Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!
Recenze

Recenze Sony A7 IV: špičkový na focení i na video

Luděk Bouška
18. 11. 2021 | 10 minut čtení

Sony A7 IV nahrazuje, tedy vlastně doplňuje velice oblíbenou třetí generaci modelu A7 (která stále zůstává v nabídce) a musím říci, že ta náhrada je víc než plnohodnotná. Nový model nabízí jednak vyšší rozlišení, ale lepší je i v ostatních ohledech. Sony A7 IV sice zařazením spadá do základní řady fullframe bezzrcadlovek Sony, ale jeho výkon řadí tento model spíše mezi profi přístroje, které v některých ohledech dokonce předčí.

Hodnocení odborníka 98%

  • špičkový obrazový výkon
  • minimální šum na vysokých citlivostech i se zachováním barevnosti
  • velice výkonný AF systém se 759 body fázové detekce
  • skvěle fungující detekce oka lidí, zvířat a ptáků
  • rozsah ISO 100 až 51 200 (po rozšíření až 50 - 204 800)
  • odolnost proti prachu a stékající vodě
  • výklopný a otočný dotykový displej
  • připojení k chytrému telefonu pomocí WiFi a Bluetooth
  • 4K video
  • dva sloty na karty SDXC a jeden na CFExpress typ A
  • asi jen, že nemá výklopný blesk… :)

Popis

Recenze Sony A7 IV

Psal se rok 2013, když Sony představil bezzrcadlovku Sony A7. Měla fullframe snímač s rozlišením 24 Mpx. Už v té době někteří mluvili o tom, že by to mohl být konkurent zrcadlovkám, ale zatím to ještě skoro nikdo nebral moc vážně. K hlavním nevýhodám tohoto modelu patřila velmi slabá výdrž baterky.

Rok 2014 přinesl model Sony A7 Mark II. Byl lepší v několika ohledech, rozlišení snímače sice zůstalo, 117 zaostřovacích bodů také, o trochu se zlepšila kvalita fotek při vysokých citlivostech, přibyl stabilizátor obrazu a přepracováno bylo ovládání. Zůstala ale stejná baterka.

Utekly čtyři roky a objevil se Sony A7 Mark III. Rozlišení snímače zůstalo stejné, ale počet fázových zaostřovacích bodů vzrostl na 693, rychlost sériového snímání se zdvojnásobila na 10 sn/s, konečně se objevila silnější baterka se zhruba dvojnásobnou výdrží a hlavně se objevilo 4K video. Tyhle parametry udělaly z modelu A7 III jednu z nejuniverzálnějších a nejoblíbenějších bezzrcadlovek vůbec.

U Sony se ale rozhodli zdokonalit i tenhle veleúspěšný model. Sony A7 IV přináší vyšší rozlišení, tentokrát je to 33 Mpx. To ale samozřejmě není všechno. Došlo k mírné změně ovládání, zjednodušilo se menu (nyní je i dotykově ovládané). Zvýšilo se ale i rozlišení hledáčku na 3,69 milionu bodů. Sony A7 IV má Real Time AF, takže zaostřuje bleskově rychle a spolehlivě dokáže sledovat označený objekt, lidský obličej, nebo dokonce oko nejen lidské, ale také zvířecí a ptačí. Za jedno z nejpodstatnějších zlepšení pokládám také nový výklopný a otočný displej, který výrazně usnadňuje focení s neobvyklých úhlů dokonce i na výšku. Těch vylepšení je ale daleko víc...

recenze-sony-a7-IV-review_006

Co mě nejvíc zaujalo

Vylepšený autofokus - Real Time AF

Výrobce o Real Time AF uvádí následující: “Tato úchvatná nová schopnost využívá umělou inteligenci pro rozpoznávání a detekci objektů a zpracovává údaje o poloze očí v reálném čase. Výsledkem je zvýšení přesnosti, rychlosti a zlepšení výkonu sledování systému Eye AF. Fotoaparát nyní dokáže ve všech režimech autofokusu rozpoznat oči snímaného objektu (lidí, ale i zvířat a ptáků) a aktivuje Eye AF při částečném zmáčknutí spouště. Je-li aktivovaný režim AF-C nebo AF-A, je možné zvolit oko (levé či pravé) jako ostřící bod. Je možné volit mezi funkcemi Auto / Right Eye / Left Eye a Switch Right / Left Eye a tyto funkce mohou být přiřazeny jako ‚custom function‘. Tato úžasná nová technologie zcela osvobozuje fotografa, který se tak může zcela soustředit na kompozici a plně důvěřovat, že zaostření na oko foceného objektu bude dokonalé.” 

Mohu k tomu dodat jen to, že s Real Time AF jsem se setkal už u jiných modelů a že tato technologie v naprosté většině případů opravdu funguje skvěle a neuvěřitelně usnadňuje zachycení správně zaostřeného snímku. Trochu mě také překvapilo, že koně podle Sony nejspíš nespadají do kategorie zvířat, protože jejich oči autofokus spolehlivě ignoroval…  :)

Vysoké rozlišení a rychlost dohromady

Nově vyvinutý 33 Mpx R CMOS snímač se zadním osvětlením (známá zkratka BSI - Back Side Illuminated) se opravdu povedl. Díky němu A7 IV dosahuje podstatně vyšší obrazové kvality, citlivosti a dynamického rozsahu.

recenze-sony-a7-IV-review_004

Hledáček

Lepší hledáček je vždycky vítán a u tohoto modelu to není jinak. Ne, že by u předchůdce byl hledáček špatný, ale ten nový je prostě lepší. Rozlišení je dostatečné, ale dokázal bych si představit ještě o něco vyšší, občas jsem si všiml jednotlivých kostiček na šikmých liniích, ale není to nic, co by mi vadilo. Jen jsem to zaznamenal.

Ovládání 

Na první pohled žádné zásadní změny nenajdete, což je myslím dobře. Ale ty nové drobnosti jsou jednoznačně k lepšímu. Jednak je to nový prstenec pro přepínání mezi režimem focení a natáčení videa. Je fajn, že s pootočením prstence se pro daný režim změní i celé menu - velice praktické.

Praktická je také možnost uživatelsky nadefinovat volič korekce expozice. Už na něm nenajdete známou stupnici, můžete mu totiž přiřadit třeba nastavení citlivosti, takže pomocí otočných voličů můžete ovládat všechny tři expoziční hodnoty (clona, čas a citlivost).

recenze-sony-a7-IV-review_002

Výklopný a otočný displej

Tohle je jedna z věcí, kterou jsem u bezzrcadlovek Sony prostě neměl rád. Displej výklopný jen v jedné ose je sice fajn, ale je to podle mého názoru polovičaté řešení. Jasně, jestliže hlavně natáčíte video, naopak oceníte displej vyklopený v ose objektivu. Ale pro focení je myslím daleko praktičtější, když můžete displej vyklopit i při focení na výšku. Tak se mi chce zvolat “hurá, konečně…!”  :)

recenze-sony-a7-IV-review_008

Mapa ostření

Funkci Focus Peaking známe dobře a v režimu fotografování ji při manuálním zaostřování samozřejmě můžete používat i zde. Ale v režimu natáčení videa máte nově možnost využívat Mapu ostření, která zbarví oblasti mimo hloubku ostrosti do modra (rozostřené pozadí) a do červena (rozostřené popředí).

Kompenzace dýchání

Pro natáčení videa je tu ještě další novinka. Když přeostřujete z popředí na pozadí (nebo samozřejmě naopak), je celkem obvyklé, že objektiv mírně mění úhel záběru a to může rušit. Nová funkce korekce dýchání tento neduh docela pěkně řeší.

Stabilizátor obrazu

Stabilizátor známe už od druhé generace, takže jsem chtěl vyzkoušet, o kolik se zlepšil u nejnovějšího modelu. Fotil jsem na ohnisko 70 mm a výsledek posuďte sami:

Sony A7 IV - stabilizátor obrazu

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  1. čas 1/200 s
  2. čas 1/125 s
  3. čas 1/60 s
  4. čas 1/30 s
  5. čas 1/15 s
  6. čas 1/8 s
  7. čas 1/4 s
  8. čas 1/2 s
  9. čas 1 s
  10. čas 2 s

Kvalita obrazu

Šum při vysokých citlivostech

Už u předchozího A7 III jsem obdivoval, jak perfektně zvládá vysoké citlivosti. Jenže s modele A7 IV je to ještě lepší. Se zvyšujícím se ISO se šum samozřejmě pozvolna zvyšuje, ale nedovedu říci, při jaké hodnotě mi už začíná vadit. Všimnul jsem si ho až u ISO 6 400, ale řekl bych, že i ISO 51 200 je v pohodě použitelné. Třeba zrovna v tomhle ohledu A7 IV spolehlivě strčí do kapsy i nejvyšší model Sony A1.

Moc se mi líbí barevnost i při těch vysokých citlivostech, tohle se Sony opravdu moc povedlo. A povedlo se mu také vyvážení bílé, tedy WB. Perfektně funguje i při AWB, tedy automatickém nastavení WB. Barvy byly velice přirozené.

