Seriály

Fotoškola - bezdrátově odpalovaný záblesk
Externí systémový blesk umístěný mimo tělo přístroje dokáže divy. A co teprve, když těch blesků máte víc! Můžete si hrát se směrem a intenzitou jednotlivých záblesků, a při tom nepřijdete o výhody TTL měření. Luděk s Michalem vám ukážou, jak na to. Pojďte si hrát, pojďte to vyzkoušet!

Fotoškola - blesk jako hlavní, doplňkový a dlouhý synchronizační čas
Pokud jde o používání externího systémového blesku, je jen na vašem rozhodnutí, jestli má být použit jako hlavní, nebo jako doplňkové světlo. Tomu je potřeba přizpůsobit nastavení fotoaparátu, ale samozřejmě také blesku. Velmi zajímavých výsledků také dosáhnete, když budete blýskat do dlouhých expozičních časů. Luděk s Michalem vám ukážou, jak na to.

Téma měsíce března: Video
Je tady březen a s ním i nové zaměření našeho seriálu „Téma měsíce“. Tentokrát přichází snad ještě atraktivnější námět než v měsíci únoru a to natáčení videa! Dočkáte se tematických příspěvků na našem YouTube kanálu, zajímavých článků v blogu, produktové prezentace videomonitorů Eizo i fotosoutěže na Instagramu o pěkné ceny!

Fotoškola - systémový blesk v exteriéru
Při použití externího systémového blesku venku není zábleskové světlo od čeho odrážet, na to by byla zapotřebí ještě například odrazná deska. Je tedy potřeba blýskat tzv. na přímo, tedy hlava blesku míří přímo dopředu. Pokud použijete blesk na prosvětlení stínů na přímém slunci a zároveň potřebujete použít malé clonové číslo kvůli malé hloubce ostrosti, bude vycházet velice krátký expoziční čas i při nastavení té nejnižší citlivosti ISO. Luděk s Michalem vám ukážou, jak si v takové situaci poradit a jak použít vysokorychlostní synchronizaci.

Fotoškola - systémový blesk v interiéru
Externí systémový blesk vám neskutečně rozšíří možnosti při focení v interiéru. Tedy pokud je zábleskové světlo od čeho odrážet. Ale jedno po druhém. Je lepší blýskat na přímo, nebo odrazem? Jaký vliv na dosah blesku má nastavená clona a citlivost? A jaký vliv má nastavený expoziční čas? Na podobné otázky vám Luděk s Michalem odpoví v následujícím videu.

Téma měsíce února: Externí blesky
V našem novém seriálu „Téma měsíce“ se dozvíte, jaký jsme si pro vás připravili zajímavý tematický okruh, který se bude promítat do obsahu našeho blogu a sociálních sítí během následujícího měsíce. Prvním námětem, kterým se budeme zabývat, jsou externí blesky. Používáte je? Baví vás, nebo s nimi pracujete jen z nutnosti? Podívejte se, co pro vás chystáme!

Fotoškola - zkratky na foťácích
Dnešní foťáky jsou plné nejrůznějších zkratek, písmen a záhadných symbolů, které mohou neznalého fotografa snadno vyděsit. Luděk s Michalem vás před takovým zděšením ochrání a ty nejpoužívanější zkratky vám vysvětlí.

Fotoškola - jak nastavit foťák pro makrofotografii
Makrofotografie má tu výhodu, že se dá provozovat, i když je zrovna venku škaredě. Nějakou kytku máme doma všichni, takže už stačí jenom nasadit makro objektiv a hurá na to! Luděk s Michalem vám ukážou, jak nastavit váš fotoaparát na focení makrofotografií a prozradí pár osvědčených tipů.

Fotoškola - jak si vybrat dron
Rádi byste pořizovali videa nebo fotografie z nadhledu? K tomu je ideální dron! Ale jak vybrat dron, když jich je v nabídce taková spousta? A co by měl takový dron umět? Na tyto a spoustu dalších otázek se vám pokusí odpovědět Michal s Luďkem.

Fotoškola - ideální ohnisková vzdálenost na portréty
Často se ptáte, jestli jde portrét fotit třeba 35mm objektivem na full frame snímači. Odpověď "ano, jde to" je hrubě nedostačující. Luděk s Michalem vám ukážou, že nejde až tak o ohniskovou vzdálenost objektivu. Daleko důležitější je to, z jaké vzdálenosti budete portrét fotit.

Jak vyrábíme fotoknihy (služby #04)
Fotoknihy dnes patří mezi jeden z vůbec nejpopulárnějších foto produktů. V Centru FotoŠkoda si to dobře uvědomujeme a klademe na daný foto produkt velký důraz. V nabídce služeb CFŠ je pro zákazníky bohatá nabídka fotoknih v té nejvyšší kvalitě, která na našem trhu nemá obdoby.

