Recenze SONY FE 50 mm f/1,4 GM: dokonalá ostrost i s otevřenou clonou | FotoŠkoda
Recenze

Recenze SONY FE 50 mm f/1,4 GM: dokonalá ostrost i s otevřenou clonou

Luděk Bouška
30. 3. 2023 | 6 minut čtení

Objektiv Sony FE 50 mm f/1,4 GM je výjimečný kvalitou obrazu, ta patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co jsem kdy vyzkoušel. Ohnisko 50 mm je normální, nebo jak se říká základní, takže se tento objektiv hodí všude tam, kde chcete zachovat přirozenou perspektivu, chcete bezkonkurenční ostrost a malou hloubku ostrosti. I když to není úplně typicky portrétní objektiv, díky světelnosti je velice zajímavý právě na portréty.

Hodnocení odborníka 99%

 • špičkový optický výkon
 • rychlé a plynulé zaostřování
 • utěsnění proti vnikání vlhkosti a prachu
 • funkční tlačítka
 • clonový kroužek
 • snad jen relativně ostře ohraničené rozptylné kroužky při malé hloubce ostrosti
 • na plně otevřenou clonu velice mírná aberace

Popis

Z názvu můžeme vyčíst hned několik důležitých informací: FE znamená, že se jedná o objektiv s E bajonetem a je tedy určen pro bezzrcadlovky Sony vybavené právě tímto bajonetem, F je pak určení prředevším pro full frame snímače. Na full frame přístrojích je ohnisko 50 mm bráno jako “normální” objektiv, poskytuje tedy přirozenou perspektivu, takže ani nepřibližuje a ani “neoddaluje”, scénu zachytí tak, jak ji vnímáte očima. Při použití na modelech s menším APS-C ale úhel záběru odpovídá cca 75mm objektivu a to je na portréty vlastně ideální.

Jenže portréty vypadají skvěle i s těch fullframe přístrojů, chce to jen malinko jiný přístup, nebo spíš odstup. Když se budete snažit zachytit “head shot”, budete muset docela blízko a budete nejspíš bojovat s perspektivním zkreslením. Ale když si zachováte odstup alespoň cca 1,5 m, v záběru toho sice budete mít víc než jen hlavu, ale zase budete moci hezky využít plné světelnosti f/1,4, která zajistí malou hloubku ostrosti a tím rozostřené pozadí, ale i popředí záběru. 

Poslední údaj v názvu je velké GM. Znamená to, že je tento objektiv zařazen do nejvyšší řady G-Master, takže můžete počítat nejen s nekompromisní kvalitou obrazu, ale i zpracování, nebo třeba s utěsněním proti povětrnostním vlivům.

003_recenze_Sony_FE_50_mm_f1_4_GM_review

Kvalita obrazu

Kresba na nízká clonová čísla a po zaclonění

Pokud bychom kresbu na plně otevřenou clonu měli hodnotit čistě podle výsledků laboratorních měření, dopadl by Sony FE 50 mm f/1,4 GM docela dobře, i když grafy nám říkají, že na otevřenou clonu je kresba trochu měkčí. Ale při prohlížení ukázkových snímků reálných situací nejspíš (jako já) dojdete k názoru, že to není nijak znát. Kresba je skvělá už na plně otevřenou clonu. 

009_recenze_Sony_FE_50_mm_f1_4_GM_review

Po zaclonění se ostrost ještě zlepšuje a maxima dosahuje cca mezi clonami f/2,8 až f/4. Ovšem už zhruba od clony f/1,4 je ostrost naprosto brilantní a zcela upřímně musím říci, že jsem se setkal jen s hodně málo objektivy, které by byly ostřejší. Skutečně. Fotky jsou prostě ostré jako břitva. 

Bokeh

Rozptylné kroužky jsou nádherně pravidelné a rovnoměrně prosvětlené v celé jejich ploše. Mají ale poměrně ostře ohraničené okraje, takže nedokážou úplně splynout jeden do druhého, což v určitých situacích může působit trochu rušivě. Ale také musím podotknout, že mnoho fotografů právě takový bokeh vyhledává, takže co pro někoho může být malá nevýhoda, pro jiného je to důvod ke koupi.

Přenos kontrastu

Nutno podotknout, že tento objektiv vyniká ještě v další věci, kterou mnozí podceňují a tou je přenos kontrastu. Samozřejmě má vliv na samotnou ostrost, ale především na dokonalé zachycení scén s velice nízkým kontrastem, zachytíte tak i ty nejjemnější barevné odstíny a díky tomu jsou fotky z tohoto objektivu nezvykle plastické a jakoby prostorové. 

Vinětace a zkreslení

Jak zkreslení, tak vinětace jsou na velice nízké úrovni, tedy další dobrá zpráva. Z laboratorních testů vím, že se přece jen nějaké - a to velice mírné - zkreslení vyskytuje. Vinětace je nejvíc znatelná při otevřené cloně a zhruba od f/2,8 si jí snad ani nevšimnete.

Chromatická aberace

Asi jediné, co mi na Sony FE 50 mm f/1,4 GM trochu vadilo, byla mírná chromatická aberace. Projevuje se jako namodralý nádech na kontrastních hranách, ale pouze v rovině ostrosti. Na tomhle u Sony velice zapracovali, protože mnoho GM objektivů má aberaci červeno-zelenou naopak mimo hloubku ostrosti, což se softwarově odstraňuje podstatně obtížněji. Naštěstí se ale s přicloněním aberace snižuje a navíc ji není problém odstranit softwarově.

008_recenze_Sony_FE_50_mm_f1_4_GM_review

Design, ergonomie, ovládací prvky

Design objektivů Sony GM poznáte možná hned na první pohled. Na mohutném těle najdete příjemně široký prstenec pro manuální zaostřování, ale dá se předpokládat, že ho asi ani nebudete moc často používat - autofokus funguje bezproblémově.

Nejblíže u bajonetu se nachází úzký clonový kroužek známý i z ostatních objektivů GM série. V prostoru mezi zmíněným clonovým a zaostřovacím kroužkem se na boku nachází klasický přepínač AF/MF, vypínač klikání clonového kroužku, ale především dvě funkční tlačítka pro horizontální i vertikální držení..

V balení najdete kromě transportního obalu, přední a zadní krytky ještě hlubokou kruhovou sluneční clonu. Kruhová sluneční clona je sice rozměrnější, ale oproti clonám s výřezy je o mnoho účinnější.

001_recenze_Sony_FE_50_mm_f1_4_GM_review

Autofokus

Automatické ostření funguje poměrně rychle, takže s focením pohybu nejsou v podstatě žádné problémy. Velkou výhodou je přesnost autofokusu díky tomu, že přístroj vyhodnocuje informace poskytnuté přímo obrazovým snímačem. Bez obav tak můžete využívat minimální hloubky ostrosti a detekci oka při focení portrétů.

 

Hlavní rysy

 • Skvělý i při plně otevřené cloně
 • Naprosto vynikající optický výkon
 • Vynikající přenos kontrastu
 • Relativně malé rozměry
 • Funkční tlačítka
 • Utěsnění proti prachu a vodě

Shrnutí

Upřímně řečeno, Sony FE 50 mm f/1,4 GM mě nadchnul. Tak ostré fotky jsem už dlouho neviděl. A navíc skvělý separační efekt, když pracujete s malou hloubkou ostrosti, no radost fotit. Do nevýhod jsem napsal o aberaci, která je ale opravdu velice mírná, a o bokehu. Ale právě ten bokeh je pochopitelně velice subjektivní. Nic to nemění na tom, že Sony FE 50 mm f/1,4 GM je prostě skvělý.

Další recenze

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní teleobjektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní...

21. 9. 2023
Recenze fotoaparátu SONY Alpha A6700
Hodnocení 98%

Recenze fotoaparátu SONY Alpha A6700

7. 8. 2023
Sony 20-70 mm f/4 G aneb nejuniverzálnější objektiv na cestování
Hodnocení 99%

Sony 20-70 mm f/4 G aneb nejuniverzálnější objektiv na...

28. 3. 2023
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...