FototipyFototipy

Jak vybrat fotobatoh

Jak vybrat fotobatoh
| 6 minut čtení

Výběr fotobatohu je vždy až na druhém místě za výběrem nejvhodnější fototechniky, neznamená to ale, že by byl méně důležitý. V našem článku se podíváme na to, kdy je fotobatoh nejlepší volba, čeho si při jeho výběru všímat a na co si dát pozor.

Jak vybrat fotobatoh

Byť se to může zdát jako marginální záležitost, výběr fotobatohu nelze brát na lehkou váhu. Právě v něm budete nosit svou fototechniku a případně další věci a právě on bude v kontaktu s vaším tělem, což může být pohodlné v případě volby dobré, nebo nepříjemné v případě volby špatné.

Nejdříve je třeba si zodpovědět otázku, kam vlastně fototechniku budete nosit. Jestliže plánujete krátké procházky s jedním fotoaprátem a objektivem, můžete využít pouzdro, pro relativně krátké focení (kam počítáme i celodenní fotografování svatby), kde potřebujete mít rychle po ruce víc ohnisek nebo těl, doporučujeme sáhnout spíš po brašně, batoh by vás v takovém případě zdržoval. Jestliže budete převážet řadu objektivů i těl, ale nemusíte ji mít na zádech, poohlédněte se po kufru.

Pokud ale potřebujete mít s sebou víc věcí naráz, čeká vás delší trek po horách nebo roadtrip po městech, rozhodně sáhněte po batohu – ulevíte zádům i krku a stihnete vyfotit všechno, co chcete, protože nepotřebujete bleskurychle střídat ohniska.

MANFROTTO Bumblebee 230BB © Anna JiráskováMANFROTTO Bumblebee 230BB © Anna Jirásková

Na velikosti záleží

S tím úzce souvisí i další důležitý faktor – rozměry a hmotnost. Dobře si promyslete, hledáte-li batoh na několikadenní túru mimo civilizaci, nebo pouze na odpolední výlet se zastávkou v restauraci. V prvním případě budete potřebovat batoh větších rozměrů i s prostorem na osobní věci a ještě lépe s možností využít i vnější prostor batohu, v druhém případě vám postačí menší batoh.

Proto je důležité prozkoumat i vnitřní rozdělení batohu – pokud s sebou ponesete bezzrcadlovku (CSC fotoaparát) s jedním objektivem, není potřeba mít obrovský fotobatoh na dvě zrcadlovky a 6 objektivů. Zároveň ale mějte na paměti, že do přihrádek na fototechniku lze uložit i další předměty – třeba náhradní ponožky, peněženku nebo mikinu – a že je vždy dobré počítat s prostorovou rezervou.

Lowepro Powder BP 500 AW © Anna JiráskováLowepro Powder BP 500 AW © Anna Jirásková

Kvalita na prvním místě

Při výběru je rozhodně třeba dbát i na provedení a odolnost batohu vůči vodě i nárazům. Materiál i kvalita ušití totiž zajišťuje to, jestli se k fototechnice nedostane v případě deště voda, i to, jak dlouho vám batoh bude sloužit. Pokud tedy máte v plánu batoh využívat na každodenní bázi a navíc v náročných podmínkách, nebojte se zainvestovat do opravdu kvalitního batohu, protože nikdo z nás není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci. Nehrozí totiž jen to, že se vám poškodí batoh samotný, ale i to, že se vám zničí nepoměrně dražší obsah batohu.

Rychlý a snadný přístup k technice

Ačkoliv se tento aspekt může zdát druhořadý, to, odkud se k fototechnice dostanete, je pro budoucí pohodlí a bezpečí fototechniky významný činitel. Přístup zezadu, tedy z místa, kde jsou popruhy, zajišťuje maximální bezpečí, protože se k technice nikdo nedostane, aniž by vám strhl batoh ze zad. Zároveň zabraňuje tomu, abyste měli záda od bláta, až budete batoh pokládat na zem a vybírat z něj techniku.

Přístup zepředu je o něco pohodlnější, protože pravděpodobně nebudete muset batoh vůbec pokládat na zem, když si z něj budete techniku brát. Na druhou stranu z něj ale techniku může vzít úplně každý. Přístup z boků zajišťuje pohodlnou manipulaci s technikou i relativní bezpečí, protože co se děje na boku, přece jenom periferním viděním zaregistrujete snáz než to, co se vám děje za zády.

Peak Design Travel Backpack 45 l © Anna JiráskováPeak Design Travel Backpack 45 l © Anna Jirásková

Batoh jako módní doplněk

V současné době je batoh i doplňkem našeho outfitu, a byť by to měl být vzhled až úplně poslední aspekt výběru, záleží na něm. Každý máme jiný vkus, proto se i v naší nabídce nabízí bezpočet různých stylů a typů batohů od různých značek. Líbí se vám spíš moderní batohy, na nichž není na první pohled poznat, že ukrývají fototechniku, nebo se vyjmutím fotopouzdra mohou přeměnit na klasické batohy? Nebo trekové varianty připomínající spíš krosny? Nebo nedáte dopustit na klasické fotobatohy? Stačí si jen vybrat!

F-Stop Dyota 20 © Anna JiráskováF-Stop Dyota 20 © Anna Jirásková

Pokud už máte vyhlédnutých několik modelů, přichází nejchoulostivější fáze. Je potřeba zjistit, jak vám budou sedět a který z nich pro vás bude při nošení nejpohodlnější. Vzhledem k tomu, že ho plný budete mít na zádech hodiny, nebo třeba i dny, není radno to podceňovat. Nejlepší je proto si batoh na vlastní kůži vyzkoušet – v naší prodejně najdete všechny batohy, které jsou k dispozici na e-shopu – nebo alespoň pročíst erudované recenze.

Autorka textu: Anna Jirásková

LOWEPRO Photo Sport BP 300 AW II - fotobatoh černý

Sportovní fotobatoh pro všechny aktivní fotografy, Do fotokomory se pohodlně vejde DSLR, CSC fotoaparát s nasazeným objektivem, další dva objektivy, popř. blesk a další příslušenství, Ergonomicky tvarovaná a polstrovaná záda z pěnového materiálu se zabudovanými vzduchovými kanálky

3 990,-
PEAK DESIGN Everyday Backpack 20L v2 - Midnight Blue

estetická a funkční vylepšení oproti původní verzi, bez houpajících se konců popruhů, možnost navlečení na držadlo kufru

6 990,-
GITZO Adventury 30 L - fotobatoh AKCE

kombinace prostorného batohu na techniku a každodenní využití, DSLR / bezzrcadlovka s dlouhým objektivem + 4-6 dalších objektivů, 13" notebook a 9,7" tablet

3 990,-

Související články

14 tipů, jak lépe fotit sport

14 tipů, jak lépe fotit sport

FotoŠkola - priorita času

FotoŠkola - priorita času

Mike Will: Fotografování architektury s ultraširokoúhlým objektivem

Mike Will: Fotografování architektury s ultraširokoúhlým...

Diskuze

Jak vybrat fotobatoh

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím