Canon EOS R6 Mark II byl představen v listopadu roku 2022 jako fotoaparát mířící na tvůrce, kteří potřebují opravdový univerzál na fotky i video. Jak si se svou rolí poradil s odstupem času? Dokázal přimět poslední “zrcadlovkáře” k přechodu? První fotku jsem s tímto fotoaparátem vyfotil na Vánoce roku 2022 a od té doby tvoří základ mého setu pro zákazky i volnou tvorbu. Jak se nám společně vede?

Hodnocení odborníka 99%

 • Ideální hybridní fotoaparát pro focení i natáčení videa
 • Full frame snímač CMOS snímač s rychlým odečtem a rozlišením 24,2 Mpx
 • Perfektní výkon za zhoršených světelných podmínek
 • Oproti předchůdci je efekt rolling shutter dobře eliminován
 • Možnost nahrávat 4K/60p bez ořezu
 • Perfektní stabilizace obrazu až 8 EV v kombinaci s podporovanými RF objektivy
 • Velmi rychlé kontinuální ostření s detekcí objektu i oka
 • Multifunkční patice blesku pro další příslušenství
 • Zlepšené hospodaření s energií a výkon až 570 fotek na jedno nabití
 • Bez omezení času nahrávání až na 6 hodin
 • Bez omezení velikosti video souboru
 • Pomalé zapnutí/vypnutí přístroje
 • VIDEO - Nemožnost nastavit LOG záznam na zmáčknutí nahrávacího tlačítka když fotíte
 • VIDEO - Nesmyslná nutnost zapnutí vysoké snímkovací frekvence před možností změny na tuto hodnotu

Popis

Rád vždy začínám se specifikací dle výrobce, ke které přidám svou poznámkou. Co se tedy za 2 roky od představení první R6 změnilo? Asi nejzásadnějším posunem je snímač, ten se dostává z 20,1 Mpx u R6 na 24,2 Mpx u R6 II. Srovnání mezi modely se budu věnovat níže, ale pár příkladů uvedeme i zde. Mnoho z vás si řekne, že je to stejné, jako u modelu R3, ten má ale skládaný snímač a do srovnání sem rozhodně nepatří. Jedná se o klasický full frame CMOS snímač, který se dá poměrně dobře porovnat k hlavním konkurentům tohoto modelu, jako například Nikon Z6 II, Panasonic S5 II, nebo Sony A7IV. Dynamický rozsah má dobrý a i na vyšší ISO hodnoty pracuje skvěle. Níže jsem dal příklad fotky našeho syna, snímek je upraven pouze vyvážením bílé, není doostřen a šum není nijak redukován. Hodnota ISO 25 600! 

Fotoaparát umí dle výrobce 12 snímků za vteřinu s kontinuálním ostřením a mechanickou závěrkou, nebo až 40 snímků za vteřinu s kontinuálním ostřením a elektronickou závěrkou. Například pro sport a focení zvířat je to naprosto klíčová vlastnost, ale je zapotřebí vnímat i fakt, že elektronická závěrka přináší jistý kompromis, který spočívá v trochu nižším dynamickém rozsahu pokud potřebujete tlačit stíny. Ten je i tak famózní, ale je dobré to vědět. Všechno tedy padá na to, jaký jste fotograf a jak moc kontrastní situaci fotíte. Na druhou stranu si zde výrobce hezky poradil s efektem “rolling shutter”, který měl při použití elektronické závěrky na rychlý pohyb za následek šišatění kulatých předmětů apod. To je nyní efektivně potlačeno. 

recenze EOS R6 mark II

©Václav Křížek, 24. 12. 2022, 19:34:44, Canon EOS R6 Mark II + RF 35 mm f/1,8 Macro IS STM, 1/250 sec., f/2, ISO 25 600, kompenzace expozice 0.67 EV

