Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty | FotoŠkoda
FotoŠkoda FEST je v plném proudu!
Chci na festival!
Recenze

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty

Anna Jirásková
28. 10. 2021 | 8 minut čtení

Univerzální, variabilní a bytelný, takový je hliníkový cestovní stativ Vanguard VEO 3T+ 234AB. Neexistuje snad žádná poloha, kterou byste s ním nezvládli vytvořit, a je dost lehký na to, abyste ho mohli brát s sebou na výlety a túry. Jak se s ním pracuje?

Hodnocení odborníka 93%

 • velmi variabilní, dá se napolohovat prakticky jakkoliv
 • pro makro, krajinu i selfie
 • polohování hlavy třemi způsoby
 • výklopný středový sloupek s destičkou na připevnění dalšího zařízení
 • relativně lehký
 • velmi bytelný
 • kvalitně vyrobený
 • ovládací knoflíky pevně drží
 • dvě vodováhy (na nohách a na hlavě)
 • možnost, že nohy budou při složení chránit hlavu
 • možnost vytvořit monopod
 • odnímatelný háček na zavěšení zátěže
 • hroty v balení
 • bohatě polstrované pouzdro
 • při vychýleném těžišti a s maximálně vysunutým středovým sloupkem relativně dost pruží
 • nohy v maximální výšce svírají ostrý úhel (na větrném místě by bylo třeba snížit stativ / využít háček)
 • gumové chrániče nohou jsou v chladu o poznání studenější než pěnové

Popis

Kvalitní a skladný

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB

Skoro přesně před rokem jsem měla na vyzkoušení těžšího a "ateliérovějšího" příbuzného tohoto stativu, Vanguard VEO 3+ 263AB. Obdivovala jsem na něm bytelnost, kvalitu zpracování i originální řešení středového sloupku. Jeho hmotnost byla ovšem příliš veliká na to, aby si ho člověk sbalil do batohu a vyrazil s ním na trek.

To s touto odlehčenou verzí klidně může, sama jsem to několikrát udělala. Je sice těžší než jiné cestovní stativy – ostatně se jedná o hliník, ne karbon –, ale není to nic dramatického a jeho hmotnost je vyvážená jeho bytelností, která je u řady cestovních stativů tak trochu na úkor hmotnosti. Pokud si do druhé kapsy (nosíte-li stativ na boku batohu, a ne zepředu) dáte třeba velké 1,5litrové pití, bude váha víceméně rovnoměrně rozložená.

Neztratil také nic z kvalit, o kterých jsem mluvila výše – je velmi, ale opravdu velmi kvalitně zpracovaný, všechno drží, jak má, a nemám pocit, že by tomu za měsíc mělo být jinak. Středový sloupek rovněž můžete zcela vysunout a vyklopit a na druhý konec nasunout druhou destičku (a libovolně s ní po tyči hýbat), na kterou připevníte světlo, mikrofon, druhý foťák či cokoliv jiného. Zkrátka a dobře tahle jednoduchá vychytávka otevírá široké pole vaší kreativity, k níž byste běžně potřebovali třeba ještě jeden stativ nebo podobné příslušenství.

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB

Variabilní a praktický

Tenhle středový sloupek vám také umožňuje fotit klidně úplně u země, pokud si to budete přát. V plně vysunutém stavu má 146 centimetrů, což je relativně málo pro dvoumetrové fotografy, ale pro nás prcky se 165 centimetry je to takřka značka ideál. Ve složeném stavu je standardně velký, navíc díky otočným nohám může chránit hlavu před nárazy (a pokud stativ nosíte v boční kapse batohu, zcela se jim asi nevyhnete). Středový sloupek je o něco delší než složené nohy, takže si sloupek budete muset trochu popustit dolů, ale ta možnost tady určitě je.

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB

Dvě panoramatické osy – jedna na spodní části hlavy, druhá pod destičkou – a kulová hlava zase umožňují nastavit jakýkoli (a myslím opravdu jakýkoli, obzvlášť v kombinaci s naklápěcím středovým sloupkem) úhel. Pomocí nohou tak můžete regulovat jenom výšku a zbytek vyřešit polohováním středového sloupku a samotné hlavy. Protože jsou nohy polohovatelné nezávisle na sobě, snadno se i přizpůsobíte terénu. Ze stativu tak klidně vyrobíte takového "pavouka" (z některých úhlů pohledu spíš kudlanku :) ), který sice vypadá kuriózně, ale svůj účel plní bezvadně.

