Recenze

Recenze: Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art

Martin Hájek
6. 10. 2022 | 10 minut čtení

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art představuje pevné, světelné sklo se skvělými optickými vlastnostmi, perfektní kresbou a minimem optických vad. Jako bonus zde máme navíc též velice povedený design včetně vysoce kvalitního provedení. Objektiv najde uplatnění hlavně v krajinářské fotografii, při focení architekty nebo interiérů a stejně dobře poslouží třeba i v reportážní či portrétní fotografii.

Hodnocení odborníka 99%

 • Špičková kresba a ostrost
 • Minimum optických vad
 • Vysoká světelnost f/1,4
 • Rychlý a tichý AF
 • Celokovové, odolné tělo
 • Adaptér vnitřních filtrů
 • Clonový kroužek
 • Zámek ostření
 • Sluneční clona
 • Výrazně lesklé části, náchylné na otisky
 • Není s bajonetem pro Canon, Nikon

Popis

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art – výkonnostně a designově perfektně navržený a zpracovaný objektiv pro všechny typy záběrů, kde je třeba široký úhel. Objektiv je vhodný jak pro fotografii tak pro video. Nabízí ohnisko 24 mm a skvělou světelnost f/1,4 a je k dispozici s bajonetem pro Sony E a Leica L. Mezi typické scény, kde se výborně uplatní patří krajinářská fotografie, architektura, reportáže ale také klidně portréty – ať už skupinové či sólo. Vysokou světelnost f/1,4 využijete pro kreativní práci s prostorem a hloubkou ostrosti, stejně ovšem přijde vhod při jakémkoli dalším fotografování i natáčení, kde budete mít špatné světelné podmínky. Co se týče designu, Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art se pyšní velmi povedeným odolným celokovovým tělem.

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 1

Parametry Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art je určena pro formát full-frame, na němž nabízí šířku záběru 84,1° (při využití na APS-C senzorech bude úhel záběru odpovídat ekvivalentu cca 36 mm ohnisku). Rozsah clon lze nastavit v rozsahu f/1,4 až f/16. Díky vysoké světelnosti si lze velice dobře vyhrát s hloubkou ostrosti, stejně jako vám dost pomůže v interiérech i exteriérech s nedostatkem světla. Kruhová 11 lamelová clona poskytne příjemný bokeh, což v kombinaci právě s vysokou světelností otevírá široké kreativní možnosti při práci s prostorem. Objektiv obsahuje celkem 17 prvků, řazených do 14 skupin. Součástí optické soustavy jsou také 2 členy s nízkou disperzí (FLD), 1 člen se super nízkou disperzí (SLD) a 4 asférické členy. S jejich pomocí objektiv dosahuje výrazně lepší kresby, ostrosti, kontrastu a zejména minima optických vad (sférické zkreslení, chromatická aberace).   

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 2

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art a ostření AF

Objektiv umožňuje ostřit již od 25 cm, autofokus je poháněn krokovým motorkem, zajišťujícím tichý a rychlý chod AF. Chcete-li ostřit manuálně, slouží k tomu manuální kroužek na těle objektivu. Novým tlačítkem MFL můžete uzamknout ostřící kroužek, což zabrání nechtěnému přeostření. MFL (Manual Focus Lock) je vhodný typicky pro astrofotografii, kde zajistí, že se ostření nepohne. Ostřící systém je díky svým vlastnostem vhodný nejen pro fotografování ale též pro natáčení videa. Chcete-li použít fotografické filtry, průměr je zde 72 mm. Objektiv je vybaven též adaptérem pro umístění "gelových filtrů", přímo za vnitřní čočku. Clonový kroužek obsahuje klik systém s aretací, díky čemuž je změna clony velice rychlá, plynulá a stabilní. Kromě rozsahu clon f/1,4 až f/16 lze nastavit clonový kroužek též do polohy „A“ (automatika).

