RecenzeRecenze

Vanguard VEO 3+ 263AB: Stativ, se kterým vyfotíte všechno

Anna Jirásková
| 5 minut čtení

Stativ nepotřebujeme jenom na cestách na focení krajinek. Fotografové produktů, architektury nebo makra ví své. A právě pro ty je perfektní stativ Vanguard VEO 3+ 263 AB, a to hned z několika důvodů - je velmi bytelný a pevný, kvalitně zpracovaný, neuvěřitelně vysoký a především má tajnou zbraň: výsuvný střední sloupek, na který lze přidat druhé zařízení a který poskytuje nekonečné možnosti polohování.

Hodnocení odborníka 94%

 • variabilita při polohování
 • stabilita
 • bytelnost
 • originální řešení středového sloupku
 • možnost přidat na středový sloupek další zařízení
 • možnost vytvořit z jedné nohy monopod
 • polstrované pouzdro
 • hroty a odnímatelný háček na zátěž součástí balení
 • všechny páčky a šrouby drží polohu velmi dobře
 • hmotnost - nejedná se o stativ, který si s sebou ponesete na zádech desítky kilometrů
 • v plné výšce má tendenci lehce se klepat (lze vyřešit dálkovou spouští)

Popis

Stativ, se kterým vyfotíte všechno

Vanguard VEO 3+ 263AB

Pevný, spolehlivý, variabilní

Na první pohled je vidět, že to není žádný drobeček. Ve složeném stavu má 76 cm, vysunete ho až do úctyhodné výšky 172,5 cm. Váží skoro 2,5 kila, takže do batůžku na horský výšlap to určitě není. Ale jak jsem už zmiňovala, ne na všechny činnosti je potřeba lehoučký a skladný stativ.

Vanguard VEO 3+ 263AB

Tím, že je ho pořádný kus, je taky pěkně bytelný a lehké tendence k třesu má pouze tehdy, kdy je plně vysunutý (navíc se středovým sloupkem vodorovně) a zatížený foťákem, což ale není nic dramatického (a koneckonců ani neočekávaného) a dá se to snadno vyřešit samospouští nebo dálkovou spouští. Pokud byste si ho přece jenom toužili trochu “uzemnit”, součástí balení je odnímatelný háček, který našroubujete na konec středové tyče. V případě, že ji používáte na něco jiného (čtěte dále), můžete si zahrát na McGyvera a využít očko, které se nachází na straně.

Hodí se tedy především do interiéru, nebo někam, kam si dojedete autem. K dispozici jsou dvě varianty - s kulovou a převodovou hlavou -, já jsem měla možnost vyzkoušet si kulovou. A musím říct, že celkově jsem byla nadšená. Nejen z toho, co jsem už zmiňovala, ale především z variability, která vám dává volné ruce k focení naprosto všeho (dobře, na ptačí perspektivu si vezměte radši dron) a z takřka jakéhokoliv úhlu.

Vanguard VEO 3+ 263AB

Tomu velmi pomáhá ona tajná zbraň, výsuvný středový sloupek, který můžete na kloubu překlopit do vodorovné polohy (a všech úhlů, které z ní plynou). Díky tomu, kulové hlavě, otočné rovině na hlavě a třem polohám nohou máte neskutečné možnosti a můžete realizovat jakýkoli nápad.

Vanguard VEO 3+ 263ABVelmi taky oceňuju kvalitní zpracování, což není samozřejmost. Je to vidět nejenom na jednotlivých kovových komponentech, ale také na tom, že když šroub nebo páčku utáhnete, tak je dané místo pevné jako skála. Včetně destičky pod foťákem, kde je to velmi potřeba - obzvlášť když foťák směřuje objektivem přesně k zemi a neradi byste ho viděli padat. Někdy drží až tak pevně, že je potřeba silné mužské ruky, aby šroub povolila (zažito na vlastní kůži).

Stativ pro každého

Onen kouzelný výsuvný středový sloupek neslouží jenom k polohování, ale taky k upevnění další destičky pro druhý foťák, světlo či jakékoliv příslušenství, které připevníte pomocí šroubu. Pokud tak potřebujete fotit naráz z více úhlů či si posvítit, tady se vyřádíte. Jenom pozor, s touto destičkou se narozdíl od hlavy nedá libovolně polohovat, hýbat s ní můžete jenom po tyči. Má také velmi zajímavě vyřešené utahování - zařízení připevníte pomocí velkého kolečka mezi destičkou a otvorem, kterým ji nasunete na tyč. Když připevňujete foťák na hlavu, sedí šroub těsně pod foťákem, na což si buď můžete zvyknout, nebo foťák otáčet o 90 °.

A pokud se vám omrzí stativ, můžete si z jedné nohy udělat monopod. Samozřejmou součástí je také vodováha, kterou ocení zejména fotografové architektury (i kdyby sáhli po variantě s převodovou hlavou). Součástí jsou také kovové hroty, kdybyste ho náhodou chtěli vzít někam do terénu, kam se navíc nehodí gumové patky. A to vše zabalené v luxusním polstrovaném pouzdře.

Vanguard VEO 3+ 263AB

Komplexní ovládání

Už na první pohled je na stativu nápadně hodně páček a šroubů, není ale těžké se v nich vyznat a používat je pak relativně rychle. Rozložení do požadované polohy sice může být o něco pomalejší, než na co jste třeba zvyklí, však také ale máte mnohem více možností. :) Je také třeba zvyknout si na utahování a povolování na opačnou stranu.

Vanguard VEO 3+ 263AB

Hlavní rysy

 • téměř 360° pohyb
 • kompatibilní s adaptérem VEO + MA1 (součástí balení)
 • výška až 172,5 cm
 • nosnost až 15 kg
 • lze z něj vytvořit monopod
 • kompatibilní s Arca

Shrnutí

Stabilita, bytelnost a variabilita, to jsou asi tři hlavní supervýhody, které tento stativ nabízí. Jsou vyvážené vyšší hmotností, ale svými rozměry se tak jako tak nikdy nezařadí mezi klasické cestovní stativy. Pro focení v interiérech nebo na místech, kam si můžete techniku dovézt autem, je to opravdu skvělá volba. Vyfotíte totiž takřka cokoliv z téměř jakéhokoliv úhlu, nemluvě o možnosti přidat si na středový sloupek druhou destičku. Tenhle stativ vám neskutečně rozšíří představy o tom, co všechno a jak lze s jedním stativem vyfotit.

Další recenze

Vanguard VEO Range T 45M
Hodnocení 94%

Vanguard VEO Range T 45M

VANGUARD VEO 2 235CB
Hodnocení 91%

VANGUARD VEO 2 235CB

Diskuze

Vanguard VEO 3+ 263AB

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím