TAMRON 70-180 mm f/2,8 Di III VXD | FotoŠkoda
Recenze

TAMRON 70-180 mm f/2,8 Di III VXD

Luděk Bouška
17. 4. 2020 | 9 minut čtení

TAMRON 70-180 mm f/2,8 Di III VXD je nejmenším a nejlehčím ve své třídě - světelnost f/2,8 a hmotnost 810 g, to je úctyhodné. Opticky je na tom skvěle, navíc je ještě utěsněný proti vnikání vlhkosti. Tohle všechno jsou vlastnosti, které z něj dělají jeden z nejzajímavějších zoomových objektivů pro bezzrcadlovky Sony.

Hodnocení odborníka 93%

 • velice malé rozměry a nízká hmotnost
 • velmi dobrý optický výkon
 • utěsnění proti povětrnostním vlivům
 • fluoridová ochranná vrstva přední čočky
 • tiché a rychlé zaostřování
 • vinětace na nižších clonách
 • v určitých podmínkách mírná chromatická aberace

Popis

Recenze objektivu TAMRON 70-180 mm f/2,8 Di III VXD

Máte objektivů plnou brašnu, ale chybí vám nějaký slušný světelný teleobjektiv? Není problém, v nabídce jich je spousta. Ale kam ho v té vaší brašně dáte? A o kolik to celé ztěžkne? Potřebujete vlastně teláč s vysokou světelností? Tohle je jen několik důležitých otázek, které si asi při výběru objektivu položíte. 

Je fakt, že světelný telezoom patří obecně k těm nejprodávanějším objektivům. Dá se toti použít vlastně naprosto univerzálně: na focení sportu, portrétů, reportáží, … Nevýhodou takových objektivů bývá jejich hmotnost a také ne zrovna zanedbatelné rozměry. No a nesmíme zapomnout ani na cenu, ta se totiž u originálních objektivů pohybuje klidně v rozmezí cca 55 až 80 000 Kč.

Znamená to tedy, že pokud vlastníte bezzrcadlovku Sony a chcete používat světelný telezoom bez nutnosti nějakého adaptéru, že jste odkázáni pouze na SONY FE 70-200 mm f/2,8 GM OSS? Ani v nejmenším, je tu nový TAMRON 70-180 mm f/2,8 Di III VXD.

Popravdě musím říct, že mě tenhl objektiv dost překvapil. Jednak na první pohled skutečně velice příznivými rozměry a hmotností, ale později také obrazovým výkonem. Protože jsem na něj chtěl být při zkoušení hodně přísný, nasadil jsem ho na tělo Sony A7R Mark IV s rozlišením cca 61 Mpx, protože právě tohle dokáže objektiv prověřit nejlíp. 

Hlavní vlastnosti

Tento model se vyznačuje nízkou hmotností a kompaktností s průměrem filtru 67 mm, stejně jako u ostatních modelů TAMRON 17-28 mm f/2,8 Di III RXD a TAMRON 28-75 mm f/2,8 Di III RXD. Optická konstrukce objektivu je tvořena několika speciálně umístěnými optickými členy, které se podílejí na mimořádných optických vlastnostech objektivu. Všestrannost objektivu dokazuje i minimální zaostřitelná vzdálenost (MOD), která je u tohoto modelu 85 cm. Tamron vsadil na nově vyvinutý systém ostření s motorem VXD, který je tišší a rychlejší než kdy dříve a nechybí ani odolná konstrukce proti prachu a vlhku s fluoridovým povrchem přední čočky.

TAMRON 70-180 mm f/2,8 Di III VXD je také kompatibilní s nejrůznějšími doplňkovými funkcemi fotoaparátu SONY, jako např. Fast Hybrid AF nebo Eye AF.

