Recenze: TOKINA Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF | FotoŠkoda
Recenze

Recenze: TOKINA Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF

Martin Hájek
19. 5. 2022 | 10 minut čtení

Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 MF je super teleobjektivem, který využijete v situacích, kde potřebujete extra velké přiblížení. Pomůže zachytit jak velmi vzdálené objekty, tak naopak nabídne silné zvětšení na kratší vzdálenost. Díky relativně malým rozměrům je vhodný pro fotografování na cestách. Skvěle se uplatní v různých fotografických žánrech, typu: krajina, portréty, urban foto, ale také třeba makro nebo divoká příroda.

Hodnocení odborníka 85%

 • Rozměry a hmotnost
 • Dokonale skladný
 • Velké přiblížení 500 mm
 • Zvětšení i pro makro (1:2,86)
 • Jemný chod MF
 • Adaptéry pro celou řadu fotoaparátů
 • Vhodný pro DSLR i bezzrcadlovky
 • Pro full frame, APS-C i MFT
 • Velká a účinná sluneční clona
 • Lze použít vnější i vnitřní filtr
 • Fixní clona
 • Silně měkká kresba
 • Absence el. kontaktů

Popis

Tokina Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF představuje velice zajímavou a především kompaktní alternativu k běžným super teleobjektivům. V tomto případě se jedná o tzv. katadioptrický typ super teleobjektivu s pevnou světelností f/8. Díky svému provedení je 3-4× menší než běžné super tele objektivy stejné kategorie a snadno se tak vejde i do malé foto brašny. Hodí se tak na cesty, fotografování divoké přírody a obecně do exteriérů. Objektiv je navíc vybaven univerzálním bajonetem T, ke kterému je dodávána redukce/adaptér pro fotoaparáty:

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img1

Popis Tokina Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF

Tokina Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF disponuje, jak již samotné označení napovídá, pouze manuálním ostřením a pevnou světelností. Dlouhá 500 mm ohnisková vzdálenost Tokina SZ Super Tele je realizována díky katadioptrické optické konstrukci. Objektiv je kompatibilní s vybranými systémy fotoaparátů i víceosými integrovanými systémy (mechanické) stabilizace obrazu (na senzoru). Objektiv je vybaven vícevrstvou antireflexní vrstvou pro účinný příjem světla a minimalizaci odlesků, stejně jako vysoce reflexní postříbřenou vrstvou a ochrannou antioxidační vrstvou na zadní straně zrcadlových povrchů.

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img2

Optická soustava, katadioptrická konstrukce

Tokina Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF obsahuje kombinaci čoček a zrcátek pro vedení světla tubusem objektivu. Speciální konstrukce umožňuje výrazně zkrátit délku tubusu objektivu ale přitom zachová všechny dobré optické vlastnosti. Díky tomu může být konstrukce a velikost čoček výrazně menší než běžné čočky, což výrazně pomáhá konstrukci lehkého těla (zrcátka jsou mnohem lehčí než optické sklo). Dané řešení je velice výhodné právě v kombinaci s delšími ohniskovými vzdálenostmi (tele objektivy). Daní za to je však zvláštní prstencovitý bokeh (někteří fotografové jej považují za mínus, jiní za plus), dále fixní (zpravidla vyšší) clona a často i o něco nižší optická kvalita (ostrost, kresba). Katadioptrické objektivy jsou někdy též označovány jako reflexní objektivy.

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img3

Vlastnosti Tokina Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF

Ohnisko 500 mm nám dává adekvátní zorné pole 4,8° (na full frame senzoru) a minimální zaostřovací vzdálenost cca 1,7 metru. Zvětšení je 1:2,86. Kromě velkého zvětšení a přiblížení je dané sklo velice dobře použitelné také pro kreativní blízké snímání (makro fotografie) nebo portrétovou fotografii. Lze jej využít také pro sport či reportáž, ale vzhledem k plně manuálnímu ostření nedosáhnete zdaleka takové rychlosti při ručním přeostřování jako v případě využití autofocusu (AF). Ostření samotné je příjemné a plynulé, tělo objektivu je pro tento účel vybaveno pogumovaným „zubatým“ prstencem. Objektiv se při přeostřování vysouvá/zasouvá. Zajímavostí je určitě i možnost použití na menších (APS-C nebo MFT) senzorech, kde dostanete - po zohlednění crop faktoru - adekvátně ohnisko 750 mm (APS-C) nebo dokonce 1000 mm (micro 4/3).

