Systém filtrů NiSi | FotoŠkoda

Filtry NiSi patří k těm nejlepším, jaké si dnes můžete dopřát. Samotné filtry jsou velice kvalitní, ale vynikající a velice propracovaný je i jejich držák. Z praktického hlediska mě ale také velice nadchlo pevné pouzdro, ve kterém se celý systém přenáší.

Hodnocení odborníka 95%

 • prvotřídní zpracování držáku a celého systému
 • skvělá optická kvalita filtrů
 • perfektně fungující antireflexní a ochranné vrstvy
 • polarizační filtr součástí balení
 • praktické pouzdro
 • filtry drží v držáku možná až moc pevně, ocenil bych o trochu snažší posouvání filtru

Popis

Začneme pěkně popořádku. Jednotlivé filtry systémové filtry i držky lze koupit samostatně, nebo přímo v kitech Starter, Advance nebo Professional. Ty se liší počtem filtrů v balení. Na výrobu se používá optické sklo H-K9L té nejvyšší kvality od firmy Schott.

Já jsem dostal balení NiSi Advance Kit pro 100 mm systém dostanete v úhledné krabici, kde najdete velice praktické pevné pouzdro se vším podstatným uvnitř, ale také hezkou obrázkovou publikaci, která názorně ukazuje použití jednotlivých filtrů. Tento set jsem ale měl rozšířený ještě o filtry s tvrdým přechodem, abych vám mohl ukázat jejich účinnek.

Držák V5 Pro s integrovaným polarizačním filtrem

Na první pohled klasický držák zásuvných filtrů, řeknete si. Ale zdání klame. Držák sám o sobě je vyroben z lehkého, ale pevného hliníku, takže je dostatečně pevný a nijak se nekroutí, jako některé plastové obdoby. Na těle držáku jsou připevněny celkem tři drážky pro zasunutí jednotlivých filtrů, které je možno plynule posouvat pro přesné nastavení výšky ztmavené části u přechodových filtrů. Zároveň je ale posouvání dostatečně tuhé, takže v žádném případě nehrozí, že by filtr z držáku samovolně vypadl.  Aretační systém držáku má odpruženou západku, přičemž ovládání této západky je klasicky ze strany, aby při zasouvání nedošlo k poškození filtrů. 


Adaptér s polarizačním filtrem

Držák se nasazuje na hlavní adaptér, který je opatřen závitem pro našroubování na objektiv s průměrem 82 mm. Přímo do tohoto hlavního adaptéru ale můžete (ale nemusíte, vše funguje i bez polarizačního filtru) našroubovat speciální otočný polarizační filtr o průměru 86 mm, který je také součástí balení. Má velice tenkou obroučku, takže se dá kombinovat s ostatními filtry v držáku. Otáčení polarizačního filtru je pak zajištěno malými kolečky umístěnými na boční straně držáku. Velice praktické a zároveň krásně jednoduché.

Redukční kroužky

Abyste mohli celý systém používat i s objektivy s jiným průměrem závitu než 82 mm, součástí balení jsou i tři redukční kroužky o průměrech 77, 72 a 67 mm. Redukční kroužky se tedy šroubují na hlavní adaptér a samozřejmě i přímo na objektiv. K dispozici tedy máte všechny nejpoužívanější průměry závitů na objektivech. Menší velikosti jsou dostupné samostatně.

Skladnost v skvělém pouzdře 

Celý systém funguje opravdu perfektně, vše do sebe krásně zapadá, závity se nekříží, nikde nejsou žádné zbytečné vůle. Takže radost fotit. Ale tu radost z focení podle mého názoru několikrát znásobí pevné pouzdro, ve kterém je celý systém uložen. Opravdu celý: až 8 filtrů o rozměrech 100x100 mm nebo 100x150 mm, všechny tři redukční kroužky, hlavní adaptér s polarizačním filtrem a také držák.

