Recenze SIGMA 50 mm f/1,4 DG DN Art: bokeh na jedničku | FotoŠkoda
Recenze

Recenze SIGMA 50 mm f/1,4 DG DN Art: bokeh na jedničku

Luděk Bouška
30. 3. 2023 | 6 minut čtení

Rozhodně se nedá říci, že by světelných pevných padesátek bylo málo na výběr. Ale když hledáte něco speciálního, něco co se liší od ostatních svým charakterem, už to taková sláva není. Sigma 50 mm f/1,4 DN DG Art je jedním z těch charakteristických objektivů, které si zaslouží vaši pozornost. Skvělý je všude tam, kde chcete zachovat přirozenou perspektivu, chcete samozřejmě vynikající ostrost, ale hlavně jedinečný bokeh a prakticky nulové zkreslení.

Hodnocení odborníka 98%

 • špičkový optický výkon
 • světelnost f/1,4
 • skvělý bokeh
 • utěsnění proti vnikání vlhkosti a prachu
 • clonový kroužek
 • relativně větší rozměry a hmotnost
 • aberace na nízkých clonových číslech

Popis

Jak jsem psal v úvodu, tenhle objektiv je vlastně netypický. Řeknete si, proč potřebujeme další světelnou padesátku? Máme tu kromě nativních objektivů Sony také špičkové objektivy Zeiss Batis a manuální Loxia. Pro Sigmu je to konkurence víc než silná.

Opticky mi připadá hodně podobný novému Sony EF 50/1,4 GM, ale přijde mi, že má příjemnější bokeh. Naproti tomu má Sony lépe zvládnutou chromatickou aberaci a je o trochu ostřejší. Sigma je zase za výrazně příznivější cenu… A takhle bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Sigma 50 mm f/1,4 DN DG Art má prostě svůj charakter, který mě opravdu velice oslovil.

Utěsnění proti vnikání prachu a vlhkosti je jednou z výhod, kterou předchůdce pro zrcadlovky nenabízel. Díky robustní konstrukci, perfektnímu dílenskému zpracování a neuvěřitelné odolnosti můžeme tento objektiv bez jakéhokoliv váhání označit za čistě profesionální nástroj, který bude svému majiteli dlouhodobě sloužit i podmínkách pro běžnou fotografickou techniku vyloženě nebezpečných. Pokud jste tedy vybaveni podobně odolným tělem, nemusíte se vůbec obávat focení v prašném prostředí, kde se každý neutěsněný objektiv po chvilce zadře, nebo v dešti, kde hrozí vyzkratování nejen objektivu, ale jeho prostřednictvím i samotného těla přístroje. Jedná se prostě o pracovní nástroj, na který se skutečně můžete spolehnout.

031_recenze_SIGMA_50_mm_f1_4_DG_DN_Art_review

Kvalita obrazu

Bokeh

Začnu tím, co mě dostalo jako první: skutečně vynikající bokeh, tedy vzhled rozostřeného pozadí. Rozptylné kroužky jsou nádherně pravidelné a rovnoměrně prosvětlené v celé jejich ploše. Myslím tím to, že nemají světelně zvýrazněné okraje, takže dokážou splynout jeden do druhého, pokud není pozadí tvořeno jasnými světelnými body. Tedy bokeh je podle mého názoru velmi příjemný a nestrhává na sebe zbytečnou pozornost, což pokládám za velice důležité. Velmi připomíná to, jak se chovají kvalitní portrétní objektivy a právě pro reportážní portréty, polocelky, nebo fotky celé postavy je Sigma 50 mm f/1,4 DN DG Art naprosto vynikající.

