Recenze

Recenze Sony FE 14 mm f/1,8 GM: téměř dokonalý objektiv

Luděk Bouška
13. 5. 2021 | 9 minut čtení

Světelný extrémně širokoúhlý objektiv, to je výzva, kterou zatím moc výrobců špičkové optiky nepřijalo. U Sony si ale evidentně řekli, že když už se do toho pustí, tak pořádně. A podařil se jim objektiv snad téměř dokonalý. Je ostrý až do rohu dokonce i na otevřenou clonu, ostatní optické vlastnosti jsou také perfektní, navíc je ale relativně malý a lehký. A co je ještě neuvěřitelnější, není až tak drahý.

Hodnocení odborníka 99%

 • světelnost f/1,8
 • minimální zkreslení - vhodný i na architekturu
 • skvělá ostrost až do rohů i na otevřenou clonu
 • prvotřídně korigované optické vady
 • rychlé zaostřování
 • odolný proti vnikání prachu a vlhkosti
 • filtry se dají nasadit pouze se speciálním držákem

Popis

Až na jedinou výjimku, která je konstruována pro zrcadlovky a je tedy mnohem větší a těžší, nemá objektiv Sony FE 14 mm f/1,8 GM žádnou konkurenci. Ne, že by nebyly 14mm objektivy, ale ani jeden (až na zmíněnou výjimku) nemá světelnost f/1,8. Dost možná si v tuhle chvíli řeknete, že to přece nehraje tak velkou roli u širokoúhlého objektivu, který má danou velkou hloubku ostrosti. Jistě, pokud fotíte interiéry, architekturu, nebo krajinu konvenčním způsobem, stejně budete hodně clonit pro dosažení maximální hloubky ostrosti. 

recenze-sony-fe-14mm-f1_8-gm-review-045

Ale se světelným objektivem nutně clonit nemusíte, můžete zkusit být kreativní, pracovat s rozostřeným pozadím (nebo popředím) i přesto, že to rozostření nebude takové, jako u objektivů s delším ohniskem. K tomu vám perfektně pomůžou minimálně dvě věci: jednak nejkratší zaostřovací vzdálenost 25 cm od roviny snímače (nikoliv od přední čočky) a pak je to perfektní kresba i na plně otevřenou clonu.  Ano, na rozdíl od naprosté většiny ostatních (a nejen takhle širokoúhlých objektivů) nejste nuceni nastavit vyšší clonové číslo, abyste eliminovali obrazové vady a zlepšili kresbu. Mimochodem, této vlastnosti využívají astrofotografové, když chtějí zachytit třeba Mléčnou dráhu. 

Když chcete vyfotit hvězdy staticky, tedy aby vypadaly opravdu jako světelné body (nikoliv čárky vzniklé rotací Země a delší expozicí), musíte fotoaparát s objektivem umístit na tzv. paralaktickou montáž. To je zařízení, které během dlouhé expozice pootáčí fotoaparátem (nebo hvězdářským dalekohledem) tak, aby neustále mířil na stejné místo na obloze, takže se hvězdy pohybově nerozmažou. Ale zase se rozmaže krajina v popředí, takže potřebujete ještě minimálně jednu fotku krajiny a pak to všechno spojit v počítači…

recenze-sony-fe-14mm-f1_8-gm-review-048

A nebo si můžete pořídit světelnou čtrnáctku Sony a snímek pořídit díky skvělé kresbě i na otevřenou clonu jako klasický jeden snímek. Ano, budete muset zvýšit citlivost (což ale se dnešní technikou není problém, možná vám bude stačit ISO 1000 a to je u naprosté většiny moderních foťáků normálně použitelná citlivost) a i tak budete exponovat třeba 10 vteřin. Je to sice dlouhý čas, ale ne tak dlouhý, aby se během něj hvězdy při tak širokém úhlu záběru stačily pohybově rozmazat…  Chtěl jsem vám takové snímky nafotit jako ukázku, ale bohužel mi nepřálo počasí, takže jich je jen pár. Za pozornost stojí kresba v rohu a také samotné zobrazení hvězd. Jsou to světelné body a to dokonce i v okrajích a rozích snímku. Znamená to, že i na plně otevřenou clonu je perfektně odstraněna optická vada zvaná koma.

recenze-sony-fe-14mm-f1_8-gm-review-040-celek

recenze-sony-fe-14mm-f1_8-gm-review-040-vyrez

Levý horní roh, foceno na clonu f/1,8

Kvalita obrazu

Díky použití dvou XA asférických čoček (ta největší je hned ta přední) se podařilo komu velice dobře korigovat. Koma dělá především v okrajích snímku ze světelných bodů takové malé šipky, nebo jakoby komety, nebo jak to nazvat. A to se v případě Sony FE 14 mm f/1,8 GM neděje - narozdíl od konkurenta se stejnými parametry. Právě tohle je jeden z důvodů, proč se mohou radovat ti zmínění astrofotografové. Hvězdičky budou skutečně hvězdičkami i bez toho, abyste museli clonit pro odstranění optických vad. 

recenze-sony-fe-14mm-f1_8-gm-review-056

Je pochopitelné, že když přece jen trochu přicloníte, že se optické vlastnosti ještě zlepší. Zmenší se vinětace (úbytek světla směrem k okrajům snímku), která je patrná na otevřenou clonu, ale na vyšších clonách už buď zmizí úplně, nebo nepůsobí vůbec rušivě. No a pak se ještě o něco zlepší kresba. Jednak se zlepší prokreslení rohů, které je ale i na otevřenou clonu naprosto vynikající a daleko lepší v porovnání s “konkurenty”. 