 1. Kompaktní velikost rozšiřuje využití bezzrcadlovek 
  Vývojáři skloubili extrémně nízkou hmotnost a kompaktnost při zachování vysoké světelnosti F/2.8 v celém rozsahu zoomu. 
 2. Nově vyvinutý VXD mechanismus ostřicího motoru 
  Tamron pro tento model vyvinul svůj první lineární AF pohon, který nazval VXD. Extrémně rychlý a přesný autofokus doplňuje tzv. ‘plovoucí’ systém tvořený dvěma VXD jednotkami 
 3. Mimořádný design pro nekompromisní obrazovou kvalitu 
  Tamron 70-180mm F/2.8 je tvořen konstrukcí 19 optických členů ve 14 skupinách. Celkově obsahuje šest XLD (eXtra Low Dispersion) and LD (Low Dispersion) čoček a tři GM (Glass Molded Aspherical) a hybridní asferické čočky. Celková soustava čoček je poskládána tak, že zabraňuje chromatické aberaci a zachovává vysoké rozlišení do krajů. Tento model také disponuje speciální povrchem BBAR-G2 (Broad-Band Anti-Reflection Generation 2) pro minimalizaci stínů a záblesků. 
 4. Průměr filtru 67mm 
  Model 70-180mm F/2.8 disponuje stejným průměrem filtru jako u ostatních modelů TAMRON pro SONY-E bezzrcadlovky, což značně snižuje náklady při používání PL, ND a jiných filtrů.
 5. MOD 0,85 m 
  Minimální zaostřitelná vzdálenost je u tohoto modelu 85 cm. 
 6. Voděodolná konstrukce, Fluoridový povrch, Zoom loc
  Tyto vlastnosti oceníte zejména při fotografování v náročních povětrnostních podmínkách. Přední strana čočky je také pokryta speciální fluoridovou vrstvou, která chrání před vodou a mastnotami. Zoomlock oceníte při transportu objektivu nebo při nošení objektivu za opaskem. Chrání tak zejména proti nechtěnému vysunutí tubusu.
 7. Kompabilita s nativními funkcemi fotoaparátu 
  Tamron 70-180mm F/2.8 je kompatibilní s většinou pokročilých funkcí bezzrcadlých fotoaparátů. - Fast Hybrid AF - Eye AF - Direct Manual Focus (DMF) - Zabudovaný systém lens-correction (stíny, chromatická aberace, distorze) - firmware aktualizace

Design, ergonomie, ovládací prvky

Když jsem TAMRON 70-180 mm f/2,8 Di III VXD vzal poprvé do ruky, měl jsem radost právě z jeho rozměrů a hmotnosti, což u objektivu na focení venku pokládám za velice důležitou vlastnost.

Designově se nijak neliší od ostatních Tamronů nové generace. Na boku objektivu nenajdete žádné přepínače, vše se ovládá z těla foťáku. Absence přepínačů myslím dost zvyšuje odolnost proti povětrnostním vlivům. U tohoto Tamronu najdete navíc ještě ochrannou vrstvu přední čočky. Nečistoty se na ní neusazují zdaleka tak dobře jako na klasických antireflexních vrstvách a když už, jdou daleko lépe odstranit. To je další velká výhoda. Jediným mechanickým ovládacím prvkem, tedy kromě zoomovacího a zaostřovacíhoprstence, je zámek zoomu zabraňující nechtěnému vysunutí objektivu při transportu.

V balení najdete kromě objektiv a přední a zadní krytky ještě sluneční clonu, která je opět s výřezy, jak je u podobných objektivů obvyklé. 

Autofokus

Automatické zaostřování funguje opravdu perfektně rychle a spolehlivě. Vděčí za to použití nových zaostřovacích motorů, které jsou velice rychlé, ale také tiché - důležitá vlastnost třeba pro natáčení videa. Dobré je i to, že ačkoliv se jedná o neoriginální objektiv, podporuje všechny důležité AF funkce, jako třeba EYE AF a podobně.

Kvalita obrazu

Při prohlížení nafocených snímků v počítači jsem zjistil to, co ukazují i grafy níže. Tedy ostrost je na všech ohniscích více méně srovnatelná, i když maxima dosahuje zhruba uprostřed ohniskových vzdáleností, což je docela obvyklé.

