Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!

Canon EOS M50 je na první pohled příjemně malá a docela nenápadná bezzrcadlovka, která ale nabízí skvělý výkon. Je to velice univerzální, rychlý a skvěle vybavený přístroj, který je sice určen začínajícím fotografům, ale bez problémů dokáže oslovit i ty zkušené a náročné.

Hodnocení odborníka 80%

  • velice malé rozměry a dobré držení
  • dobrá kvalita obrazu i na vyšších ISO
  • velmi dobře fungující autofokus
  • rychlost sériového snímání až 10 sn/s
  • snadné a rychlé ovládání
  • výklopný a otočný dotykový displej
  • 4K video
  • ostření na oko jen v režimu statického zaostřování
  • hledáček by mohl být větší

Popis

Recenze Canon EOS M50

Jestli se někdy hodí použít přísloví “zdání klame”, je to právě v případě tohoto malého a docela nenápadného foťáčku. V kombinaci se základním objektivem spíše připomíná trochu větší kompakt, ale právě možnost výměny objektivů dělá z modelu EOS M50 nečekaně výkonný a univerzální přístroj. Pomocí redukce Canon EOS-EOS M totiž můžete naprosto plnohodnotně používat všechny objektivy s bajonetem Canon EF nebo EF-S, takže nemusíte mít žádné obavy, pokud už vlastníte nějakou zrcadlovku Canon, starší objektivy bez problémů využijete i s novým a daleko menším tělem.

Canon EOS M je vybaven snímačem s rozlišením 24 Mpx s technologií Dual Pixel CMOS AF a to znamená, že dokáže velice rychle, přesně a zároveň plynule zaostřovat jak při focení, tak při natáčení videa. Navíc máte k dispozici až 143 zaostřovacích bodů, které jsou rozmístěny téměř po celé ploše snímače. Tohle žádná zrcadlovka nabídnout nemůže. A výhodou oproti zrcadlovkám je i fakt, že ty zaostřovací body jsou díky technologii Dual Pixel CMOS AF vlastně vestavěny přímo ve snímači. Znamená to, že objektivy nemohou trpět front/back focusem známým právě u zrcadlovek. V praxi se to projevuje naprosto přesným zaostřováním - kam zamíříte ostřícím bodem, tam bude opravdu zaostřeno.

Hlavně při použití světelných objektivů, kdy pracujete s minimální hloubkou ostrosti je tato výhoda naprosto neocenitelná. Navíc zde nově najdete i možnost zaostření na oko, což funguje sice perfektně, ale bohužel pouze v režimu statického ostření (ONE Shot). To pro mě bylo popravdě trochu překvapením, protože někteří konkurenti mají tuhle skvělou funkci spojenou s průběžným zaostřováním, což mi přijde logičtější a hlavně daleko praktičtější. Pokud totiž fotíte portrét s velice malou hloubkou ostrosti, dost obtížně zamezíte pohybu modelu, ale také fotoaparátu. Pak to tedy znamená, že jakákoliv změna vzdálenosti až po statickém zaostření, znamená špatně zaostřený snímek.

Autofokus

Systém automatického ostření převzal EOS M50 ze zrcadlovek, jedná se o Dual Pixel CMOS AF. Znamená to, že přístroj vyhodnocuje správnost zaostření přímo v rovině snímače porovnáním fázového posunu, což je daleko rychlejší, než klasické kontrastní ostření u starších modelů. V praxi si tedy můžete buď vybrat ze 143 zaostřovacích  bodů a nebo si můžete ostřicí bod dotykem umístit prakticky kdekoliv na displeji. Mimochodem displej je výklopný a otočný, to se mi moc líbí. Jednak pro velkou variabilitu a možnost focení z velmi neobvyklých úhlů, ale také proto, že ho můžete při transportu otočit směrem k tělu, takže je perfektně chráněn proti poškození. Displej může sloužit pro volbu ostřicího bodu i při focení přes hledáček, což je velice praktické.

Samotné zaostřování je příjemně rychlé, takže nejste nijak omezeni ve focení pohybujících se objektů, EOS M50 dokonce zvládá zaostřování až do 7,4 sn/s, to je na takový foťák opravdu hodně.

Jako nevýhodu beru fakt, že velice výkonný Dual Pixel CMOS AF bohužel nejde použít při natáčení 4K videa. V nižších rozlišeních to jde, ale ve 4K jste bohužel odkázáni pouze na pomalejší a ne tak spolehlivé kontrastní zaostřování.