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB

S tím vším, co jsem výše popsala, tak souvisí jedna velmi významná skutečnost – vyfotíte s ním pohodlně a po pár otočeních ovládacími knoflíky jak makro, tak krajinku nebo noční oblohu. Tato variabilita z něj dělá neuvěřitelného univerzála.

Dnes už je to relativně běžná součást stativů, přesto to musím vypíchnout. Z jedné nohy můžete vytvořit monopod, což stativu přidává další úroveň univerzálnosti, a na své si tak přijdou i příznivci selfie.

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB

Stabilní a spolehlivý

Se svou těžkou zrcadlovkou jsem myslím stativ podrobila slušné zatěžkávací zkoušce i ve velmi "nestabilních" polohách, tedy v těch, kdy je úplně vychýlené těžiště. Velkým plusem je zcela jistě kvalita ovládacích knoflíků, které drží naprosto pevně i v hodně krkolomných polohách – řeč je především o vyklopeném (i nevyklopeném, ale maximálně vysunutém) středovém sloupku a kulové hlavě, která nemá tendenci prokluzovat ani ve chvíli, kdy fotíte na výšku a koule je hodně na straně.

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB

Při vychýleném těžišti a při maximálně vysunutém středovém sloupku má ale stativ poměrně velkou tendenci se (dlouho) chvět, což by mohl být problém na návětrných místech. Při běžném focení (se zcela standardním postavením stativu) není ani třeba používat dvouvteřinové oddálení spouště kvůli chvění po jejím stisknutí, u vychýleného těžiště je to už potřeba, někdy je to i na delší oddálení nebo dálkovou spoušť.

Při maximální výšce je rovněž relativně stabilní a myslím, že odolá i trochu silnějšímu větru (ve vichřici jsem ovšem netestovala, simulovala jsem pouze nárazy větru, při nichž se stativ nepřekotil) – ovšem na hodně větrných místech bych ho spíš snížila (a aspoň trochu zasunula středový sloupek), aby se snížilo těžiště. V maximální výšce totiž nohy svírají dost ostrý úhel. A pokud by i ani to nestačilo (nebo byste potřebovali využít maximální výšku stativu), je součástí balení také odnímatelný háček na zavěšení zátěže.

Dvě nohy jsou také opatřené gumovými návleky pro příjemnější manipulaci v chladu, ale musím říct, že oproti pěnovým jsou ty gumové v zimě o poznání studenější.

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB

Příslušenství, které potěší

V balení nedostanete jenom samotný stativ s gumovými patkami, ale také kovové hroty, různé imbusy a především bohatě polstrované pouzdro, kterému k dokonalosti chybí jenom polstrování na ramenním popruhu. Nejen že ochrání stativ před nárazy, ale uvnitř se nachází kapsička (třeba na hroty nebo stativovou destičku), je o kousek větší než samotný stativ, takže ho tam nemusíte cpát na milimetry, a ještě je velmi kvalitně ušité.

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB

chci vanguard veo 3t+ 234ab

Hlavní rysy

 • cestovní verze stativu VEO 3+
 • univerzální stativ - pro focení krajiny i makrofotografie
 • středový sloupek otočný téměř o 360 ° do všech směrů
 • možnost upevnit druhé zařízení na středový sloupek
 • možnost vytvořit monopod
 • zámky Easy Clean
 • háček pro větší stabilitu

Shrnutí

Cestovní stativ Vanguard VEO 3T+ 234AB nabízí fotografům-cestovatelům řadu výhod. Mezi ty největší patří neuvěřitelná variabilita, díky níž naprosto bez problémů nafotíte makro, krajinku i selfie, a to snad v jakémkoli myslitelném úhlu díky natřikrát polohovatelné hlavě a výklopnému středovému sloupku a možnosti udělat z jedné nohy monopod. Při hraničních polohách má stativ tendenci se chvět, ale tomu se nevyhneme asi u žádného lehčího stativu, byť je hliníkový. A když mluvím o hmotnosti – je o něco těžší než běžné cestovní stativy, ale přesto relativně lehký, a ta hmotnost navíc je podle mě přijatelná daň za bytelnost a celkovou kvalitu zpracování.

Další recenze

Velká recenze stativu: VANGUARD VEO 3T+ 234AP
Hodnocení 97%

Velká recenze stativu: VANGUARD VEO 3T+ 234AP

18. 5. 2023
Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a odolnost
Hodnocení 95%

Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a...

7. 4. 2022
Vanguard VEO Range T 45M
Hodnocení 94%

Vanguard VEO Range T 45M

29. 10. 2020

Diskuze

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...