Kresba na nízká clonová čísla a po zaclonění

Ostrost kresby je prostě perfektní a to jsem zkoušel na Sony A7R IV, který dokáže díky rozlišení 61 Mpx odhalit každý nedostatek. Dokonce i na plně otevřenou clonu dosáhnete perfektně ostrých snímků. Tedy perfektně ostrých ve středu záběru, okraje jsou o trošku měkčí, ale i tak stále vynikající. S přicloněním se ostrost ještě zlepšuje a to jak ve středu, tak především v okrajích, maxima dosahuje cca na clonách f/2,8 až f/4. Ovšem i clony f/8 a f/11 jsou stále perfektní a až na f/16 (tedy na nejvyšším clonovém čísle) můžete pozorovat velice mírné zhoršení. Kresba je tedy velice vyrovnaná jak v ploše snímku, tak v rozsahu clon.

036_recenze_SIGMA_50_mm_f1_4_DG_DN_Art_review

Vinětace a zkreslení

Jak zkreslení, tak vinětace jsou na velice nízké úrovni, tedy další dobrá zpráva. Zkreslení jsem si vlastně vůbec nevšiml. Ale daleko větší radost mám z vinětace. Jsem zvyklý, že tmavnutí rohů snímku je u světelných objektivů naprosto běžné a výrazné bývá třeba až do clony f/4. Schválně si prohlédněte ukázkové snímky, které byly pořízeny právě na otevřenou clonu, vinětace je skutečně nebývale malá.

Design, ergonomie, ovládací prvky

Design objektivu je vyloženě současný, moderní. Na mírně se rozšiřujícím válcovém tubusu najdete příjemně široký prstenec pro manuální zaostřování a také přepínač manuálního a automatického ostření. Pod přepínačem AF/MF je funkční tlačítko. Nejblíže bajonetu je ještě umístěn clonový kroužek, u kterého je možné vypnout klikání.

V balení najdete přední a zadní krytky ještě tvarovanou sluneční clonu.  Důvod výřezů ve sluneční cloně je jediný: ušetřit na rozměrech. Účinnější totiž bývají sluneční clony plné, bez výřezů. A úplně nejlépe, když jsou obdélníkové a kopírují formát snímku. Jenže to se negativně projevuje na rozměrech, takže s takovými clonami se stejně moc nesetkáváme.

033_recenze_SIGMA_50_mm_f1_4_DG_DN_Art_review

Autofokus

Vzhledem k tomu, že je objektiv vybaven HLA lineárním motorem, je autofokus nejen tichý, ale také docela rychlý. Na celkově dobré funkčnosti automatického ostření se velkou měrou podílí také světelnost f/1,4. AF systém má k dispozici o 2 EV více světla, než s objektivem se světelností f/2,8 a to je opravdu dost. Zaostřování ve špatných světelných podmínkách je tak daleko spolehlivější. Právě spolehlivost zaostřování je pro reportéry a profíky obecně naprosto zásadní.

 

Hlavní rysy

 • Vysoce světelný objektiv se světelností f/1,4 a ohniskovou vzdáleností 50 mm
 • Skvělá reprodukce neostrých míst obrazu (bokeh)
 • Vynikající optický výkon
 • HLA lineární zaostřovací motor
 • Odolnost proti povětrnostním vlivům

Shrnutí

Objektiv Sigma 50 mm f/1,4 DN DG Art mi udělal velkou radost. Mechanicky je perfektně zpracovaný a pokud jde o optiku, jsem velmi spokojen. Kresba je velice dobrá i na 61 Mpx, vyloženě mě ale potěšil příjemný bokeh. Sigma 50 mm f/1,4 DN DG Art je díky tomu vynikající například pro reportážní portréty a obecně pro scény s malou hloubkou ostrosti. Velkým lákadlem je také utěsnění proti povětrnostním vlivům, ale především velice zajímavá cena.

Další recenze

Recenze: Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art
Hodnocení 94%

Recenze: Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art

17. 8. 2023
Recenze: SIGMA 17 mm f/4 DG DN Contemporary
Hodnocení 95%

Recenze: SIGMA 17 mm f/4 DG DN Contemporary

27. 7. 2023
Recenze: SIGMA 23 mm f/1,4 DC DN Contemporary
Hodnocení 94%

Recenze: SIGMA 23 mm f/1,4 DC DN Contemporary

6. 7. 2023
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...