Rollei Astroklar | FotoŠkoda
FotoŠkoda FEST startuje už v pondělí 29. května!
Chci na festival!

Focení noční oblohy a noční fotka obecně láká řadu fotografů, ať už profesionálních, nebo amatérských. Mléčná dráha je skutečně nádherná a dlouhá expozice ve městě může být velmi působivá. Stěží už ale najdeme místo, které by bylo zcela odcloněné od světel civilizace, abychom dosáhli naprosto čistého snímku nezabarveného do intenzivní oranžové. Od toho je tady Rollei Astroklar, protože když nepřijde tmavá neoranžová noční obloha k vám, musíte jí jít naproti sami. A Astroklar si na tuhle cestu nezapomeňte vzít s sebou.

Hodnocení odborníka 93%

 • neovlivňuje kresbu
 • snižuje jas světel
 • pomáhá zobrazení reálných barev
 • nechává vyniknout hvězdy
 • zdůraznění modré (celkové posouvání do chladných tónů)
 • efekt je rovnoměrný
 • součástí je pouzdro
 • lehoučký
 • celkově trochu ztmavuje, ale není to nic, co by se nedalo upravit v postprocesu
 • posun barev lehce do růžova, ale opět nic, co nespraví pár kliků v grafickém programu

Popis

Nenápadný, ale nepostradatelný pomocník při nočním focení

Rollei Astroklar - recenze. Tramvaje pod Pražským hradem. © Anna Jirásková
EXIF: ISO 100, f/16, 25 s, teplota 5500 K

Reálné barvy města i v noci

Zachytit v nočním městě reálné barvy, aniž byste je pak notnou dobu museli upravovat v postprocesu, už není nemožné. Rollei vyvinul filtr, který pohltí nepříjemná světla měst a vrátí budovám reálnější odstíny, navíc díky tomu, že obraz jemně ztmaví, pohltí i část jasu světel, kterému při dlouhé expozici ani s maximální clonou nelze zamezit.

Na snímku výš můžete vidět, jak vypadá noční fotka s filtrem. Pořád je tam oranžová, možná si řeknete. Máte pravdu, filtr neodstraní všechno, stále nemáme perfektní snímek, aniž bychom do něj museli sahat v postprocesu. Zásahy ale budou výrazně menší a zaberou mnohem méně času. Inu, posuďte sami, ze stejného místa (a ve stejnou dobu) jsem fotila i bez filtru:

Rollei Astroklar - recenze. Tramvaje pod Pražským hradem. © Anna Jirásková
EXIF: ISO 100, f/16, 25 s, teplota 5500 K

Docela rozdíl, co říkáte? :) Na tomto snímku je vidět ještě další věc, kterou bych u filtru chtěla vyzdvihnout: vzhledem k tomu, že celkově snímek barevně posouvá k chladnějším tónům, zvýrazní se i tmavě modrá obloha, která pak vypadá sytější. Navíc se nemusíte bát, že by vám filtr zasáhl do kresby snímku. Zároveň je odstranění smogu naprosto rovnoměrné, tady je vidět kvalita filtru.

Drobným nešvarem filtru je posouvání barev lehce do růžové, to je ovšem podle mého malá (a pár kliky v grafickém programu opravitelná) daň za to to, že se nebudete muset prát s oranžovou.

Rollei Astroklar - recenze. Rudolfinum. © Anna Jirásková
EXIF: ISO 100, f/16, 25 s, teplota 5500 K

Zářivější noční obloha

Město ale není jedinou noční disciplínou, která táhne. Focení noční oblohy je možná ještě atraktivnější, zvláště za ideálních podmínek. Na hory jsem bohužel vyjet nestihla, abych filtr vyzkoušela v oblasti s minimálním světelným smogem, navíc se v době, kdy jsem filtr měla půjčený, se málokdy naskytla příležitost bezmračné oblohy. Nemluvě o světle Měsíce, který je při focení hvězd stejným “nepřítelem” jako světla města.