Když budete přísní, můžete Sony FE 14 mm f/1,8 GM vyčítat velice mírné soudkové zkreslení, ale při pohledu na konkurenci mu to zase odpustíte. Myslím si, že navrhnout špičkový objektiv s takhle krátkou ohniskovou vzdáleností, světelností f/1,8 a ještě bez sebemenšího zkreslení (a to nesmíme zapomenout, že se jedná o objektiv na velké fullframe snímače, kde musí kvalitně vykreslit daleko větší plochu než na APS-C snímačích), je velice obtížné. Pravda, asi by bylo možné jej navrhnout a pravděpodobně také vyrobit, ale s naprostou jistotou mohu tvrdit, že by byl tak velký a těžký, že by nebyl v praxi použitelný. No a navíc by byl nesmírně drahý… O to větší obdiv patří konstruktérům Sony, že zvládli vyrobit objektiv nejen obrazově vynikající, ale navíc ještě relativně malý a lehký. A ještě k tomu za cenu aktuálně stejnou jako u jediného konkurenta.

recenze-sony-fe-14mm-f1_8-gm-review-043

Nesmím zapomenout také na velice důležitý odstavec týkající se vlastností v protisvětle. Na několika ukázkových snímcích můžete vidět slunce v záběru a když budete hledat, určitě pár reflexů najdete, ale je jich neobvykle málo. Skvělou zprávou je ale i perfektní přenos kontrastu, nedochází tedy k nepříjemnému závoji. Krajináři si s reflexy dokážou poradit, ale s tímhle objektivem to nebudou mít nijak těžké ani ti, kteří reflexy ze snímku odstranit nedovedou.

Design, ergonomie, ovládací prvky

Objektiv má poměrně široký zaostřovací prstenec, který obepíná nejširší část těla objektivu, pozvolně přecházející do pevně integrované sluneční clony. Důvod pro nemožnost demontovat sluneční clonu je jasný: je to velká přední čočka, která je výrazně vypouklá. Pevná sluneční clona tedy slouží jako její ochrana a také znemožňuje nasazení běžných šroubovacích filtrů. Filtry použít můžete, ale pouze prostřednictvím speciálního držáku.

recenze-sony-fe-14mm-f1_8-gm-review-044

Díky veliké a vypouklé přední čočce tedy musíte být docela opatrní, aby nedošlo k jejímu znečištění, nebo v nejhorším případě k poškození. Focení za deště tedy není nijak jednoduché, protože i když se snažíte přední člen objektivu chránit, sem tam se na něj nějaká ta dešťová kapka stejně dostane. Naštěstí je přední čočka opatřena ochrannou fluoridovou vrstvou (Nano AR coating), která je velice málo přilnavá, takže není problém kapky vody snadno ofouknout. Samotné tělo objektivu je odolné proti vnikání vlhkosti a nečistot, takže se deště nemusíte zase tak moc obávat.

recenze-sony-fe-14mm-f1_8-gm-review-055

Pokud jde o ovládací prvky, na straně objektivu najdete přepínač ručního a automatického zaostřování, tlačítko spouště AF a také prstenec pro nastavení clony, jak jsme u GM objektivů zvyklí. Na opačné straně je ještě “vypínač” klikání clonového kroužku, což se může hodit třeba při natáčení videa.

recenze-sony-fe-14mm-f1_8-gm-review-057

Autofokus

Vzhledem k tomu, že je objektiv vybaven dvěma lineárními XD motory a že zaostřování probíhá uvnitř, je autofokus nejen tichý, ale také rychlý. Během krátkého testování jsem neměl možnost vyzkoušet focení rychlých akcí, ale podle toho, jak rychle a přesně objektiv zaostřoval, si myslím, že to nebude žádný problém. Na dobré funkčnosti automatického ostření se velkou měrou podílí také světelnost f/1,8. Subjektivně jsem práci autofokusu prakticky vůbec nevnímal, takže fungoval opravdu bezproblémově.

Koupit objektiv Sony FE 14 mm f/1,8 GM

 

 

Hlavní rysy

 • Plnoformátový extrémně širokoúhlý objektiv řady GM
 • optická skladba: 14 čoček v 11 skupinách
 • zorný úhel: 114°
 • max. clona: f/16
 • min. vzdálenost zaostření: 25 cm
 • počet lamel: 9
 • rozměry: 83 x 99,8 mm
 • hmotnost: 460 g

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze Sony A7R V - to nejlepší nejen u Sony

Recenze Sony A7 IV: špičkový na focení i na video

Shrnutí

Objektiv Sony FE 14 mm f/1,8 GM je určen jako extrémně širokoúhlý především pro fullframe bezzrcadlovky Sony, i když se samozřejmě dá použít i na těch s menšími snímači. Na APS-C senzorech pak bude jeho úhel záběru odpovídat cca 21mm ohnisku na fullframe. Kvalita obrazu je excelentní, korekce všech běžných obrazových vad je skvělá. Díky vynikajícím optickým vlastnostem i na plně otevřenou clonu se tedy perfektně hodí pro astrofotografii, ale využít ho samozřejmě dokážou i krajináři, fotografové architektury a interiérů. Mám pro něj jen slova chvály, je fakt perfektní.

Další recenze

Recenze SONY FE 300 mm f/2,8 GM OSS
Hodnocení 100%

Recenze SONY FE 300 mm f/2,8 GM OSS

30. 1. 2024
Recenze: Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS
Hodnocení 99%

Recenze: Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS

14. 12. 2023
Recenze Sony 70-200 mm f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní teleobjektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony 70-200 mm f/4 G OSS II aneb špičkový...

21. 9. 2023

Diskuze

Recenze Sony FE 14 mm f/1,8 GM: téměř dokonalý objektiv

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...