonový kroužek s možností manuálního nastavení clony nebo přepnutí na „auto“ (A – clona je ovládána přímo z fotoaparátu). Clonový kroužek lze ještě nastavit (pomocí přepínače na objektivu) na režim „click“ nebo běžné jemné otáčení. Na objektivu ještě najdete přepínač AF/MF. Výrobce dodává k objektivu kovovou sluneční clonu LH878-04 a standardní plastovou krytku objektivu (průměr 82 mm). Sluneční clona efektivně snižuje odlesky při focení/točení v náročných světelných podmínkách a také chrání přední člen objektivu. 

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 6

 

Vynikající vlastností je pochopitelně extra malá hloubka ostrosti f/1,4, díky níž lze dosáhnout velice působivého rozostření i u takto širokoúhlého skla (což není příliš běžné u daného typu/ohniska objektivu). Kruhová 11-lamelová clona přispívá k příjemnému a hladkému bokehu. Tělo objektivu je utěsněno proti prachu a vlhkosti, takže zvládne práci i ve výrazně horších podmínkách. Minimální ostřící vzdálenost 23 cm umožňuje fotografovat hodně zblízka a výsledky tam mohou být velice zajímavé, zejména při snímání na tzv. „plnou díru“. Malá hloubka ostrosti a výrazné perspektivní zkreslení, výsledkem tak jsou například efektivní portréty nebo detaily.

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 7

 

Chci objektiv Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art s E-bajonetem (Sony)

 

Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art je mimo jiné optimalizována pro astrofotografii. Na prvky objektivu výrobci aplikoval též vrstvy Super Multilayer Coating, minimalizující odlesky a zároveň vytváří snímky bohaté na kontrast a věrné barvy. Systém vnitřního ostření poháněný krokovým motorem STM poskytuje vysokorychlostní automatické ostření a tichý provoz.

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 8

Kvalita fotek Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art

Množství detailů, prokreslení barev, jemných tónů a kontrastu je parádní a to i při plně otevřené cloně. Překvapí i velice slušná ostrost již při f/1,4 – což není u takto světelných objektivů až tak typické. Celkově produkuje objektiv špičkové obrazové výstupy, včetně slušné ostrosti, sahající až do okrajů snímků. Máme zde relativně silné sférické zkreslení, což však není u takto širokoúhlého objektivu nic neobvyklého. Naopak, ono zkreslení v kombinaci s malou hloubkou ostrosti a blízkým snímáním (MFD = 23 cm) může být hodně kreativní a generovat zajímavé výsledky.

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 9

 

Mile překvapil objektiv i co se týče vinětace, odolností proti odleskům (focení v protisvětle) a dalších optických vad (typicky: chromatická aberace). Speciální optické prvky evidentně fungují a Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art nevykazuje téměř žádné z výše zmíněných. Vinětace je velice slabá, v podstatě zanedbatelná – i na plně otevřenou clonu. Fialové kontury na kontrastních hranách (chromatická aberace) není téměř žádná. Objektiv si poradí velmi dobře také s protisvětlem a nechtěnými odlesky (pravda, značně mi zde sekunduje kvalitní a robustní sluneční clona LH878-04).

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 10

Řada objektivů Global Vision

Jako součást řady Art v rámci řady Global Vision společnosti Sigma je tento objektiv navržen tak, aby dosahoval optimálního optického výkonu a současně nabídl kompaktní konstrukci i všestranné ovládání s vynikajícími optickými vlastnostmi. Objektiv zdůrazňuje elegantní a stylový fyzický design navržený dle stejných standardů jako v případě objektivů Sigma Cine, včetně mechanického clonového kroužku, vroubkovaných kovových součástí a spínačů i hmatových ovládacích prvků pro intuitivní ovládání. Je tak ideálním pomocníkem pro náročné kreativní či umělecké fotografy i kameramany. 

 

CHCI OBJEKTIV SIGMA 20 MM F/1,4 DG DN ART S L-BAJONETEM (LEICA/PANASONIC)

 

SIGMA 20 mm f/1,4 DG DN ART image 11

 

 

Chci objektiv Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art s E-bajonetem (Sony)

Hlavní rysy

 • Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art
 • Bajonet Leica L, Sony E
 • Testováno s Panasonic LUMIX DC-S5
 • Pro formát full-frame
 • Rozsah clony: f/1,4 až f/16
 • 17 prvků v 15 skupinách
 • 2× SLD prvek a 3× asférický prvek
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 23 cm
 • Kruhová 11-lamelová clona
 • Kovové a utěsněné tělo
 • Průměr filtru 82 mm
 • Hmotnost: 635 g

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0

Recenze Nikon Z8: trpělivé čekání se vyplatilo

Shrnutí

Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art je špičkovým, ultraširokým objektivem, který je k dispozici s bajonetem Leica L nebo Sony E. Nabídne neuvěřitelný obrazový výkon v celé ploše snímku, skvělou světelnost f/1,4 a minimum optických neduhů. Vysoká světelnost a příjemný bokeh společně generují velice pěkný obraz se skvělou, teplou atmosférou. Kromě kreativního využití se objektiv dobře hodí též v situacích, kdy máme hodně mizerné světelné podmínky. Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Art je vynikající volbou pro krajinky, architekturu, interiéry nebo astrofotografii. Své uplatnění však nalezne i v dalších fotografických žánrech jako je například reportáž nebo portrét.

Další recenze

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní teleobjektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní...

21. 9. 2023
Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší výlety
Hodnocení 92%

Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší...

7. 9. 2023
Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0
Hodnocení 95%

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první...

1. 9. 2023
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...