Digitální zrcadlovka neboli DSLR Canon EOS s full frame či APS-C snímačem nabízí optický hledáček a pohodlné uchopení. Vybere si mezi nimi začátečník i profesionál.
Výrobce
LCD obrazovka
Rozlišení v Mpx
Barva
Režimy zaostřovacích polí
Hmotnost (g)
Velikost snímače
Formát snímku
Bajonet
Druh snímače
Napájení
Min. citlivost v ISO
Rozlišení LCD (px)
Druh paměti
Stabilizace obrazu
Max. citlivost v ISO
Nejrychlejší čas závěrky
Synchronizace s bleskem
Záznam videa
Časosběr
Zaostřovací body (křížové)
Scénické režimy
Rozhraní
Dárek v hodnotě 3 490,-
CANON EF 50 mm f/1,8 STM
Digitální zrcadlovky jsou fotoaparáty určené pro náročnější fotoamatéry a fotografy profesionály. Základní charakteristikou digitálních zrcadlovek je možnost použití výměnných objektivů a dalšího bohatého příslušenství, jako např. blesků, battery gripů apod. Z nabídky digitálních zrcadlovek si určitě vybere jak pokročilý amatér, tak náročný fotografický profesionál - v nabídce najdete jak samotná těla fotoaparátů, tak fotoaparáty v setu s jedním či dvěma objektivy.
DSLR (Digital Single Lens Reflex) fotoaparáty vycházejí z téže principů, na nichž byly stavěny analogové zrcadlovky, jen s těmi rozdíly, že na místo filmu používají senzor, záběr lze kromě v hledáčku komponovat i na LCD displeji a pořízená data se v podobě elektronických dat ukládají na paměťové karty.
Při pre-vizualizaci snímku si autor, ve své mysli, vybírá z nekonečného množství možných variant tu jedinou, která nejvíce odpovídá jeho představám. Proto, aby tato představa byla ztvárněna pohotově soustředí tým vývojářů pozornost nejen na samotný snímač, ale také na přidružený procesor/y. Společně pak (snímač a procesor) převádí světelné paprsky do podoby elektronických dat, která jsou následně zpracovány do příslušné podoby snímku dle předvolených hodnot (rozlišení, vyvážení bílé, citlivost, barevné podání atd.). Doslovně to patří pro formát JPEG. U RAWu si to fotograf řídí sám.
Ne nadarmo se označuje formát RAW jako digitální obdoba filmového negativu, z kterého můžete při vhodné filtraci získat jak plnotonální zvětšeninu, tak i velmi kontrastní snímek postrádající šedou.
Orientačně lze DSLR zrcadlovky rozdělit dle potřeb, jež mají splnit: na amatérské, polo a profesionální.
Těla fotoaparátu jsou mnohdy lépe vytěsněna vůči nepříznivým atmosférickým vlivům – prach, déšť a řešena s důrazem na lepší držení při dlouhodobějším fotografování. Tyto fotoaparáty jsou obecně rychlejší, přesnější a výkonnější.
Fotoaparát má v rukou mnohdy celé dny, a proto potřebuje takový, který dobře sedne do dlaně – postranní i spodní madla jsou mnohdy nutností stejně jako spoušť a další voliče pro vertikální fotografování. Těla jsou vyrobena z odolných materiálů (hořčíková slitina) a vytěsněna vůči atmosférickým vlivům. Zkrátka se nenajde situace, na kterou by nebyl přístroj připraven.
Stále častěji jsou žádány a v některých případech i nenahraditelné DSLR zrcadlovky, které umějí v Full HD / HD kvalitě natáčet video. Setkáme se s nimi ve všech třech uvedených kategoriích a podle stupně jejich profesionalizace, také pořizují ony záběry v různé kvalitě a nabízejí možnost připojení dalších externích zařízení jako jsou směrové mikrofony či stereofonní sluchátka.
Příkladem multifunkčního DSLR fotoaparátu, který může sloužit stejně dobře jako videokamera je profesionální Nikon D4. Ten natáčí video v rozlišení 1920x1080px při 30/25/24 obr./sec. a přiotm poskytuje výhody DSLR – FX snímač, možnost výměny optiky a možnost ovládání zvuku (vstup pro stereofonní mikrofon a výstup pro sluchátka s možností nerušeného jemného nastavení zvuku před zahájením i během záznamu. Nastavení linkového vstupu pro rekordéry PCM s lineárním záznamem.).