Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0 | FotoŠkoda
Recenze

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0

Luděk Bouška
1. 9. 2023 | 8 minut čtení

Tamron konkuruje velkým výrobcům už mnoho let, kdy představil špičkové zoomy se světelností f/2,8 vybavené stabilizátorem obrazu. V recenzích tyhle objektivy vycházely perfektně, opticky dokonce lépe než jejich dražší konkurenti. Ale objektiv TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD je přece jen širokorozsahový zoom, o jejichž kvalitě jsme mohli už mnohokrát oprávněně pochybovat. K mému velmi milému překvapení se ale právě pochybnosti tohoto objektivu netýkají ani v nejmenším. Už po prvních zkušebních snímcích jsem byl z jeho kvality prostě nadšen!

Hodnocení odborníka 95%

 • vynikající optický výkon
 • velmi tiché a rychlé zaostřování
 • světelnost od f/2,0
 • perfektní ostrost na všech clonách
 • fluorová ochranná vrstva přední čočky
 • použitelný na fullframe i APS-C snímače
 • uživatelsky definovatelná tlačítka
 • odolnost proti povětrnostním vlivům
 • kompatibilní s TAMRON Lens Utility
 • rozměry a hmotnost

Popis

Rozhodně nemůžeme říci, že by pro fullframe bezzrcadlovky Sony byl malý výběr objektivů, spíš naopak. Kromě “nativních” originálních objektivů značky Sony můžete použít prostřednictvím vhodných redukcí prakticky jakýkoliv starší objektiv jiného výrobce. Ale když chcete, aby plnohodnotně fungoval včetně podpory všech funkcí jako u originálních objektivů, už to taková sláva není.

K dispozici jsou samozřejmě i širokorozsahové zoomy, ale jak jsem psal už v úvodu, jejich kvalita mnohdy nebývá nic moc. Další velkou nevýhodou je téměř vždy také horší světelnost. To je daň za jejich univerzálnost.

Vývojáři u Tamronu si to uvědomují také, protože přišli s širokorozsahovým zoomovým objektivem, který neduhem špatné kvality obrazu a nízké světelnosti rozhodně netrpí. Jedná o univerzální zoom se skvělou světelností už od f/2,0 na nejširším ohnisku 35 mm. Na nejdelším ohniskou 150 mm je světelnost o skvělé hodnotě f/2,8. Tyto základní parametry celkem jistě dokážou pozdvihnout obočí nejednoho fotografa. Vždyť TOHLE je ideální objektiv! Světelnost, velký rozsah zoomu, kvalitní výstup, rychlé zaostřování, odolnost proti povětrnostním vlivům, no co víc si přát?

058_recenze_TAMRON_35-150_mm_f2-2_8_Di_III_VXD_review

Důležité vlastnosti

 • První F/2,0 all-in-one zoom objektiv na světě pro bezzrcadlovky
  Jedinečný F/2.0 all-in-one objektiv pro bezzrcadlovky : Tamron TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD dokáže dosáhnout světelnosti F2.0 na svém nejširším ohnisku. 
 • Nekompromisní obrazová kvalita, která ve vás probudí kreativitu
  Tento nový zoom objektiv je složen z 21 optických členů v 15 skupinách. Tyto skupiny obsahují unikátní optické elementy jako je GM (Glass Molded Aspherical), hybrid aspherical a LD (Low Dispersion). Tyto optické elementy jsou poskládány tak, aby efektivně zabraňovaly chromatické aberaci a zachovaly vysoké rozlišení do krajů. O minimalizaci dopadajících stínů a záblesků se zatím stará povrchová úprava BBAR G2(Broad-Band Anti-Reflection), která zaručí  čistý a ostrý výsledek.
 • VXD lineární motor, který neuslyšíte
  VXD je mechanismus ostření s lineárním motorem, který vám díky rychlosti a vysoké přesnosti tohoto systému automatického ostření umožňuje snadno dosáhnout ostření od MOD (Minimální vzdálenost objektu) až po nekonečno, a to i při vysoké cloně. Obrovskou výhodou je pro filmaře nesmírně tichý motor ostření.
 • Voděodolná konstrukce, Fluorový povrch, Zoom lock
  Tyto vlastnosti oceníte zejména při fotografování v náročných povětrnostních podmínkách. Přední strana čočky je také pokryta speciální fluoridovou vrstvou, která chrání před vodou a mastnotami. Zoomlock oceníte při transportu objektivu nebo při nošení objektivu za opaskem. Chrání tak zejména proti nechtěnému vysunutí tubusu.
 • Kompabilita s nativními funkcemi fotoaparátu
  TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD je kompatibilní s většinou pokročilých funkcí bezzrcadlých fotoaparátů. 
  - Fast Hybrid AF
  - Eye AF
  - Direct Manual Focus (DMF)
  - Zabudovaný systém lens-correction (vinětace, chromatická aberace, distorze)
  - firmware aktualizace