Design, ergonomie, menu a ovládací prvky

Tělo modelu Canon EOS M50 na první pohled trochu připomíná EOS M5, který je také vybaven elektronický hledáčkem. Jde tedy na první letmý pohled o konstrukci připomínající zrcadlovku. Samotný hledáček má perfektní rozlišení 2,36 Mpx, ale na můj vkus by mohl být přece jen o něco větší.

Zrcadlovku připomíná i rozmístění ovládacích prvků, s ovládáním tedy nebudete mít naprosto žádné potíže. Canon na ergonomii ovládání pracuje průběžně už dlouhá léta a je vidět, že ani u nových modelů nepotřebuje dělat žádné zásadní změny. Ovládání je velice intuitivní a dost ho ulehčuje ještě dotykový displej. Jeho prostřednictvím můžete jednak volit AF bod, ale také nastavovat jednotlivé funkce a položky v menu. Menu má pak dvě uživatelská rozhraní. To jedno je prakticky zrcadlovkové, tedy vhodné pro ty, kteří mají s Canonem už zkušenosti. Základní menu je ale určeno méně zkušeným uživatelům a je graficky trochu jinak řešeno, jinak je v podstatě stejné.

Moc se mi líbil i zmíněný otočný displej, který jsem při transportu foťáku raději zaklopil displejem dovnitř, aby nedošlo k jeho poškození.

Jestliže fotíte zrcadlovkou a chtěli byste nějaký menší záložní přístroj, je EOS M50 naprosto ideální. Ovládání vám přijde velice podobné, v brašně nezabere skoro žádné místo a s redukcí použijete i zrcadlovkové objektivy.

Kvalita obrazu

Pokud jste nároční a vyžadujete kvalitu fotek jako u zrcadlovek, mohu vás uklidnit, kvalita fotek je vynikající. Velkou měrou se na tom podílí snímač s novým procesorem, ale nesmíme zapomínat samozřejmě na použitý objektiv. Ten setový se mi po stránce kvality moc líbil a při vhodném nastavení přístroje je velmi dobrý. Tím vhodným nastavením mám na mysli zapnutí nebo vypnutí softwarových korekcí obrazových vad objektivu, ale také redukci šumu. Právě tyto softwarové korekce se podílí na někdy až nepříjemném “vyžehlení” snímku v oblastech, kde software přístroje nedetekuje jemné detaily. koušel jsem porovnat JPEG z fotoaparátu s výstupem z RAWu, ale vzhledem k tomu, že Canon zde použil nový formát CR3 se mi bohužel nepodařilo žádný RAW otevřít ani po stažení nejaktuálnější verze DNG konvertoru.

Šum při vysokých citlivostech

Bez obav a s klidem na duší mohu říci, že při redukci šumu nastavené na střední hodnotu, není šum ŽÁDNÝM problémem dokonce ani při nastavení nejvyšší citlivosti. Ukázka dřevěného vozíku vyfocená na ISO 25 600 je toho živým důkazem. Redukci šumu bych osobně ubral, protože jak píšu v předchozím odstavci, podílí se na potlačení nejjemnějších detailů.

Hlavní rysy

  • 24,2Mpx APS-C CMOS snímač
  • procesor DIGIC 8 – menší šum, lepší barevné podání
  • objektivy řady EF-M (EF a EF-S pomocí volitelného adaptéru EF-EOS M)
  • automatické zaostřováním s duálními pixely CMOS
  • 143 zaostřovacích bodů
  • otočný dotykový 3" LCD Clear View II displej s rozlišením 1,04 miliónu bodů
  • citlivost v rozmezí 100–25 600 ISO
  • video ve 4K a Full HD kvalitě

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer: první Laowa s automatickým zaostřováním

Recenze Fujifilm GFX 100 II

Shrnutí

Canon EOS M50 na první pohled připomíná malou zrcadlovku, ale kromě zmíněných rozměrů a také hmotnosti, zrcadlovky vlastně ve všech ohledech převyšuje. Jedná se o příjemně malý přístroj, který dobře fotí, je velice rychlý a pohotový a ve své cenové kategorii ty zmíněné zrcadlovky hravě strčí do kapsy.

Další recenze

Recenze: SIGMA 500 mm f/5,6 DG DN OS Sports
Hodnocení 98%

Recenze: SIGMA 500 mm f/5,6 DG DN OS Sports

30. 4. 2024
Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G
Hodnocení 98%

Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G

25. 4. 2024
Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...