Objektiv Sony FE 16-25 mm f/2,8 G je příjemný a kompaktní širokáč. Měl jsem jej na testování sice jen relativně krátce, nicméně i tak jsem si stihl objektiv vcelku důkladně proklepnout a především s ním nafotit docela slušnou porci zkušebních snímků. Jaký tedy nový širokoúhlý Sony „G“ objektiv je, co nabízí, jak se s ním pracuje a především jak fotí? Odpovědi najdete v následující recenzi.

Hodnocení odborníka 98%

  • Excelentní obrazová kvalita bez kompromisu
  • Absence všech běžných optických vad
  • Výborná světelnost f/2,8
  • Krátká minimální ostřící vzdálenost
  • Kompaktní provedení a nízká hmotnost objektivu
  • Rychlé, tiché a přesné AF / 2 lineární motory
  • Příjemné a pohodlné ovládání
  • Praktický „Click“ clonový kroužek
  • Utěsněné tělo proti vlhku, dešti a nečistotám
  • Sluneční clona součástí objektivu
  • Plastové tělo, na první pohled křehké
  • Hůře dostupný „Click“ přepínač clony

Popis

Sony FE 16-25 mm f/2,8 G, to je širokoúhlý zoom objektiv, který využijete pro opravdu velkou škálu fotografování, od krajinek nebo architektury, přes portréty až třeba po reportáž či street fotografii. Objektiv je mimo jiné vhodný též pro makro nebo obecně detaily a blízké snímání. Díky velice slušné světelnosti f/2,8 v celém rozsahu zoomu jej navíc můžete bez obav používat i v situacích s horšími světelnými podmínkami, stejně tak s ním můžete kreativně pracovat s prostorem a hloubkou ostrosti. Už mé první dojmy byly velice dobré a objektiv mě opravdu velmi mile překvapil, nyní nastal čas, podívat se na Sony FE 16-25 mm f/2,8 G trochu podrobněji.

 

SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img1

Objektiv zaujme na první pohled

Pravděpodobně to úplně první, co vás napadne, když vezmete nový širokoúhlý zoom Sony FE 16-25 mm f/2,8 G do ruky, jsou jeho malé rozměry a nízká hmotnost. Objektiv je vážně velmi drobný, příjemně kompaktní i lehký. Na délku má jen 105 mm – bez obou krytek a sluneční clony (s krytkami má o cca 13 mm více) a jeho průměr je v nejširším bodě přibližně 75 mm. Přední závit pro filtry je 67 mm. Hmotnost objektivu činí příjemných 409 g. Objektiv je tak opravdu drobný, ale to je jen zdání. Pod jemnou „slupkou“ se ukrývá drsné a výkonné „jádro“. Vidíte, málem bych zapomněl dodat dost podstatnou věc a to, že objektiv je utěsněn proti prachu a vodě. Nemusíte se tedy obávat, vzít jej i do náročnějších podmínek (prašné prostředí, malý letní deštík, focení na horách apod.).

 

SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img2

Technické parametry objektivu

Rozsah ohnisek je zde 16-25 mm, což nám dá ekvivalentní úhel záběru cca 107° (při ohnisku 16 mm) resp. 82° (ohnisko 25 mm) a 1,5× optický zoom. Světelnost f/2,8 oceníte v celé řadě různých situacích, včetně horších světelných podmínek. Bajonet pro Sony E, optimalizace s full frame senzory a samotné označení „G“ dává jasně na srozuměnou, že jde o sklo vyšší řady, s kterým se nemusíte bát ani složitějších akcí. Zajímavostí zde je, že objektiv můžete použít stejně dobře také na makro (close-up), neboť jeho minimální ostřící vzdálenost začíná už na 18 cm resp. 24 cm (MFD 18 mm na počáteční versus 24 mm na konečném ohnisku). Focení detailů je s objektivem vážně lahůdkou, zejména při dané kombinaci ultra „širokáče“ a světelnosti f/2,8.

 

SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img3

Ovládání objektivu

Sony FE 16-25 mm f/2,8 G je vybaven trojicí prstenců a trojicí dalších ovládacích prvků. Jedním prstencem lze manuálně ostřit, druhým ovládáte zoom (ohnisko) a třetí prstenec „click“ slouží k nastavení clony. Z ovladačů lze jedním nastavit AF/MF (přepínač manuálního / automatického ostření), druhý zapíná/vypíná funkci „click“ clonového kroužku. Clonu tak lze řídit přesně – krokově (po 1/3 EV) nebo plynule bez „zastávek“. Do třetice je na objektivu programovatelné tlačítko (které dobře známe spíše z teleobjektivů). Ovládání je velice intuitivní a příjemné, všechny ovladače mají jemný ale současně i jistý a tuhý chod. Jediné, co bych zde vytkl, bylo umístění přepínače „click“ clonového kroužku, který je s nasazeným objektivem na fotoaparátu o trochu hůře dostupný.  

