Recenze

Velká recenze stativu: VANGUARD VEO 3T+ 234AP

Martin Hájek
18. 5. 2023 | 17 minut čtení

Vanguard VEO 3T+ 234AP představuje praktickou all-in-one sadu hliníkového cestovního stativu a pákové hlavy, která je velice praktickým, stabilním a současně snadno přenosným pomocníkem do terénu i do interiéru. Díky vysoké flexibilitě můžeme stativ (a hlavu) využít pro různé způsoby práce, stejně jako pro různé foto a video disciplíny. Fotografové a videomakeři jistě ocení toto zajímavé příslušenství, zejména pokud preferují cestování na lehko.

Hodnocení odborníka 97%

  • Kompaktní stativ s otočnými nohami, výborný na cesty
  • Promyšlená konstrukce stativu, široké možnosti nastavení
  • Víceúhlová základna (MACC) - různé možnosti nastavení
  • Rychlá změna na monopod nebo na makrostativ
  • Universální použití, i pro zcela odlišné disciplíny
  • Kvalitní a robustní prstencové/otočné zámky
  • Rychlé a snadné složení i rozložení stativu
  • Celý stativ lze snadno rozebrat a vyčistit
  • 3 snadno nastavitelné úhly nohou
  • Standardní 3/8" a 1/4" závity
  • Pohyb z min. do max. výšky (a naopak) během pár sekund
  • Panoramatická hlava VEO 2 PH-36, kompatibilní s Arca Swiss
  • Rychloupínací destička QS-65
  • Prémiová, nepromokavá taška na stativ
  • Trochu krkolomné ovládání zejména vrchní část stativu, resp. hlavy VEO 2 PH-36
  • Pro vyšší fotografy/kameramany malá max. výška 145, resp 151 cm (tripod/monopod)

Popis

Cestovní stativ Vanguard VEO 3T+ 234AP je univerzálním, celohliníkovým stativem, který vyniká především skvělou kombinací stability, flexibility a vysokou skladností. Lze z něj rychle vytvořit až 1,5 metru dlouhý monopod. Nosnost stativu jsou 4 kg a disponuje tří osou panoramatickou hlavou VEO 2 PH-36, kompatibilní se systémem ARCA Swiss. Středový sloupek lze otáčet v úhlu téměř 360 ° a to ve zcela libovolném směru. Pomocí destičky VEO+ MA1 (není součástí balení) lze na stativ upevnit ještě další zařízení. Stativ měří ve složeném stavu cca 46 cm a vysunout ho lze až do výšky 145 cm. Využijete jej jak při focení krajiny tak i makrofotografie nebo detailů. Využití nalezne stejně tak pro video aplikace (i když pro natáčení bych raději doporučoval přímo k tomu určené videostativy). Stativ je relativně malý ve složeném stavu (cca 46 cm) a díky tenkým nohám (2,3 cm) se pohodlně vejde do střední fotobrašny nebo fotobatohu. Jeho o něco větší hmotnost (cca 2,15 kg) je dána materiálem (hliník), což je přeci jen určitý váhový rozdíl oproti karbonovým stativům.  

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img1

Vanguard VEO 3T+ 234AP - pevný a stabilní

Velkým benefitem stativu je robustní, kloubový střed, který umožňuje otáčení o téměř 360° a to v jakémkoli směru. Robustní otočný kloub rozšiřuje využití stativu, lze jej díky tomu velice rychle přizpůsobit pro snímání makra a čehokoli dalšího, kde se potřebujeme dostat co nejblíže k zemi. Stejně tak je zde možnost uchytit na druhou stranu středového sloupku ještě další zařízení - fotoaparát, světlo, či mikrofon. Dále můžeme jednoduchým odšroubováním jedné ze tří noh stativu a jejím připojením ke středovému sloupku, snadno vytvořit až 1,5 metru dlouhý monopod. Spolu s relativně malými rozměry a úzkým profilem jde o zcela zásadní benefity stativu. Už jen kvůli tomu řešení, tedy velice dobré konstrukci i rozměrům, se nebojím označit Vanguard 3T+ 234AP jako ideální stativ pro makrofotografii a obecně snímání těsně nad zemí.  

