Do rukou se nám dostal předprodukční vzorek fotoaparátu Sony A9. Již pouhé přečtení klíčových specifikací napoví, že se nejedná o jen tak obyčejný fotoaparát. Fotoaparát je doslova nabitý technologiemi. Model A9 cílí zejména na akční fotografy a oproti modelům řady A7 je výrazně rychlejší, s propracovanějším automatickým ostřením.

Hodnocení odborníka 95%

  • rychlé automatické ostření
  • sériové snímání
  • okamžité reakce fotoaparátu
  • velice příjemná ergonomie těla
  • vysoká výdrž baterie
  • absence USB 3.0 a přítomnost pouze USB 2.0

Popis

Pohotový a přesný Autofocus

693 ostřících bodů s pokrytím scény 93% jsou ohromující parametry a navíc mají body citlivost do -3 EV. Nejsem si jist, do jaké míry byl předprodukční vzorek blízko finálnímu produktu, ale při špatných světelných podmínkách bylo ostření malou chvilku zamyšlené, než provedlo požadovanou operaci. Jinak bylo ostření naprosto bezchybné a neuvěřitelně rychlé i při maximální rychlosti sériového snímání. Oproti modelům řady A7 je autofocus výrazně pohotovější a spolehlivý. 

Snímač

Díky technologii skládaného snímače dokáže A9 pořizovat záběry rychlostí až 20 sn./s a živý náhled při této rychlosti projeví pouze malou prodlevu bez zatmavení. Na snímači je pětiosá stabilizace, která umožňuje používat časy závěrky delší až o 5 kroků. Stabilizace funguje perfektně a i na poměrně dlouhé časy lze snadno udržet snímek. Uvidíme, jak se osvědčí i při použití s delším ohniskem. Při testování byl dostupný pouze objektiv s ohniskovou vzdáleností 24-70 mm, který je pro větší testování stabilizace krátký. 

Citlivost ISO a šum

Použití předprodukčního vzorku nemusí kvalitou obrazu odpovídat finálním fotoaparátům. Ale i tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem vysoké hodnoty citlivosti ISO. Fotoaparát zhruba do hodnoty ISO 12800 podává věrné podání obrazu s minimálním výstupem zrna. Fotoaparát sice preferuje tvrdší podání zrna, ale díky tomu je zachovaná ostrost záběru.

Menu a nastavení

Sony A9 nabídne nově přepracované menu. V jeho zorientování a rychlému přesunu pomáhá i dotykový display. Skladba menu je logická, velmi rychle jsem se v menu rozkoukal. Položka “Moje Menu” umožní nastavit všechny důležité parametry pro rychlou dostupnost. Díky funkci “Recall Custom Hold” lze během okamžiku dočasně změnit nastavení parametrů a přebít nastavení stávající. Možností, jak si fotoaparát nastavit přesně pro svoje potřeby, je nespočet, což je v této kategorii fotoaparátů zásadní. 


Ergonomie a rozměry

Rozměry oproti řadě A7 mírně narostly a je to dobře. Působí na mě robustním dojmem a věřím, že si dokáže poradit v těch nejnáročnějších podmínkách. Fotoaparát se velmi dobře držel i při delší manipulaci s těžkým objektivem a díky zajímavému příslušenství pro zlepšení úchopu jsem ani necítil potřebu nasazovat battery grip. Objevil se nově malý ovládací joystick na rychlou změnu ostřícího bodu palcem, podobný těm, které najdeme u modelů Nikon D5 a Canon 1DX II. Na horní straně fotoaparátu přibyl otočný volič na změnu režimu snímání a pod ním je umístěné přepínání ostřícího systému. Velmi rychle se na to zvyká a přepínání ostření z jednorázového na nepřetržité probíhá intuitivně.

Akumulátor

Příjemné zjištění nastalo u nové baterie NP-FZ100. Její kapacita je výrazně zvýšena vůči akumulátorům FW50, při testování jsem nafotil stovky záběrů a kapacita klesla minimálně. S gripem není problém na dvě baterie pořídit až několik tisíc záběrů. 

Hledáček

Na co jsem se hodně těšil, byl slibovaný elektronický hledáček. Jeho parametry byly na papíře skvělé, tzn. rozlišení 3,6 MPix při obnovovací frekvenci až 120 fps. Mohu říci, že očekávání splnil. Vysoká obnovovací frekvence a rozlišení dokázaly poskytnout jasný a věrný obraz za jakýchkoliv podmínek. Hledáček si poměrně slušně lze uživatelsky nastavit, aby individuálně vyhovoval každému. 

Konektivita, rozhraní a připojení

Na levém boku se objevil ethernetový port a PC konektor. Spolu s výstupem na HDMI, mikrofon a sluchátka je to velmi slušné. Co trochu zamrzí je, vzhledem k rychlosti fotoaparátu, absence USB 3.0 výstupu. Musíme se tak smířit s pomalejším USB 2.0 rozhraním. Druhá strana fotoaparátu ukrývá místo pro 2 sloty na paměťové karty, z toho jeden slot podporuje rychlé UHS-II karty.

Hlavní rysy

  • autofokus s 693 ostřícími body
  • sekvenční snímání až 20 sn./s umožněné technologií skládaného snímače
  • věrné podání obrazu až bez významnějšího šumu až do ISO 12800
  • intuitivní uživatelsky nastavitelné menu
  • vysoká výdrž nového akumulátoru
  • velký elektronický hledáček s rozlišením 3,6 Mpx při obnovovací frekvenci až 120 fps
  • podpora paměťových karet SDXC UHS-II

Shrnutí

Nová generace fotoaparátů řady A9 na první dojem určitě nezklamala. Po stránce rychlosti odezvy i automatického ostření není téměř co vytknout. Hodně se také zapracovalo na ovladatelnosti a ergonomii. Pokud nás ještě v budoucnu čeká rozšíření palety objektivů, zejména delších skel, tak se může k nejvyšší profi řadě, kde dlouhá léta vládne Canon a Nikon, přidat i Sony. Jedná se o prémiový a do určité míry revoluční produkt na trhu mezi fotoaparáty, který bude vyvolávat zájem.

Další recenze

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF
Hodnocení 92%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF

26. 3. 2024
Recenze: Rollei Rock Solid Beta Mark III
Hodnocení 94%

Recenze: Rollei Rock Solid Beta Mark III

21. 3. 2024
Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8
Hodnocení 90%

Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8

21. 3. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...