Recenze: Sigma 20mm f/2 DG DN Contemporary | FotoŠkoda
Recenze

Recenze: Sigma 20mm f/2 DG DN Contemporary

Martin Hájek
21. 4. 2022 | 10 minut čtení

Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Contemporary je kvalitní, kompaktní a designově vyvedený objektiv, účelně kombinující široký úhel záběru a vysokou světelnost. Skvělé optické vlastnosti, slušná kresba a snadno dostupná možnost oddělení hlavního objektu od pozadí/popředí rozhodně osloví nejednoho krajináře nebo reportážního fotografa. Tím ale využití objektivu zdaleka nekončí. Více v následující recenzi.

Hodnocení odborníka 98%

 • Optické vlastnosti
 • Vysoká světelnost
 • Min. optických vad
 • Přesný AF
 • Kovové tělo
 • Příjemné rozměry
 • Nízká hmotnost
 • Clonový kroužek
 • Sluneční clona
 • Magnetická krytka
 • Dost „těsný bajonet“, nasazení na fotoaparát jde dost ztuha
 • Části objektivu v lesklém provedení, je na tom všechno vidět

Popis

Designově i opticky skvěle zpracované sklo s širokoúhlým pevným ohniskem 20 mm a vysokou světelností f/2 je k dispozici s bajonetem pro Leica L a Sony E (s nímž jsem objektiv také testoval). Ohnisko 20 mm je vhodné pro fotografování celků: krajinek, architektury, města, reportáží ale také portrétů. Vysoká světelnost f/2 zase přijde vhod jak při hrátkách s prostorem a hloubkou ostrosti, tak i co se týče využití objektivu v horších světelných podmínkách. Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary poskytuje celkově vynikající optické vlastnosti a současně objektiv disponuje velice příjemnými rozměry a nízkou hmotností (i přesto, že jde o kovové tělo).

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image1

Základní popis Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary poskytuje vysokou maximální světelnost f/2 pro separaci hlavního objektu od pozadí/popředí, stejně jako pro vysoký výkon při slabém osvětlení. Díky svým parametrům je vhodnou volbou také například pro fotografování noční oblohy nebo pro astrofotografii. Objektiv je konstruován s jedním optickým členem SLD a jedním členem FLD pro korekci chromatické aberace. Dále obsahuje tři vysoce přesné asférické prvky, snižující celkovou velikost a hmotnost objektivu. Co se týče ostření, objektiv je vybaven krokovým motorkem pro rychlý, přesný a tichý výkon AF (autofocusu), který se hodí jak pro foto tak i video.

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image2

Další možnosti Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary

V rámci řady Global Vision společnosti Sigma je tento objektiv navržen, aby dosáhl dobrého poměru mezi pohodlím a výkonem a současně nabídl kompaktní, lehkou konstrukci i všestranné ovládání s vynikajícími optickými vlastnostmi. Objektiv zdůrazňuje elegantní a stylový fyzický design navržený dle stejných standardů jako v případě objektivů Sigma Cine, včetně mechanického clonového kroužku, vroubkovaných kovových součástí a spínačů i hmatových ovládacích prvků pro intuitivní ovládání.

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image3

Chci Sigmu 20 mm f/2 DG DN Contemporary - Sony E bajonet

Flexibilní využití Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary

Širokoúhlý 20 mm objektiv určený pro full-frame Sony bezzrcadlovky s bajonetem E (k dispozici je také verze s bajonetem Leica-L), lze použít i s modely APS-C, kde poskytne ohniskovou vzdálenost ekvivalentní 30 mm (crop faktor cca 1,5×). Vysoká světelnost, maximální clona f/2, rovnováha mezi kvalitou i velikostí a zároveň výkon při slabém osvětlení s vysokou kontrolou hloubky ostrosti. To jsou hlavní benefity Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary. Minimální zaostřovací vzdálenost je cca 20 cm. Integrovaný krokový motor zajišťuje plynulé a tiché automatické ostření. V případě potřeby lze samozřejmě přepnout také na manuální ostření (pomocí přepínače automatického/ručního ostření AF/MF). K dispozici je nově navržená funkce lineárního/nelineárního ručního zaostřování.