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img2

Vanguard VEO 3T+ 234AP a jeho vlastnosti 

Stativ má nosnost 4 kg (včetně hlavy), disponuje 3-osou panoramatickou hlavou VEO 2 PH-36 - kompatibilní se systémem Arca-Swiss. Hlava umožňuje jemné, pevné a přesné polohování fotoaparátu. Nohy stativ tvoří celkem 4 sekce, jejich součástí jsou 3 × 3 zámky Easy Clean, které stačí pootočit o půl otáčky pro uzamčení nebo odemčení. Jejich design je navíc připůsoben snadnému odmontování a čištění.  Ve složeném stavu měří stativ 46 cm, lze ho vysunout až do 145 cm. Odšroubováním jedné ze tří nohou přestavíte během chvíle stativ na monopod (o tom si povíme více za chvíli), který lze vysunout do výšky až 151 cm. Všechny 3 nohy lze naklánět ve 3 úhlech a také je lze otočit o 180°. K tomu slouží 3 pojistky, konkrétně kovové tlačítko a pojistka, pevně zajišťující nohu v dané poloze.

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img3

Středový sloupek stativu VEO 3T+

Hodně zajímavý je rozhodně středový sloupek/kloub stativu. Ten je snadno ovladatelný a umožňuje víceúhlové nastavení středové tyče. Tato „základna“ označována jako MACC je otočná o 360° v libovolném směru, takže je ideální pro jakýkoli styl fotografie. Navíc obsahuje kloub, umožňující její vyklopení v úhlu téměř 180°, což oceníte zejména u makrofotografie. V takovém případě pouze vysunete středový sloupek, kloub vychýlíte a středovou tyč do něj opět vrátíte. Poté nastavíte středový kloub do libovolné polohy a zaaretujete jej zámkem (pákou). Přechod z makra na krajinu a naopak je tak relativně rychlou a jednoduchou záležitostí – zabere to necelou minutu. Středovou základnu stativu MACC lze použít dále jako „double“ držák, za předpokladu, že jej spojíte s adaptérem VEO+ MA1 (není součástí stativu). To následně umožní připojit další fotoaparát nebo příslušenství

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img4

Hlava stativu VEO 2 PH-36

Stativ VEO 3T+ je dodáván s panoramatickou pákovou hlavou VEO 2 PH-36, kompatibilní s Arca-Swiss systémem. Hlava je otočná kolem dokola a obsahuje kromě otočné základny 2 klouby přímo nad sebou. Ty umožňují hlavu otáčet ve dvou libovolných úhlech současně. V horní části hlavy – pod destičkou a horním kloubem ještě naleznete pojistku, která umožní další otáčení horní části hlavy (s rychloupínací destičkou). Tím, že je jak otáčení, tak naklápění hlavy zdvojené, lze dosáhnout téměř libovolného úhlu natočení. Navíc, v závislosti na fotoaparátu, můžete zvolit takovou pozici, aby vám při focení opravdu nic nepřekáželo (grip na fotoaparátu, popruh, kabely apod.). Toto řešení je velice povedené a praktické. Dva ovládací prvky na stativu – jak v horizontálním tak vertikálním směru - jsou velmi užitečné, můžete například rychle a efektivně otáčet fotoaparát bez ohledu na to, v jakém úhlu je aktuálně nastavená hlava. Na vrcholu stativové hlavy je destička QS-65, která pevně udrží i větší fotoaparát i s teleobjektivem.

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img5

Multifunkční středový sloupek

Spolu s praktickou středovou základnou (o níž jsme mluvili výše) zde musím zmínit též multifunkční středový sloupek, který tvoří s modulem MACC (Multi-Angle Central Column) perfektní a 100% funkční univerzální tandem. Současně se jedná o něco, čím se stativ Vynguard VEO 3T+ odlišuje od mnoha jiných stativů. Základní funkcí sloupku je samozřejmě pohyb nahoru a dolů. První bonus zde představuje fakt, že sloupek lze vyklápět a využívat tím stativ pro působivé makro záběry. Druhým bonusem je, že na druhou stranu středového sloupku, lze při vyklopení umístit další příslušenství. Třetím bonusem je, že sloupek můžete v případě nutnosti použít také jako monopod – v kombinaci s nohou stativu. To vše dohromady otevírá široký okruh možností a způsobů využití a překonává tak svou funkčností řadu jiných stativů.

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img6

 

Chci stativ Vanguard VEO 3T+ 234AP

Funkce monopodu

Co se mi hodně líbí, je ona vychvalovaná možnost rychlé konfigurace stativu na monopod. Celý proces je opravdu snadný a rychlý - stačí odšroubovat jednu z nohou, vysunout středový sloupek ze stativu a sešroubovat obojí dohromady. Monopod je užitečný v různých situacích, kdy není nutné nebo žádoucí využít celý tripod/stativ. Typickým příkladem budiž fotografování nebo natáčení v situacích, kdy potřebujete být více v pohybu (obecně reportáže). Tehdy je monopod mnohem praktičtější než tripod – nejen pro vás ale i okolí. Dalším příkladem je práce ve stísněném prostoru – úzké chodby, schodiště, dopravní prostředky atd. Zde též často oceníte mnohem více monopod než rozměrný a špatně manipulovatelný tripod. Také při fotografování divoké přírody může monopod přijít vhod. I zde totiž často potřebujete být schopni rychle reagovat, měnit stanoviště, pohybovat fotoaparátem, ale také nechcete držet těžký objektiv u oka celé hodiny čekání na snímek. I monopod umožní získat určitou stabilitu, ale také snížit váhu, máte-li třeba těžký teleobjektiv.

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img7

Přepravní brašna na stativ

Vanguard VEO 3T+ 234AP  je dodáván s praktickou taškou, která umožní jeho snadné a bezpečné přenášení. Stejně jako například řada VEO 3+ je i zde k dispozici kvalitní nepromokavé pouzdro s vysoce kvalitním polstrovaným vnitřkem, která nabízí jak dobrou ochranu, tak i kapsu na zip pro veškeré příslušenství, jako jsou například imbusové klíče nebo extra stativové nohy (dodává se s běžnou gumou, bodce nejsou součástí dodávky).

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img8

Vanguard VEO 3T+ 234AP v praxi

Jak už bylo naznačeno výše, pozitiva jasně převažují, Vanguard VEO 3T+ 234AP je velice praktickým a výkonným společníkem do terénu i do ateliéru. Písmenko „T“ v samotném názvu značí „Travel“, tudíž cestovní stativ, k čemuž ho předurčují malé rozměry a intuitivní i rychlá práce se stativem pro různé typy použití a různé přestavby (klasický stativ, monopod, makro apod.).

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img9

 

Překvapila mě rychlost změny z „krajinářského“ stativu na „makrostativ“, což je skutečně záležitostí asi tak 1-2 minut (z trochou cviku to bude i rychlejší). Postup změny z běžného stativu na stativ pro makro je následující: ze spodní části středového sloupku nejprve odšroubujeme krytku s „háčkem“, povolíme zámek středového sloupku a poté jej celý vytáhneme (středový sloupek má ve spodní části pojistku, tu je třeba při vysouvání ještě zmáčknout). Je-li středová tyč venku, můžeme povolit zámek kloubu a vyklopit jej. Pak do něj zasuneme zpět středovou tyč, utáhneme a připevníme na ní fotoaparát. Nastavíme náklon dle potřeby (až 180°) a můžeme se pustit do práce.

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img10

 

Zní to možná trochu složitě ale nic složitého na tom vážně není. Ze začátku jsem se trochu bál stability během focení makra, převážení fotoaparátu se mi jevilo jako velice reálné. Toto podezření se mi v praxi naštěstí nepotvrdilo. Běžný fotoaparát (DSLR nebo bezzrcadlovka) s makroobjektivem nemá problém. Pro jistotu jsem raději použil protizávaží (zavěšení fotobatohu na druhý konec středového sloupku) ale stativ neměl žádnou tendenci převažovat se i bez protizávaží. Kromě makra přijde vhod dané řešení také například při fotografování produktů nebo jídla. Díky tomu je řada VEO 3T+ mnohem univerzálnější než tradiční cestovní stativ.

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img11

 

Celé kouzlo v obrovské flexibilitě stativu spočívá v univerzálním a velice chytře navržené středové části (základny) stativu. Tzv. MACC řeší velmi elegantně veškeré změny a přenastavení tím, že umožní umístit fotoaparát jakkoli je třeba a to ve všech případech rychle a relativně lehce. Nejste téměř nijak omezeni umístěním stativu, což se hodí v různých situacích - od fotografování v blízkosti bariér přes stísněné prostory (kdy nemůžete dosáhnout dokonalé polohy stativu) až po různé situace, kdy potřebujete být i se stativem mobilnější. Právě u posledně uvedeného příkladu, oceníte funkci monopodu. Přesný postup přestavby na monopod je následující: odšroubujete jednu ze tří nohou (na základně je označena ikonkou 2 zámečků), vysunete ze základny středovou tyč a demontovanou nohu z tripodu. Tím vznikne plně funkční, teleskopický monopod s výškou až 151 cm. Když jste v terénu, často musíte umístit stativ na místo, které není zrovna ideální. Najít co nejstabilnější polohu pomůže mnohdy právě monopod. Zde tak máte vlastně hned 3 v 1: cestovní stativ/tripod, makrostativ a monopod.

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img12

 

Chci stativ Vanguard VEO 3T+ 234AP

Co bych stativu vytkl?

Jediné, co mi na stativu vadilo, byla občasná složitější manipulace, respektive nastavení. Platí to zejména pro stativovou hlavu. Náklon hlavy totiž ovládáme dvojicí páček, které obsahují pojistku (umístěnou přímo v držadle), díky níž lze páky rychle vysunout/zasunout. To je sice chytře vymyšleno a brzy se ukázalo, že je to „vychytávka“ zcela na místě, neboť často mi délka páky nestačila či naopak již překážela. Na druhou stranu, samotné umístění páček je nepraktické, kde horní páčka dost „koliduje“ s pojistkou rychloupínací destičky. Umístění a demontáž fotoaparátu mě díky tomu občas pozlobila. Nicméně chápu, že vzhledem k technickému provedení hlavy a umístění kloubů to nešlo udělat jinak. Inu, vždy je to něco za něco – flexibilita a vyšší komfort při samotném focení/natáčení, je kompenzován trochu horším způsobem pevného zaaretování (a opětovného uvolnění) fotoaparátu. Se svou výškou max 145 cm (resp. 151 cm v případě monopodu) není stativ vhodný pro fotografy vyššího vzrůstu (ti se u něj budou dost hrbit). Ovšem pro „prcky“ (což je i můj případ) až středně vysoké (do cca 175 cm) bude Vanguard VEO 3T+ 234AP velice dobrou volbou a výška dostačující.

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img13

Čištění a stativu a drobné opravy

Chytře výrobce vyřešil také případné drobné servisní úkony, typicky čištění stativu. Mnoho z nás určitě důvěrně zná situace, kdy fotografujete/natáčíte ze stativu v náročnějším prostředí, které není k mechanickým částem zrovna ohleduplné. Sem patří pláže, moře, hory a podobně. Jemné částečky písku nebo soli dovedou udělat v jemných pohyblivých soukolích značnou neplechu a pokud to nebudete řešit, následky mohou být časem fatální. Neplatí to jen pro fotoaparáty ale také pro stativy, které jsou často v přímém kontaktu s vodou, pískem, prachem apod. Pro rozebrání stativu, přesněji jeho nohou, stačí vyšroubovat zámek (objímku na každé sekci u každé nohy) a opatrně vytáhnout tyč, sekci - část nohy. Jen pozor, neztratit dvojici pojistek, tedy 2× plastovou prohnutou destičku, která brání každé ze sekcí při povoleném zámku samovolně vypadnout. Po rozebrání a vyčištění zase stejným způsobem (jen obráceným postupem) stativ zkompletujete. Vyzkoušel jsem a jde to velice dobře.

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img14

Vanguard VEO 3T+ 234AP – závěrem

Kompaktní, cestovní stativ s otočnými nohami a opravdu rychlým a snadným způsobem složení i rozložení. Stativ je vybaven panoramatickou hlavou VEO 2 PH-36 a rychloupínací destičkou QS-65. Univerzální stativ s víceúhlovou centrální částí (MACC) má různé možnosti nastavení, včetně rychlé transformace na makrostativ nebo monopod. Trojice snadno nastavitelných úhlů nohou, standardní stativové závity (3/8" závit, 1/4" závit), přenastavení z minimální do maximální výšky a naopak během pár sekund, kvalitní 3-cestná panoramatická (páková) hlava, to je pouze část výčtu zajímavostí o VEO 3T+, přidejte si k tomu snadno čistitelné a otočné zámky nohou, špičkové materiály, robustnost, prémiová, nepromokavá taška na stativ a základní imbusové klíče. Vanguard VEO 3T+ 234AP je výborným stativem typu „all-in-one“, je robustním, spolehlivým a díky vynikající všestrannosti jej využijete pro opravdu širokou škálu foto/video disciplín. Snadno ovladatelnou základnou stativu Multi-Angle Central Column (MACC) lze pohybovat o 360° v libovolném směru, takže je ideální pro jakýkoli styl fotografie – od makra, přes produktovku nebo portrét až po krajinky. Díky možnosti rychle stativ transformovat na monopod, jej úspěšně využijete také třeba v reportáži. A pozadu nezůstávají ani video a natáčení všemožných klipů – statických i dynamičtějších. I když zrovna v případě videa bych volil spíše některý z videostativů. 

 

VANGUARD VEO 3T+ 234AP img15

 

Chci stativ Vanguard VEO 3T+ 234AP

 

 

Hlavní rysy

  • Hliníkový stativ včetně hlavy VEO 2 PH-36
  • Hmotnost: 1,765 kg (bez hlavy) / 2,15 kg (s hlavou)
  • Rychloupínací destička QS-65
  • Maximální výška stativu: 145 cm
  • Max. výška monopodu: 151 cm
  • Délka ve složeném stavu: 46 cm
  • Průměr nohy (mm): 2,3 cm
  • Počet sekcí nohou: 4
  • Zámky: otočné, sundavací
  • Minimální výška cca 17 cm
  • Max. nosnost stativu: 4 kg
  • Materiál: hliník

Shrnutí

Vanguard VEO 3T+ 234AP představuje novou a povedenou řadu stativů VEO 3T+, která je nástupcem oblíbené řady VEO 3+ a je skvělým pomocníkem pro všechny fotografy, kameramany a blogery. Jedná se o robustní, spolehlivé a kompaktní řešení, které má spoustu drobných „vychytávek“ a především vynikající všestrannost. Stativ je vybaven speciální nohou, kterou lze rychle přeměnit na monopod nebo makrostativ. Dále stativ obsahuje prémiovou otočnou hlavu kompatibilní s Vanguard Arca. Model VEO 3T+ nabízí vysokou kvalitu materiálů i provedení, díky pokročilé technologii počítačového numerického řízení (CNC) společnosti Vanguard. Kombinace inovativního designu a špičkových výrobních technologií přináší nevšední zážitek, který každému fotografovi i kameramanovi umožní prozkoumávat své kreativní vize s tím správným vybavením.

Další recenze

Recenze: VANGUARD VEO 3 GO 235 CB
Hodnocení 94%

Recenze: VANGUARD VEO 3 GO 235 CB

3. 8. 2023
Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a odolnost
Hodnocení 95%

Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a...

7. 4. 2022
Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty
Hodnocení 93%

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty

28. 10. 2021
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...