RecenzeRecenze

Sony Alpha A7C - první dojmy

Luděk Bouška
| 7 minut čtení

Na chvilku, skutečně jen na pár desítek minut jsem měl možnost vyzkoušet malou fullframe bezzrcadlovku Sony Alpha A7C. Přestože je to foťák s velkým snímačem, je doslova kapesní. Je skvělý na nenápadné focení v ulicích, na každodenní použití, kdy jej chcete mít stále s sebou, na vlogování a tak dál. Je prostě skvělý všude, kde chcete mít fullframe přístroj, který nezabere skoro žádné místo.

Hodnocení odborníka 97%

 • velice malé rozměry
 • špičkový obrazový výkon
 • minimální šum na vysokých citlivostech i se zachováním barevnosti
 • velice výkonný AF systém se 693 body fázové detekce
 • skvěle fungující detekce oka
 • rozsah ISO 100 až 51 200 (po rozšíření 50 - 204 800)
 • odolnost proti prachu a stékající vodě
 • výklopný a otočný dotykový displej
 • připojení k chytrému telefonu pomocí WiFi a Bluetooth
 • 4K video
 • hledáček je poměrně malý
 • chybí přední roller

Popis

Co mě zaujalo na první pohled

Rozměry a hmotnost

I když jsou ostatní parametry a výkon špičkové, tak právě velice malé rozměry a nízká hmotnost je to, co mi na A7C přijde úplně nejzajímavější. Výrobce uvádí, že se v současnosti (konec léta 2020) jedná o nejmenší fullframe bezzrcadlovku vybavenou fullframe snímačem, hledáčkem, stabilizovaným snímačem a také možností měnit objektivy.

Pokud A7C spojíte s nějakým malým objektivem, například s novým FE 28-60 mm, nebo s nějakým pevným světelným sklem, vejde se vám do kapsy. To z něj dělá naprosto ideálního společníka pro každodenní focení, ale také pro natáčení. Je tedy skvělý například pro streetfotografy, cestovatele, nebo pro vloggery.

693 ostřicích bodů

Tenhle údaj vypadá skoro jako z říše snů, ale jedná o další přístroj, který tak velké množství AF bodů nabízí. Pokrývají cca 93% plochy záběru, takže dosahují skutečně až skoro do rohů snímku. To neuvěřitelně rozšiřuje možnosti neobvyklých kompozic.

Výklopný dotykový displej

Jeho pomocí můžete určovat pozici ostřicího bodu při focení přes displej, ale i při focení přes hledáček. Dá se říci, že pak funguje v podstatě jako touchpad u notebooků. Osobně to považuji za ještě lepší vylepšení než je přidání joysticku - ten zde nenajdete. 

Displej se dá vyklopit a vytočit do “selfie” pozice, takže natáčení vlogů je velice snadné, stejně jako focení selfie.

Hledáček

Skoro bych čekal, že u foťáku takhle malých rozměrů hledáček nenajdu vůbec… Naštěstí u Sony mysleli na to, že i malý hledáček je lepší než vůbec žádný. Přestože není příliš velký, má rozlišení 2,36 mil. obrazových bodů a především při slunečném počasí ho opravdu oceníte.

Rozlišení a rychlost dohromady

Snímač s rozlišením 24 Mpx typu R CMOS se zadním osvětlením (známá zkratka BSI - Back Side Illuminated) je opravdu vynikající. Díky němu Sony Alpha A7C dosahuje podstatně vyšší obrazové kvality i při nastavení vysokých citlivostí, ale také vyšší rychlosti. V praxi to znamená rychlost sériového snímání 10 sn/s v plném rozlišení, ale také výrazně vyšší výkon při nastavení vysokých citlivostí. Přesvědčit se můžete na ukázkových snímcích.

Video ve Full HD i ve 4K

Sony A7C natáčí video jak ve Full HD (až 120 sn/s), tak i ve 4K frekvencí až 30 sn/s. Kromě možnosti zachycovat videa ve vysokém rozlišení 4K je fotoaparát vybaven obrazovým profilem HLG (Hybrid Log-Gamma), který podporuje okamžité zpracování HDR, jež nabízí široký dynamický rozsah pro přesné a realistické snímky videa bez gradace barev.