Fotoškola - jak nastavit foťák pro focení krajiny
Fotografování krajiny je další z nejoblíbenějších fotografických disciplín. Vždyť zachytit nádherné scenérie na dovolené a fotografických výletech chce snad každý. Luděk s Michalem vám ukážou, jak nastavit váš fotoaparát na focení krajiny, aby fotky dopadly co možná nejlépe.

Jaké materiály používáme pro velkoformátový tisk (služby #03)
Výslednou kvalitu velkoformátové (nejen) fotografie zásadně ovlivňují 3 faktory: zpracování neboli předtisková příprava, samotný tisk (tisková technologie, inkousty) a materiál, na který obraz reprodukujeme. My se v rámci následujícího článku zaměříme na substráty, tedy materiály či tisková média.

Fotoškola - jak nastavit foťák pro focení portrétu
Portréty fotíme všichni. Někdo víc, někdo míň, někdo fotí stylizovaný portrét, někdo reportážní portrét, někdo používá k focení portrétů blesky, jiný zase využije přirozeného světla. Faktem je, že portrétní fotografie patří k zdaleka nejpopulárnějším fotografickým žánrům. Luděk s Michalem vám poradí, jak nastavit fotoaparát na focení portrétu, aby byly fotky přesně takové, jaké je chcete mít.

Fotoškola - jak nastavit foťák pro zachycení pohybu
V naší Fotoškole jsme se už mnohokrát bavili o tom, jak nastavit expoziční čas, autofokus a nebo třeba citlivost ISO. Dnes se Luděk s Michalem podívají na to, jak si můžete nastavit celý fotoaparát pro focení pohybujících se objektů, aby fotky vyšly přesně tak, jak chcete.

Fotoškola - jak vyčistit snímač
Známe to všichni, prach na snímač se dříve či později dostane každému digitálnímu fotoaparátu. Dokonce i když si při výměně objektivů dáváte opravdu pozor. Bezzrcadlovky jsou na usazování prachu ještě náchylnější, protože u většiny modelů není snímač při výměně objektivu nijak chráněn. Michal s Luďkem vám ukážou, jak vyčistit obrazový snímač v situaci, kdy nemáte poblíž žádný odborný servis.

Fotoškola - redukce na objektivy ze zrcadlovek na bezzrcadlovky
Máte novou bezzrcadlovku a chtěli byste na ní používat vaše oblíbené objektivy ze zrcadlovky? Žádný problém, stačí si jen vybrat tu správnou redukci. Luděk s Michalem vám ukážou jak na to a vysvětlí vám, proč nebude nikdy možné používat nově konstruované bezzrcadlovkové objektivy na starších zrcadlovkách.

Street photography s Flexaretem
Jestli rádi fotíte život kolem sebe, taháte svůj foťák na každou akci a je vám blízká street fotografie, tak by stálo za to vyzkoušet fotit s Flexaretem. Anebo už jste propadli kinofilmu a začínáte se poohlížet po novém kousku na svitkový film, jenže zatím nechcete nalít všechny své úspory do nákupu drahého středoformátu jako Hasselblad nebo Mamyia? I v tom případě by pro vás Flexaret mohl být dobrou volbou.

Fotoškola - kontinuální ostření zrcadlovkou
I když zrcadlovky nenabízejí zdaleka tolik možností nastavení automatického zaostřování jako bezzrcadlovky, zaostřování na pohybující se objekty zvládají také. Jen vám to dá možná trochu víc práce. Luděk s Michalem vám poradí, jak dosáhnout co nejvyššího počtu správně zaostřených fotek při focení pohybujících se objektů se zrcadlovkou.

Pronikavé portréty s Rolleiflexem a Flexaretem
Už vás někdy napadlo, proč mají děti na fotkách od Diane Arbus vždy tak uhrančivý výraz? Ano, byla to skvělá fotografka, která dokázala z okolní reality vytáhnout to, co tam ostatní neviděli. Ale také fotila na Rolleiflex a tento fotoaparát má jednu zvláštnost, která ho dělá jako stvořený pro portréty dětí.

Fotoškola - kontinuální ostření bezzrcadlovkou
Zaostřování na pohybující se objekty není s moderní bezzrcadlovkou nic obtížného. Luděk s Michalem vám ukážou, jak nastavit automatické ostření, abyste dokázali zachytit co největší množství správně zaostřených fotek.

Fotoškola - světelnost objektivu
Světelnost objektivu je jeden z nejdůležitějších parametrů při jeho výběru. Luděk s Michalem vám ukážou a vysvětlí, co to vlastně je světelnost, co znamenají číselné údaje, které světelnost popisují přímo na objektivu, ale také třeba to, jestli jsou světelnější objektivy lepší než ty méně světelné.