TAMRON 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony E | FotoŠkoda
Recenze

TAMRON 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony E

Václav Křížek
7. 10. 2021 | 6 minut čtení

Rádi fotíte pohyb, zvířata, nebo detaily v krajině? Tamron vstupuje do hry o přízeň bajonetu Sony E s novým sklem, které je zajímavé nejen svým rozsahem, papírovou specifikací, ale i cenovkou. Podíval jsem se novince, která vyzývá na souboj Sony 200-600 G a Sony 100-400 GM, na zoubek. Nebo spíše čočku.

Hodnocení odborníka 95%

 • Perfektní obrazová kvalita na širokém i dlouhém konci
 • Obraz bez výraznějších vad i na plně otevřenou clonu nehledě na podmínky
 • Tiché, rychlé a přesné ostření VXD
 • VC optická stabilizace
 • Velmi kompaktní provedení
 • Nový design s poutky pro popruh
 • Lepší provedení sluneční clony s gumovou částí
 • Maximální světelnost je limitující

Popis

Objektiv přichází na papíře opravdu silně. Obsahuje 25 členů v 16 skupinách. Z toho je 1 XLD + 5 LD + 2 hybridní asférické členy, nechybí BBAR-G2 ochranné vrstvy. Co že to znamená? XLD členy jsou vyrobeny ze specializovaného vysoce kvalitního skla, které má nižší disperzní vlastnosti než standardní členy LD (kde lom světla způsobuje rozptyl bílého světla do spektrálních odstínů). Disperzní vlastnosti členu XLD jsou na úrovni podobné fluoritu a v kombinaci s členy LD zajišťují optimální optický design, který přináší nejlepší rozlišení ve své třídě s pokročilou korekcí aberace. LD jsou členy s nízkým rozptylem světla a hybridní asférické členy jsou optické skleněné prvky, na kterých jsou smíchány speciální plasty, které dávají prvku asférický tvar. Zajímavou optickou soustavu doplňuje kruhová clona o 7 lamelách a rozsahu od f/5 - 6,7, respektive f/22 - f/32. Soustavu pohání ostřící lineární motorek VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive). Ten je velmi rychlý, tichý a přesný.

TAMRON 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony E

Oproti podobnému sourozenci a sice Tamronu 150 - 600, který ale spadá do řady určené pro zrcadlovky, má 150 - 500 lépe zpracovanou sluneční clonu s gumovým koncem a hranou a stativová patka, která má frézování na patici Arca Swiss pro uchycení stativu, nese i poutka pro popruh. To se pro balanc soustavy fotoaparát plus objektiv hodí. Na těle nalezneme klasické přepínače jako AF/MF, limitaci ostření, 3 VC módy, nebo zámek zoomu. Na předním zoom prstenci je i další forma zámku a sice pohybem prstence dopředu. To jsme v minulosti viděli například na, dnes již legendární, SP AF 70-200mm F/2,8 Di LD (IF) MACRO pro zrcadlovky. V zadní části je pak umístěn poněkud skromný ostřící prstenec, který asi nepotěší mnoho tvůrců videa, ale použít se při troše snahy dá. 

TAMRON 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony E

Objektiv má přední člen o velikosti 82 mm, měří 93 x 210 mm a se stativovou patkou váží 1,88 kg. Minimální zaostřitelná vzdálenost je na krátkém konci 60 centimetrů a dlouhém konci 180 centimetrů. I toto jsou zajímavé hodnoty a objektiv lze na focení zajímavého detailu s přehledem použít. Závěrem se sluší doplnit, že objektiv je těsněn proti prachu a stříkající vodě. 

recenze TAMRON 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony E

Jak se s objektivem pracuje v praxi

Při prvním uchopení mě potěšil lehce přepracovaný design oproti řadě G2 pro zrcadlovky. Kvalitněji působící bajonetová clona sedla hezky na místo a objektiv padl dobře do ruky. ZOOM kroužek má dobrý odpor a možnost zámku pohybem dopředu, kterou jsem využil zejména při procházkách lesem. Objektiv je na svůj rozsah velmi lehký a ve složeném stavu i kompaktní. To je do přírody ideální. 

RECENZE OBJEKTIVU tamron 150-500 pro sony E

Po zapnutí a prvním focení mě příjemně potěšila funkčnost stabilizace obrazu VC a rychlost ostření. Objektiv svižně pracuje od minimální zaostřitelné vzáleností do nekonečna. Dalším zajímavým pohledem na přírodu je detail, i tady objektiv v pohodě ostří a nesetkal jsem se s tím, že bych musel před fotografovaným objektem ustupovat a “zoomovat” nohama. 

Prakticky pořád fotím s podobnými objektivy na plně otevřenou clonu. Je to zejména tím, že chodím do terénu v ranních, nebo večerních hodinách. I proto jsme byl mile potěšen s tím, jak objektiv pracoval na této hraniční hodnotě. Přicloňoval bych jen na foceni krajiny, nebo nějakého zajímavého detailu. 

Pro koho je objektiv určen? 

Fotíte zvířata, celkově pohyb, nebo třeba krajinu? Objektiv tohoto rozsahu najde mnoho uplatnění. Pro svou univerzálnost je perfektní na slunečné dny (světelnost 5 - 6,7) na fotbale, nebo třeba focení zvířat v parku. Je velmi kompaktní a lehký a nechá se nosit i na tzv. šoulačku do parku, nebo lesa. Ideální na zvířata, která potkáte při toulkách přírodou. A co focení krajiny? Perfektní a potřebný rozsah např. na Moravu, kde se lány fotí na dlouhá skla. To samá platí pro mlžné ráno v pískovcích na severu, kdy potřebujete vypíchnout detail v mlze.

Obrazová kvalita objektivu Tamron 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD

Objektivu se nedá mnoho vytknout. Zajetá technologie pracuje skvěle a i zde dodává vše potřebné. Jak jinak, než že jsem většinou fotil na plně otevřenou clonu a objektiv pracoval dobře. Snímky jsou ostré a dobře prokreslené. Při přiclonění na f/8 - f/11 pozná uživatel zlepšení, ale to platí asi obecně. Za mě tedy velmi dobrý výkon. 

CHCI TENTO OBJEKTIV

Hlavní rysy

 • S rozsahem 150 - 500 mm ideální na focení přírody, krajiny i sportu
 • Speciální členy - 1 XLD, 5 LD , 2 hybridní asférické a povlak BBAR-G2
 • Lineární AF motor VXD
 • Stabilizace VC Tamron
 • Minimální zaostřitelná vzdálenost již od 60 cm
 • Stativová objímka s frézováním Arca-Swiss
 • Zámek Flex Zoom Lock přímo na zoom kroužku pohyme vpřed
 • Kompatibilní s funkcemi typu Fast Hybrid AF / Eye AF
 • Konstrukce odolná proti vlhkosti a prachu

Shrnutí

Co dodat? Třešničkou je u tohoto skla samozřejmě i jeho cena, která dozajista potěší spoustu nadšenců co hledají dostatečný dosah za rozumnou cenu. I kdyby stál víc, vrátí vám to mnohokrát v hezky prokreslených fotografiích.

Další recenze

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0
Hodnocení 95%

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první...

1. 9. 2023
Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší ze všech
Hodnocení 90%

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší...

30. 12. 2021
TAMRON 17-70 mm f/2,8 Di III-A VC RXD pro Sony E
Hodnocení 90%

TAMRON 17-70 mm f/2,8 Di III-A VC RXD pro Sony E

21. 10. 2021

Diskuze

TAMRON 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony E

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...