TAMRON 28-200 mm f/2,8-5,6 Di III RXD | FotoŠkoda

Tamron konkuruje velkým výrobcům už několik let, kdy představil špičkové zoomy se světelností f/2,8 vybavené stabilizátorem obrazu. V recenzích tyhle objektivy vycházely perfektně, opticky dokonce lépe než jejich dražší konkurenti. Ale objektiv TAMRON 28-200 mm f/2,8-5,6 Di III RXD je přece jen širokorozsahový zoom, o jejichž kvalitě jsme mohli už mnohokrát oprávněně pochybovat. K mému velmi milému překvapení se ale právě tohoto objektivu netýkají ani v nejmenším. Už po prvních zkušebních snímcích jsem byl z jeho kvality prostě nadšen!

Hodnocení odborníka 89%

 • vynikající optický výkon
 • velmi tiché a rychlé zaostřování
 • světelnost od f/2,8
 • perfektní ostrost na všech clonách
 • fluorová ochranná vrstva přední čočky
 • použitelný na fullframe i APS-C snímače
 • zatím pouze s bajonetem Sony E

Popis

Recenze objektivu TAMRON 28-200 mm f/2,8-5,6 Di III RXD 

Rozhodně nemůžeme říci, že by pro fullframe bezzrcadlovky Sony byl malý výběr objektivů, spíš naopak. Kromě “nativních” originálních objektivů značky Sony můžete použít prostřednictvím vhodných redukcí prakticky jakýkoliv objektiv jiného výrobce. Ale když chcete, aby plnohodnotně fungoval včetně podpory všech funkcí jako u originálních objektivů, už to taková sláva není.

K dispozici jsou samozřejmě i širokorozsahové zoomy, ale jak jsem psal už v úvodu, jejich kvalita mnohdy nebývá nic moc. Další velkou nevýhodou jsou jejich relativně větší rozměry a hmotnost a samozřejmě také horší světelnost. To je daň za jejich univerzálnost.

Vývojáři u Tamronu si to evidentně uvědomují také, protože přišli s objektivem, který neduhem velkých rozměrů a hmotnosti netrpí. Jedná se stále o univerzální zoom se světelností už od f/2,8 na nejširším ohnisku 28 mm. Světelnost je ale slušná i na dalších ohniscích.

Hlavní vlastnosti

První F/2.8 all-in-one zoom objektiv na světě pro bezzrcadlovky
Jedinečný a jediný F/2.8 all-in-one objektiv pro bezzrcadlovky : Tamron 28-200mm F2.8-5.6 dokáže dosáhnout světelnosti F2.8 na svém nejširším, 28mm, ohnisku. Nezaostává ani na ostatních ohniscích. Na 50mm s F3.5, 100mm maximálně na F5, a F5.6 od 150mm do 200mm. 

Kompaktní rozměry a nízká hmotnost
Tamron svou sérii objektivů pro full-frame bezzrcadlovky začal s nejúspěšnějším modelem historie, 28-75mm F/2.8 (Model A036). Od té doby navazuje a drží si standard výkonných, světelných a hlavně kompaktních objektivů .

Nekompromisní obrazová kvalita, která ve vás probudí kreativitu
Tento nový zoom objektiv je složen z 18 optických členů ve 14 skupinách. Tyto skupiny obsahují unikátní optické elementy jako je GM (Glass Molded Aspherical), hybrid aspherical, XLD (eXtra Low Dispersion) and LD (Low Dispersion). Tyto optické elementy jsou poskládány tak, aby efektivně zabraňovaly chromatické aberaci a zachovaly vysoké rozlišení do krajů. O minimalizaci dopadajících stínů a záblesků se zatím stará povrchová úprava BBAR (Broad-Band Anti-Reflection), která zaručí  čistý a ostrý výsledek.

Máte rádi MACRO?
Model 28-200mm F2.8-5.6 umožňuje skvělý zážitek při focení předmětů na krátkou vzdálenost. Na ohniskové vzdálenosti 28mm dokáže zaostřit objekt na minimální vzdálenost (MOD) 19cm s poměrem zvětšení 1:3.1. Spolu s kombinací F/2.8 zanechává na fotografiích velký předmět s krásně rozostřeným pozadím. U tele ohniska tento objektiv dokáže zaostřit na neuvěřitelných 80cm s poměrem zvětšení 1:3.8.

