Videa

Téma měsíce června: Krajina
Tak nám utekl další měsíc a to znamené jediné – je tady nové téma! Celý červen vás tak budou na našem blogu, Instagramu, YouTube a dalších kanálech provázet krásné fotografie krajiny, které potěší mysl a zahřejí srdce. No a vy budete moci díky našim kurzům, radám, tipům a trikům třeba celé léto vytvářet ty nejlepší a nejpůsobivější snímky!

Fotoškola - jak vybrat černobílý kinofilm
Fotit na filmy by měl vyzkoušet každý, kdo to s focením myslí opravdu vážně. Tedy nejen fotit, ale vyzkoušet si celý proces od vyvolání filmu až po zvětšování fotografií. Ideální je vyzkoušet to s černobílým filmem, protože jeho zpracování je daleko jednodušší než u barevného filmu a fotek. Luděk s Michalem vám pomohou s prvním krokem. Poradí vám, jaký černobílý film vybrat.

Téma měsíce května: Analog
Nejmilejší jarní měsíc nám přináší tradiční a přesto velmi zábavné téma. Připravte se na rej klasických fotografických technik a materiálů, na speciální „vůni“ fotochemie a na nekonečně napínavé hodiny strávené ve fotokomoře – ať ve vlastní, nebo v té naší... Ano, květen se ponese ve znamení analogu. Jako každý měsíc se můžete těšit na nové díly našich YouTube seriálů s odborníky, tematické články v blogu a fotosoutěž na Instagramu o hodnotné ceny!

Fotoškola - zkratky na objektivech Fujifilm
Zkratky na objektivech, je jich hodně a každý výrobce si použité systémy pojmenovává po svém. Minule jsme probrali zkratky používané na objektivech značky Canon. Luděk s Michalem vám dnes vysvětlí, co znamenají veškerá označení na objektivech Fujifilm.

Fotoškola - Focus Stacking aneb skládané makro
Makrofotografie je nádherná, ale po technické stránce může být náročná. Jedním z limitů, na které určitě narazíte, je malá hloubka ostrosti. Luděk, Michal a Petr Jan Juračka vám ukážou, jak dosáhnout dostatečné hloubky ostrosti bez nutnosti vysokého zaclonění.

Téma měsíce dubna: Makro
V dubnu se budeme v rámci seriálu „Téma měsíce“ soustředit na jeden z vizuálně nejpůsobivějších oborů fotografie a to na tvorbu makro snímků! Opět se můžete těšit na nové díly našich YouTube seriálů s odborníky, podnětné články v blogu a fotosoutěž na Instagramu o ceny. Radost vám jistě udělají i 2 tematické kurzy s 15% slevou a nový podcast s Luďkem a Michalem! Makro-jaro volá :)

Fotoškola - zkratky na objektivech Canon
Před časem jsme probrali zkratky používané na tělech fotoaparátů a teď se pustíme do objektivů. Je jich hodně a každý výrobce si použité systémy pojmenovává po svém. Luděk s Michalem vám vysvětlí, co znamenají veškerá označení na objektivech Canon.

Porovnání Sigma 50/1,4 DG DN Art vs Sony FE 50/1,4 GM
Sešly se nám dva velice podobné objektivy, takže porovnat je mezi sebou byla jasná volba. V čem je lepší Sony a kde má zase navrch Sigma? Luděk s Michalem se podívali, jestli je některý z nich jasným vítězem.

5 tipů pro natáčení vašeho prvního videa
Jak natáčet lepší video? Jste vybaveni kvalitní technikou, zvládáte základy nastavení a střihu videa, ale pořád to není ono? Zaměřte se na množství záběrů a střídání natáčecích technik. S Honzou jsme tentokrát vyrazili do Skotska, tvorba vás musí v první řadě hlavně bavit a přesně tu zábavu za foťákem jsme tu společně s partou hledali.

Fotoškola - bezdrátově odpalovaný záblesk
Externí systémový blesk umístěný mimo tělo přístroje dokáže divy. A co teprve, když těch blesků máte víc! Můžete si hrát se směrem a intenzitou jednotlivých záblesků, a při tom nepřijdete o výhody TTL měření. Luděk s Michalem vám ukážou, jak na to. Pojďte si hrát, pojďte to vyzkoušet!

9 tipů na příslušenství pro natáčení videa
Stejně jako při každé aktivitě, i při natáčení videa je důležité udělat hlavně první krok. Aby byl ale trochu sebejistější, připravili jsme pro vás 9 tipů na produkty, které vám při tom pomohou jít správným směrem.

Fotoškola - blesk jako hlavní, doplňkový a dlouhý synchronizační čas
Pokud jde o používání externího systémového blesku, je jen na vašem rozhodnutí, jestli má být použit jako hlavní, nebo jako doplňkové světlo. Tomu je potřeba přizpůsobit nastavení fotoaparátu, ale samozřejmě také blesku. Velmi zajímavých výsledků také dosáhnete, když budete blýskat do dlouhých expozičních časů. Luděk s Michalem vám ukážou, jak na to.