Kvalita obrazu

Při prohlížení nafocených snímků v počítači jsem zjistil, že obrazový výkon objektivu TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD je opravdu velice slušný. Kresba je vynikající napříč rozsahem ohniskových vzdáleností i clon. To je velice dobrá zpráva, protože se dá očekávat, že nejvíc využívaná budou ta nejnižší clonová čísla. Konec konců to ukazují i grafy níže. Jak můžete vidět na obou grafech a samozřejmě i na ukázkových snímcích, je ostrost v okrajích a rozích snímku nepatrně horší než v jeho středu, ale stále je to velice dobré. 

060_recenze_TAMRON_35-150_mm_f2-2_8_Di_III_VXD_review

Chromatickou aberací se také nijak zvlášť trápit nemusíte. Na ukázkách v JPEGu sem tam aberaci najdete, ale rozhodně to není nic, co by vás jakkoliv limitovalo. 

061_recenze_TAMRON_35-150_mm_f2-2_8_Di_III_VXD_review

Autofokus

Automatické zaostřování funguje opravdu naprosto tiše a rychle, takže fotografa nijak nelimituje. Férově musím říci, že rychlost ostření do značné míry závisí na konkrétním modelu fotoaparátu, protože ty starší verze nezaostřují přece jen tak spolehlivě jako nejnovější typy.

Použití nového VXD lineárního AF motoru bylo dobrým tahem, který oceníte především při natáčení videí - autofokus není ve videu nijak slyšet. 

Design, ergonomie, ovládací prvky

Když se na objektiv podíváte, nemůžete ani na minutu pochybovat o tom, do jaké rodiny patří. Tamron přišel s novým designem už před pár lety, takže všechny nové modely spolehlivě poznáte podle stříbřitého prstence u bajonetu. Samotný design je velice střídmý, což se mi moc líbí..

Objektiv má příjemně široký zoomovací i zaostřovací prstenec a při změně ohniskové vzdálenosti se celkem výrazně vysouvá. To je ale u zoomů s tak velkým rozsahem naprosto normální.

055_recenze_TAMRON_35-150_mm_f2-2_8_Di_III_VXD_review

V prostoru mezi zaostřovacím a zoomovacím prstencem najdete uživatelsky definovatelná tlačítka a kromě přepínače AF/MF také přepínač uživatelských režimů, což je poměrně značná výhoda. Pro přepnutí režimu nemusíte vstupovat do menu přístroje.

057_recenze_TAMRON_35-150_mm_f2-2_8_Di_III_VXD_review

Před bajonetem je ještě umístěn USB-C konektor určený pro připojení objektivu k počítači a nebo mobilnímu telefonu. Přes tohle propojení můžete nastavovat v softwaru Tamron Lens Utility poměrně širokou škálu funkcí, nebo aktualizovat firmware objektivu. Tohle řešení naprosto odpovídá dnešní době, už není potřeba dokupovat speciální konzoli, která sloužila pro nastavování objektivů pro zrcadlovky. Jen by mě zajímalo, jak je na tom USB-C konektor s utěsněním proti vnikání vlhkosti. Snad na to vývojáři mysleli, protože jinak je objektiv kompletně utěsněn jak proti vnikání vlhkosti, tak prachu.