Sony A7 IV - ISO test

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
  1. ISO 100
  2. ISO 200
  3. ISO 400
  4. ISO 800
  5. ISO 1600
  6. ISO 3200
  7. ISO 6400
  8. ISO 12800
  9. ISO 25600
  10. ISO 51200
  11. ISO 102400
  12. ISO 204800

Dynamický rozsah

Dynamický rozsah je schopnost zachytit v jednom záběru jak světla, tak stíny. Obvykle se tato schopnost posuzuje při vyvolání snímku z RAWu při zesvětlování podexponovaného snímku, případně při ztmavování přeexponovaného záběru. Ukazatelem pak je kvalita zpravidla zesvětlených částí snímku, tedy kolik se tam objeví barevného šumu, když se původní tmavý záběr zesvětlí třeba o 4 EV. Závěr si opět udělejte sami, vyvoláno v Capture One 21.

Sony A7 IV - dynamický rozsah

1 2 3 4 5 6 7 8 9
  1. zesvětleno o 4 EV
  2. zesvětleno o 3 EV
  3. zesvětleno o 2 EV
  4. zesvětleno o 1 EV
  5. bez korekce
  6. ztmaveno o 1 EV
  7. ztmaveno o 2 EV
  8. ztmaveno o 3 EV
  9. ztmaveno o 4 EV

A7 IV ale dokáže s dynamickým rozsahem “bojovat” i když fotíte do JPEGu, slouží k tomu funkce optimalizace dynamického rozsahu - DRO. K dispozici máte celkem pět stupňů projasnění stínů plus automatiku a ještě samozřejmě možnost tuto funkci vypnout. Takhle to mají samozřejmě i ostatní “soňáci” a funguje to jako obvykle dobře.

Konektivita

Není překvapením možnost připojení přístroje k chytrému telefonu pomocí WiFi, ale možnost bezdrátového připojení k notebooku už zdaleka není tak obvyklá. Můžete tedy v klidu sedět u počítače, přístroj na dálku ovládat a výstupy sledovat hned na velkém monitoru. No paráda.

Jenže hodně možností máte i s připojením pomocí kabelů… Samozřejmostí je HDMI, je zde port USB Type-C™ a synchronizační konektory kompatibilní s rozhraním USB 3.2 druhé generace, které umožňují připojit fotoaparát bez zdržování přímo k externím zařízením a maximální rychlost přenosu dat je 10 Gbit/s. Díky možnostem připojení je snadné třeba také streamování přímo z foťáku.

recenze-sony-a7-IV-review_005

chci sony a7 IV

 

Hlavní rysy

  • Fullframe snímač s rozlišením 33 Mpx
  • Velký OLED hledáček o rozlišení 3,69 mil. obrazových bodů a zvětšením 0,78x
  • 5 osá optická stabilizace (umožňuje prodloužení expozice až o 5,5 kroku)
  • video 4:2:2 10bit/4K 60p
  • výklopný a otočný displej
  • USB-C 3.2

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze Sony A7R V - to nejlepší nejen u Sony

Recenze SONY ZV-E10: První vlogovací fotoaparát s výměnnými objektivy

Shrnutí

Už Sony A7 III byl bez nadsázky vynikající. Ale model A7 IV ukázal, že je stále co vylepšovat. A těch vylepšení přinesl docela hodně, v žádném případě se tedy nejedná o “pouhé” zvýšení rozlišení snímače. Jestliže jsme si zvykli na to, že řada A7 nabídne mnoho jak fotografům, tak videomakerům, model A7 IV nabízí oběma těmto skupinám maximum. Samozřejmě, pokud se specializujete, jsou tu výkonnější modely, ale ani jeden z nich nemůže nabídnout tolik oběma skupinám uživatelů v jednom těle.

Další recenze

Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G
Hodnocení 98%

Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G

25. 4. 2024
Recenze SONY FE 300 mm f/2,8 GM OSS
Hodnocení 100%

Recenze SONY FE 300 mm f/2,8 GM OSS

30. 1. 2024
Recenze: Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS
Hodnocení 99%

Recenze: Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS

14. 12. 2023

Diskuze

Recenze Sony A7 IV: špičkový na focení i na video

Přidat příspěvek
  • Pavel G.
    Reagovat

    Hodnocení

    Pavel G. 25.03.2022 13:54:43
    Recenze pěkná, ale některé věci, včetně hodnocení, mě hlava vůbec nebere. A7 IV mám a s fotoaparátem jsem velmi spokojený (přechod z A7II), ale nalijme si čistého vína, bez chyb není. Hlučná závěrka, pomalé sekvence na vysokou kvalitu RAW, rolling shutter ve videu nebo například zadní LCD s nic moc rozlišením. Fotí ale skvěle, dobře se mi ovládá a to ostření je WOW. Ale k věci:
    Pane Bouško, považoval jsem vás za profíka a chápu, že píšete pro eshop, ale to výsledné hodnocení společně s totálním ignorování negativ je trochu moc okaté. Škoda.

    Díky a ať se daří.
  • Květoslav K.
    Reagovat

    RAW

    Květoslav K. 09.12.2021 20:52:53
    Dobrá zpráva dnes vyšla nová verze Capture One 22 a konečně podporuje RAW
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...