Design, ergonomie, menu a ovládací prvky

V tomto ohledu se A7C naprosto odlišuje od všech ostatních modelů fullframe bezzrcadlovek Sony. Na první pohled připomíná spíše přístroje řady A6xxx, které jsou ale vybaveny menším APS-C snímačem. Díky radikální změně designu, kdy byla odstraněna klasická “kaplička” pro hledáček, se podařilo dosáhnout opravdu extrémně malých rozměrů. A7C připomíná spíše přístroje s průhledovým hledáčkem, což jen podtrhuje jeho nenápadnost, kterou ocení především street fotografové. 

Ale nenechte se mýlit. Malé rozměry naštěstí neznamenají kompromis, pokud jde o pevnost a spolehlivost držení. Zabezpečuje to poměrně vystouplý grip, takže se přístroj drží velice dobře. Samozřejmě by to bylo ještě lepší třeba s přídavným bateriovým gripem, ale to bychom přišli o výhodu malých rozměrů. Když už jsem u baterie, vypadá to, že dokáže A7C živit docela dlouho (neměl jsem ale možnost to vyzkoušet). Baterka je větší (typ NP-FZ100) a vyplňuje právě hlavní grip. Proto asi musel slot pro paměťovou kartu na druhou stranu (trochu netypicky) ke konektorům na připojení kabelů.

Ovládací prvky jsou rozmístěny tradičně “soňácky” a nic mě vlastně nepřekvapilo. Chybějící joystick je dobře nahrazen dotykovým displejem, takže v tomto ohledu nic nechybí. Trochu mě ale překvapila absence předního rolleru, ten by nejspíš moc místa nezabral.

Jasně označená spoušť videa napovídá, že je A7C určen nejen pro focení, ale také pro vlogování. To je patrně jeden z důvodů, proč vývojáři zvolili plně otočný a výklopný displej.

Autofokus, rychlost

Už v prvních odstavcích jsem se zmínil o ostřicím systému, který má 693 ostřicích bodů. Pokud jsem zaostřovacím bodem mířil na správné místo, nestalo se mi, že bych pořídil špatně zaostřenou fotku. Skvěle funguje i sledování objektu při průběžném zaostřování s funkcí Real Time AF a samozřejmě také známé ostření na oko. Je vidět, že tenhle systém ladí Sony už několik let, s každým modelem je o fous lepší. 

Eye AF

Při focení jsem si ohromně užíval toho, jak dokonale a přesně zvládá AF zaostřování na bližší oko. Fakt, že se ostřící body fyzicky nachází přímo v rovině snímače znamená, že pokud AF detekuje správné zaostření, můžete se na to bezpodmínečně spolehnout, nehrozí žádný front nebo back focus jako u zrcadlovek, které mají přesnost ostření naprosto závislou na správném seřízení objektivu s tělem. Tady to prostě funguje vždy a přesně. A samotné sledování oka je skutečně k nezaplacení.

Konektivita

Není překvapením možnost připojení přístroje k chytrému telefonu pomocí WiFi, ale nově máte možnost využívat i Bluetooth třeba pro přenos GPS informací z mobilu do přístroje. Samozřejmostí je HDMI, je zde také port USB Type-C. Velice příjemné je i to, že nechybí konektory pro připojení externího mikrofonu a také sluchátek. Je evidentní, že s natáčením videa se zde opravdu počítá.

Hlavní rysy

 • Fullframe snímač s rozlišením 24 Mpx
 • Vestavěný hledáček
 • 5 osá optická stabilizace
 • 4K (30p) video, podpora S-Log3 a Hybrid Log Gamma profilů
 • Joystick, AF-On tlačítko, dvojitý SD slot
 • Silnější baterka
 • Velice malé rozměry

Shrnutí

Sony Alpha A7Cje v celé řadě fullframe bezzrcadlovek Sony vlastně úplně výjimečný. Je vybaven fullframe snímačem, má hledáček, má výměnné objektivy, ale je až neuvěřitelně malý a velice pohotový. Pokud patříte k těm, kteří to s fotografováním a filmováním myslí opravdu vážně, ale zároveň ocení co možná nejmenší přístroj, u kterého menší rozměry neznamenají kompromis ve výkonu, je Sony A7C určen právě vám.

Další recenze

Recenze Sony FE 14 mm f/1,8 GM: téměř dokonalý objektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony FE 14 mm f/1,8 GM: téměř dokonalý objektiv

SONY FE 50 mm f/1,2 GM
Hodnocení 98%

SONY FE 50 mm f/1,2 GM

Recenze SONY Alpha A1: rychlost, rychlost a zase rychlost
Hodnocení 99%

Recenze SONY Alpha A1: rychlost, rychlost a zase rychlost

Diskuze

Sony Alpha A7C - první dojmy

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím