Vanguard VEO Range T 45M: Maximálně využitý minimalismus | FotoŠkoda
Recenze

Vanguard VEO Range T 45M

Anna Jirásková
29. 10. 2020 | 7 minut čtení

Malý, ale maximálně využitý prostor, to je nový batoh Vanguard VEO Range T 45M. Nadchne minimalisty, pro něž je důležitý především účel a nepotřebují žádné zkrášlující ozdůbky. Na první pohled je totiž patrný praktický design, černá barva je nestárnoucí klasika a řada úchytů a pásků dává znát, že se hodně vejde nejenom dovnitř, ale taky vně.

Hodnocení odborníka 94%

 • malé rozměry, ale úložný prostor je velký
 • úložný prostor i vně batohu
 • pohodlné nošení
 • nastavování ramenních popruhů i nahoře
 • pevná konstrukce
 • přístup ze tří stran, hlavní zezadu
 • gumové koncovky u zipů
 • pogumované dno
 • pláštěnka se zapíná přes záda, tedy vchod do fotokomory

Popis

Maximálně využitý minimalismus

Vanguard VEO Range T 45M - recenze - Centrum FotoŠkoda

Pohodlí až na prvním místě

Když si tenhle batoh vezmete do rukou, hned na první pohled postřehnete několik věcí. Je vytvořený čistě prakticky, každý kousek batohu můžete využít pro uložení kusu techniky nebo něčeho osobního. O tom svědčí prošité pásky, z nichž jsou vytvořená jakási očka, do nichž zavěsíte buď příslušenství, které dostanete s batohem (pouzdro na láhev s vodou a držáček na stativ) nebo cokoliv jiného svépomocí, a taky pásky, které můžou sloužit k upevnění stativu (stativy s užšíma nohama můžete očky rovnou prostrčit, nebo pro ně využít přiložený držáček) nebo i čehokoliv jiného, co se vám zvenčí vejde. Využít můžete zkrátka celý batoh včetně ramenních popruhů a kapsiček na bederním pásu.

Vanguard VEO Range T 45M - recenze - Centrum FotoŠkoda

Druhou věcí, která je patrná na první pohled, je kvalitní zpracování. Tady se na materiálech nešetřilo, takže jsem se opravdu nebála vzít ho do lesa mezi větve, kde by se slabší materiál mohl lehce poškodit. Kvalita je vidět i na zipech, jejichž chod je naprosto hladký. A že vývojáři mysleli na outdoorové fotografy, je vidět i na gumových koncovkách zipů, které se pohodlně ovládají i zkřehlými prsty (vyzkoušeno za vás), a na dně potaženém nepromokavým materiálem připomínajícím gumu, takže postavení batohu na mokré listí není žádný problém.

Konstrukce batohu je velmi bytelná, což spolu s polstrovanými přepážkami dodává pocit naprostého bezpečí. S tímhle batohem se zkrátka vůbec nemusíte bát, že když se otřete o skálu, odnese to technika uvnitř. Batoh sice není skořepinový, ale obal je pevný, přesně drží tvar a nikde se nepromačkává.

Vanguard VEO Range T 45M - recenze - Centrum FotoŠkoda

Další věcí je opravdu bohaté polstrování, díky němuž je nošení na zádech velmi pohodlné. Nikde nic netlačí ani nedře, záda jsou příjemně podepřená, ale nenutí vás stát, jako kdybyste spokli pravítko. Osobně velmi oceňuji možnost úpravy ramenních popruhů nejen klasicky dole, kde se upravuje délka, ale také nahoře, kde se upravuje jejich "poloha", jak to známe z trekových batohů. Díky tomu si totiž můžete ramena nastavit naprosto přesně.

Vanguard VEO Range T 45M - recenze - Centrum FotoŠkoda

Hodně prostoru v malém těle

Když se na něj podíváte (a je to koneckonců vidět i na úvodní fotce), je celkem maličký. Dalo by se říct až ženský, na mně s výškou 165 cm vypadal vlastně tak akorát. Nenechte se ale malými rozměry zmást. Díky tvaru, který může někomu připadat nenápaditý, se do něj ale vejde pěkná spousta věcí (protože fototechniku můžete velmi snadno naskládat do čtverců či obdélníků). Jenom do hlavního prostoru uložíte foťák (a žádné drobky, počítá se s velkými zrcadlovkami), až 5 objektivů včetně 200mm, blesk a 13” notebook.

