Blog

Petr Horálek: Třicetkrát v NASA
Do prestižního výběru Astronomického snímku dne NASA (Astronomy Picture of the Day) se za jeho existenci od roku 1995 dostalo jen několik Čechů a Slováků. Uspět však více jak třicetkrát, to už je úspěch jen hrstky fotografů celého světa. V tuzemsku takového milníku dosáhl zatím jen český astrofotograf Petr Horálek. Jeho práci budete moci obdivovat i vy, a to na výstavě v Minigalerii Centra FotoŠkoda, která začne již v pondělí 6. března.

Soutěž Věda je krásná se těší na vaše snímky
Oblíbená fotografická a výtvarná soutěž Věda je krásná vstupuje do dalšího ročníku a chystá se přivítat příspěvky talentovaných fotografů a obdivovatelů přírody. Registrace startuje 10. října a zapojit se mohou jak současní zaměstnanci a studenti Přírodovědecké fakulty, tak široká veřejnost.

Jak fotit meteorický roj Perseidy
Noc v pátek 12. srpna bude bezpochyby nejlepší možností na pozorování meteorického roje Perseidy. Pro ty, kteří na svou fotografii Perseid ještě čekají, jsme dali dohromady pár tipů, jak se na focení připravit a co by vám nemělo uniknout. Měsíc zajde brzy a jestli bude jasno, čeká nás mnohé bezesná noc.

8 tipů na focení při zhoršených světelných podmínkách
Světlo patří mezi nejdůležitější nástroje fotografa, ale nezřídka nastávají momenty, kdy se musí obejít bez něj. Nejen díky moderním technologiím můžete získat kvalitní snímky i v tmavém prostředí. Přinášíme několik tipů, jak na takové focení vyzrát.

Jak fotografovat při nízké hladině osvětlení
Interiéry, reportáže, koncerty, divadelní představení, oslavy, taneční, besídky a tak dále a tak dále. To všechno jsou typické situace, kdy téměř vždy bojujeme se světlem, resp. s jeho nedostatkem. Výsledkem pak většinou jsou příliš tmavé, "máznuté", zašuměné nebo jinak nepovedené snímky. Co s tím? Jak to řešit? Na to se podrobně podíváme v následujícím článku.

Letem fotosvětem #23 : Drobeček od Canonu
Co přinesla polovina června? Nejsvětelnější objektiv f/0,95 pro full frame v bajonetu L. Na podzim uvidíme podle všeho v aukci hodně raritní objektiv od Canonu a konečně i nový dron Airpeak od Sony. Fujifilm se popasoval s globálním hackerským útokem. A jinak zdlouhavě nudný život astrofotografie nabral v posledních dnech obrátky.

Letem fotosvětem #21 : NEJ.. snímky
V závěru května mohly zůstat na okraji povšimnutí novinky jako třeba retro foťák Nikon, jedna legendární Leica jednoho legendárního vizionáře, zbrusu nový SanDisk Professional a nebo ikonické fotky ať už těch “NEJ z Guinnessovky” nebo z finále The 2021 Milky Way Photographer.. Ano mohly, ale tak od toho tu jsou Lety fotosvětem.

Letem fotosvětem #14 : Jen udělejte tu * fotku
V první polovině dubna jsme se rozhodli zaměřit na ty nejmenší ale nejpoužívanější fotoaparáty. Zatímco výrobce LG telefonů končí, rýsuje se možná nová překvapivá spolupráce Samsungu a Olympusu. Pokud jste nezaznamenali první avizovaný let dronu nad povrchem Marsu, bylo to nejspíš kvůli jeho odsunutí z technických důvodů. Podívali jsme se na techniku oficiálních portrétů z Bílého domu. A pobavilo nás zákulisí, ve kterém se může běžně pohybovat fotograf královské rodiny.

Letem fotosvětem #13 : Královské fotoaparáty
Přelom měsíce března a dubna byl prima hned z několika důvodů. Jednak šlo o “šťastný” třináctý týden tohoto roku. Moc tomu nepřidal fakt, že nejvíc aktualit bylo zveřejněno 1. dubna a ověřovat si všechny informace hned v několika zdrojích a vytřídit ty aprílové bylo náročnější. Takže jsme při průletu fotosvětem hráli na jistotu a drželi se a spolehlivých a neměnných věcí. A co je konzervativnější než Leica, britská královská rodina, právní systém a nebo třeba sousední planeta.

