Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH představuje ultraširokoúhlé pevné sklo se špičkovou světelností f/1,7 – určené pro bezzrcadlovky MFT (Micro FourThirds, micro 4/3). Ohnisková vzdálenost odpovídá 18 mm (po přepočtu na 35 mm kinofilm/full frame senzor). Jedná se tedy o ideální objektiv pro krajinářskou fotografii, architekturu, městskou fotografii nebo reportáže. Díky vysoké světelnosti můžete navíc Panasonic 9 mm f/1.7 ASPH skvěle využít i v podmínkách se špatným osvětlením.
Špičkový teleobjektiv Sigma 120–300 mm f/2,8 DG OS HSM S představuje zástupce velmi povedené řady „sportovních“ skel (S - Sport) a navazuje na předchozí generace Sigma objektivů. Teleobjektiv je vybaven účinnou 4 krokovou optickou stabilizací, vysokou světelností f/2,8 a tichým, velmi rychlým AF s pokročilým ultrasonickým motorem.
Když se řekne stativ, každý může myslet něco jiného. Ateliérový, cestovní nebo třeba ministativ. Rollei Rock Solid Alpha Mark III patří do kategorie těch těžších, které unesou neuvěřitelnou zátěž a které si sice rozhodně nezabalíte do batůžku, ale jako pevný základ pro vaši foto- i videovýbavu poslouží parádně.
V roce 2011 se na Kickstarteru objevila značka, která byla odpovědí na prosby mnohých kreativců z oboru foto a video. Peak Design je dnes mnohem víc a zařadil se do popředí, dost možná i na první příčku, pokud jde o vychytané příslušenství pro tvůrce, cestovní zavazadla a nově i mobilní příslušenství.
Nejnovější profi fotoaparát Olympus OM-1 vypadá na první pohled dost podobně jako jeho předchůdce. Zdání ale dost klame, jedná se o zcela nový přístroj se vším všudy. Dá se říci, že nezůstal kamen na kameni. Mírně změněný design je vlastně jen drobnost, ale zcela nový skládaný snímač, nový procesor, celkově mnohem vyšší rychlost ve všech operacích, daleko výkonnější AF systém, vyšší odolnost, cca o 2 EV vyšší výkon při vysokých citlivostech nebo třeba nové a daleko přehlednější menu, to rozhodně drobnosti nejsou.
Nové APS-C bezzrcadlovky s RF bajonetem, modely Canon EOS R7 a R10, jsem vyzkoušel alespoň na chvíli. Sice se jednalo o předprodukční kusy, ze kterých ještě nejdou otevřít RAWy, ale i tak se s vámi podělím o své první dojmy. Ty jsou veskrze pozitivní, ať se jedná o ergonomii, rychlost, autofokus a nebo obrazovou kvalitu.
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 MF je super teleobjektivem, který využijete v situacích, kde potřebujete extra velké přiblížení. Pomůže zachytit jak velmi vzdálené objekty, tak naopak nabídne silné zvětšení na kratší vzdálenost. Díky relativně malým rozměrům je vhodný pro fotografování na cestách. Skvěle se uplatní v různých fotografických žánrech, typu: krajina, portréty, urban foto, ale také třeba makro nebo divoká příroda.
Od reportážní tvorby přes svatební fotografii až po společenské události. Objektivy s ohniskem 24-70 mm jsou právem členem tzv. “svaté trojice” všech profesionálních fotografů a mají za úkol dodat nekompromisní výstup za jakýchkoliv podmínek. Jak si vede novinka od Sony s označením GM II?
Leica M11 je bezpochyby nejelegantnější profesionální fotoaparát současnosti. Nová generace řady M pokračuje v klasické siluetě s optickým dálkoměrem a přidává veškerou konektivitu moderní doby. Přístroj je orientovaný na maximální obrazovou kvalitu - výběr trojího rozlišení dodává přístroji verzatilitu pro všechny typy fotografování. S připojením elektronického hledáčku Visoflex 2 nabízí maximální kontrolu nad výsledným obrazem. Možnost tiché elektronické závěrky dělá z M11 nejtišší Leicu M v historii. Díky odlehčené konstrukci těla a nabíjení přes USB-C za provozu není potřeba aparát dávat ani na chvíli z ruky a neunikne vám tak žádný rozhodující okamžik.
Fujifilm GFX 100s vypadá na první pohled jako v podstatě běžná fullframe bezzrcadlovka, svými rozměry nijak zvlášť nevyčnívá. Jenže uvnitř se skrývá stabilizovaný snímač o rozměrech 44 x 33 mm s rozlišením 102 Mpx, AF body s fázovou detekcí a 16 bitovým zpracováním obrazu. Už při těchto základních parametrech by měl každý zpozornět, protože při pohledu na cenu tyhle parametry prostě nesedí. Tak výkonný přístroj by přece měl stát daleko víc.
Sony právě představil zoomový objektiv 24-70 mm f/2,8 GM II a my už pro vás máme recenzi! Jaká je přepracovaná verze špičkového základního objektivu, co nabízí a jak se s ní v terénu pracuje? Otestoval ji fotograf architektury a krajinář Jiří Šebek.
Sigma 20 mm f/1,4 DG DN Contemporary je kvalitní, kompaktní a designově vyvedený objektiv, účelně kombinující široký úhel záběru a vysokou světelnost. Skvělé optické vlastnosti, slušná kresba a snadno dostupná možnost oddělení hlavního objektu od pozadí/popředí rozhodně osloví nejednoho krajináře nebo reportážního fotografa. Tím ale využití objektivu zdaleka nekončí. Více v následující recenzi.
Velmi malý a lehký karbonový stativ Leofoto ze série Ranger. Jak uvádí výrobce, "extrémně kompaktní stativ" je vlastně velmi trefné označení, perfektně vystihující tuto kombinaci stativu (LS-223C) a stativové hlavy (LH-25). Stativ včetně hlavy v této velikost se vám pohodlně vejde do téměř jakéhokoli fotobatohu nebo fotobrašny (ať už dovnitř, nebo na vnější stranu), navíc tento stativ i s hlavou disponuje velmi solidní stabilitou a nosností. Více v následující recenzi.
Je to skvělý batoh na výlet nebo na zakázku. Odolá větru i dešti, je velmi pohodlný a pro techniku bezpečný. Vanguard VEO Adaptor R48 je největším členem "nižší" řady nově představených batohů Vanguard, ale nenechte se tímto označením odradit – mě při testování nadchl.
Když jsem se dozvěděl, že mi přistane na recenzi batoh Peak Design Travel Duffel, těšil jsem se na další vymazlené "foto zavazadlo". Jaké bylo mé překvapení, když se přede mnou objevila obrovská (vzhledem k původním očekáváním) taška, která navíc byla na hony vzdálena od mých představ dalšího parádního fotobatohu či fotobrašny. Ale změna je život a tahle změna byla nakonec hodně příjemná.
Canon EOS R3 jsem mohl vyzkoušet už podruhé, tentokrát ale na pár dní. Předprodukční kus, ze kterého se ani nesměly zveřejnit žádné obrazové výstupy, jsem měl jen krátce a byl jsem z něj nadšený. Mé první dojmy jsem tedy doplnil o postřehy, které jsem nasbíral při druhém testování. Ani tak jsem ale zdaleka nestihl vyzkoušet vše, co bych chtěl. Jedna věc je ale jistá, Canon EOS R3 je nepochybně naprosto špičkový přístroj pro zachycení rychle se pohybujících objektů. Autofokus funguje neuvěřitelně rychle a přesně díky zaostřování okem a propracovanému sledování objektů. Prostě tohle musíte zažít a vyzkoušet, pak teprve dokážete plně pochopit mé nadšení, které se od prvního testování nijak nezmenšilo, spíše naopak.
Pro fotografy co mají rádi fotku jako celek není zajímavých objektivů nikdy dost a když se mi do rukou dostal nový objektiv od společnosti Sony o ohnisku 16-35 mm a světelnosti 4, měl jsem radost. Mám rád techniku, která posouvá naše kreativní možnosti. To jako úvod stačí, ne?
Po revoluci ve světě anamorfního natáčení se svou řadou APS-C společnost Sirui nyní nastavuje novou linku na poli velkoformátové kinematografie. Jedná se o skutečně první rozumnou možnost pro nezávislé filmaře, kteří chtějí začít s anamorfním natáčením na full-frame fotoaparátech.
Je to už celkem dávno, kdy Peak Design přišel s cestovní verzí svých stylových batohů. Tehdejší verze měla objem až 45 litrů, tedy celkem slušná kapacita i na několikadenní výlet. Novinkou v portfoliu je jeho menší sourozenec, který má kapacitu 27–33 litrů. A v terénu obstál rovněž na výbornou!
Ricoh GR IIIx, to je kompaktní a výkonný fotoaparát nabízející vysoký výkon v ultra malém těle. Fotoaparát je vybaven 24Mpx CMOS senzorem velikosti APS-C bez low-pass filtru a 3osou stabilizací obrazu se ziskem až 4 EV. Obrazový procesor GR Engine 6 a 14bitový RAW záznam zajistí špičkové bezeztrátové výstupy. Hbitý, hybridní AF pracuje za základě kombinace kontrastní a fázové detekce.
O tom, že Panasonic vyrábí perfektní fullframe bezzrcadlovky, nemusíme diskutovat. Modely Lumix S1, S1R a také S1H jsou určeny především pro profesionální práci. Jsou maximálně robustní, aby bez problémů zvládly každodenní pracovní zátěž. A tu zvládají všechny tři bez sebemenšího zaváhání.
Co patří k nejdůležitějším parametrům při výběru akumulátorů pro vaši fotografickou (ale i jinou) techniku? V první řadě je to samozřejmě výkon, hned za ním dlouhá výdrž a poté rozhodně stabilita – jak v čase tak i s ohledem na okolní, měnící se podmínky. Jako dva bonusové parametry můžeme s klidným svědomím uvést rozumnou cenu a co nejmenší zátěž pro životní prostředí (tedy čím dál častěji skloňované téma ekologie). AA články Eneloop Pro jsou velice zajímavou volbou. Pojďme se na ně podívat blíže.
Malý, skladný, lehký a bytelný. Využijete ho při domácím rychlofocení produktů nebo třeba na cestách, když si nechcete pořizovat klasické selfie. Unese i velkou těžkou zrcadlovku, ale poslouží i jako pomocník v domácím studiu. Řeč je o ministativu Manfrotto s hlavou 492.
Nikon D780 není žádným nováčkem, v prodeji je už zhruba dva roky a stále je o něj obrovský zájem. Není divu, je to nejlepší neprofesionální fullframe zrcadlovka Nikon, která podle mého názoru dokonale spojuje konstrukci klasické zrcadlovky s výhodami moderních bezzrcadlovek.