Rollei Traveler: Nenápadný parťák na cesty | FotoŠkoda
​Black Friday - slevy až 50 % Tato nabídka je platná už jen:

Bez stativu ani krok! Pokud si ale na záda máte k množství další techniky přidat několik kilo navíc, pečlivě si to rozmyslíte. Proto hmotnost hraje při výběru cestovního stativu zásadní roli a je jedním z klíčových kritérií. A taky pevnost a snadné ovládání i se zmrzlými prsty při výletech v zimě. To všechno u nového karbonového stativu Rollei Traveler najdete.

Hodnocení odborníka 90%

 • na to, jak je lehký, tak je opravdu pevný
 • pružení nohou vyrovnává otřesy
 • po složení opravdu malý, po vysunutí vysoký
 • lze z něj udělat monopod
 • při utažení součástek opravdu drží
 • vodováha
 • snadno odšroubovatelné koncovky
 • háček na zavěšení závaží
 • držátko na destičce
 • pouzdro
 • lze polohovat po malých částech
 • v nejvyšší poloze je celkem vratký (nohy jsou v hodně ostrém úhlu a těžiště vysoko) - lze vykompenzovat závažím na háčku
 • klouby nohou mají vůli

Popis

Nenápadný parťák na cesty

Rollei Traveler karbonový stativ s kulovou hlavou - recenze

Lehký a překvapivě pevný

Rukama mi prošlo už celkem dost stativů a můžu říct, že byť se najdou výjimky, můžeme počítat s tím, že se zvyšující se hmotností roste jeho pevnost. U stativu Rollei Traveler se snoubí nízká hmotnost a pevnost, která mě vlastně velmi překvapila. Nedosahuje samozřejmě té, kterou najdeme u mnohem větších, těžších a dražších stativů, ale na to, kolik váží, je pevný až až.

Když si ho rozložíte do plné výšky, může se vám zdát, že nohy mají tendenci se lehce prohýbat a pružit. A ono se vám to nezdá. Spíš to ale funguje jako vyrovnání otřesů a na snímek to vliv nemá. Je tedy lehce znát, že při nejvyšší možné výšce nohy svírají velmi ostrý úhel, takže stativ působí vratkým dojmem, ale pokud stabilitu podpoříte závažím (háček máte k dispozici), nebo se spokojíte s menší výškou (jak nohou, které tak budou svírat tupější úhel, tak středového sloupku, který má dvě sekce), můžete se stativem vyrazit i do náročnějších podmínek. Jenom na hodně větrná místa bych si raději vzala něco těžšího. Byť jsem tento konkrétní stativ neměla šanci vyzkoušet ve vichřici, přece jen tam jeho hmotnost podle mě bude znát. Nebo hledejte závětří. :)

Rollei Traveler karbonový stativ s kulovou hlavou - recenze

Kromě toho, že je lehoučký, je taky velmi skladný. Nohy se sklápí “naruby” okolo středového sloupku a výsledkem je velmi kompaktní balíček. Je pravda, že bych ocenila větší pevnost v kloubech, protože když člověk drží stativ jenom za jednu nohu a nakloní ho rovnoběžně se zemí, gravitace udělá své a noha se sklápí (ve složeném i rozloženém stavu). Pokud rozložený stativ přenášíte za středovou tyč, nohy ale drží bez problémů, toho se bát nemusíte.

Nohy lze nastavit do tří poloh a je super, že každou zvlášť, takže se můžete přizpůsobit terénu. Sice stejně jako u rovnoběžného nošení se zemí tady klouby podléhají gravitaci a při nastavení do jiné než “zarážkové” polohy stativ klesne, tato vůle se ale skvěle vykompenzuje pěti sekcemi nohou, díky nimž můžete polohovat opravdu po troškách.

Rollei Traveler karbonový stativ s kulovou hlavou - recenze

Důraz na detail

Byť má stativ svoje nedostatky, je znát, že se konstruktéři opravdu snažili, aby je vynahradili něčím jiným. Ať už je řeč o vícesekčních nohách nebo háčku na závaží výše, či o detailech, kterých byste si možná všimli až tehdy, kdyby chyběly. Mám na mysli třeba to, že utažení jednotlivých součástí je opravdu pevné a koule hlavy, hlava samotná nebo sekce nohou po utažení drží přesně tam, kde mají.

Krajináři bezpochyby ocení vodováhu a také snadno odšroubovatelné koncovky, které pak můžete nahradit hroty (nejsou součástí balení). A komu by neudělal radost plynulý chod kulové hlavy? :) Všechny nohy také mají pěnový návlek na pohodlné držení i v chladu, což je maličkost, která je ale v zimě velmi znát.

Rollei Traveler karbonový stativ s kulovou hlavou - recenze

Důležité také je, že destička má pro připevňování na foťák kovové poutko. Mohlo by být sice o něco silnější, ale svou funkci plní bez chyby. Obecným nešvarem mnoha stativů (různých značek) je to, že jsou šrouby na utahování destičky na stativu velmi blízko pod foťákem, čemuž se dá vyhnout tím, že destičku na foťák upevníte o 90 ° jinak, je na to ale potřeba myslet.

Jak už víte z popisku, tenhle stativ je 2v1 - z jedné nohy můžete udělat monopod. Jenom pozor při šroubování sekcí - když budete příliš vehementní, začne se vám odšroubovávat celá noha. Stačí si ji přidržet a problém je vyřešen.

Rollei Traveler karbonový stativ s kulovou hlavou - recenze

Hlavní rysy

 • kompletně otočné nohy
 • kompaktní rozměry
 • kulová hlava
 • karbon
 • nosnost 8 kg

Shrnutí

Stativ Rollei Traveler sází na nízkou hmotnost, kvalitní materiál, pevnost a opravdu impozantní skladnost a přitom úctyhodnou maximální výšku. Tyto vlastnosti jsou vykoupené určitými kompromisy v jiných vlastnostech, tyto nedostatky ale můžete vhodným zacházením minimalizovat a v řešení stativu je vidět, že na to mysleli i konstruktéři. Pokud tedy chcete něco lehkého, malého, funkčního a přitom za to neutratit příliš velkou částku, určitě nebudete zklamaní. Recenzovala Anna Jirásková

Další recenze

Recenze Fujifilm GFX 100 II
Hodnocení 99%

Recenze Fujifilm GFX 100 II

23. 11. 2023
Recenze: FUJIFILM Instax Pal
Hodnocení 77%

Recenze: FUJIFILM Instax Pal

9. 11. 2023
Recenze Nikon Z 85 mm f1,2 S: jeden z nejvýkonnějších objektivů všech dob
Hodnocení 99%

Recenze Nikon Z 85 mm f1,2 S: jeden z nejvýkonnějších...

5. 10. 2023

Diskuze

Rollei Traveler

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...