Ještě lepší ostření a další vlastnosti EOS R6 Mark II

Podle výrobce dostal fotoaparát až 70 vylepšení proti svému předchůdci. Mezi ty nejzajímavější patří i představení RAW burst režim, který se hodí zejména na sport a divokou přírodu. Fotograf v tomto nastavení v podstatě čeká na klíčový moment. I tady se vyplatí mít ostření mimo spoušť, protože ta pak v namáčknuté poloze nepřetržitě zaznamenává snímky. V menu přehrávání si pak klíčové záběry vyberete a uložíte jako RAW snímek. Příkladová situace - pták sedí na větvi a něco ulovil, vy čekáte, až se něco začně dít a domáčknete spoušť. V tu chvíli na výsledném snímku bude pravděpodobně pozdě, ale vy můžete jít až 30 snímků zpět a vybrat si ten klíčový. Pro maximální rychlost funguje toto pouze s elektronickou závěrkou, ale v praxi je to funkce zajímavá. 

Člověk, kočka, pes, koně, ptáci, letadla, auta, motocykly, vlaky… Uff… Díky systému Dual Pixel CMOS AF II zvládne fotoaparát detekovat většinu subjektů v hledáčku a to i díky 100% pokrytí na výšku i šířku. K ostření se také ještě vrátím níže, ale je skutečně perfektní. Dle výrobce takto - automatický výběr: 1 053 dostupných oblastí AF při automatickém výběru, Ruční výběr: 1 bodové automatické zaostřování (velikost rámečku automatického ostření se může změnit), 4 897 možných poloh AF pro fotografie (4067 pro filmy) Ruční výběr: Rozšíření AF bodu o 4 body (nahoře, dole, vlevo, vpravo) Ruční výběr: Rozšíření AF bodů okolí Ruční výběr: Flexibilní zónové AF 1–3 (všechny AF body rozdělené do minimálně 9 a maximálně 999 zón zaostření). Bedlivé oko čtenáře si porovná s předchozím modelem a najde, že v některých oblastech je dokonce R6 II podle čísel horší, Canon ale zapracoval na rychlosti a ostření nyní skutečně pracuje mnohem rychleji. 

Z dalších specifikací pracuje R6 II se snímačovou (IBIS) stabilizací o hodnotě 6,5 EV, která umí spolupracovat s téměř všemi objektiv o jejich optickou stabilizací pro výsledek 8 EV, což je skvělé. Toto uplatňujeme zejména při focení statických objektů za snížených světelných podmínek, nebo při natáčení videa z ruky, kde si můžete dále pomoci digitální stabilizací. V přístroji také nechybí možnost natáčení a to až do hodnoty 4K/60p, nebo Rozlišení 6K až 60p RAW do rekordéru Atomos Ninja V+ zaznamenané ve formátu ProRes RAW nebo 3,7K RAW s ořezem. Přístroj nemá limit 29 minut 59 vteřin na natáčení, ale zvládne až 6 hodin videa bez nutnosti rozdělení na 4GB soubory. Dále už hlavně uživatelské zkušenosti.

recenze-eos-r6-mark-ii-fotoskoda

Ovládání a ergonomie Canon EOS R6 Mark II

Canon uživatelé dlouhodobě benefitují z poměrně konzervativního přístupu značky ke změnám v držení a celkové ergonomii. Mám-li něco za poslední dobu vypíchnout, pak byl vrcholem pokusů výrobce dotykový ovladač na první bezzrcadlovce EOS R, který byl ale pro mnohé nepřekonatelnou změnou a tak se již na dalších modelech neukázal. U R6 II je fyzicky několik zásadních změn, funkčnost již tak dokonalého přístroje jen podtrhují. Hybridní (foto/video) zaměření tohoto fotoaparátu podtrhuje přesunutí přepínání mezi foto a video režimem na levou část fotoaparátu, vracíme se středem přes novou multifunkční patici pro blesk, nebo třeba mikrofon, na pravou část fotoaparátu, kde je PSAM volič, otočný volič a pod ním nově v jednom OFF/LOCK/ON přepínač. Na tuto vlastnost jsem si musel chvíli zvykat, ale byla to jen otázka času. Na přední části zmizel z R6 II gripu IR snímač. Z pohledu slotů pro paměťové karty tu máme stále pár pro SD karty UHS-II a baterie je také LP-E6NH. Co se zlepšilo je její výdrž, respektive hospodaření s energií ve fotoaparátu a já jsem nyní schopný dát na baterii něco kolem 600-700 fotek. R6 Mark II je těsněným fotoaparátem, dával bych si ale pozor na krytku multifunkční patice blesku, kontakty jsou bez ní exponované. 

Ostření, rychlost snímání a stabilizace R6 II

Obecně byla již jednička skvělým fotoaparátem a pokud jste na Canonu a ještě jste R6 nebo R6 II nezkusili, bude pro vás zkušenost nejlépe popsaná slovním spojením “game changer”. Je to zkrátka něco, kde vidíte okamžitý posun proti strojům v minulosti. Osobně využívám nejvíce možnost, kdy si nastavíte zónu, ve které ostření probíhá spolu s režimem 2 v 2. záložce menu ostření, ten se pak postará o lepší “přilnutí” ostřícího bodu k fotografovanému subjektu a ignoruje překážky v cestě. Obecně se zde ale dá skutečně říci, že fotoaparát pozná, na co chcete ostřit. 

Na R6 II stále využívám také AF-ON tlačítka a separuji tak ostření od spouště. Někdo se mě nedávno ptal, zda není AF-ON přežitek z dob zrcadlovek? Nesouhlasím. Mít možnost kombinace hned několik režimů ostření v AF-ON tlačítku a tlačítku vedle něj je k nezaplacení. Na nahodilou scénu v přírodě či při focení sportu a reportáže jste vždy připraven. 

Natáčení videa s Canon EOS R6 Mark II

R6 II pokračuje v tradici fotoaparátů, které mají kvalitní záznam videa a to i pro plně profesionální / komerční využití. Pro komerční tvorbu využívám nejčastěji natáčení do 4K v 25 snímcích za vteřinu, vše do C.LOG3, který poté zpracovávám v počítači a pokud dobře komponuji, dá se z tohoto formátu ideálně krájet také jiný poměr stran pro použití na sociálních sítích. Pro osobní potřeby natáčím C.LOG3 do full HD. Trochu mi vadí absence klasického C.LOG, protože lépe pracoval s vyšším ISO, u C.LOG3 se musí často přeexponovávat a více dbát na správné zpracování, ke kterému používám DaVinci Resolve Studio. Pro správné nastavení fotoaparátu na natáčení videa doporučuji naši videoškolu, kde se zdarma v zhruba 30 dílech naučíte natáčet video.  

chci se naučit točit

Co se týče ostření ve videu, nechávám prakticky vše na automatickém sledování objektu, nebo si scénu zaostřím a poté natáčím. Detekce subjektu, nebo očí zde opět funguje skvěle a díky přidané vlastnosti v prvním menu AF při natáčení videa můžete nyní ostření zamknou na subjekt tak, že ho najde a i když opustí záběr, nepřeostří. To je proti první R6 zajímavá změna. Další změnou je také lepší hospodaření s teplotou přístroje, na přehřívání jsme zatím při běžném komerčním natáčení (kde se dělají krátké záběry a vše se stříhá dohromady) zatím nenarazil. Zajímavou změnou je odstranění limitu 29 minut 59 vteřin a velikost jednotlivých souborů 4GB, jak jsme psal výše. Nový podcast, který s Honzou tvoříme, tak můžeme nahrávat na jeden zátah (často přes hodinu, ve full HD C.LOG 3 je to 20 GB dat). Na pořádné nahrávání si tak připravte rychlé a velké karty.

Samostatnou kapitolou by pak mohla být stabilizace a práce s ní. Ve většině případů je fotoaparát v ruce, či na stativu. Gimbal nevyužívám, protože mi přijde práce s ním a následné záběry, spíše nepřirozené. IS mám na objektivech zaplé, automaticky se tak kombinuje se stabilizací čipu ve fotoaparátu. Pro další podporu pak často využívám digitální IS. Manuální zvuk a jeho monitoring při nahrávání nechybí, zebra a false color také ne.  

recenze_canon-eos-r6_mark-II

Pro koho je R6 Mark II určen

Asi se rovnou hodí říci, že pokud vlastníte Canon EOS R6 a máte udělané všechny potřebné firmware aktualizace, pak není upgrade třeba. Extra rozlišení je fajn, ale že by bylo zásadní to asi není. Rychlejší ostření? Ano, ale třeba o 50% rychlejší to reálně není a já po boku R6 II fotím s R6 svatby s přehledem. Možnost přednahrátí 5 vteřin, nebo záznam před domáčknutím spouště jsme zatím reálně nevyužil, ale třeba pro to jen nebyla situace. To si asi musíte zhodnotit sami. Nahrávání 6K ProRes RAW videa externě(nutnost dokoupit Atomos Ninja+)? Je to skvělá funkce, ale ruku na srdce, máte doma vůbec 4K monitor? A máte počítač, který 4K zvládne zpracovat? Máte klienta, kde budete 6K potřebovat?Log video má obecně tolik dynamického rozsahu, že stačí pro veškerou vaši práci a pokud točíte filmy, asi nečtete recenzi na R6 II. :) 

R6 uživatel za mě může zůstat spokojený s tělem co má. V hledáčku výrobce je podle mě stále velmi početná řada uživatelů, která využívá zrcadlovky. Tady to bude opět hlavně na vás. Již výše jsem napsal, že bezzrcadlové přístroje jsou skvělým pokrokem zejména co se ostření a celkové rychlosti týče. Dnes si již svou standardní pracovní náplň focení a videa bez tohoto přístroje prakticky neumím představit, je totiž spousta klientů, kteří chtějí kombinaci fotografa a kameramana, zkrátka komplexního tvůrce příběhu.

chci canon eos R6 Mark II

Hlavní rysy

 • 24,2 Mpx full frame CMOS snímač
 • 5 osá stabilizace v těle fotoaparátu, možnost kombinace s RF objektivy pro výsledek až 8 EV
 • Dual Pixel AF II ostření na obličej, oko, zvíře, vozidla (včetně letadel a vlaků)
 • Ostření do -6,5 EV osvětlení
 • Elektronická závěrka s AF při 40fps, 20fps nebo 5fps elektronické
 • Mechanická závěrka s AF při 12 snímků za sekundu mechanická
 • Převzorkované 4K/60p bez ořezu z 6K
 • 6K ProRes RAW externí nahrávání
 • 3" LCD s 1,62 miliony bodů
 • Hledáček OLED 3,69 milionů bodů / 0,76x zvětšení a až 120fps obnovovací frekvence

Shrnutí

Záměrně jsem v článku nepsal nic o obrazové kvalitě. Z více než 35 000 fotek jsme vybral snímky, které dle mého názoru fotoaparát dobře reprezentují. Zapomeňte na hledání šumu, nebo vlastností, které fotoaparát má či nemá. Fotografie je finálně stejně o vašem přínosu a ten se neskrývá za velikostí snímače ani objektivu. Pokud chcete nástroj, který umí vše perfektně, je Canon EOS R6 II skvělá volba.

Další recenze

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v malých a dostupných přístrojích
Hodnocení 93%

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v...

29. 9. 2022
Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost
Hodnocení 99%

Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a...

24. 3. 2022
Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?
Hodnocení 95%

Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?

19. 1. 2022

Diskuze

Recenze: Canon EOS R6 Mark II

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...