Vanguard VEO Range T 45M - recenze - Centrum FotoŠkoda

Připočítejte k tomu přední horní kapsu, do které schováte třeba náhradní oblečení, nebo ji využijete také pro techniku, a další kapsičky na menší příslušenství, a máte v tom pěkných pár kilo. Jedna relativně velká kapsička je už ale bohužel zabraná relativně objemnou pláštěnkou, ta by podle mě mohla být třeba v kapsičce pode dnem. O využití vnějšího prostoru už jsem mluvila na začátku.

Vnitřek je totiž logicky uspořádaný (a to až do takového detailu, jako jsou síťky na prázdné a plné paměťové karty), všechno uložené má svoje místo, což také přispívá tomu, že se toho do něj vejde víc. Nečekejte ovšem, že se sbalíte na měsíční túru do hor, kouzelný není. :) Na výlety za fotkou je víc než dostačující, pokud byste upevnili karimatku a spacák vně batohu, mohli byste si ho vzít s sebou i na víkend.

Vanguard VEO Range T 45M - recenze - Centrum FotoŠkoda

Přístup k technice můžete mít ze tří stran - ten hlavní je zezadu, což mám nejradši. Když si člověk totiž mění techniku v nehostinných podmínkách, neušpiní si dno (nebo ještě hůř, záda), které si na sebe potom tiskne. Částečný přístup máte ale taky z jednoho boku, takže můžete být připraveni fotit velmi rychle) a můžete si ho vytvořit i seshora. Zdaleka nejpřehlednější je tady ovšem ten zadní. Drobným nepohodlím je tady nutnost "odklopit" ramenní i bederní popruhy, aby se dal bez překážek otevřít zip, ovšem to není nic, na co by si člověk nemohl zvyknout.

Batoh jsem vyzkoušela v suchu i dešti, takže jsem pro jistotu vytáhla i pláštěnku. Ta je v batohu uložená volně a bohužel se upevňuje pomocí dvou pásků přes zadní stranu batohu tak, že se pásky spojí přesně uprostřed zad. Pokud tedy si tedy chcete v dešti něco vzít z batohu, musíte operovat ještě s pláštěnkou, než se k fototechnice dostanete.

Vanguard VEO Range T 45M - recenze - Centrum FotoŠkoda

Hlavní rysy

 • polstrované vyjímatelné přepážky
 • přístup k technice zezadu, z boku a seshora
 • polstrované ramenní popruhy a záda
 • lze využít jako palubní zavazadlo pro většinu společností
 • voděodolný materiál
 • lze navléknout na držadlo kufru

Shrnutí

Minimalistický batoh s působivým úložným prostorem, to je Vanguard VEO Range T 45M. Měkoučké popruhy, které si můžete přesně přizpůsobit, a polstrování na zádech jsou velmi pohodlné a pěkně sedí. Na tomto batohu můžete využít každý kousek místa pro uložení techniky nebo osobních věcí, a to pomocí pásků a popruhů. S tmavou barvou se můžete vydat i na focení zvířat, protože techniky se vám tam vejde úctyhodné množství. Milovníci outdooru ocení nepromokavou podlážku a také pevnou a bytelnou konstrukci a celkovou kvalitu zpracování. Sice si s ním nevystačíte na týdenní focení v divočině bez přístupu do civilizace, ale na delší výlety nebo do města, kde s sebou potřebujete mít dost techniky, ale nechcete vypadat jako šerpové, se hodí skvěle.

Další recenze

Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a odolnost
Hodnocení 95%

Recenze Vanguard VEO Adaptor R48: Komfort, bezpečí a...

7. 4. 2022
Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty
Hodnocení 93%

Recenze Vanguard VEO 3T+ 234AB: Variabilita sbalená na cesty

28. 10. 2021
Vanguard VEO 3+ 263AB
Hodnocení 94%

Vanguard VEO 3+ 263AB

15. 10. 2020

Diskuze

Vanguard VEO Range T 45M

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...