Pokud jde o kresbu na jednotlivých clonách, chová se objektiv celkem standardně. Tedy po mírném zaclonění je ostrost ještě lepší než na otevřenou clonu a nejlepší je cca při clonách f/5,6 - f/8. Už na cloně f/11 se mírně začíná projevovat difrakce. Ovšem tohle se projeví nejvíc na foťácích s vysokým rozlišením snímače (v mém případě Sony A7R IV), na nižších rozlišeních nastoupí difrakce samozřejmě později. 

Rovnoměrnost kresby v ploše snímku bych hodnotil jako průměrnou. Tedy ve středu snímku jsou fotky ostré v každé situaci, ale směrem k okrajům postupně mírně měknou. Samozřejmě, že se kresba s narůstajícím přicloněním vyrovnává, ale poctivě musím říci, že ten úbytek kresby je docela pozvolný, takže nepůsobí nijak rušivě.

Chromatickou aberací se moc trápit nemusíte, fotoaparát ji dokáže v JPEGu celkem slušně odstranit. Ale nijak špatné to není ani v RAWu, kde k podobným automatickým úpravám nedochází. Při zpracování RAWů se mi podařilo aberaci odstranit úplně dokonale, ale je fakt, že bez mého zásahu té aberace nebylo v některých situacích úplně málo. Na druhou stranu je třeba si přiznat, že je rok 2020 a výrobci spoléhají právě na výkonný software, který si s tím dokáže skvěle poradit. Přece jen napsat program je jednodušší a levnější, než vyrobit složitou optiku. Řekl bych, že právě výkonnému softwaru vděčíme za zmenšení a zlevnění mnoha nově konstruovaných objektivů.

Vinětace si nejspíš všimnete také, ale platí to samé co u aberace, není problém ji odstranit.

 

Hlavní rysy

 • Velice malé rozměry a nízká hmotnost
 • Slušný optický výkon
 • Fluoridové ochranné vrstvy přední čočky
 • Utěsnění proti povětrnostním vlivům
 • Rychlé a tiché zaostřování
 • Podpora všech důležitých funkcí bezzrcadlovek Sony

Shrnutí

Jak už jsem psal v úvodu, TAMRON 70-180 mm f/2,8 Di III VXD je skvělý na focení akčních záběrů nebo portrétů především venku a to díky jeho odolnosti za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Je utěsněný, opticky vynikající, ale hlavně je malý a lehký, což mi přijde jako naprosto optimální kombinace vzhledem k velikosti fotoaparátů, pro které je určen.

Další recenze

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší ze všech
Hodnocení 90%

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší...

30. 12. 2021
TAMRON 17-70 mm f/2,8 Di III-A VC RXD pro Sony E
Hodnocení 90%

TAMRON 17-70 mm f/2,8 Di III-A VC RXD pro Sony E

21. 10. 2021
TAMRON 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony E
Hodnocení 95%

TAMRON 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony E

7. 10. 2021

Diskuze

TAMRON 70-180 mm f/2,8 Di III VXD

Přidat příspěvek
 • František D.
  Reagovat

  Fuji XT 30

  František D. 21.12.2021 16:22:18
  Dobrý den,je vhodné použít tento objektiv
  na Fuji XT 30 přes redukci.
  Děkuji František
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Fuji XT 30

   Luděk Bouška 22.12.2021 10:11:46

   Dobrý den, bohužel nevím o žádném adaptéru, který by umožňoval použití objektivu s bajonetem Sony E na těle s bajonetem Fujifilm X.

 • fery
  Reagovat

  sony a 6400

  fery 31.10.2020 12:18:52
  je dobrá volba nasadit tento objektiv na sony A 6400 ?
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:sony a 6400

   Luděk Bouška 01.11.2020 10:55:59

   Dobrý den, určitě ano.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...