Recenze: VANGUARD VEO 3 GO 235 CB | FotoŠkoda

Ultralehký, kompaktní stativ VEO 3 GO 235CB představuje skvělý cestovní tripod 2v1, který se dá v případě potřeby rychle přestavět na monopod. Stativ je vybaven kulovou hlavou a řadou praktického příslušenství, díky čemuž je skvělou alternativou jak pro digitální fotoaparáty, tak pro chytré telefony. Kromě širokých možností využití stativ zaujme nízkou hmotností pouhých 1,1 kg, nosností až 4 kg a maximální výškou 136 cm.

Hodnocení odborníka 94%

 • Kompaktní stativ s otočnými nohami, výborný na cesty
 • Promyšlená konstrukce, široké možnosti nastavení
 • Rychlá změna z tripodu na monopod a naopak
 • Universální použití, pro fotoaparáty i mobily
 • Kvalitní a robustní prstencové/otočné zámky
 • Rychlé a snadné složení i rozložení stativu
 • Celý stativ lze snadno rozebrat a vyčistit
 • Standardní 3/8" a 1/4" závity
 • Kulová hlava kompatibilní s Arca Swiss
 • Rychloupínací destička a řada příslušenství
 • Horší dostupnost ovladačů kulové hlavy
 • Pro vyšší uživatele nedostatečná max. výška

Popis

Vanguard VEO 3 GO 235CB je lehký, cestovní stativ v hliníkovo-karbonovém provedení, který ocení jak milovníci cestovatelské fotografie a videa, tak například tvůrci multimediálního obsahu, vloggeři či influenceři. Ke klíčovým vlastnostem stativu patří malé rozměry, nízká hmotnost, perfektní přenositelnost, rychlé rozbalení/složení a široké možnosti využití. Stativ je také vybaven širokou škálou příslušenství, díky němuž jej můžete využít téměř kdekoli a to jak v kombinaci s digitálními fotoaparáty, tak i chytrými telefony. Stativ včetně kulové hlavy má ve složeném stavu pouhých 34 cm, váží jen 1,1 kg.

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB image 1

Vanguard VEO 3 GO 235CB a jeho parametry

Vanguard VEO 3 GO 235CB je univerzálním stativem, který vyniká především skvělou kombinací flexibility a skladnosti. Lze z něj rychle vytvořit až 1,39 metru dlouhý monopod. Nosnost stativu jsou 4 kg a disponuje kulovou hlavou se systémem ARCA Swiss. Středový sloupek je teleskopický, 2-segmentový a lze jej ještě vysunout a tím rozšířit možnosti a výšku. Stativ měří ve složeném stavu cca 34 cm a lze jej vysunout do maximální výšky 136 cm. Minimální výška, z které lze snímat činí 39 cm

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB image 2

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB nalezne uplatnění především na cestách, ať už fotografujete nebo natáčíte videa. Využijete ho jak při focení krajiny, tak i natáčení vlogů nebo reportáží. Stativ je opravdu malý, ve složeném stavu má jen 34 cm a díky tenkým nohám se pohodlně vejde v podstatě do jakékoli fotobrašny nebo fotobatohu.

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB image 3

Ultralehký, cestovní, flexibilní  

Vanguard VEO 3 GO 235CB váží jen 1 100 g, což dělá jak jeho malé provedení, tak použité materiály. Stativ má karbonové nohy a hliníkovou základnu, díky čemuž je opravdu lehký ale současně i slušně stabilní. Nohy jsou 5-sekční a disponují rychloupínacím zámkovým systémem. Zámky umožňují rychlou konfiguraci stativu během několika sekund a jsou velice snadno demontovatelné i čistitelné. Nohy mají 3 snadno nastavitelné úhly naklonění (21°, 50° a 80°), které umožňují nastavení stativu pro maximální stabilitu v jakémkoliv terénu.

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB image 4

 

Stativ také obsahuje jak gumové nohy, tak i přídavné hroty (jsou součástí balení), což umožňuje volbu nejlepšího nastavení pro dané podmínky. Na spodní části středového sloupku se nachází výsuvný háček, na který lze pověsit dodatečnou zátěž, což oceníte například v případě používání v náročnějších venkovních podmínkách. Součástí stativu je také kulová 360° hlava T-50 včetně stativové destičky, je kompatibilní s Arca Swiss příslušenstvím.

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB image 5

 

Chci stativ VEO 3 GO 235CB

VEO 3 GO 235CB – flexibilní řešení  

Stativ lze mimo jiné rychle přestavět na monopod, což je otázkou asi tak 30 sekund, kdy jednoduchým odšroubováním jedné ze tří nohou a jejím připojením ke středovému sloupku, snadno vytvoříme až 1,39 m dlouhý monopod. Spolu s relativně malými rozměry a úzkým profilem jde o zajímavé řešení, které využijete například ve stísněných místech nebo všude tam, kde by byl klasický tripod na obtíž. Nohy stativu jsou mimo jiné vybaveny 3× 4 zámkem Easy Clean, který stačí pootočit o půl otáčky pro uzamčení nebo odemčení. Jejich design je uzpůsoben snadnému odmontování a čištění.  Všechny 3 nohy lze naklánět ve 3 úhlech a také je otočit o 180° (stačí odjistit pojistku, pevně zajišťující každou nohu v dané poloze).

