Jak vybrat stativ | FotoŠkoda
10. 2. 2022 | 10 minut čtení

Na výběru stativu bychom si měli dát velmi záležet, abychom se na něj mohli plně spolehnout. Výběr je velmi široký a zorientovat se v něm může být někdy oříšek. V tomto článku se podíváme na to, co je při výběru ideálního stativu důležité a na jaké vlastnosti byste se měli zaměřit.

Odpovězte si na následující otázky

Jak jste už možná sami zjistili, výběr stativu není radno podceňovat. Při focení dlouhých expozic a dalších záběrů se na něj potřebujete plně spolehnout, abyste se mohli soustředit pouze na záběr samotný. V tomto článku se podíváme na to, na co všechno byste se při výběru stativu měli zaměřit, a to prostřednictvím následujících otázek:

 • Jak vysoký stativ potřebuji?
 • Kde budu stativ používat?
 • Co budu fotit a s jakou technikou?

Jak vysoký stativ potřebuji

Jedním ze zásadních kritérií, které úzce souvisí s následující otázkou, je velikost stativu. V zásadě můžeme stativy rozdělit na dvě základní kategorie – ministativy a "běžné" stativy.

 • Ministativy využijete při focení drobných produktů v domácích podmínkách, na výletech, kde si tak budete moci vyfotit společnou fotografii, aniž by to bylo klasické selfie, nebo s trochou kreativity i při náročnějších foceních. Jejich použití je sice kvůli výšce velmi omezené, na konkrétní účely se ovšem může ukázat jako neocenitelný (a nedoceněný) pomocník.

Ministativ Manfrotto s kulovou hlavou 492Ministativ Manfrotto © Anna Jirásková

 • Mezi ministativy a "běžnými" stativy, jak je pro představu nazývám, není žádná mezikategorie, nicméně výběr je v druhé skupině mnohem bohatší. Najdete zde kousky pro vyložené trpaslíky, ale i pro obry. Při výběru je totiž důležité myslet na pohodlné ovládání, kterého těžko dosáhnete, když se budete muset k foťáku sklánět.

  Myslete proti i na svou výšku (případně výšku toho, kdo bude stativ hlavně užívat, kupujete-li ho jako dárek), která by měla být podobná jako maximální výška stativu, případně by ji stativ měl přesáhnout. Snížit se totiž stativ dá vždy, zvýšit nikoli.

Co se týče rozměrů po složení, u ministativů jsou rozměry – jak už koneckonců sám název napovídá – opravdu malé. U klasických stativů jsou pochopitelně větší, ale díky tomu, že se stativy vyrábějí s více sekcemi, jsou povětšinou velmi kompaktní a srovnatelně velké.

Karbonový stativ Rollei C6iKarbonový stativ Rollei © Anna Jirásková

Kde budu stativ používat

Sháníte stativ na cesty, nebo na focení do ateliéru? V jakém prostředí se bude převážně nacházet? A jak často ho budete přenášet (na zádech)? Na tyto otázky je nutné si odpovědět hned zezačátku, protože vám výrazně zúží výběr stativů, které budou přicházet v úvahu. Především tedy v případě, že sháníte výbavu na cesty.

Jedním z nejdůležitějších kritérií je totiž materiál. Na výběr máte ze dvou – hliníku a karbonu. A ačkoliv by se mohlo zdát, že karbon je vždy lepší volbou, zatímco hliník je "chudým příbuzným", nenechte se mýlit! Pojďme se na tuto problematiku podívat blíže:

 • hliníkové stativy: Často si je spojujeme s vyšší hmotností než u karbonových a právem. Často ale vyšší hmotnost znamená také větší stabilitu u těžší techniky a odolnost vůči náporům větru (což je samozřejmě kombinace více faktorů včetně umístění těžiště) a charakter struktury hliníku mu leckdy propůjčuje také větší pevnost než u karbonových stativů.

Hliníkový stativ MANFROTTO Befree - MKBFRTA4BM-BHHliníkový stativ Manfrotto © Anna Jirásková

 • karbonové stativy: Pravda je, že karbonové stativy jsou vždy lehčí. To ovšem neznamená, že jsou také pevnější. V kvalitě (která přímo souvisí s pevností) hrají roli počet vrstev karbonu a také hustota navinutí karbonových vláken. Levnější karbonové stativy mají zpravidla méně hustou síť vláken či menší počet vrstev, což se projeví chvěním, a nízká hmotnost je tak doprovázená omezeními v použití třeba na větrnějších místech.

  Hliníkový stativ je v tomto případě často jistější volbou, byť je o něco těžší. Dražší karbonové stativy jsou vyráběné kvalitněji, a oplývají tak rovněž vyšší pevností než ty hliníkové. Jedinou "nevýhodou" je zde cena, která se vám ovšem vyplatí pokaždé, když budete stativ používat.

Karbonový stativ Gitzo GK1545T-82TQDKarbonový stativ Gitzo © Anna Jirásková

Z hlediska materiálu to tedy není zdaleka tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Pokud hledáte něco, co vás bude doprovázet na túrách či výletech, a máte omezený rozpočet, leckdy sáhněte spíše po hliníkovém stativu (i když se samozřejmě nedá 100% zevšeobecňovat), pokud si můžete dovolit zainvestovat více, karbonový stativ je jasná volba.

Jestliže bude stativ většinou stát na jednom místě, případně ho na jiné převezete kupříkladu autem, hmotnost (a koneckonců ani pevnost, kterou vyžadují fotografové především v náročnějších podmínkách) nehraje zásadní roli, zato se soustřeďte na stabilitu, nosnost a případně rozměry.

Pokud hledáte stativ do ateliéru nikoliv na fotoaparát, nýbrž na trvalá světla, vybírat můžete ve speciální kategorii na webu. Rozhodování bude o mnoho snazší než při výběru stativu pro fotoaparát.

TIP: Středový sloupek umožňuje vysunout hlavu výše, bývá ale také citlivý na povětrnostní podmínky a u levnějších materiálů zapříčiňuje větší chvění fotoaparátu. Pokud chcete, aby byl stativ maximálně stabilní, protože se budete pohybovat v extrémně náročných podmínkách, zkuste se poohlédnout po stativu, který středový sloupek nemá, nebo patří do vyšší třídy. Ke zvýšení stability napomáhá také zatížení - u většiny stativů najdete na středovém sloupku háček, na něž můžete zátěž zavěsit.

Karbonový stativ Vanguard VEO 2 235CBKarbonový stativ Vanguard - řada stativů umí otočit nohy, resp. středový sloupek, což umožňuje fotit i makro; háček je často odnímatelný © Anna Jirásková

Co budu fotit a s jakou technikou

Jste krajinář, astrofotograf, fotograf architektury nebo zvířat? Jak jste jistě zjistili, bez stativu jsou vaše možnosti omezené, ne-li nemožné, jak je tomu v případně focení noční oblohy. Už jste si vybrali materiál, jak ale postupovat dál? Tajemství dalšího kroku tkví ve výběru správné hlavy.

V současné nabídce najdete hlavy kulové, 3cesté a převodové. Dříve panovalo jasné rozdělení toho, k čemu je která hlava vhodná a která ne.

 • V současnosti má takto jasné doporučení pouze fotografování architektury, kde je jasnou výhodou 3cestá hlava, případně rovnou převodová. 3cestá hlava vám totiž umožní velmi přesně nastavit fotoaparát ve třech osách, aniž byste si při nastavování jedné pohnuli se zbylými dvěma osami. Převodová oproti těmto vlastnostem disponuje ještě možností mikroposuvu, což je velmi jemné nastavení po milimetrech pomocí otočných voličů. Pro architekturu nebo velmi přesnou panoramatickou fotografii jako dělané.
 • Kulové hlavy v současnosti ve většině případů disponují možností aretace horizontálního směru a eliminují tak hlavní nevýhodu, která ji diskvalifikovala pro použití u řady žánrů, totiž že s povolením hlavy budete muset nastavovat celou kompozici od začátku, i když jste ji chtěli posunout třeba jenom o kousek nahoru. Pokud kulová hlava tuto funkci má, nemusíte se bát použití v krajinařině, astrofotografii nebo makrofotografii.

  Pro focení poslední zmiňované disciplíny jistě také oceníte, že naprostá většina dnešních stativů má vyjímatelný / otočný středový sloupek, případně se může snížit prakticky k zemi, což je pro makrofotografii často zásadní.

Hliníkový stativ Vanguard VEO 3T+ 234ABHliníkový stativ Vanguard - několik stativů umí středový sloupek také zcela vyosit, případně umožňuje využít hned dva fotoaparáty či jiná zařízení © Anna Jirásková

Při výběru hlavy je významným kritériem nosnost. Pokud jste se rozhodli pro kulovou hlavu, je třeba se ale dívat ještě na další, ještě důležitější vlastnost, a to velikost koule a tím pádem třecí plochy pod ní. Kulové hlavy mají totiž často velkou nosnost, větší, než vlastně potřebujete, a i když malá koule těžkou techniku udrží, není to ideální varianta. Čím větší průměr koule, tím stabilnější celkově stativ je a není náchylný k případnému chvění. Vždy by se tedy měla vybírat koule velká adekvátně k technice, s níž hlavu hodláte používat.

Nosnost celého stativu by pak měla být 3-4x větší než celková hmotnost sestavy, kterou chcete používat - dobře si tedy dopředu rozmyslete, zda hodláte používat pouze bezzrcadlovku s lehkým objektivem, nebo na stativ půjdete s "těžkou váhou" zrcadlovky a teleobjektivu (případně s dalším příslušenstvím).

Většina hlav má dnes samostatně ovladatelnou funkci panoramatického otáčení (některé dokonce i pod destičkou), což oceníte nejen při focení panoramat, ale i při úpravě kompozice, a také jsou v drtivé většině kompatibilní se systémem Arca Swiss. Co to znamená a v čem je jeho výhoda? Jde o unifikovaný rozměr, díky čemuž můžete na hlavu nasadit destičku jiného výrobce. Využijete to třeba na cestách, kdy se vám destička rozbije či ztratí – v jakémkoli obchodě zaměřeném na FOTO zakoupíte destičku, která bude s vaší stativovou hlavou fungovat –, nebo ve chvíli, kdy budete chtít využít specializovanou destičku, např. L-plate nebo makrosáňky.

Hliníkový stativ Vanguard VEO 3T+ 234AB - panoramatické otáčení hlavyHliníkový stativ Vanguard - panoramatické otáčení hlavy © Anna Jirásková

TIP: Hlavu můžete zakoupit buď rovnou v setu s nohami, nebo na vybrané nohy našroubovat jinou hlavu a vytvořit si tak set přesně na míru.

chci si jít vybrat stativ

Úvodní foto: Matheus Bertelli, Pexels

VANGUARD VESTA FB235 AB - stativ s kulovou hlavou

Včetně stativové hlavy T-51, Kompaktní rozměry celého balení, Segmenty nohou: 5

1 990,-
VANGUARD ALTA PRO 263AP stativ s pákovou hlavou

Maximální výška: 1775 mm, Složený stav: 725 mm, Hmotnost: 2600 g

3 990,-

Související články

Valentýn se blíží – oslavme ho s 20% slevou na tisk fotek!

Valentýn se blíží – oslavme ho s 20% slevou na tisk fotek!

Jak vybrat pevný objektiv

Jak vybrat pevný objektiv

COLBOR: Vyzkoušejte novou, výkonnou řadu LED světel

COLBOR: Vyzkoušejte novou, výkonnou řadu LED světel

Diskuze

Jak vybrat stativ

Přidat příspěvek
 • Tomáš P.
  Reagovat

  Stativ pro analogový Olympus OM1

  Tomáš P. 05.04.2022 19:40:45
  Dobrý den, jaký stativ byste doporučili pro fotografování na analogovou OM1?Krajina + makro. Děkuji
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Stativ pro analogový Olympus OM1

   Luděk Bouška 07.04.2022 13:10:58

   Dobrý den, vhodných jich je jistě mnoho, já mám vynikající zkušenosti s https://www.fotoskoda.cz/manfrotto-befree-gt-xpro-carbon-tripod/, ten mohu doporučit s klidným svědomím.

 • Monika Š.
  Reagovat

  Jaký stativ vybrat?

  Monika Š. 15.02.2022 18:38:40
  A co když chci stativ nejen na focení ale také na video? Tam asi kulová hlava nebude to pravé ořechové.
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Jaký stativ vybrat?

   Luděk Bouška 16.02.2022 10:38:33

   Dobrý den, pokud budete natáčet pouze statické záběry, tedy nebudete švenkovat, dá se samozřejmě použít i kulová hlava. Ale jestliže chcete i švenkovat, budete potřebovat videohlavu. Ta úplně nejzákladnější, kterou máme skladem, je https://www.fotoskoda.cz/manfrotto-128-rc-videohlava/.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...