Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými objektivy | FotoŠkoda
Recenze

Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými objektivy

Václav Křížek
30. 7. 2021 | 6 minut čtení

Není tomu vlastně tak dávno, co Sony žádné specificky vlogovací fotoaparáty nenabízelo, a dnes máme před modely A6XXX na výběr jak z dobře vybaveného začátečnického přístroje Sony ZV-1, tak nově pokročilejšího, vůbec prvního vlogovacího přístroje s výměnnými objektivy, Sony ZV-E10.

Hodnocení odborníka 85%

 • Klasický SONY APS-C snímač o rozlišení 24 Mpx
 • Vysoký dynamický rozsah
 • Dobrý výkon i za zhoršených světelných podmínek
 • Ideální fotoaparát pro natáčení a přímou tvorbu krativního videa
 • Možnosti dalších funkcí jako důraz na produkt, vyhlazení pokožky, HDR apod.
 • Využití Cine Profilů a Log profilů (včetně S-Log 3) pro zkušenější uživatele
 • Výklopný a otočný displej
 • Baterie série W s vyšší kapacitou
 • Další dokoupitelné příslušenství pro jednodušší práci
 • Slabší fyzické zpracování přístroje
 • Dotykové ovládání pouze částečné
 • Nepřítomnost elektronického hledáčku

Popis

V novince najdeme 24 Mpx APS-C snímač o rozměru 23.5 x 15.6 mm. Rozsah ISO má 100 - 32000 (lze rozšířit na 50 - 51200). Fotoaparát nese bajonet SONY E a je poháněn procesorem Bionz X. Fotograficky umí klasicky JPEG & nekomprimovaný RAW výstup. Video jde od full HD 1920 x 1080 24p/50 Mbps až 120p/ 100Mbps H.264 a samozřejmě 4K 3840 x 1920 30p/ 100Mbps H.264. 

Vnější tělo se silně podobá SONY A6100, ale rozmístění tlačítek je samozřejmě jiné. Na první pohled hlavním rozdílem je pak nepřítomnost elektronického hledáčku, na jehož místě najdeme sáňky blesku a příslušenství a všesměrový mikrofon. Výhodou je baterie NP-FW50, která zaručuje dobrou výdrž přístroje a nabíjení přes USB-C. Této funkce je možné využít i za plného provozu přístroje, například ve studiu.

Fotoaparát má i vestavěný jack na sluchátka, mikrofon, micro HDMI a slot pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC standardu UHS-I. Dalším významným posunem k plně vlogovacímu zařízení je otočný a výklopný TFT LCD 3” displej o rozlišení 920,000 dots. Natáčení videa lze zapnout dedikovaným tlačítkem na vrchním straně přístroje, dále zde lze přepínat mezi natáčením / focením a režimem S&Q, ve kterém lze pořizovat zpomalené s 4x nižší rychlostí. Nechybí WiFi a Bluetooth. 

A co optika? Jak jsem již zmínil v úvodu, hlavním tahákem ZV-E10 je samozřejmě bajonet E, kde budete moci využít nejen nepřeberné množství skel značky SONY, ale i objektivů dalších výrobců. 

Jak se s fotoaparátem Sony ZV-E10 pracuje v praxi

Po prvním zapnutí jsem přístroj přepnul do fotografického režimu a jal se používání. Setový objektiv 16-50 je dle mého názoru pro většinu lidí dobrá volba, ale jak již bylo řečeno, nebojte se zkusit něco odvážnějšího. Například pevnou pětatřicítku, nebo, s crop faktorem 1,5x již portrétní, padesátku. Ostření bylo i s touto základnější optikou zcela v pořádku, ocenil jsme jeho rychlost a konzistentní chování. V kitu jsem měl i objektiv 10-18mm OSS, využitím tohoto objektivu dostanete opravdu kvalitní úhel záběru, který zejména využijete při natáčení z ruky a tady se dostávám k jasnému bodu. Vlogování není jen o fotoaparátu, ale i o poměrně obsáhlém příslušenství, které zahrnuje kompaktní stativ ( SONY řeší pomocí gripu a ovladače v jednom GP-VPT2BT, který lze držet v jedné ruce) setu mikrofonů pro rozhovory (opět SONY ECM-W2BT), shotgun mikrofonu ECM-B1M, návleku proti větru atd. To vše lze dokoupit a výrazně tak rozšířit aplikaci přístroje jako hlavního těla pro Vaši kreativitu. 