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB image 6

Vanguard VEO 3 GO 235CB v praxi

Vanguard VEO 3 GO 235CB je praktickým a výkonným společníkem do terénu. Je vhodným příslušenstvím na cesty, dovolené a výlety. Ve složeném stavu se vejde prakticky kamkoli. Výhodou je také již výše zmíněná rychlá přestavba na monopod, která nezabere ani minutu (s trochu cviku jsem to zvládl v pohodě do ½ minuty). Stačí odmontovat jednu ze tří nohou stativu (tu s pěnovou rukojetí a nápisem „Vanguard“), u středového sloupku odšroubujeme spodní kryt s háčkem, povolíme hlavní, středový kloub, sloupek vysuneme a spojíme jej (pomocí vnitřních závitů) s právě odšroubovanou nohou. Monopod je na světě a můžeme jej využívat dle potřeby.

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB image 7

 

A jak je na tom stativ co do stability? Vcelku dobře jej využijete v kombinaci s menším a lehčím foto/video systémem, což zahrnuje bezzrcadlovky nebo digitální zrcadlovky s menšími objektivy. Přeci jen, jedná se o malý stativ s nosností do 4 kg, takže na velké profi zrcadlovky a teleobjektivy zapomeňte. Pro jistotu jsem raději používal závaží (zavěšení fotobatohu ze spodu středového sloupku) nicméně stativ držel dobře i bez závaží. Při plném vysunutí středového sloupku, však už považuji závaží na středovém sloupku za nutnost. V takovém případě není těžiště optimálně rozložené a je tedy lepší stativ zatížit zespodu batohem (lahví s vodou, pytlíkem s pískem apod.).  

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB image 8

 

Také pro natáčení profesionálních videí bych určitě zvolil jiný typ i rozměry stativu. Na druhou stranu, pro rychlý video obsah typu vlogu nebo rozhovoru, proč ne (nepřekročíme-li váhový limit stativu/hlavy). Dalším limitem jsou i malé rozměry. V nejvyšším „stand-by“ módu má stativ 136 cm resp 139 cm (tripod / stativ), což nedostačuje pro fotografy vyšší postavy. Pokud však dosahujete vzrůstu „tankisty“ (+/- 170 cm, což je i můj případ), pak nebudete mít s výškou stativu problém.

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB image 9

Stativ a jeho příslušenství

Co je dalším velkým plusem, že výrobce dodává spolu se stativem i slušnou porci praktického příslušenství. Kromě kulové hlavy T-50 je ke stativu také destička QS-64, dále sada kovových hrotů (pro použití stativu na nestabilním, měkkém podkladu). Pro milovníky mobilních fotografií a videa je k dispozici bluetooth spoušťový spínač (pro spárování s chytrým telefonem – iOS i Android) a nastavitelný držák pro chytré telefony. To je velice příjemný bonus, protože stativ tak využijete výborně jak s fotoaparátem, tak i v kombinaci s mobilem. Navíc obojí lze kombinovat a velice rychle variovat, dle potřeby. Za mě zde rozhodně palec nahoru. Stativ včetně veškerého příslušenství se navíc vejde do malé polstrované tašky, která je také součástí standardního balení. 

 

Vanguard VEO 3 GO 235CB image 10

 

Chci stativ VEO 3 GO 235CB

 

 

Hlavní rysy

 • Kompaktní cestovní stativ pro fotoaparáty i telefony
 • Model 2v1 – tripod i monopod
 • Kulová hlava 360°, kompatibilní s Arca Swiss
 • Rychloupínací destička QS-64
 • Pracovní úhly nohou: 21°, 50°, 80°
 • 5-segmentové nohy, otočný, teleskopický středový sloupek
 • Délka stativu ve složeném stavu: 34 cm (vč. destičky)
 • Max./min. výška: 136 cm / 39 cm
 • Max. výška monopodu 139 cm
 • Materiál stativu: kombinace hliníku a karbonu
 • Nohy: gumové patky nebo ocelové hroty
 • Součástí je bluetooth dálkový spínač a držák chytrého telefonu
 • Hmotnost 1,1 kg
 • Nosnost stativu 4 kg

Shrnutí

Relativně dlouho dobu jsem hledal stativ, který by funkčně spojoval malé rozměry, nízkou hmotnost a slušnou stabilitu. Potřeboval jsem totiž malou a dobře přenosnou alternativu, která by plně nahradila kvalitní „dospělácký“ stativ v situacích, kdy je nutné cestovat hodně „na lehko“. Když mi padl do ruky model Vanguard VEO 3 GO 235CB, brzy bylo jasné, že jsem našel, co jsem tak dlouho hledal. Jasně, VEO 3 GO 235CB plně nenahradí velký, robustní a dostatečně pevný tripod, používaný v ateliéru nebo pro natáčení videa. Co ale umí perfektně, zajistit dostatečně pevnou oporu lehčí foto/video techniky a to v balení, o kterém ani nevíte, že jej nesete na zádech. Navíc je zde k dispozici spousta příslušenství, které značně rozšíří možnosti využití stativu. Pokud tedy hledáte opravdu malý, přesto stabilní stativ, který lze použít jak pro fotoaparát tak i mobil, navíc jej můžete rychle přestavět na monopod, pak pro vás může být Vanguard VEO 3 GO 235CB tím pravým řešením.

Další recenze

Velká recenze stativu: VANGUARD VEO 3T+ 234AP
Hodnocení 97%

Velká recenze stativu: VANGUARD VEO 3T+ 234AP

18. 5. 2023
Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a odolnost
Hodnocení 95%

Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a...

7. 4. 2022
Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty
Hodnocení 93%

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty

28. 10. 2021

Diskuze

Recenze: VANGUARD VEO 3 GO 235 CB

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...