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image4

Praktické dojmy a popis

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary zaujme na první pohled rozhodně celokovovým robustním tělem, přesto však disponuje relativně malými rozměry. Velice příjemným - na ovládání i coby designový prvek, je clonový kroužek s možností buďto manuálního nastavení clony přímo na objektivu (F2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22) a nebo přepnutí na „auto“ (A/též na clonovém kroužku objektivu). Poté můžete clonu ovládat přímo z fotoaparátu. Na objektivu ještě najdete přepínač AF/MF. Výrobce dodává k objektivu kovovou sluneční clonu LH656-03 a standardní plastovou krytku objektivu LCF 62 III (s průměrem 62 mm). Sluneční clona efektivně snižuje odlesky při focení/točení v náročných světelných podmínkách a také chrání přední člen objektivu

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image5

Zajímavostí je (součástí balení) také designová magnetická krytka objektivu LCF62-01M, což je opravdu parádní příslušenství a za mě rozhodně naprostá pecka! Vnější strana krytky je krásně hladká, vnitřní strana má polstrování, měkký a jemný filc, chránící přední člen objektivu. Ze stran je v magnetické krytce ještě vyfrézovaná drážka, aby se s ní dalo snadněji manipulovat (sundat/nandat) a to i když máte nasazenou sluneční clonu. Krytka skvěle drží, ale současně jde i snadno sundat, je-li třeba.

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image6

Samostatnou kapitolou je malá hloubka ostrosti díky cloně f/2 a téměř kruhová 9-lamelová clona, přispívající k velice příjemnému a hladkému bokehu. Tělo objektivu je navíc utěsněno proti prachu a vlhkosti, takže by mělo snést bez újmy i výrazně horší podmínky (což jsem ale raději nezkoušel, foto technika je u mne většinou jako v bavlnce).

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image7

Kvalita fotek: Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary

Abych byl upřímný, objektiv vlastně ani příliš nepřekvapil, co se týče kresby a ostrosti. Očekával jsem skvělé výsledky a ty jsem také dostal. Podání detailů, barev, jemných tónů i kontrastu je prostě skvělé. I na plně otevřenou clonu produkuje objektiv velice solidní obrazové výstupy a pěknou ostrost až do okrajů, respektive okraje jsou logicky na f/2,0 o něco měkčí, ale střed je krásně ostrý. To se změní, jakmile lehce přicloníte. Na vyšší clony (od cca f/5,6) už je ostrost doslova jako když řízne – a to včetně rohů. Při cloně f/8 a výše už je perfektně ostré opravdu vše, ovšem na maximální zaclonění (f/22) už zase lehce nastoupí difrakce obrazu (ohyb světla), což se projevuje jako pokles ostrosti (ale to je jev zcela běžný).

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image8

Vzhledem k typu objektivu (širokoúhlý) je zde poměrně silné sférické zkreslení, což může někdy (a pro někoho) být na škodu. Nejedná se však o nic tragického, co by se nedalo efektivně a rychle vyřešit v postprocesu (ostatně jak Adobe Lightroom tak i Zoner Photo Studio mají k tomu velice efektivní nástroje). Na druhou stranu, při fotografování lidí, reportáží, krajinek není zkreslení tak markantní a vlastně si jej často ani nevšimnete. O trochu horší je to u techničtěji zaměřených snímků jako je focení architektury nebo produktů. Tam je třeba s tímto faktem počítat a nechat o něco „více masa“ okolo. Poté není problém zkreslení srovnat v editoru nebo sbíhající linie na okrajích prostě oříznout.

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image9

Vinětace je vcelku jasně patrná na plně otevřenou clonu ale není nijak silná, spíše decentní, příjemná. Toto je věc značně subjektivní a osobně nepovažuji vinětaci za něco, co by tam nemělo být. Naopak, lehkou vinětaci vítám a pokud ji někdy nechci, prostě si lehce přicloním (stačí o 1/3, o 2/3 EV). 

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image10

Chromatická aberace – fialové kontury na kontrastních hranách se zde téměř vůbec nevyskytují, což je dobře, protože právě chromatická aberace působí (na rozdíl třeba od výše zmíněné vinětace) dosti rušivě až nehezky.

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image11

Jinak všechny ostatní vlastnosti nemohu jinak než hodnotit velice pozitivně. Ať už se budeme bavit o již zmíněné ostrosti, podání barev, jasu a kontrastu nebo o jemných tonálních přechodech. Objektiv vykazuje skvělé výsledky také v případě fotografování/natáčení v protisvětle, čemuž z velké části pomáhá i skvělá sluneční clona. Díky vysoké světelnosti a kruhové 9-lamelové cloně můžete pracovat velmi kreativně s malou hloubkou ostrosti a velmi příjemným rozostřením scény za/před (pozadí/popředí).

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image12

Jak se mi s objektivem pracovalo

Jedním slovem. Skvěle! Malý ale výkonný objektiv s perfektní kresbou, podáním barev a jemných tonálních přechodů. Díky vysoké světelnosti dosáhnete krásného rozostření a kruhová 9-lamelová clona zase produkuje velice jemný a hladký bokeh. Minimální ostřící vzdálenost je v praxi pod 20 cm (měřeno od snímaného bodu ke snímači, vyznačeném na těle fotoaparátu), konkrétně cca 19,5 cm což je tedy ještě o cca 2 cm méně než je oficiálně uváděno. Objektiv je tím pádem velmi dobře použitelný vlastně i pro makro (byť poměr zvětšení onoho typického makro parametru nedosahuje zcela! Jediné dvě drobné vady na kráse, že za 1) objektiv šel opravdu hodně ztuha nasazovat na bajonet (což je na druhou stranu možná jen otázkou času, než se trochu „ochodí“), takže jsem se vždycky trochu bál, abych bajonet tzv. „nevorval“ (možná jen můj subjektivní pocit). A za 2) co mi trochu vadilo, bylo matně/lesklé provedení, kdy byly na objektivu silně patrné všechny otisky, šmouhy či prach. To samé platí i pro magnetickou krytku.

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image13

Chci Sigmu 20 mm f/2 DG DN Contemporary - Sony E bajonet

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary image14

Chci Sigmu 20 mm f/2 DG DN Contemporary - Leica L bajonet

Hlavní rysy

 • Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary
 • S bajonetem pro Sony E (event. Leica L)
 • Pro formát full-frame
 • Rozsah clony: f/2 až f/22
 • 13 prvků v 11 skupinách
 • Jeden prvek SLD a jeden prvek FLD
 • 3× asférické prvky
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 20 cm
 • Kruhová 9-lamelová clona
 • Kovové tělo a vnitřní díly
 • Konstrukce odolná vůči povětrnostním vlivům
 • Průměr filtru 62 mm
 • Délka cca 72 mm
 • Hmotnost: 362 g

Shrnutí

Sigma 20 mm f/2 DG DN Contemporary představuje perfektní širokoúhlý objektiv pro krajinky, reportáž, architekturu atd. Vysoká světelnost a příjemný bokeh generuje velice pěkný obraz se skvělou, teplou atmosférou. Vlastně je mi tak trochu záhadou, proč je daný objektiv řazen „pouze“ do kategorie „Contemporary“, za mě je to úplně klidně na vyšší řadu (Art). Ostrost do krajů, super světelnost, krásný bokeh, relativně malé rozměry i hmotnost a to vše navíc ve stylovém, celokovovém designu. Kromě širokoúhlých fotografických záběrů výborný objektiv též pro video a streamování. Skvělé sklo!

Další recenze

SIGMA 24 mm f/3,5 DG DN Contemporary: Kompaktní paráda
Hodnocení 95%

SIGMA 24 mm f/3,5 DG DN Contemporary: Kompaktní paráda

30. 4. 2021
SIGMA 35 mm f/2 DG DN Contemporary
Hodnocení 97%

SIGMA 35 mm f/2 DG DN Contemporary

8. 4. 2021
SIGMA 65 mm f/2 DG DN Contemporary
Hodnocení 97%

SIGMA 65 mm f/2 DG DN Contemporary

25. 3. 2021
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...