Téma měsíce března: Video
Je tady březen a s ním i nové zaměření našeho seriálu „Téma měsíce“. Tentokrát přichází snad ještě atraktivnější námět než v měsíci únoru a to natáčení videa! Dočkáte se tematických příspěvků na našem YouTube kanálu, zajímavých článků v blogu, produktové prezentace videomonitorů Eizo i fotosoutěže na Instagramu o pěkné ceny!

Jak fotí - Oliver Tichý
"Až vyfotíš 500 - 1000 filmů, budeš přesně vědět, jak ti co sedí." Jako fotograf, který se poprvé podíval až přes hledáček digitálu jsem si tolik filmů vlastně nedokázal představit. Přesně tak nějak začíná nový díl našeho seriálu "Jak fotí", ve kterém nás Oliver Tichý ve zkratce provede světem analogové fotografie. Podíváme se i do nově otevřené temné komory FotoŠkoda, stojí to za to.

Fotoškola - systémový blesk v exteriéru
Při použití externího systémového blesku venku není zábleskové světlo od čeho odrážet, na to by byla zapotřebí ještě například odrazná deska. Je tedy potřeba blýskat tzv. na přímo, tedy hlava blesku míří přímo dopředu. Pokud použijete blesk na prosvětlení stínů na přímém slunci a zároveň potřebujete použít malé clonové číslo kvůli malé hloubce ostrosti, bude vycházet velice krátký expoziční čas i při nastavení té nejnižší citlivosti ISO. Luděk s Michalem vám ukážou, jak si v takové situaci poradit a jak použít vysokorychlostní synchronizaci.

Fotoškola - systémový blesk v interiéru
Externí systémový blesk vám neskutečně rozšíří možnosti při focení v interiéru. Tedy pokud je zábleskové světlo od čeho odrážet. Ale jedno po druhém. Je lepší blýskat na přímo, nebo odrazem? Jaký vliv na dosah blesku má nastavená clona a citlivost? A jaký vliv má nastavený expoziční čas? Na podobné otázky vám Luděk s Michalem odpoví v následujícím videu.

Téma měsíce února: Externí blesky
V našem novém seriálu „Téma měsíce“ se dozvíte, jaký jsme si pro vás připravili zajímavý tematický okruh, který se bude promítat do obsahu našeho blogu a sociálních sítí během následujícího měsíce. Prvním námětem, kterým se budeme zabývat, jsou externí blesky. Používáte je? Baví vás, nebo s nimi pracujete jen z nutnosti? Podívejte se, co pro vás chystáme!

Videoškola #25 - sestřih toho nejlepšího
Je tu konec roku a s ním i poslední díl naší videoškoly. Podařilo se vám uchopit video na vašich přístrojích a posunout se na další úroveň? Jako každý koníček i práce, musí vás to hlavně bavit. Před kamerou člověk tak trochu strne a někdy i nasadí jinou tvář, ale když natáčení skončí, je potřeba to s kolegou probrat. Podívejte se na sestřih perliček z našeho natáčení.

Fotoškola - zkratky na foťácích
Dnešní foťáky jsou plné nejrůznějších zkratek, písmen a záhadných symbolů, které mohou neznalého fotografa snadno vyděsit. Luděk s Michalem vás před takovým zděšením ochrání a ty nejpoužívanější zkratky vám vysvětlí.

Fotoškola - jak nastavit foťák pro makrofotografii
Makrofotografie má tu výhodu, že se dá provozovat, i když je zrovna venku škaredě. Nějakou kytku máme doma všichni, takže už stačí jenom nasadit makro objektiv a hurá na to! Luděk s Michalem vám ukážou, jak nastavit váš fotoaparát na focení makrofotografií a prozradí pár osvědčených tipů.

Fotoškola - jak si vybrat dron
Rádi byste pořizovali videa nebo fotografie z nadhledu? K tomu je ideální dron! Ale jak vybrat dron, když jich je v nabídce taková spousta? A co by měl takový dron umět? Na tyto a spoustu dalších otázek se vám pokusí odpovědět Michal s Luďkem.

Fotoškola - ideální ohnisková vzdálenost na portréty
Často se ptáte, jestli jde portrét fotit třeba 35mm objektivem na full frame snímači. Odpověď "ano, jde to" je hrubě nedostačující. Luděk s Michalem vám ukážou, že nejde až tak o ohniskovou vzdálenost objektivu. Daleko důležitější je to, z jaké vzdálenosti budete portrét fotit.

Zaostřeno na: co si přát k Vánocům
Opět vám v živém vysílání rádi poradíme se vším, co byste potřebovali vědět o focení a fotografické technice. Tentokrát se zaměříme na to, co si přát k Vánocům. Virtuálně se uvidíme v úterý 1. listopadu v 18:00 hodin. Dotazy nám pište buď do formuláře, nebo během vysílání na naší YouTube stránce. Těšíme se na vás!