Zkusila jsem nicméně vyjít pár dní po novu na Velkou Ohradu, kde je na městské poměry obloha poměrně jasně vidět. Měsíc i město mi sice hvězdy osvětlovaly, takže o Mléčné dráze jsem si mohla nechat zdát, přesto jsou však výsledky patrné: hvězdy jsou výraznější a oranžové odrazy od městských světel minimalizované. Kdo by býval řekl, že i v Praze se dá vyfotit tolik hvězd? :)

Rollei Astroklar - recenze. Noční obloha. © Anna Jirásková
EXIF: ISO 200, f/1.8, 15 s, teplota 5500 K

Na tomto snímku si můžete všimnout lehké vinětace: v tomto případě je to záležitost objektivu (můžete ji vidět i na snímku bez filtru), kterou filtr díky ztmavovací schopnosti zdůrazní. Nemůžu zaručit, že se u jiného objektivu, který vinětací netrpí, neobjeví, i když pokud máte stejné preference jako já, ani tak vám to vadit nebude. Fotila jsem plně manuálním Samyangem 20 mm f/1.8.

V galerii si můžete prohlédnout všechny fotografie s a bez filtru - všechny dvojice fotografií mají vždy identické nastavení a prošly identickými úpravami (lehké zostření, clarity, případně u některých ztlumení přepalů a vytažení podpalů ve stromech, nikde jsem nehýbala s barvami). Na vlastní oči se tak můžete přesvědčit o všech vlastnostech filtru, které jsem zmínila, protože fotky v tomto případě mluví samy za sebe. :)

Rollei Astroklar - recenze. Noční obloha. © Anna Jirásková
EXIF: ISO 200, f/1.8, 15 s, teplota 5500 K

Hlavní rysy

 • eliminace světelného smogu
 • zvyšuje kontrast a jas snímku
 • nižší intenzita žluté a oranžové barvy
 • optimálně intenzivní přechody
 • eliminace odrazů světla při dlouhých expozicích

Shrnutí

Chceme-li fotit noční město, musíme se vyrovnat s tím, že budeme v postprocesu krotit zdivočelou oranžovou. Nebo až donedávna tomu tak bylo. Filtr Astroklar většinu oranžové, kterou produkují městská světla, odstraní a snímek lehce ztmaví, díky čemuž mají budovy reálné barevné odstíny, světla nejsou tak přepálená a projíždějící tramvaj zanechá jen červené a bílé stopy. Byť jsem neměla šanci vyzkoušet ho na horách při novu, aby mi pomohl zvýraznit Mléčnou dráhu, hvězdy jsou i ve městě s jeho použitím jasnější, navíc se nejen na obloze, ale především v mracích zbavíme otravného oranžového nádechu. Malou daní za to je, že když filtr posouvá barvy do chladnějších odstínů, není to jenom do modré, ale i lehce směrem k růžové, což ale snadno opravíme pár tahy v Lightroomu. Výměnou za to dostanete lehkého, spolehlivého parťáka, který neovlivní kresbu, kterého v malé krabičce můžete mít s sebou úplně všude a který vám neskutečně urychlí a usnadní postproces. Recenzovala Anna Jirásková

Další recenze

Recenze: Rollei F:X Pro Starter Kit Mk III
Hodnocení 92%

Recenze: Rollei F:X Pro Starter Kit Mk III

8. 12. 2022
Recenze Rollei Rock Solid Alpha Mark III: Vysoký, nosný a stabilní
Hodnocení 95%

Recenze Rollei Rock Solid Alpha Mark III: Vysoký, nosný a...

9. 6. 2022
Recenze: Rollei Rock Solid Beta Mark II - povedený a víceúčelový stativ
Hodnocení 92%

Recenze: Rollei Rock Solid Beta Mark II - povedený a...

10. 6. 2021

Diskuze

Rollei Astroklar

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...