Letem fotosvětem #9 : Spojení tónu a vyprávění
První březnový týden jsme si mohli odpočinout od novinek, po smršti v minulých Letech fotosvětem to bylo vlastně i příjemné. Tak ale zas.. z těch pár novinek jsme nakonec vybrali alespoň jednu od Gitza, už protože tento výrobce o sobě nedává příliš často vědět. Minulý týden uzavřela o víkendu probíhající akce The Photography Show. To je sympozium zaměřené spíše na tvorbu a fotosvět se otáčel hlavně kolem něj. My tak měli prostor dotáhnout resty v “neproduktovkách” a poohlédnout se po zajímavých soutěžích, fotkách a nebo softwarech.

Letem fotosvětem #8 : Roztomilouš Canon a Transformers Pentax
Závěr února byl na Lety fotosvětem nabitý.. až moc nabitý. Vedle vyhlášení výsledků známých soutěží a zahájení dokonce nově vzniklých soutěží tu byl hlavně novinkami natřískaný japonský veletrh CP+. Ten by sám o sobě vydal na každodenní report. Nám nezbylo nic jiného než nemilosrdně škrtat. Podlehli jsme tlaku novinek a do naší pětice vybrali ty (nej)bizarnější technické zajímavost. Přidali trochu té kosmické technologie, zajímavý průzkum o chování fotografů a nástřel budoucnosti jedné legendární značky.

Letem fotosvětem #5 : Halo kolem Měsíce
První únorový týden se fotosvět otáčel kolem teoretických rozborů novinek od Sony a Fuji. My si samozřejmě počkáme na naše skutečné první dojmy a určitě vás o nich budeme informovat. Do Letů fotosvětem se nám proto vešlo pár milníků - “malý” milník objektivů Canon a druhý, který nekompromisně ukázal, jak děti (čti. bezzrcadlovky) přerostly přes hlavu rodičům (čti: zrcadlovkám). Mezi naše oblíbená menšinová témata patří i zajímavé projektíky na Kickstarteru a pro inspiraci jedna povedená fotka s aktuálně ideálním časem na cvaknutí.

Letem fotosvětem #53 : Fotky s nadhledem
V závěru roku se všechny známější agentury a weby ohlížely a vybíraly ty NEJ fotky za uplynulý rok 2020. My jsme ve snaze vybrat ty největší skvosty a přitom nikoho nepřehlédnout, vytvořili pořádně tučný a vlastně nudný seznam galerií. Ten bylo třeba zredukovat. Podívali jsme se tedy na celou věc pěkně z nadhledu až tak z vysoka, že jsme vystoupali na vesmírnou stanici ISS. Snímky z této stanice vlastně symbolicky obsahují vše, co se na Zemi událo. Takže se podíváme na fotky a fotografa, který jediným stisknutím spouště zaznamenává tisíce našich neviditelných příběhů. A s každým novým rokem se pravidelně přivalí lavina chystaných novinek, objevují se různé “road mapy” plánovaného a slíbeného, co by se letos mělo vyrobit. Z toho bezpočtu plánů jsme si vybrali jeden (tak trochu i sen) v podobě Leica kinofilmu. Jako raritku jsme zvolili objektiv jednoho východního legendárního výrobce. A chybět nesmí inspirace pro naší tvorbu v podobě vítězných snímků soutěže. Tentokrát se podíváme na tvorbu dětí, od kterých se můžeme učit nejvíc, pokud jde o vynalézavost, nekonvenční přístup a fantazii.

Letem fotosvětem #51 : Fotka co trvala přes osm let
Před vánoci se objevilo pár větších novinek, o těch jsme psali průběžně. A protože je čas pozvolna zpomalit a přesunout se do bačkor a k vánočnímu stromku, zvolníme i v letech fotosvětem. Pod stromečkem letos ještě nenajdete update legendárního analogového Ilfordu, ale kdo ví třeba příští rok. Mezi tím můžete z pohodlí gauče sledovat televizi, nebude to trvat tak dlouho, co se setkáte na Netflixu s filmy natočenými na Panasonic BGH1. Až než k tomu dojde, můžete si střihnout z domu online akademii pro focení dokumentů a streetu, aby se jste měli chuť z těch vánočních bačkor zase vyskočit a jít fotit.

Letem fotosvětem #50 : Nejmenší fotoaparát
Tak trochu výroční padesátý týden tohoto roku přinesl celou řadu novinek, o kterých jste mohli dočíst v našem blogu. My se klasicky zaměřili na ty neméně zajímavé okrajové informace z fotosvěta. Neunikly nám maličkosti v podobě nejmenšího komerčního fotoaparátu a protože jsme trochu zanedbávali byznys podívali jsme se, které firmy může ovlivnit požár v jedné japonské fabrice, jak si vede Kodak po ¾ miliardovém grantu. Nudný obchodní slovník jsme trochu naředili a mrkli se i na pár soutěží, která můžete ovlivnit a nebo mohou být zdrojem inspirace.