RXD krokový motor, který neuslyšíte
Tento AF pohon v sobě obsahjuje sensor, který reaguje na pohyb RXD motoru. Tento postup zaručuje velmi rychlé a přesné ostření se skvělým výsledkem při kontinuálním ostření nebo při natáčení videa. Obrovskou výhodou je pro filmaře nesmírně tichý motor ostření a díky jeho navržení šetří váhu a rozměry objektivu.

Celá rodina pohromadě
Širokoúhlý Tamron 17-28mm F/2.8 Di III RXD (Model A046), všestranný Tamron 28-75mm F/2.8 Di III RXD (Model A036) nebo tele zoom Tamron 70-180mm F/2.8 Di III RXD Vysoce světelné a kompaktní zoom objektivy s neuvěřitelným výkonem pro SONY-E bezzrcadlovky. Dále kompaktní pevná skla 20mm F/2.8, 24mm F/2.8 nebo 35mm F/2.8. Tento mimořádný line-up nyní doplňuje model 28-200mm F/2.8-5.6 Di III RXD a nabízí tak uživatelům nespočet možností jak tyto objektivy zkombinovat pro danou scénu. Všechny objektivy v této sérii sdílejí stejný průměr filtru, 67mm, a eliminují tak nepříjemnosti při výměně filtrů nebo slunečních clon.

Voděodolná konstrukce, Fluorový povrch, Zoom lock
Tyto vlastnosti oceníte zejména při fotografování v náročních povětrnostních podmínkách. Přední strana čočky je také pokryta speciální fluorovou vrstvou, která chrání před vodou a mastnotami. Zoomlock oceníte při transportu objektivu nebo při nošení objektivu za opaskem. Chrání tak zejména proti nechtěnému vysunutí tubusu.

Kompabilita s nativními funkcemi fotoaparátu

TAMRON 28-200 mm f/2,8-5,6 Di III RXD je kompatibilní s většinou pokročilých funkcí bezzrcadlých fotoaparátů. 

- Fast Hybrid AF

- Eye AF

- Direct Manual Focus (DMF)

- Zabudovaný systém lens-correction (stíny, chromatická aberace, distorze)

- firmware aktualizace

Kvalita obrazu

Při prohlížení nafocených snímků v počítači jsem zjistil to, co ukazují i grafy níže. Tedy ostrost je na nejširším ohnisku velice dobrá a s přizoomováním se dokonce ještě zlepšuje. Na nejdelším ohnisku je kresba znatelně lepší než na širokém konci zoomu, což u širokorozsahových zoomů rozhodně nebývá obvyklé. Jak můžete vidět na obou grafech a samozřejmě i na ukázkových snímcích, je ostrost v rozích snímku nepatrně horší než v jeho středu, ale stále je to velice dobré. 

Pokud jde o kresbu na jednotlivých clonách, chová se objektiv celkem standardně. Tedy po mírném zaclonění je ostrost ještě lepší než na otevřenou clonu a nejlepší je cca při clonách f/4 - f/8 přičemž maximum je cca na cloně f/5,6. Už na cloně f/11 se začíná projevovat difrakce a to na všech ohniscích.  

Chromatickou aberací se také nijak zvlášť trápit nemusíte. Na ukázkách v JPEGu sem tam aberaci najdete, ale rozhodně to není nic, co by vás jakkoliv limitovalo. 

Design, ergonomie, ovládací prvky

Když se na objektiv podíváte, nemůžete ani na minutu pochybovat o tom, do jaké rodiny patří. Tamron přišel s novým designem už před pár lety, takže všechny nové modely spolehlivě poznáte podle stříbřitého prstence u bajonetu. Samotný design je velice střídmý, což se mi moc líbí...

