Letem fotosvětem #48 : Jak Photokina řekla Auf Wiedersehen | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvětaSeriály

Letem fotosvětem #48 : Jak Photokina řekla Auf Wiedersehen

Letem fotosvětem #48 : Jak Photokina řekla Auf Wiedersehen
30. 11. 2020 | 4 minuty čtení

V minulém týdnu o sobě dávali celosvětově výrobci vědět víc než kdy jindy v průběhu roku. Né že by informace s tématikou Black Friday, Cyber Monday a podobně nebyly zajímavé minimálně pro naše peněženky. Ale těžko vzbudí naší kreativitu, fantazii a potřebu tvořit tak jako soutěž plná tajemných historických míst. Někteří výrobci stihli v tom všem mumraji dokonce podávat patenty a jiní rovnou oznámit novinky dostupné ještě do vánoc. Bohužel oznámit přerušení stihl na Black Friday i oblíbený fotoveletrh Photokina a dal tomuto to dni trochu černější barvu.

Nové zasouvací objektivy Canon

V závěru minulého týdne se objevilo v Japonsku hned několik patentových přihlášek Canonu. Všechny tak nějak naplňovaly předsevzetí, že výrobce bude primárně šlapat do RF objektivů a “eRek” všeobecně. Takže vedle RF15-35mm f/4 vypadá zajímavě verze RF 24-70mm F4-6.3 a RF 20-70mm F4-6.3. Jednak jde o možné adepty na lepší setové objektivy, ale podle parametrů a nákresů půjde o velmi kompaktní a zasouvací verze. (zdroj:canonnews)


 

Místo 70 výročí ”Auf Wiedersehen”

Nejznámější evropský fotoveletrh Photokina je pozastaven do odvolání. V tiskové zprávě se sice píše o pozastavení a covidu, ale nepříjemný pocit, že pozastavení je možná zrušení, budí zmínky o dlouhodobě klesajícím trhu a poděkování za 70 společně strávených let. Byla by škoda, už protože do německého Kolína nad Rýnem to nemáme až tak daleko. (zdroj:photokina)

 

Infračervený středoformát

Chcete nově ohlášený středoformát Fujifilm GFX100 IR? Tak zapomeňte, pokud nejste tedy umělecký analytik, forenzní vědec atd. Fotoaparát nelze zakoupit pro osobní použití, prodej proběhne pouze s podepsanou uživatelskou smlouvou, která stanoví podmínky použití. Zaslouží si ta omezení? GFX100 IR je jediným středoformátovým fotoaparátem s možností IR snímání s nejvyšším rozlišením v komerční distribuci. Vysoké rozlišení a schopnost IR umožňují odhalit extrémní a normálně oku a jiným fotoaparátům skryté detaily v předmětech, jako jsou umělecká díla se složitým vrstvením.(zdroj:dpreview)


 

Nová stará Tokina

Těsně před vánoci by měla být dostupná ohlášená novinka společnosti Tokina. Populární širokáč 17-35mm f/4 se dočkal nástupce.. tedy spíš updatu pro bajonet EF a F. Prodejci totiž nebudou muset příliš přepisovat tabulky parametrů, ty jsou víc než shodné. Inovace jsou “papírově” asi jen ve zdokonalení ostření, utěsnění a v zcela novém moderním designu. I když všechny rozdíly ukáže až praxe.(zdroj:tokinalens)


 

Historic Photographer of the Year

Soutěž Historic Photographer of the Year samotná nemá sice dlouhou historii, ale jak už název napovídá, její náplní jsou fotografie míst starých i několik tisíc let. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet soutěžících, i když asi někteří vzhledem k “necestovní” náladě a situaci museli hrábnout do archivů. Ve zdroji může najít inspiraci zprofanovaných míst v celosvětovém ale i pouze lokálním měřítku. Zastoupení měly i scenérie z ČR. Celkovým vítězem se stal  Michael Marsh se snímkem zachycujícím molo Brighton Palace Pier v Anglii.(zdroj:historicphotographeroftheyear) 

fotosvětem prolétl : Bohuslav Brož

 

CANON EOS R10
CANON EOS R10

Canon RF bajonet APS-C, CMOS senzor s rozlišením 24,2 Mpx, Dual Pixel CMOS AF II

24 490,-
PEAK DESIGN Mobile - Everyday Case - iPhone 14 Pro Max Charcoal

Určeno pro: Apple iPhone 14 Pro Max, Výrobce: Peak Design, Kompatibilní s širokou škálou mobilního příslušenství

1 090,-
FOMEI Click box 60 EKO softbox, voština, adpatér

Modifikuje váš světelný zdroj do ideálního kruhového tvaru, Zjemní přechody a potlačí stíny, Hodí se pro focení a video

2 990,-

Související články

DSLR vs. CSC: Král je mrtev (?) Ať žije král!

DSLR vs. CSC: Král je mrtev (?) Ať žije král!

Sony FX3 nově na seznamu schválených kamer pro Netflix

Sony FX3 nově na seznamu schválených kamer pro Netflix

Sony přichází s technologií proti padělání

Sony přichází s technologií proti padělání

Další Seriály

Fotoškola - jak nastavit foťák pro zachycení pohybu

Fotoškola - jak nastavit foťák pro zachycení pohybu

Fotoškola - jak vyčistit snímač

Fotoškola - jak vyčistit snímač

Fotoškola - redukce na objektivy ze zrcadlovek na bezzrcadlovky

Fotoškola - redukce na objektivy ze zrcadlovek na...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...