Pouzdro je z pevného plastu a je potaženo koženkou, takže se opravdu nemusíte obávat jakéhokoliv poškození drahocenných filtrů. Nejvíc se mi ale líbí to, že je celé pouzdro příjemně malé a že máte vše na jednom místě na rozdíl od jiných systémů, které mají většinou každý filtr zvlášť zabalený v pevné krabičce, což už samo o sobě zabere několikanásobně více místa. Ale pak máte ještě další pouzdro na držák a redukční kroužky, takže abyste měli na všechno další brašnu.

Pevné pouzdro NiSi můžete jednoduše nosit na popruhu přes rameno, nebo na opasku, případně přímo na fotobatohu, no a nebo uvnitř batohu - jak je vám libo. Ocenil jsem i to, že jsem tohle pouzdro mohl zavěsit na stativ pod středovou tyč, takže jsem měl vše krásně po ruce i během focení.

Možná jsem ve vás teď vzbudil dojem, že největší radost mi udělalo právě to pevné pouzdro. Je teda fakt, že to mi udělalo radost opravdu obrovskou, protože můj původní systém jsem nepoužíval i díky jeho špatné skladnosti ani zdaleka tak často, jako teď systém NiSi.

Filtry

Jak jsem už psal v úvodu, jsou filtry vyrobeny z kvalitního optického skla Schott. Ze stejného skla se dělají čočky v objektivech, takže se rozhodně nemusíte obávat jakéhokoliv zhoršení ostrosti snímků. Nemusíte se ani nijak obávat ztráty kontrastu nebo nežádoucích odlesků při práci v protisvětle, protože povrch filtrů je opatřen několikanásobnou antireflexní vrstvou IR Nano. Je to hezky vidět, když se na filtr podíváte pod úhlem, jeho povrch má nafialovělý nádech. Poslední vrstva plní ochrannou funkci a nutno dodat, že naprosto perfektně. Jednak chrání sklo proti poškrábání, ale i proti ulpívání nečistot. Povrchové napětí zajišťuje, že se na filtru neudrží třeba prachové částice, ale také kapky vody při dešti. Požádejte kolegy na prodejně, ať filtr polejí trochou vody - všechna steče pryč. Otisky prstů lehce setřete mikrovláknovou utěrkou a na filtru po nich nezůstane žádná stopa.

Odolnost filtrů je jeden z nejdůležitjších parametrů hned po obrazové kvalitě. Jsou určeny pro venkovní použití, takže k jejich znečištění dojde velice snadno.

NISI filtr nano iR GND4 Soft 100x150 mm

Filtr s měkkým přechodem se hodí pro členitější horizont a zároveň pro širokoúhlé objektivy. Přechod je pak velice pozvolný a působí přirozeně. Ztmavení o 2 EV je většinou dostatečné, ale je pravda, že někdy by se hodil i silnější (GND8). První snímek je bez filtru, druhý vždy s filtrem.

 

 

NISI filtr nano iR GND4 Hard 100x150 mmNISI filtr nano iR GND8 Hard 100x150 mm

Filtry s tvrdým přechodem se hodí pro scény s rovným horizontem, protože jejich přechod je docela krátký. Tohoto efektu se ale můžete zbavit použitím teleobjektivu, který dokáže poměrně ostrý přechod příjemně zmírnit. S teleobjektivy jsem kdysi zkoušel i filtry s měkkým přechodem a efekt prakticky vůbec nebyl znát.

 

 

 

Hlavní rysy

 • skvělá optická kvalita - fitry vyrobeny z optického skla Schott
 • velice pevný a praktický držák filtrů
 • polarizační filtr v balení
 • filtry opatřeny ochrannými vrstvami
 • snadná obsluha

Shrnutí

Systém 100mm filtrů Nisi s držákem V5 Pro mi vyhovuje nejvíc ze všech systémů, které jsem měl možnost vyzkoušet - a že jich pár bylo... Skvěle zpracovaný držák s polarizačním filtrem je snadno použitelný a zásuvné filtry v něm dobře drží. Samotné filtry jsou špičkové, jsou vyrobeny z optického skla a mají velice kvalitní antireflexní a ochranné vrstvy. Praktičnost celého systému doplňuje pevné pouzdro, ve kterém je vše uloženo pěkně na jednom místě.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...