 

SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img4 ovládání 1

 

SONY FE 16-25 MM F/2,8 G, ten mě zajímá

 

Výbava a možnosti objektivu

Sony FE 16-25 mm f/2,8 G disponuje dvojicí lineárních AF servo-motorů, které se postarají o to, abyste bez problému zaostřili rychle a přesně v libovolných podmínkách. Také zde výrobce zapracoval na potlačení „focus breathing“ (tzv. „dýchání objektivu“ – ono typické cukání obrazu během přeostřování při natáčení videa), což jistě ocení každý kameraman a tvůrce obsahu. Optická soustava obsahuje speciální asférické a ED prvky, starající se o eliminaci klasických optických vad jako je: zkreslení, astigmatismus nebo chromatická aberace. Povrch přední čočky je navíc chráněn fluoridovou vrstvou, odpuzující prach, mastnotu a další nečistoty (a když už se na přední čočku něco dostane, snadno to otřeme).



SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img5 ovládání 2

Objektiv v praxi

Sony FE 16-25 mm f/2,8 G je výkonným objektivem s pěknou kresbou, vysokým rozlišením a reálným podáním barev. Světelnost f/2,8 a kruhová 11-lamelová clona mají potenciál pracovat s prostorem a i při tak širokoúhlém ohnisku (16 mm) můžeme dosáhnout příjemného rozostření pozadí – zejména při snímání detailů na minimální ostřící vzdálenost. Nejeden fotograf i kameraman určitě ocení též rychlý, tichý a přesný autofocus. Objektiv je totiž kromě focení dost dobře použitelný též pro video a natáčení obecně, typicky například pro: rozhovory, vlogy, reportáže nebo produktová videa. Zde opět oceníte jeho kompaktní provedení, díky němuž je objektiv výborně skladný a současně s ním není žádným problémem fotit/natáčet třeba celý den. Ideální volba tedy i na celodenní tůry po přírodě a vůbec na cestování nebo dokumentování obecně. 



SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img1 ovládání 3

 

Objektiv jsem testoval v kombinaci se Sony Alpha A7 III a spolupráce to byla dle očekávání ukázková. Ostření funguje perfektně a bezchybně. Během testu se mi nestalo, že bych nezaostřil, kam jsem chtěl (a pokud náhodou ano, chyba byla spíše mezi hledáčkem/LCD a okem). Objektiv je příjemně lehký a malý. Ze začátku jsem sice měl trochu obavy - přeci jen kombinace drobnějších rozměrů a plastového těla působí docela křehce (inu, řada GM to není), ale to pouhé naštěstí pouhé zdání a určitě se nemusíte bát, navíc díky utěsněnému tělu ani náročnějších externích podmínek! Objektiv je držák a vydrží mnohem více, než se zdá.



SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img7 v ruce 4

 

Ovládání je úplně v pohodě. Všechny ovladače jsou příjemné na dotek, jejich dostupnost je dobrá (s výjimkou umístění „click“ přepínače, viz výše: odstavec "Ovládání objektivu") a chod bezchybný. Praktické je uživatelské tlačítko na těle objektivu. Co bych zde zvláště vypíchl, je clonový kroužek. Baví mě u všech objektivů a když už jej mám k dispozici, opravdu rád pracuji výhradně s ním a v kombinaci s funkcí „Click-On“. Kromě nastavení clony v rozsahu f/2,8 až f/22 lze na kroužku samozřejmě přepnout clonu i na „auto“ (A), poté clonu ovládáte přímo z menu fotoaparátu (samozřejmě v závislosti na aktuálně použitém expozičním režimu P/S/A/M).



SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img8

 

SONY FE 16-25 MM F/2,8 G, ten mě zajímá

 

Hodnocení obrazové kvality

Sony FE 16-25 mm f/2,8 G nabídne obrazovou kvalitu na velmi solidní úrovni. Můžete se spolehnout na perfektní rozlišení, skvělé podání detailů, přirozené barvy i jemné tóny. Ostrost je vysoká, a to i při plně otevřené cloně a na všechna ohniska. Při vysokých clonových číslech (f/16 a víc) objektiv nádherně hvězdičkuje, viz noční snímky nebo fotografie v protisvětle (můžete si detailně prohlédnout ve fotogalerii).



SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img9 detaily

 

Co se týče optických vad, i v tomto směru objektiv velmi mile překvapil a bez přehánění mohu zodpovědně konstatovat, že zde doslova exceluje! Na ohnisku 16 mm je zcela minimální a zanedbatelné soudkovité zkreslení. Při delším ohnisku 25 mm je obraz téměř dokonale rovný. Při plně otevřené cloně a na 16 mm ohnisko se překvapivě vůbec neprojevuje vinětace (tmavnutí rohů) a stejně tomu je i v případě chromatické aberace, která se zde v zásadě vlastně vůbec nevyskytuje. Objektiv je dokonce výborně odolný též vůči odleskům, a to i když snímáte přímo v protisvětle (i když zde hodně pomáhá přiložená sluneční clona).



SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img10 v ruce

Pro koho je objektiv určen

Zajímavý širokoúhlý zoom, který nabídne netypický ohniskový rozsah 16-25 mm, což je za mě velice rozumný kompromis na danou třídu objektivu, neboť v případě extra širokoúhlých záběrů je 16 mm optimální ohnisko, kde ale ještě nemusíte příliš řešit typické perspektivní zkreslení a další optické vady. Současně nám i druhý konec zoomu 25 mm nabídne stále ještě relativně široký záběr, který ovšem působí zcela přirozeně a „perspektivně nedeformovaně“. Počáteční ohnisko je tak vhodné na více kreativní záběry jako třeba: krajinky, neotřelé portréty a skupinky. Koncové ohnisko 25 mm je zase ideální pro akurátní a spíše typicky komerční záběry typu architektura, interiéry či produktové/reklamní fotografie.



SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img11 detaily 5

Verdikt

Sony FE 16-25 mm f/2,8 G je perfektní širokoúhlý objektiv, který svou kvalitou uspokojí i velice náročné uživatele. Nabízí vše, co pokročilý fotograf nebo tvůrce obsahu od kvalitní optiky očekává: kompaktní rozměry, malá hmotnost, vysoký výkon a perfektní obrazová kvalita. Zejména u posledně jmenovaného objektiv vskutku vyniká. Vysokou obrazovou kvalitu jsem očekával (a dostal) ale že budou i téměř zcela potlačeny všechny běžné optické vady, tak to mě vážně dostalo. Jediná výtka tedy směřuje spíše do oblasti designu a tím je a) plastové tělo, na první pohled křehké a b) hůře dostupný přepínač „Click“ clonového kroužku. Také je trochu škoda, že zde – pro mě vcelku nepochopitelně, chybí zkratka PZ (Powerzoom, vhodný též pro video). Ovšem i přesto jde o naprosto skvělý objektiv, a to ve všech směrech.  



SONY FE 16-25 mm f/2,8 G img12 v ruce 5

 

SONY FE 16-25 MM F/2,8 G, ten mě zajímá

 

Hlavní rysy

  • Bajonet Sony E / full frame
  • Světelnost f/2,8 až f/22
  • Rychlý, lehký a ultra širokoúhlý zoom
  • Clonový „click“ kroužek s možností přepínání
  • Uživatelské tlačítko pro zaostření
  • Ostřící a zoom kroužek, přepínač AF/MF
  • 16 členů řazených do 13 skupin
  • 3× asférický člen, 1 ED/ASPH člen a 3× ED člen
  • Speciální fluoridový povlak předního členu
  • Tělo odolné vůči prachu a vlhkosti
  • Kruhová 11-lamelová clona
  • Závit filtru 67 mm

Shrnutí

Sony FE 16-25 mm f/2,8 G, představuje širokoúhlý zoom s dobrou světelností a solidní funkční výbavou, za níž by se nemusel stydět ani objektiv nejvyšší produktové řady GM. Díky velice krátké minimální ostřící vzdálenosti, kruhové 11-lamelové cloně a již zmíněné světelnosti, s objektivem snadno dosáhnete silně rozostřeného pozadí (popředí) s jemným, působivým bokehem. Současně se objektiv dobře uplatní též na poli makrofotografie a při snímání působivých detailů. I přes svou skvěle funkční výbavu a možnosti je objektiv příjemně kompaktní i lehký. Přední závit pro filtry má průměr 67 mm. Objektiv je dále vybaven dvojicí lineárních motorů – pro rychlé, přesné a tiché zaostření, dále disponuje praktickým „click“ clonovým kroužkem a v neposlední řadě nabídne též utěsnění proti prachu a vodě. Sony FE 16-25 mm f/2,8 G najde široké využití jak ve fotografii, tak pro video: od krajinek či architektury, přes portréty a produktovou fotografii až po street foto nebo reportáže.

Další recenze

Recenze SONY FE 300 mm f/2,8 GM OSS
Hodnocení 100%

Recenze SONY FE 300 mm f/2,8 GM OSS

30. 1. 2024
Recenze: Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS
Hodnocení 99%

Recenze: Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS

14. 12. 2023
Recenze Sony 70-200 mm f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní teleobjektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony 70-200 mm f/4 G OSS II aneb špičkový...

21. 9. 2023

Diskuze

Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...