Recenze

Recenze SONY Alpha A1: rychlost, rychlost a zase rychlost

Luděk Bouška
15. 3. 2021 | 9 minut čtení

Sony Alpha A1 je nejlepší fotoaparát, který v současné době tento výrobce nabízí. A dost možná nejlepší foťák, který kdy vyrobili. Spojuje v sobě perfektní kvalitu obrazu a vysoké rozlišení s výjimečnou rychlostí, jakou nenabízel ani doposud nejrychlejší profi model. Sony A1 je prostě určen profesionálům a je jedno, jestli fotíte sport, wildlife, nebo třeba ve studiu.

Hodnocení odborníka 99%

  • špičkový obrazový výkon
  • rychlost až 30 sn/s s AF
  • malý šum na vysokých citlivostech i se zachováním barevnosti
  • velice výkonný AF systém se 759 body fázové detekce
  • detekce oka (i na zvířata a ptáky)
  • rozsah ISO 100 až 32 000 (po rozšíření až 50 - 102 400)
  • maximální odolnost proti prachu a stékající vodě
  • výklopný dotykový displej
  • připojení k chytrému telefonu pomocí WiFi a Bluetooth
  • režim posunu snímače Pixel Shift Multi Shooting
  • 8K video
  • dva sloty na karty
  • displej je možno vyklopit pouze v horizontálním směru, chyběl mi ten vertikální

Popis

Řada fullframe bezzrcadlovek Sony je tu s námi už řadu let (od rok 2013) a za tu dobu čítá už pěknou řádku modelů. Většinou jste si mohli vybrat, jestli vás zajímá spíše kvalita obrazu a rozlišení, nebo maximální rychlost, nebo něco mezi. A nesmím zapomenout ani na příznivce videa.  Po celou dobu se jednotlivé modely na pohled téměř nelišily, i když určitý vývoj designu u těch novějších byl znát vždycky. S modelem Sony A1 je to na pohled vlastně stejné, na první pohled si řeknete, že je to vlastně Sony A9 II a nebyli byste daleko od pravdy. Ty hlavní rozdíly se samozřejmě odehrávají uvnitř.

Už u A9 II došlo ke zvětšení některých ovládacích prvků, u A1 se nepatrně změnily i rozměry těla, což prospělo lepšímu držení. Zvýšilo se ale i rozlišení hledáčku na dnes nejlepší úroveň, tedy na 9,44 milionu bodů. Když už jsme u hledáčku, došlo k docela podstatné změně, která je důležitá pro akční focení. Hledáček dokáže zobrazovat frekvencí až 240x za sekundu a nedochází k tzv. blackoutu, takže máte nad fotografovanou scénou neustálo kontrolu.

recenze-sony-alpha-a1-review-061

Co mě nejvíc zaujalo

Vylepšený autofokus - Real Time AF

Real Time AF  známe už z předešlých modelů a zde funguje zase o něco lépe a rychleji. Nejen, že dokáže automaticky rozpoznávat lidské obličeje a oči, ale zvládá to i u zvířat a dokonce i u ptáků. Zaostřování navíc probíhá na základě výpočtů, které se odehrávají 120x za sekundu, to je fofr.

U Sony A1 jsem ale párkrát narazil na situaci, kdy přístroj signalizoval správné zaostření, ale na fotce tomu tak nebylo - myšleno u velice rychle se pohybujícího psa směrem ke mně. Ale vzhledem k tomu, že jsem měl A1 zapůjčený jen na jeden den, nejsem schopen určit, jestli jsem třeba neudělal chybu v nějakém nastavení, nebo jestli to bylo použitým objektivem. Velice se tedy těším, až budu moci A1 vyzkoušet na delší dobu, abych tomu přišel na kloub.

Každopádně rychlost autofokusu je neuvěřitelná, zvládá to až do 30 sn/s, pokud nastavíte JPEG, HEIF, nebo komprimovaný RAW. Při nastavení nekomprimovaného RAWu se rychlost sníží na stále prvotřídních 20 sn/s. A to prosím vše v plném rozlišení 50 Mpx!!!

recenze-sony-alpha-a1-review-062

Vysoké rozlišení a rychlost dohromady

Nově vyvinutý snímač CMOS Exmor RS™ s integrovanou pamětí a rozlišením 50,1 Mpx je nejvyspělejším plnoformátovým snímačem, jaký kdy Sony vyrobilo. Díky němu A1 dosahuje podstatně vyšší obrazové kvality, citlivosti a zároveň neuvěřitelné rychlosti. Tuhle rychlost podporuje dvojice procesorů  BIONZ XR, takže jsou obrazové informace odváděny doposud nejvyšší rychlostí, která umožňuje použití elektronické závěrky i pro focení pohybujících se objektů, nebo pro focení s bleskem až do 1/200s. To doposud nenabízí žádný jiný přístroj napříč značkami. 