Fotoškola - manuál
Každý je fotograf, dokud nenastaví manuál... :) Tohle přísloví trefně popisuje fakt, že manuální nastavení expozice se spousta fotografů bojí používat, protože se jim zdá složitý. Tyto obavy jsou ale naprosto zbytečné, s manuálem je to daleko jednodušší, než se může zdát. Michal s Luďkem vám vysvětlí, kdy a jak manuální nastavení expozice použít.

Letem fotosvětem #37 : (Ne)veselá želva
Podle uniklých informací nás čeká tento týden celá řada novinek, pokud ano, budeme se jim určitě věnovat v našem blogu. Takže je zbytečné o nich psát v Letech fotosvětem. V 37. týdnu jsme se raději podívali zase na okraj přehlédnutelnosti a namíchali čtveřici zajímavostí podle osvědčeného receptu: trochu obchodu v podobě výhledů Olympusu před finišujícím prodejem, trochu motivaci můžete načerpat z finále soutěže astronomie, za astronomickou můžete považovat i cenu chystané Leicy a příjemnou směs inspirace a pobavení nabízí finále Comedy Wildlife Photography.

Letem fotosvětem #30 : Foto a video mazlíci mají síň slávy
Druhá polovina července se nesla ve znamení novinek. Když se přeneseme přes fakt, že o těch zásadních jsme vás informovali a vytěsníme bezpočet návodů jak fotit mizející Neowise, zbyl stále slušný prostor pro ty přehlížené a nemálo zajímavější události. Fotosvětem minulého týdne jsme zase jen prolétli a namátkou vybrali vrcholící nominace do síně slávy fotoaparátů. Dozvíme se, proč teď asi uvidíme po světě víc reportérů s fotoaparáty Sony a je dost možné že při videu tuto techniku budou stabilizovat gimbaly od Manfrotta.

Letem fotosvětem #27 : Komprimovat se dá 10 let slunce i nový videoformát
V první části července proběhla v digitálním obraze celá řada událostí. Vybrali jsme ty, o kterých jsme se v průběhu týdne nezmiňovali na našem blogu. Takže zůstaly jen ty průlomové - jako třeba nový typ videoformátu, 8K kamera, nebo nejširší objektiv od Meike. A protože jde často až o hvězdné záležitosti, podíváme se i do vesmíru s Canonem jen na chvíli a s NASA na deset let.

Hvězdný 20. týden 2020
Polovina května přinesla celou řadu hvězd: počínaje objektivem Star Pentax * 85/1,4. Mezi hvězdy určitě patří z dlouhodobého hlediska jak mistr Rembrandt tak z krátkodobého herec Robert Pattinson. A aby nebylo pochyb, vše uzavřeme hned celým rojem Lyridů Petra Horálka publikovaný na stránkách NASA.

Česká astrofotografie měsíce slaví 15. narozeniny
Česká astrofotografie měsíce, zkráceně ČAM, která nabízí široké pole působnosti amatérským i profesionálním fotografům vesmírných scenerií, letos oslaví kulaté výročí! Pojďme si společně připomenout, jak soutěž vznikla, co je jejím hlavním cílem a jaké má ve světě astronomie zázemí.

Jak na dokonalou fotku? Naučte se fotit různé žánry v našem seriálu!
Dumáte nad tím, jak nejlépe přistoupit k vašemu oblíbenému žánru, abyste dosáhli fotek, které se vám zrodily v hlavě? Připravili jsme pro vás souhrnný článek plný tipů z archivu našeho blogu, kde vám poradíme, jak se zhostit různých témat - třeba focení města, dětí, přírody či nekýčovitého západu slunce. Přejeme příjemné čtení!

Zdeněk Bardon radí: Dantovo peklo aneb Jak se poprat s šancí
Pořídit snímek, pro který jste cíleně přijeli, vyžaduje přípravu a trpělivost. Co ale dělat v situaci, která přišla znenadání, nikdy předtím jste ji nezažili a pravděpodobně už (bohužel) znovu nezažijete? Zdeněk Bardon vám v článku přiblíží vznik fotky, kterou nazval Dantovo peklo, a na níž se snoubí hned několik neobvyklých atmosférických jevů.