Taky zálohujete o sto šest, abyste nepřišli o žádné snímky? A co když se u karty nebudete muset bát, že o data přijdete? Sony Tough je super odolná karta, která přežije i zmražení ve vodě a pády na zem a data na ní zůstanou (vyzkoušeno za vás).

Hodnocení odborníka 80%

  • velká odolnost (pády na zem, zamrazení v ledu)
  • z jednoho kusu kovu (chybí spoje)
  • uchování dat i po nešetrném zacházení
  • stabilní průměrný počet zápisu RAWů
  • po zamrazení větší počet zapsaných JPEGů
  • zpomalení přenosové rychlosti o více než polovinu po zamrazení
  • klesající tendence počtu snímků při opakovaném sériovém snímání

Popis

Karta, která přežije všechno

Sony Tough přežije i zamrazení v ledu © Anna Jirásková

Sony je klasická SD karta, konstrukčně ale osekaná o věci, které se u jiných často poškodí - plastové “sáňky” u kontaktů a zámek. Taky není složená ze dvou kusů (které se dají snadno oddělit), ale vnitřek je celý zalitý do jednoho nezničitelného pouzdra. Tedy, pokud se budete hodně snažit, tak ho samozřejmě zničíte - běžnou silou se karta ohnout nedá, ale co nejde silou, jde ještě větší silou, že? Pořád je to plast, ale opravdu hodně odolný.

Sony deklaruje, že je to nejrychlejší (a nejodolnější) karta na světě, čtecí rychlost činí až 300 MB/s, rychlost zápisu až 299 MB/s. Právě tohle jsem se kromě odolnosti rozhodla taky otestovat. Jenom s pomocí fotografií, protože můj foťák (Canon 5D Mark III) neumí ze základu točit 4K video, na kterém bych to mohla správně vyzkoušet. Pokud ale máte některý model Sony nebo jiné přístroje zvládající skvělé video, určitě to stojí za vyzkoušení. :)

S 32 GB verzí jsem si vyzkoušela jak focení v chladu, tak v teple domova, před zamrazením i po rozmrazení, a to na manuální objektiv, aby to nebylo nijak ovlivněné autofokusem. Porovnala jsem to se svou kartou Kingston Class 10 UHS-I 64GB se čtecí rychlostí 90 MB/s a rychlostí zápisu 45 MB/s (tu jsem ovšem nezmrazovala, odolností daleko zaostává za testovanou Sonkou). Všechna data jsem pak přenášela do počítače čtečkou Kingston.

A jak to dopadlo? Říkáte si nepoměřitelné vlastnosti, ale rozhodně o dost výhodněji pro Sonku. V tabulce jsem vám znázornila, k jakým datům jsem dospěla.

  Sony Tough 32 GB Kingston 64 GB
sériové snímání v chladu - RAW ⌀ 14 (s klesající tendencí)  
sériové snímání v chladu - JPG 30, následně ⌀ 14  
sériové snímání v teple - RAW ⌀ 14 13
sériové snímání v teple - JPG 80 67, následně 48
doba přenosu dat 1 m 10 s 1 m 16 s
množství dat 3,97 GB 3,97 GB
PO ZAMRAZENÍ    
sériové snímání v teple - RAW 16  
sériové snímání v teple - JPG 132  
doba přenosu dat 2 m 26 s  
množství dat 3,97 GB (stejná data jako před zamrazením)  
doba přenosu dat 33 s 8 s
množství dat 894 MB 894 MB

Data jsem vždy odmazala, aby byla výchozí pozice pro přenos stejná a výsledky byly minimálně ovlivněné kapacitou harddisku. Co můžeme z výsledků vyčíst?

Co se týče zápisu na kartu při focení, je Sony lepší než Kingston (což nepřekvapí), hned po rozmrazení se dostáváme na obrovské číslo 132 jpegů. V množství RAW souborů až takový rozdíl není, počet jpegů i RAWů má ale u obou karet klesající tendenci (fotila jsem je, pokud jsem fotila druhou sekvenci téhož typu, vzápětí po skončení předchozí sekvence). A to bez ohledu na to, jestli jsem fotila na live view, nebo pouze přes hledáček.

Co ale hodně zarazí, je rychlost přenosu z karty do počítače. Zatímco před zamrazením Sonky dosáhneme o několik vteřin rychlejšího času (i tady bych ale čekala o dost víc), po zamrazení se karta v tomto ohledu zpomalila o víc než o polovinu. A jednalo se o vlastně dost malé balíčky dat, představte si, že takhle budete kopírovat třeba 20, 30 GB a čas bude dvakrát delší.

Samozřejmě, můžete namítnout, že do ledu ji ukládat nebudete, a budete mít pravdu. V mrazu ale fotit můžete a dlouhodobý mráz může mít na kartu podobné účinky. Můžete si být ale celkem jistí, že to karta vydrží a že se účinky mrazu pravděpodobně neprojeví při zápisu souborů na kartu, ale až při přenosu do počítače, což je vlastně úkon, který je až na druhém místě.

Sony Tough přežije i zamrazení v ledu © Anna Jirásková

Hlavní rysy

  • extrémně odolná
  • z jednoho kusu (beze spoje a částí náchylných k nalomení)
  • odolná vůči ohnutí, pádu, prachu, vodě, rentgenovému a UV záření, magnetickému poli a extrémním teplotám
  • čtecí rychlost až 300 MB/s
  • rychlost zápisu až 299 MB/s

Shrnutí

Sony Tough je neuvěřitelně odolná karta, přežila i víc než 12 hodin zamrazená v ledu a moje házení po zemi. Všechna data zůstala zachovaná, zdá se tedy, že byste se o svoje fotky nemuseli bát. Fotek do RAWu zapisuje podobné množství před i po zamrazení, v chladu i teple, u JPEGů už jsou rozdíly markantnější. Po zamrazení ovšem klesla rychlost přenosu do počítače více než o polovinu, což by u větších objemů dat mohlo být hodně znát. Zároveň se ale jedná o faktor, který bude pro většinu uživatelů pravděpodobně až na posledním místě. Sečteno a podtrženo, tahle karta vydrží i hodně nešetrné zacházení a zvládne i zápis velkých dat de facto naráz. Recenzovala Anna Jirásková

Další recenze

Recenze SONY FE 300 mm f/2,8 GM OSS
Hodnocení 100%

Recenze SONY FE 300 mm f/2,8 GM OSS

30. 1. 2024
Recenze: Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS
Hodnocení 99%

Recenze: Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS

14. 12. 2023
Recenze Sony 70-200 mm f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní teleobjektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony 70-200 mm f/4 G OSS II aneb špičkový...

21. 9. 2023

Diskuze

Sony SD Tough UHS-II

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...