Pixel Shift Multi Shooting pro neskutečně ostré snímky

Na ukázkových fotkách se můžete přesvědčit, že ostrost je prostě parádní i když fotíte do JPEGu. Ale jsou situace, kdy byste potřebovali ještě něco víc. Sony A1 vám to umožní díky funkci Pixel Shift. O co jde?

Je to problém všech dnes běžně používaných snímačů, které potřebují tzv. Bayerovu masku. Díky ní totiž každý jednotlivý pixel zaznamená obrazovou informaci pouze pro jednu ze tří barev zelená-červená-modrá (znáte určitě zkratku RGB). No a abyste dostali kompletní barevnou informaci pro každý jednotlivý pixel, musí docházet k interpolaci a tím logicky k určitým nepřesnostem a ve výsledku k ne zcela dokonalé ostrosti snímku. Jeden obrazový bod snímku vzniká výpočtem (interpolací) z informací poskytnutých celkem čtveřicí pixelů snímače.

recenze-sony-alpha-a1-review-064

Funkce Pixel Shift ale umí díky špičkovému stabilizátoru obrazu pohybovat snímačem vždy právě o jeden pixel před Bayerovou maskou, takže každý jednotlivý pixel má kompletní barevnou informaci a nemusí tedy docházet k interpolaci. Výsledkem jsou snímky s daleko větším množstvím detailů a s věrnějšími barvami. 

Ale A1 dokáže tímto způsobem nasnímat až 16 snímků. Umí totiž pohybovat snímačem s takovou přesností, že nejdříve nasnímá čtveřici snímků s posunem o polovinu pixelu, další čtveřice snímků zaznamená druhou polovinu pixelu, a tak dále… Z takto zachycených 16 snímků tedy můžete poskládat výslednou fotografii s rozlišením cca 200 Mpx, která vyniká nejen daleko vyšší ostrostí a už zmíněným rozlišením, ale navíc ještě s nižším šumem a větším dynamickým rozsahem.

Nevýhodou této technologie je to, že je určena pouze pro absolutně statické záběry.

recenze-sony-alpha-a1-review-065

Hledáček

Větší hledáček je vždycky vítán a u tohoto modelu to není jinak. Ne, že by u předchůdců byl hledáček špatný, ale ten nový je prostě mnohem lepší. Rozlišení hledáčku u A1 je momentálně nejlepší, jaké v současnosti u digitálních bezzrcadlovek můžete najít, tedy 9,44 milionů obrazových bodů.

Kvalita obrazu

Šum při vysokých citlivostech

Už u A7R Mark IV jsem obdivoval, jak perfektně zvládá vysoké citlivosti i přes to, že má snímač tak vysoké rozlišení (61 Mpx). Jenže s modele je to možná ještě lepší. Se zvyšujícím se ISO se šum samozřejmě pozvolna zvyšuje, ale nedovedu říci, při jaké hodnotě mi už začíná vadit. Ale posuďte sami na ukázkových snímcích.

Moc se mi líbí barevnost i při těch vysokých citlivostech, tohle se Sony opravdu moc povedlo. A povedlo se mu také vyvážení bílé, tedy WB. Perfektně funguje i při AWB, tedy automatickém nastavení WB. Barvy byly velice přirozené.

recenze-sony-alpha-a1-review-066

Dynamický rozsah

Dynamický rozsah je schopnost zachytit v jednom záběru jak světla, tak stíny. Obvykle se tato schopnost posuzuje při vyvolání snímku z RAWu při zesvětlování podexponovaného snímku, případně při ztmavování přeexponovaného záběru. Vzhledem ke krátkém času, po který jsem mohl A1 vyzkoušet, bohužel nemám dostatek zdrojvých dat, abych na jejich základě mohl udělat nějaký závěr. Nicméně to vypadá, že dynamický rozsah je na naprosto srovnatelné úrovni třeba se zmíněným modelem A7R IV, který je na tom naprosto výborně.

A1 ale dokáže s dynamickým rozsahem “bojovat” i když fotíte do JPEGu, slouží k tomu funkce optimalizace dynamického rozsahu - DRO. K dispozici máte celkem pět stupňů projasnění stínů plus automatiku a ještě samozřejmě možnost tuto funkci vypnout. Takhle to mají samozřejmě i ostatní “soňáci” a funguje to jako obvykle dobře.

recenze-sony-alpha-a1-review-069

Konektivita

Není překvapením možnost připojení přístroje k chytrému telefonu pomocí WiFi, ale možnost bezdrátového připojení k notebooku už zdaleka není tak obvyklá. Můžete tedy v klidu sedět u počítače, přístroj na dálku ovládat a výstupy sledovat hned na velkém monitoru. No paráda.