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img4

Tokina Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF v praxi

Tokinu Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF jsem testoval v kombinaci s DSLR Canon EOS 6D (full frame) a EOS 7D MkII (APS-C). V prvním případě jde o plnoformát a ohnisko tedy odpovídá reálně 500 mm s adekvátním úhlem záběru cca 4,8°. Na APS-C senzoru je to ještě zajímavější, neboť zde díky crop faktoru (cca 1,6×) dosáhneme ještě většího přiblížení (odpovídající ohnisku 800 mm a úhlu záběru pouhých 2,35°), kratší minimální ostřící vzdálenosti a zároveň i o něco větší maximální poměr zvětšení. To je dostačující například pro fotografování Měsíce.

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img5

Vzhledem k tomu, že objektiv nemá žádnou elektroniku, je třeba vše hlídat a nastavovat manuálně – jak ostření, tak měření expozice. Absence jakýchkoli kontaktů znamená, že nelze ani kontrolovat ostření v hledáčku pomocí AF senzoru (ten je umístěný v těle fotoaparátu). Vše je tak o poctivé ruční práci a pouze vašem fotografickém umu a bystrém oku.  

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img6

Jen pro srovnání, Canon EF 500 mm f/4L IS II USM má rozměry 146 × 383 mm a hmotnost 3,2 kgNaproti tomu Tokina Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF disponuje rozměry 74 × 90 mm (bez adaptéru, cca 100 mm má na délku s adaptérem) a hmotností 310 g (bez adaptéru). Je tedy více než 4× kratší a na šířku o polovičku užší. V případě hmotnosti je zde rozdíl dokonce 10-násobný. Jasně, že zde porovnávám tak trochu jablka s hruškami, protože zmíněný Canon má o dvě clony lepší světelnost a navíc je vybaven ještě optickým stabilizátorem obrazu i AF s tichým a rychlým ultrasonickým ostření. Ale i přesto, srovnání je to rozhodně zajímavé.

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img7

Chci objektiv Tokina SZ 500 mm f/8 MF (Canon bajonet)

Použitelný i pro makrofotografii  

Minimální zaostřovací vzdálenost objektivu činí 1,7 m a maximální zvětšení je 1:2,86. Jedná se parametry, vhodné pro makrofotografii a detaily obecně. Kombinace slušné minimální ostřící vzdálenosti (vzhledem k obrovskému ohnisku) a poměru zvětšení pomáhá mimo jiné držet si dostatečný odstup od fotografovaného objektu ale současně i „být velice blízko“ (close-up). O to se postará 500 mm / 4,8° záběr (pro full frame senzor). Z praktického hlediska to má pochopitelně i další, sekundární výhody – například vyhnout se nežádoucím stínům v záběru nebo nevyplašit hmyz. Sice zde opět nelze srovnávat s regulérními makroobjektivy – kde je výsledek zcela jinde – ale pro občasné makro snímky nebo záběry detailů poslouží objektiv dobře.  

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img8

Chci objektiv Tokina SZ 500 mm f/8 MF (Nikon bajonet)

Zvláštní bokeh

Optická konstrukce objektivu Tokina 500 mm vytváří - díky své specifické konstrukci a pevné cloně – současně hodně specifický, oválný a hladký bokeh. Hodnocení je zde ryze subjektivní, neboť někomu může daný styl vyhovovat, jinému ne. Také záleží na konkrétním typu focení (případně natáčení). Při fotografování portrétů s tím není problém. Naopak, výsledky mohou vypadat často velice zajímavě. U fotografií techničtějšího rázu (makro, produkt) občas může být rozostření pozadí lehce rušivé. Bokeh Tokiny Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF není pro každého a ocení jej spíše umělečtěji zaměření fotografové.

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img9

Chci objektiv Tokina SZ 500 mm f/8 MF (Sony bajonet)

Obrazová kvalita a hodnocení

Tokina Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF má celkově hodně měkkou kresbu. Výsledné fotografie tak velice často mohou budit dojem lehkého rozostření nebo rozhýbání. Sčítá se zde více faktorů – od konstrukce objektivu (která je daná), přes manuální ostření až po velmi malou hloubku ostrosti. Byť je clona relativně velká (f/8), extra dlouhé ohnisko a krátká snímací vzdálenost udělají své. Klíčové je zde korektní zaostření. Používáme-li stativ a ostříme-li velmi precizně a přesně, výsledky budou dobré. Fotografie navíc můžeme dodatečně upravit a doostřit ve foto editoru. Tokina Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF si relativně dobře poradí s běžnými optickými vadami – chromatická aberace je v podstatě nulová a velice mile mě překvapila též odolnost proti odleskům. A to i bez sluneční clony (s nasazenou sluneční clonou pak odlesky nemají šanci žádnou). Ostření jde velice lehce a plynuje – nezasekává se ani není až příliš lehké. Prostě tak akorát.  

