Recenze Samyang 14 mm f/2,8 AF | FotoŠkoda

Objektiv SAMYANG 14 mm f/2,8 AF je dalším z celé řady extrémně širokoúhlých objektivů a hned ze začátku musím říci, že se povedl. Opticky je velice dobrý, autofokus funguje rychle a spolehlivě, je cenově dostupný a ještě ke všemu nabízí příjemně malé rozměry a hmotnost. To jsou vlastnosti, které z něj dělají neobyčejně zajímavý kousek.

Hodnocení odborníka 90%

 • skvělá ostrost
 • prvotřídně korigovaná chromatická aberace
 • rychlé zaostřování
 • odolnost proti povětrnostním vlivům
 • malé rozměry a hmotnost
 • vynikající poměr výkonu a ceny
 • filtry se dají nasadit pouze se speciálním držákem

Popis

Širokoúhlé objektivy mám prostě rád. Čím širší je úhel záběru, tím zajímavější a zábavnější je focení. Kdo širokáče používá stejně rád jako já, ten ví, že je znát každý milimetr na ohniskové vzdálenosti, hodně se to projeví na úhlu záběru. Nejkratší ohnisková vzdálenost 14 mm, to je opravdu hodně široký záběr (na fullframe přístroji je to 116,6°), který využijí krajináři, reportéři, ale také fotografové architektury.

Konkurence

Podobně širokoúhlých objektivů je v nabídce dostatek, jsou totiž hodně populární. Třeba CANON EF 14 mm f/2,8 L II USM, nebo NIKON 14/2,8 D AF (ten už se ale pokud vím neprodává). Mezi krajináři, fotografy architektury a interiérů, ale také mezi astrofotografy je velice oblíbený Sigma 14/1,8 ART, který vyniká vysokou světelností, což je velká výhoda právě pro focení hvězdné oblohy. Špičkový je také Zeiss Milvus 15/2,8 ovšem za odpovídající cenu...

Pro koho je vhodný

SAMYANG 14 mm f/2,8 AF je extrémně širokoúhlý, úhel záběru je cca 116° a to je opravdu hodně. Perfektně se tedy hodí třeba pro fotografování krajiny, kde dokáže dokonale zvýraznit popředí při maximální hloubce ostrosti. Ale překvapivě výkonný je i pro focení architektury nebo interiérů. Samozřejmě je v takovém případě extrémně důležité držet osu objektivu přesně vodorovně, což není bez stativu úplně snadné. Při sebemenším náklonu se totiž všechny vertikály začnou naklánět. Docela dobře tedy dokáže nahradit daleko dražší tilt-shift objektivy, které si s perspektivou záběru dokážou poradit po svém. Je třeba brát v úvahu popředí záběru, aby nebylo nepřirozeně deformované.

Samozřejmě se díky dobře a rychle fungujícímu autofokusu perfektně hodí i na reportáže, kde můžete skvěle využít velké hloubky ostrosti, ale pak je nutné počítat s tím, že okraje záběru zcela zdeformují všechny obličeje nebo končetiny, které nabývají naprosto nepřirozených tvarů.

Kvalita obrazu

Samyangu se díky použití asférických čoček podařilo velice dobře (ale ne úplně dokonale) korigovat optickou vadu zvanou koma. Koma dělá především v okrajích snímku ze světelných bodů takové malé šipky, nebo jakoby komety, nebo jak to nazvat.

Je pochopitelné, že když přece jen trochu přicloníte, že se optické vlastnosti ještě zlepší. Zmenší se vinětace (úbytek světla směrem k okrajům snímku), která je dobře patrná na otevřenou clonu, ale na vyšších clonách (cca od f/5,6 výše) už buď zmizí úplně, nebo nepůsobí vůbec rušivě. No a pak se ještě o něco zlepší kresba, která je ale velice dobrá už při plně otevřené cloně.

Když budete přísní, můžete Samyangu vyčítat mírné soudkové zkreslení, ale při pohledu na konkurenci mu to zase odpustíte, nijak totiž nevybočuje z normálu.

Nesmím zapomenout také na velice důležitý odstavec týkající se vlastností v protisvětle. Samyang je velice odolný proti reflexům, takže se nemusíte nijak obávat ani slunce (nebo jiných extrémně jasných zdrojů světla) v záběru. Skvělou zprávou je ale i perfektní přenos kontrastu, nedochází tedy k nepříjemnému závoji. Krajináři si s reflexy dokážou poradit, ale s tímhle objektivem to nebudou mít nijak těžké ani ti, kteří reflexy ze snímku odstranit nedovedou.

Design, ergonomie, ovládací prvky

Design je příjemně strohý, nečekejte žádnou extravaganci. Zajímavé je, že přední čočka dosahuje úplně těsně k vestavěné sluneční cloně, díky tomu má objektiv příjemně malé rozměry.

Díky veliké a vypouklé přední čočce ale musíte být docela opatrní, aby nedošlo k jejímu znečištění, nebo v nejhorším případě k poškození. Focení za deště tedy není nijak jednoduché, protože i když se snažíte přední člen objektivu chránit, sem tam se na něj nějaká ta dešťová kapka stejně dostane.

Pokud jde o ovládací prvky, na straně objektivu najdete jenom přepínač ručního a automatického zaostřování.

Pro Nikonisty ale mám ještě jednu zajímavou zprávu: na bajonetu nenajdete mechanický přenos clony. Znamená to, že je ovládána elektromagneticky, což je jednak rychlejší, ale také tišší a přesnější. Oceníte to buď při rychlém sekvenčním snímání třeba při focení sportu, ale také při natáčení časosběrných videí.

Autofokus

Vzhledem k tomu, že je objektiv vybaven lineárním krokovým motorem a že zaostřování probíhá uvnitř, je autofokus nejen tichý, ale také rychlý. Během krátkého testování jsem neměl možnost vyzkoušet focení rychlých akcí, ale podle toho, jak rychle a přesně Samyang zaostřoval, si myslím, že to nebude žádný problém.

Hlavní rysy

 • Kvalitní kovová konstrukce
 • Vynikající kvalita obrazu
 • Zorný úhel 116,6 ˚
 • Optická skladba 15 čoček v 10 skupinách
 • Min. vzdálenost zaostření: 20 cm
 • Rozměry 90,5 x 93,1 mm
 • Hmotnost 532 g
 • Těsnění proti povětrnostním vlivům

Shrnutí

Objektiv Samyang 14/2,8 AF je určen jako extrémně širokoúhlý především pro fullframe přístroje, i když se samozřejmě dá použít i na těch s menšími snímači. Na APS-C senzorech pak bude jeho úhel záběru odpovídat cca 21mm ohnisku na fullframe. Kvalita obrazu je excelentní, korekce všech běžných obrazových vad je skvělá stejně jako rozměry, hmotnost a také cena. Na reportáže mi přijde už moc širokoúhlý, ale někomu možná ne, pak ho využije i pro akční focení. Mám pro něj jen slova chvály, je fakt perfektní. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

Recenze SAMYANG 10 mm f/3,5 XP: asi nejširší pevné sklo pro fullframe
Hodnocení 90%

Recenze SAMYANG 10 mm f/3,5 XP: asi nejširší pevné sklo...

26. 8. 2021
SAMYANG 14 mm f/2,8 Mk2
Hodnocení 87%

SAMYANG 14 mm f/2,8 Mk2

22. 10. 2020
Samyang AF 14/2,8 RF
Hodnocení 90%

Samyang AF 14/2,8 RF

13. 11. 2019
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...