Když už jsme u designu, nemohu nezmínit patrně jedinou věc, která mi na tomto objektivu vadila. Jsou to rozměry a hmotnost. Samozřejmě dobře chápu, že pokud chceme spojit dvě základní vlastnosti, tedy světelnost a rozsah zoomu, a k tomu nechceme nijak zásadně ovlivnit kvalitu obrazu, prostě nezbývá nic jiného než vyrobit objektiv velký a těžký, tak to prostě je.

Výrobce o něm mluví jako o prvním cestovatelském objektivu se světelností F2,0. Jasně, jestliže si už žádný jiný objektiv nebudu brát, tak je to pravda. Ale zase se mi vrací můj zcela subjektivní pocit, že bych to s sebou prostě tahat nechtěl. Hmotnost cca 1200 g, to je skoro 70-200/2,8 a rozměry se také dost přibližují.

Větší využití osobně vidím u svatebních fotografů, kteří světelnost kombinovanou s univerzálním rozsahem zoomu jednoznačně využijí. Každopádně bych ale doporučil tento objektiv nasadit na nějaké větší tělo pokud možno s nasazeným gripem na baterky. Sice bude celá sestava už relativně těžká, ale bude dobře vyvážená. V kombinaci s maličkým tělem Sony A7C se mi vůbec nefotilo dobře.

 

Hlavní rysy

 • světelnost od f/2,0 a rozsah zoomu 35 - 150 mm
 • speciální fluorová povrchová úprava přední čočky proti znečištění
 • přesná barevná reprodukce a skvělá ostrost
 • voděodolná konstrukce
 • nový tichý VXD lineární AF motor
 • nejkratší zaostřovací vzdálenost 33 - 85 cm

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší ze všech

TAMRON 150-600 mm f/5-6,3 SP Di VC USD G2

Shrnutí

Objektiv TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD mi udělal opravdu velkou radost, čekal jsem slušně řečeno velice kompromisní kvalitu fotek. Svými rozměry a hmotností mě tedy potěšil hodně málo, ale jak jsem už psal, s větším tělem a gripem je vyvážení parádní a komfort focení a obratnost tedy bez problémů. Ale světelnost, velký rozsah zoomu a kvalita obrazu, to je kombinace, která nebývá vidět zrovna moc často.

Další recenze

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší ze všech
Hodnocení 90%

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší...

30. 12. 2021
TAMRON 17-70 mm f/2,8 Di III-A VC RXD pro Sony E
Hodnocení 90%

TAMRON 17-70 mm f/2,8 Di III-A VC RXD pro Sony E

21. 10. 2021
TAMRON 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony E
Hodnocení 95%

TAMRON 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony E

7. 10. 2021

Diskuze

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0

Přidat příspěvek
 • Daniel Iskerka
  Reagovat

  Porovnání se Samyang

  Daniel Iskerka před 6 dny
  Dobrý deň. Tiež som natrafil na analogický objektív voči Tamronu od Samyang: https://www.samyanglens.com/en/product/product-view.php?seq=621
  Už som aj videl nejaké zahraničné recenzie a porovnávania. Zdá sa, že aj pri podrobnejšom hodnotení optického výkonu je veľmi podobný no cenovo takmer o tretinu lacnejší. To už je dosť závažný argument. Aj keď som sa už vybavil nejakými Tamronmi a akosi nabieha pocit vernosti značke, v tejto voľbe by sám dal asi prednosť Samyangu.
 • Ladislav Musil
  Reagovat

  Porovnání se Samyang

  Ladislav Musil před 20 dny
  Dobrý den, měl jste možnost i porovnání se Samyangem? papírově jsou parametry dost podobné. Jak je to v reálu?
  Děkuji
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Porovnání se Samyang

   Luděk Bouška před 20 dny

   Dobrý den, zatím jsme bohužel neměli možnost porovnat.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...