Na fotografie, stejně jako video, je zde mnoho módů, které nahrávají tvorbě přímo v přístroji (rozmazání pozadí, vyhlazení kůže při portrétu, přeostření na ukazovaný produkt atd.) a sdílení bez následných úprav v počítači. To opět nahrává nové době, kdy se sdílí vše za pochodu na mobilních zařízeních. K tomu napomáhá i řada aplikací, které SONY dodává. Využijte Sony Edge k okamžitému odeslání fotek i videa do telefonu. Editujte je přímo na mobilu pomocí aplikace Movie Edit. To vše ve Vaši kapse. 

Výše uvedené funkce (jako rozostření pozadí na jeden dotek apod.) jsou mířena na skutečné začátečníky a tak je dobré vědět, že Sony přidalo něco i pro zkušenější uživatele. Ve video funkcích tak najdeme S-Log 3, Cine profily atd. 

I tak si dovolím z přímého testování některé negativní vlastnosti. Pokud mi má přístroj sloužit ke každodennímu používání, očekával bych kvalitnější fyzické zpracování, nebo aspoň poskládání dohromady. Tady jsem byl bohužel zklamán. Je super, že má fotoaparát dotykový displej, ale nelze ho použít při nastavení při vlogování, což moc nechápu. 

Obrazová kvalita Sony ZV-E10

Není potřeba se vzrušovat tím, že by SONY nějak nedodalo. Jejich snímače jsou již řadu let tím nejlepší, co je aktuálně na trhu. To konec konců chápě i jejich přímá fotografická konkurence, která je do svých přístrojů využívá. I zde je tedy radost na takové výsledné fotografie a video pohledět. Již z fotoaparátu dostáváme snímek, za který by se bez dalších úprav nemusel stydět profesionální fotograf. 

Hlavní rysy

 • Široký výběr objektivů s univerzálním systémem bajonetu E
 • Velký 24,2MP snímač APS-C Exmor CMOS APS-C
 • Rychlý procesor BIONZ X
 • 4K video 30p, full HD video 120p
 • Rychlé hybridní AF, Real Time Eye-AF a sledování AF v reálném čase
 • 3" výklopný, otočný a dotykový LCD displej
 • Tlačítko rozostření pozadí okamžitě přepíná mezi zapínáním/vypínáním bokeh
 • Produktový důraz, Nastavení přechodů zaostření z obličeje na objekt
 • Priorita tváře AE udržuje tváře správně exponované v náročném osvětlení

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze Sony A7R V - to nejlepší nejen u Sony

Recenze Sony A7 IV: špičkový na focení i na video

Shrnutí

Slyšel jsme už názory, že vlogování je mrtvá disciplína, ale jak jsem si sám na nedávném třicetidenním projektu vyzkoušel, není tomu tak. Sony chápe, že síla komunity je pro kreativce velká výhoda a proto dal výrobce k dispozici přístroj, který vám právě ke komunikaci s publikem velmi pomůže. Možnost měnit objektivy a jejich potenciál pak dále spojit s řadou vychytaných fotografických i video funkcí, je velký plus. Přístroj si jistě najde cestu k mnoha spokojeným zákazníkům.

Další recenze

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní teleobjektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní...

21. 9. 2023
Recenze fotoaparátu SONY Alpha A6700
Hodnocení 98%

Recenze fotoaparátu SONY Alpha A6700

7. 8. 2023
Recenze SONY FE 50 mm f/1,4 GM: dokonalá ostrost i s otevřenou clonou
Hodnocení 99%

Recenze SONY FE 50 mm f/1,4 GM: dokonalá ostrost i s...

30. 3. 2023
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...