Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a odolnost | FotoŠkoda
Recenze

Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a odolnost

Anna Jirásková
7. 4. 2022 | 6 minut čtení

Je to skvělý batoh na výlet nebo na zakázku. Odolá větru i dešti, je velmi pohodlný a pro techniku bezpečný. Vanguard VEO Adaptor R48 je největším členem "nižší" řady nově představených batohů Vanguard, ale nenechte se tímto označením odradit – mě při testování nadchl.

Hodnocení odborníka 95%

 • bohatě polstrovaná záda
 • měkké ramenní popruhy
 • zadní přístup
 • "antizlodějský" systém u bočních kapes
 • integrovaný USB port
 • skrytá přední kapsa
 • reflexní prošívání
 • nepromokavé kvalitní materiály
 • součástí i pláštěnka (běžný déšť ale batoh zvládl v pohodě bez ní)
 • držák na stativ
 • prostor na velkou termosku
 • nepolstrovaný bederní pás

Popis

Pohodlný parťák

Vanguard VEO Adaptor R48 - recenze

Na první pohled vypadá Adaptor R48 jako běžný fotobatoh. Na ten druhý si člověk všimne kvalitního zpracování, nepromokavých (opravdu, vyzkoušeno za vás) materiálů, velkých, pohodlně ovladatelných zipů a robustního polstrování na zádech doplněného poddajnými ramenními popruhy.

Díky posledním dvěma zmiňovaným vlastnostem je nošení nesmírně pohodlné. A co je pro mě drobný, ale velmi zásadní detail – do boční kapsy se vejde objemná termoska, takže nezklame ani na zimním výšlapu. Termoska by se sice dala uložit i dovnitř, protože samozřejmostí jsou nastavitelné přepážky na suchý zip, ale dostat se k ní by bylo o poznání zdlouhavější.

Vanguard VEO Adaptor R48 - recenze

Neklame jenom zařazením, jak jsem nastínila výše, ale i svým vzhledem. Vypadá totiž relativně malý, ovšem vejde se toho do něj překvapivě hodně. Co do vnitřního rozvržení rozhodně není primárně turistickým fotobatohem. Nenajdete v něm kapsu na náhradní oblečení, svačinu nebo další nezbytné věci. Pokud s sebou ale nehodláte tahat 2 těla a 8 objektivů (které by se do něj mimochodem vešly), uložíte tyhle věci do přihrádek na fototechniku. A pokud máte batoh jenom jako úložné zavazadlo pro fotovýbavu, budete potěšeni tím, jak se vám ponese.

Pokud ho budete mít plně naložený, určitě pak využijete hrudní a bederní pás, který se může schovat do kapsy na zádech. Ten by mohl být alespoň trochu polstrovaný, na druhou stranu v tomto batohu asi neponesete 20 kilo, aby ten nepolstrovaný začal vadit.

Vanguard VEO Adaptor R48 - recenze - hrudní a bederní pás

Jako snad vůbec první série batohů mají Adaptor a Active integrovaný USB port a kabel na dobíjení kupříkladu telefonu – powerbanku můžete uložit do speciální kapsičky. Pro pracovní (a koneckonců i turistické) cesty je to super vychytávka.

Výborně organizovaný

Hlavní prostor je jasný, tvoří ho přepážky na suchý zip (s bezpečnostními popruhy tam, kam se s největší pravděpodobností budou ukládat fotoaparáty). Tím to ale nekončí. Kromě zmíněné kapsy na nabíjení na batohu najdete skrytou přední kapsu, která má naprosto ideální velikost na turistickou mapu (a samozřejmě jiné dokumenty, ale coby nadšeného cestovatele mě to nemohlo nenapadnout), maličkou kapsu nahoře a také dvě velké boční kapsy, každá předurčená pro něco jiného. Zatímco do jedné můžete přehledně uložit paměťové karty (a samozřejmě cokoliv většího vedle), do druhé třeba náhradní baterku nebo sadu filtrů.

Vanguard VEO Adaptor R48 - recenze - uspořádání vnitřního prostoru

Do kapsy na notebook se vejde i můj velký 15,6" počítač, což je nesporná výhoda, obzvlášť pokud jedete někam, kde budete třeba rovnou upravovat a posílat fotky. Velmi praktický je také držák na stativ, který je primárně schovaný pod přední klopou, když ho není potřeba, a když stativ nesete, během pár vteřin máte stabilní a přesně vycentrovaný držák.

Když jsem mluvila o umístění fotoaparátů uvnitř, jistě stojí za zmínku, že je rovněž uprostřed. To si samozřejmě můžete přeuspořádat, nicméně je vidět, že designéři mysleli na ramena a záda těch, kteří budou batoh nosit.

Vanguard VEO Adaptor R48 - recenze - skrytá přední kapsa

Bezpečí na prvním místě

Jednou z vůbec prvních věcí, kterých si u batohů všímám, je přístup k technice. Za mě rozhodně vede zadní, a to nejen kvůli bezpečnosti (protože se k drahému obsahu nikdo nedostane, leda by odřezal ramenní popruhy a tohoto pokusu byste si zajisté všimli), ale také kvůli ohledu na oblečení. Nechci pokládat batoh zády do hlíny, když si ho pak budu zase brát na sebe. Ani v tomto ohledu Adaptor nezklamal.

Všechny batohy "adaptoří" řady mají hlavní přístup zezadu, dva z nich (S41 a S46) pak ještě z boků a dva z nich (R44 a R48) seshora. Horní přístup jsem úplně nevyužila, ale to je asi záležitost osobních preferencí.

Aby bylo v bezpečí všechno, batoh má velmi jednoduchý "antizlodějský" systém u bočních kapes. Držák zipu stačí prostrčit za proužek látky a k obsahu se nikdo nedostane. Elegantní a funkční. Třešničkou na bezpečnostním dortu jsou pak reflexní prvky (konkrétně prošívání), díky nimž budete dobře viditelní i ve tmě.

Vanguard VEO Adaptor R48 - recenze - antizlodějský systém

Hlavní rysy

 • USB port pro použití powerbanky na cestách
 • několik kapes na kabely, SD karty a další
 • zadní / horní přístup
 • na přední straně možno připevnit stativ
 • reflexní švy pro extra ochranu ve tmě
 • upgradovaný voděodolný materiál

Shrnutí

Vanguard VEO Adaptor R48 je pracant, který vás nezklame v práci ani ve volném čase. Je ušitý z kvalitných (voděodolných) materiálů, velmi příjemně se nosí a sedí na zádech a pojme do sebe víc, než na co vypadá. Navíc designéři mysleli na "skrytou ergonomii", a tak vycentrovali umístění nejtěžší fototechniky vně i uvnitř, aby nebyla zatížená více jedna strana. Přidejte k tomu zadní přístup, unikátní vychytávku v podobě USB portu, efektivní "antizlodějský" systém či reflexní prošívání a máte batoh, který budete nosit opravdu rádi.

Další recenze

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty
Hodnocení 93%

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty

28. 10. 2021
Vanguard VEO Range T 45M
Hodnocení 94%

Vanguard VEO Range T 45M

29. 10. 2020
Vanguard VEO 3+ 263AB
Hodnocení 94%

Vanguard VEO 3+ 263AB

15. 10. 2020

Diskuze

Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a odolnost

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...