Poněkud neobvyklé je, že na objektivu nenajdete kromě zoomovacího a zaostřovacího prstence (a aretačního přepínače zoomovacího prstence) žádné další ovládací prvky, vše se totiž nastavuje v menu přístroje. 

Autofokus

Automatické zaostřování funguje opravdu naprosto tiše a rychle, takže fotografa nijak nelimituje. Férově musím říci, že rychlost ostření do značné míry závisí na konkrétním modelu fotoaparátu, protože ty starší verze nezaostřují přece jen tak spolehlivě jako nejnovější typy.

Použití nového RXD krokového AF motoru bylo dobrým tahem, který oceníte především při natáčení videí - autofokus není ve videu nijak slyšet.

Hlavní rysy

 • světelnost od f/2.8
 • speciální fluorová povrchová úprava proti znečištění
 • přesná barevná reprodukce a skvělá ostrost
 • voděodolná konstrukce
 • nový tichý RXD krokový AF motor
 • kompaktní rozměry: délka 117 mm
 • nejkratší zaostřovací vzdálenost 19-80 cm
 • hmotnost 575 g

Shrnutí

Objektiv TAMRON 28-200 mm f/2,8-5,6 Di III RXD mi udělal opravdu velkou radost, čekal jsem slušně řečeno velice kompromisní kvalitu fotek. Svými rozměry a hmotností se perfektně hodí k fullframe bezzrcadlovkám Sony, ale nijak zvlášť nepatřičně nepůsobí ani po nasazení na ještě menší přístroj s APS-C snímačem. Opticky patří ve své třídě k naprosté špičce, je malý a lehký, má rychlý a tichý autofokus, co víc si přát? Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0
Hodnocení 95%

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první...

1. 9. 2023
Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší ze všech
Hodnocení 90%

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší...

30. 12. 2021
TAMRON 17-70 mm f/2,8 Di III-A VC RXD pro Sony E
Hodnocení 90%

TAMRON 17-70 mm f/2,8 Di III-A VC RXD pro Sony E

21. 10. 2021

Diskuze

TAMRON 28-200 mm f/2,8-5,6 Di III RXD

Přidat příspěvek
 • Jan V.
  Reagovat

  Slunce v záběru

  Jan V. 17.06.2022 10:02:19
  Dobrý den, v ukázkových fotografiích mi chybí fotky se sluncem v záběru. Zároveň by mě zajímalo nějaké porovnání se Sony 24-240, které je v tomto případě opravdu velmi kompromisní, případně porovnání se Sony 24-105 f4, které považuji za slušné sklo, ale oproti němu má tenhle Tamron, na dlouhém konci, "trochu mm navíc". Děkuji JV
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Slunce v záběru

   Luděk Bouška 20.06.2022 19:59:47

   Dobrý den, přímé porovnání jsem bohužel neměl možnost udělat ani s jedním z uvedených objektivů. Nicméně mě tenhle Tamron opravdu velmi příjemně překvapil obrazovou kvalitou, takže pokud hledáte cestovatelský objektiv, vůbec bych se ho nebál.

 • Antonín K.
  Reagovat

  Porovnání

  Antonín K. 28.06.2020 23:38:55
  Zdravím, trochu mi chybí porovnání, přeci jen se jedná o vcelku atraktivní ohnisko a je tedy otázkou, jestli při cílení na váhu není vhodnější tento 28-200 než například 70-300.
  Pokud bychom srovnaly oba objektivy co se kvality kresby týče, jste schopen udělat závěr? Špička ve své třídě je vlastně takový obecný pojem, ve své třídě má za konkurenta jen bláto 24-240 od sony :)
  Díky
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Porovnání

   Luděk Bouška 29.06.2020 08:44:58

   Dobrý den, myslím si, že s teleobjektivem (například zmíněným 70-300mm) se tenhle univerzální objektiv nedá porovnávat, oba mají úplně jiné určení, takže jsem ani žádné porovnání nedělal. Ale dporučuju stáhnout si ukázkové fotky v plném rozlišení, na nich je kresba hezky vidět. Fotil jsem je se Sony A9 a na 24 Mpx rozlišení jsou výsledky podle mého názoru vynikající.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...