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img10

Chci objektiv Tokina SZ 500 mm f/8 MF (MFT bajonet)

Závěrem

Tokina SZ SUPER TELE 500 mm F8 Reflex MF je 500 mm představuje super teleobjektiv, využívající tzv. katadioptrickou optickou soustavu s pevně danou světelností F8. Jde o velice zajímavou a kompaktní alternativu ke standardním super teleobjektivům, které jsou nesrovnatelně větší, těžší (a také dražší). Mezi žánry, kde tento objektiv skvěle uplatníte patří: krajina, zvířata (a wildlife obecně) ale také například astrofotografie. Tokina SZ SUPER TELE 500 mm F8 Reflex MF využívá standardní T-mount (rozteč 0,75 mm, závit 42 mm), umožňující použití objektivu s fotoaparáty: Canon, Sony, Nikon, Olympus, Panasonic nebo Sony (díky bajonetovým adaptérům).  

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img11

Chci objektiv Tokina SZ 500 mm f/8 MF (Fujifilm X bajonet)

Další vlastnosti:

 • Prvky v objektivu jsou potaženy vícevrstvou antireflexní vrstvou pro efektivní příjem světla
 • Zrcadlové povrchy prvků objektivu obsahují vysoce reflexní postříbřený povlak
 • Součástí optické soustavy je antioxidační vrstva na zadní straně pro delší životnost
 • Objektiv podporuje 72 mm (vkládá se mezi objektiv a kovovou sluneční clonu) a 30,5 mm zadní filtry  
 • Lze používat jakékoli kreativní filtry pro umělecké účely
 • Využívá standard T-mount (rozteč 0,75 mm, závit 42 mm)
 • Bajonet-T/redukce pro: Canon EF, Sony E, Nikon F, Nikon Z, Micro 4/3, Fujifilm X 

TOKINA SZ 500 mm f/8 Reflex MF img12

Hlavní rysy

 • Tokina SZ SUPER TELE 500 mm F8 Reflex MF
 • Ultra kompaktní a lehký objektiv
 • Pevné ohnisko 500 mm
 • Světelnost f/8
 • Manuální ostření MF
 • Katadioptrická konstrukce
 • Velikost předního filtru: 72 mm
 • Velikost zadního filtru: 30,5 mm
 • Multicoating a Antioxidační nátěr
 • Blízké zaostření od 1,7 m
 • Hmotnost: 310 g (bez adaptéru)
 • Pro: Canon, Sony, Nikon, Olympus, Panasonic nebo Sony

Videorecenze

Shrnutí

Tokina SZ SUPER TELE 500mm F8 Reflex MF je skvělým teleobjektivem, který výborně využijete ve všech situacích, kde je žádoucí velké přiblížení. Ohnisko 500 mm (na APS-C nebo MFT dokonce 800 mm resp. 1000 mm) zachytí i hodně vzdálené objekty, kde nemají standardní zoom objektivy žádnou šanci. Díky kompaktním rozměrům je objektiv vhodný na cesty, vejde se v pohodě do menšího fotobatohu nebo fotobrašny. Využití najde v různých fotografických žánrech: krajina, lidé, pouliční snímky, makro, divoká příroda. Lze použít také pro sport nebo reportáž, i když vzhledem k plně manuálnímu ostření i nastavení expozice jste zde dost omezeni. Minimální ostřící vzdálenost 1,7 m a poměr zvětšení 1:2,86 umožňuje úspěšně používat Tokinu 500 mm f/8 také pro makro záběry nebo snímání detailů. Kompaktní a lehký objektiv se skvěle uplatní v kombinaci s DSLR i bezzrcadlovkou.

Další recenze

Recenze: Tokina atx-i 100 mm f/2,8 FF MACRO
Hodnocení 92%

Recenze: Tokina atx-i 100 mm f/2,8 FF MACRO

14. 10. 2021
TOKINA 16-28 mm f/2,8 FF Opera
Hodnocení 93%

TOKINA 16-28 mm f/2,8 FF Opera

3. 7. 2020
Tokina Opera 50mm f1,4 FF
Hodnocení 90%

Tokina Opera 50mm f1,4 FF

3. 1. 2019
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...