Jenže hodně možností máte i s připojením pomocí kabelů… Samozřejmostí je HDMI, je zde port USB Type-C™ a synchronizační konektory kompatibilní s rozhraním USB 3.2 druhé generace, které umožňují připojit fotoaparát bez zdržování přímo k externím zařízením a maximální rychlost přenosu dat je 10 Gbit/s. Díky možnostem připojení jsou pracovní postupy plynulejší a pohodlné i při fotografování v ateliéru, kdy se využívá současné připojení k počítači nebo blesku.

recenze-sony-alpha-a1-review-067

 

Hlavní rysy

  • Fullframe snímač s rozlišením 50 Mpx
  • Funkce Pixel Shift Multi Shooting
  • Velký OLED hledáček o rozlišení 9,44 a zvětšením 0,9x
  • 5 osá optická stabilizace (umožňuje prodloužení expozice až o 5,5 kroku)
  • 8K/30p a 4K/120 video z celého snímače
  • Větší joystick a některá tlačítka
  • Dvojitý SD/CFExpress A slot, X kontakt pro blesk
  • Silná baterka
  • USB C 3,2

Shrnutí

Sony Alpha A1 je bezesporu nejlepší přístroj, jaký Sony nabízí. Kombinuje skvělou obrazovou kvalitu a vysoké rozlišení snímků s neuvěřitelnou rychlostí, což ocení mnoho profesionálů, kterým právě tato kombinace mohla v dosavadní nabídce trochu chybět. Moc se těším, až budu moci A1 vyzkoušet důkladněji a na delší dobu, abych mohl naplno docenit jeho unikátních vlastností. Ale i po jednom dni focení jsou mé dojmy naprosto skvělé.

Další recenze

Recenze SONY FE 300 mm f/2,8 GM OSS
Hodnocení 100%

Recenze SONY FE 300 mm f/2,8 GM OSS

30. 1. 2024
Recenze: Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS
Hodnocení 99%

Recenze: Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS

14. 12. 2023
Recenze Sony 70-200 mm f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní teleobjektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony 70-200 mm f/4 G OSS II aneb špičkový...

21. 9. 2023

Diskuze

Recenze SONY Alpha A1: rychlost, rychlost a zase rychlost

Přidat příspěvek
  • Petr S.
    Reagovat

    spokojenost

    Petr S. 25.05.2023 19:52:33
    A1 jsem si pořídil od Foto Škoda a rozhodně spokojenost. Je ve všem o třídu lepší než cokoliv, co jsem před tím měl. Hlavně je neuvěřitelné, jak pokročilé funkce se podařilo Sony vměstnat do tak maličkého těla. Skutečně vynikající přístroj, který ještě řadu let vydrží.
  • Libor B.
    Reagovat

    Sony Alpha A1

    Libor B. 28.03.2021 13:07:42
    A1 si určitě nebude pořizovat fotograf který půjde jen a pouze po špičkové kvalitě snímků třeba i s vysokým ISO, ale ten kdo chce super rychlé a spolehlivé zaostření a vysokou rychlost snímání. Tohle je reportážní fotoaparát ..
  • Ondřej H.
    Reagovat

    Sony Alpha A1

    Ondřej H. 17.03.2021 07:06:21
    Je mi líto, ale z přístroje stojícího +- čtvrt milionu bych čekal obrazový výstup, který by mě omráčil. To se tedy rozhodně nestalo. Z ukázkových fotografií mi přijde, že kvalita je naprosto průměrná a cena/výkon moc atraktivní není.
    • Nikol U.
      Reagovat

      Sony A1

      Nikol U. 27.03.2021 15:57:25
      Ukázkové fotografie ukazují spíš podprůměrného fotografa, než kvality A1..
      • pavel J.
        Reagovat

        sony A1

        pavel J. 29.09.2021 11:23:02
        Ja si také myslím
    • Vladimír P.
      Reagovat

      Sony A1

      Vladimír P. 22.03.2021 10:06:07
      No jo no., jenže ono to dnes není o "kvalitě výstupu", protože za dobrého světla nepoznáte rozdíl mezi fotkou z A1 od např. Nikonu D5600. Ono to je to SW vlastnostech, rychlosti a přesnosti AF, jeho funkcích typu ostření na oči zvířat, o rozlišení, reakci hledáčku, počtu a typu ostřicích bodů atd. atd. Každý už si musí rozdíl v cenách mezi jednotlivými stroji zhodnotit sám, jestli se mu za tyto funkce vyplatí dávat kačky navíc.
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...