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 3

Vlastnosti objektivu Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art

Objektiv má mosazný bajonetový držák pro zaručenou přesnost a vysokou odolnost. Bajonet je bytelný a pevný a při montáži/demontáži objektivu se opravdu nemusíte bát poškození. Objektiv sedne na bajonet fotoaparátu perfektně. Praktickou výhodu představuje odolnost objektivu vůči nepříznivým podmínkám a povětrnostním vlivům - prachu a vodě. To znamená, že lze bez obav fotografovat i natáčet například v prašném prostředí, za lehkého deště nebo při sněžení (ovšem pozor, není vodotěsný!). Objektiv je kompatibilní s volitelným USB dokem UD-11 pro Leica L, který umožňuje jemné doladění různých charakteristik objektivu a aktualizaci jeho firmwaru. Hmotnost objektivu je 520 g a výrobce spolu s objektivem dodává též robustní SIGMA sluneční clonu LH782-01. Rozměry objektivu (D × Š) činí 95,5 × 75,7 mm.  

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 4

Využití a možnosti objektivu

Sigma 24 f/1,4 DG DN Art je primárně určena pro full-frame bezzrcadlovky Sony (bajonet E) nebo Leica/Panasonic - bajonet Leica-L (s nímž jsem objektiv testoval). Objektiv samozřejmě lze použít i v kombinaci se  snímači APS-C, ovšem poté třeba počítat s ekvivalentní ohniskovou vzdáleností cca 36 mm (crop faktor 1,5×). Kromě autofocusu (AF) lze v případě potřeby přepnout i na manuální ostření (pomocí přepínače auto/manual ostření AF/MF). K dispozici je nově navržená funkce lineárního/nelineárního ručního zaostřování.

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 5

Jak se s objektivem Sigma 24 mm f/1,4 pracuje

Objektiv vyniká již zmíněnou skvělou světelností, vyladěnou optickou soustavou a tím i špičkovou kresbou. Dále je k dispozici tichý a rychlý AF, ostřící/clonový kroužek a v neposlední řadě také výborně designově zpracované tělo, které je navíc utěsněno do nepříznivých situací (objektiv je utěsněn proti prachu a vlhkosti). Co dále potěší, to je rozhodně příjemné ovládání. Pochválit zde musím zejména povedený clonový kroužek s možností manuálního nastavení clony nebo přepnutí na „auto“ (A – clona je ovládána přímo z fotoaparátu). Clonový kroužek lze ještě nastavit - přepínačem na objektivu, do režimu „click“ nebo na běžné jemné otáčení. Na objektivu ještě najdete přepínač AF/MF.

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 6

 

Chci objektiv SIGMA 24 mm f/1,4 DG DN ART s bajonetem Leica L

 

S vysokou světelností snadno dosáhnete extra malé hloubky ostrosti (minimální clona f/1,4). V kombinaci s kruhovou 11-lamelovou clonou navíc získáte též velmi jemný bokeh. Obojí generuje působivé rozostření a to i u tak širokoúhlého skla, jako je Sigma 24 mm f/1,4. Minimální ostřící vzdálenost je 25 cm a umožní nám fotografovat i z velice krátké vzdálenosti. Kombinací malé hloubky ostrosti a výrazného perspektivního zkreslení (výsledek krátké ostřící vzdálenosti a širokoúhlého záběru) tak dosáhneme velice zajímavých a originálních portrétů i detailů. Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art je mimo jiné optimalizována pro astrofotografii. Na prvky objektivu výrobci aplikoval též vrstvy Super Multilayer Coating, minimalizující odlesky a zároveň vytvářející snímky bohaté na kontrast a věrné barvy. Systém vnitřního ostření poháněný krokovým motorem STM poskytuje vysokorychlostní automatické ostření a tichý provoz.

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 7

 

Chci objektiv SIGMA 24 mm f/1,4 DG DN ART s bajonetem Sony E

Obrazová kvalita Sigma 24 mm f/1,4

Sigma 24 f/1,4 DG DN Art zobrazuje velké množství detailů, reálné barvy, jemné tóny a vysoký kontrast. To vše i při plně otevřené cloně. Již vlastně ani nepřekvapí velmi slušná ostrost již při plně otevřené cloně f/1,4. To sice ještě stále není takto světelných objektivů běžné ale SIGMA řady ART už to pojala za svůj velice příjemný standard. Obrazové výstupy jsou skvělé a to včetně vysoké míry ostrosti, sahající až do krajů snímků. Je zde sice o něco větší sférické zkreslení, ale jednak není nijak výrazné (a v žádném případě rušivé) a druhak nejde u tohoto typu (širokoúhlého) objektivu o nic neobvyklého. Dokonce se nebojím říci, že přiměřené sférické zkreslení v kombinaci s širokoúhlým záběrem a malou hloubkou ostrosti naopak v mnoha případech může působit (a působí) velice svěže, neotřele a originálně. 

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 8

 

Klasické optické vady jako je vinětace, odolnost proti odleskům nebo chromatická aberace se zde téměř nevyskytují nebo jen velice slabě. Díky speciálním optickým prvkům nevykazuje Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art téměř žádné z výše zmíněných vad. Vinětace je velice slabá, v podstatě zanedbatelná a to i při plně otevřené cloně. Fialové kontury na kontrastních hranách (chromatická aberace) není téměř žádná a objektiv si velmi dobře poradí také s protisvětlem a nechtěnými odlesky, byť mu zde práci značně ulehčuje kvalitní sluneční clona LH782-01.

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 9

Řada objektivů Global Vision

Jako součást řady Art v rámci řady Global Vision společnosti Sigma je tento objektiv navržen tak, aby dosahoval optimálního optického výkonu a současně nabídl kompaktní, lehkou konstrukci i všestranné ovládání s vynikajícími optickými vlastnostmi. Objektiv zdůrazňuje elegantní a stylový fyzický design navržený dle stejných standardů jako v případě objektivů Sigma Cine, včetně mechanického clonového kroužku, vroubkovaných kovových součástí a spínačů i hmatových ovládacích prvků pro intuitivní ovládání. Je tak ideálním pomocníkem pro náročné kreativní či umělecké fotografy i kameramany. 

 

Chci objektiv SIGMA 24 mm f/1,4 DG DN ART s bajonetem Leica L

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 10

 

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art image 11

 

Chci objektiv SIGMA 24 mm f/1,4 DG DN ART s bajonetem Sony E

Hlavní rysy

 • Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art
 • Bajonet Leica L, Sony E
 • Testováno s Panasonic LUMIX DC-S5
 • Pro formát full-frame
 • Rozsah clony: f/1,4 až f/16
 • 17 prvků v 14 skupinách
 • 2× prvek s nízkou disperzí (FLD)
 • 1× prvek se super nízkou disperzí (SLD)
 • 4× asférický člen
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 25 cm
 • Kruhová 11-lamelová clona
 • Kovové tělo, odolné proti nepříznivým vlivům
 • Rozměr: (D × Š): 95,5 × 75,7 mm
 • Průměr filtru 72 mm
 • Hmotnost: 520 g

Shrnutí

Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art představuje skvělý, pevný, širokoúhlý objektiv, který bez problémů vyhoví potřebám i těm nejnáročnějším fotografům. Nebojím se dokonce říci, že jde o jednu z vůbec nejlepších světelných „čtyřiadvacítek“, s kterou jsem měl tu čest fotografovat. Objektiv překvapí neuvěřitelným obrazovým výkonem, vysokou ostrostí, kresbou i kontrastem v celé ploše snímané scény. Vítaným bonusem je vysoká světelnost f/1,4, krásná bokeh a minimum optických vad. Objektiv je k dispozici s bajonetem Leica L nebo Sony E, což je současně i jediné negativum (jakožto „canonista“ bych ho s bajonetem Canon EF rozhodně bral všemi deseti). Sigma 24 mm f/1,4 DG DN Art se perfektně uplatní na krajinky, architekturu, interiéry, reportáže, street fotografii, portréty nebo v astrofotografii.

Další recenze

Recenze: SIGMA 15 mm f/1,4 DG DN Diagonal Fisheye Art
Hodnocení 91%

Recenze: SIGMA 15 mm f/1,4 DG DN Diagonal Fisheye Art

29. 2. 2024
Recenze: Sigma 70-200 f/2,8 DG DN OS Sport
Hodnocení 98%

Recenze: Sigma 70-200 f/2,8 DG DN OS Sport

13. 2. 2024
Recenze: objektiv SIGMA 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary pro Sony E (APS-C)
Hodnocení 95%

Recenze: objektiv SIGMA 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary...

18. 1. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...