Blog

Verum Photo: ZINy
Společně se zahájením FotoŠkoda FESTu přichází také nová výstava v Minigalerii, tentokrát v provedení trojice fotografických matadorů z kolektivu Verum Photo. Kevin V. Ton, Petr Machan a Tom Řechtáček zde ukážou černobílé fotografie ze svých reportážních a dokumentárních projektů. Skrze tyto snímky budete moci nahlédnout za dveře karlínských plesů, psychiatrické nemocnice nebo lázní. Vernisáž výstavy proběhne 8. 6. 2023.

Fotoškola - jak vybrat černobílý kinofilm
Fotit na filmy by měl vyzkoušet každý, kdo to s focením myslí opravdu vážně. Tedy nejen fotit, ale vyzkoušet si celý proces od vyvolání filmu až po zvětšování fotografií. Ideální je vyzkoušet to s černobílým filmem, protože jeho zpracování je daleko jednodušší než u barevného filmu a fotek. Luděk s Michalem vám pomohou s prvním krokem. Poradí vám, jaký černobílý film vybrat.

Zažijte FOTOŠKODA FEST v Leica Gallery
Přijďte se v rámci FotoŠkoda FESTu podívat na některou ze zajímavých akcí v prostoru pražské Leica Gallery! Upřímně, co by to bylo za fotografickou událost pololetí, kdybyste nemohli na některou z přednášek zavítat na toto ikonické místo ve Školské ulici? Čeká vás výstava a tematická přednáška Romana France, přednáška fotografky ženské krásy Kateřiny Janišové a přednáška (nejen) reklamního fotografa Tomáše Třeštíka!

Téma měsíce května: Analog
Nejmilejší jarní měsíc nám přináší tradiční a přesto velmi zábavné téma. Připravte se na rej klasických fotografických technik a materiálů, na speciální „vůni“ fotochemie a na nekonečně napínavé hodiny strávené ve fotokomoře – ať ve vlastní, nebo v té naší... Ano, květen se ponese ve znamení analogu. Jako každý měsíc se můžete těšit na nové díly našich YouTube seriálů s odborníky, tematické články v blogu a fotosoutěž na Instagramu o hodnotné ceny!

Zásnuby ve fotokomoře
Zkřehlé tulipány se nesměle derou z hlíny, zpěvné ptactvo vylétá ze svých úkrytů už brzy z rána a tlusté zimní bundy se ukládají k spánku do hlubin skříní. Příroda ožívá a ve vzduchu je cítit příslib něčeho nového. 21. března oficiálně odstartovalo jaro a za chvíli nastane máj - lásky čas. Nic proti polibku pod rozkvetlou třešní, ale co to letos zkusit trochu netradičně a vyznat své drahé polovičce lásku v šeru fotokomory za svitu červené žárovky? Pro příznivce adrenalinových sportů máme navíc tip na netradiční žádost o ruku, u které se vám rozbuší srdce víc než při volném pádu.

Kinofilmové fotoaparáty: dálkoměry versus zrcadlovky
Chtěli byste si vyzkoušet focení na kinofilm? Analogové fotoaparáty mají opravdu něco do sebe, protože vás donutí k větší soustředěnosti. S omezeným počtem snímků na filmu si totiž dobře rozmyslíte, než zmáčknete spoušť. Ale jaký z fotoaparátů si v našem bazaru vybrat? V tomto článku si povíme o rozdílu mezi zrcadlovkovými a dálkoměrnými fotoaparáty, což jsou hlavní typy fotoaparátů na kinofilm. Shrneme si jejich plusy i mínusy a řekneme si také, na jaký typ fotografie se hodí.

Jarní FotoŠkoda FEST – staňte se Švýcarákem!
Registrace na jarní FotoŠkoda FEST se kvapem blíží. Spustíme je o půlnoci z 8. na 9. 5. 2023 a opět bude z čeho vybírat! Tradičně nás čeká týden plný přednášek, workshopů, streamů, fotografické inpirace, zajímavých hostů a milých setkání. Vyberte si to, co vás zajímá nejvíc, a pojďte se s námi v týdnu od 29. 5. do 4. 6. 2023 vydat po stopách tajemného Švýcaráka...

Fotografka královna Alžběta II.
Nedávno zesnulá královna Alžběta zažila za svého panování patnáct předsedů vlády, ale také přechod z analogové fotografie na digitální. Do konce svého života však dávala přednost analogové fotografii. V tomto článku si řekneme, jaké analogové kousky měla královna v oblibě. A protože se dožila úctyhodných devadesáti šesti let, bude naše povídání vlastně takový malý exkurz do dějin analogové fotografie. Dozvíte se i zajímavosti z královnina osobního života, ale hlavně získáte tipy na „královské“ fotoaparáty.

Jak na digitalizaci negativů a diapozitivů
Ať už jste zarytý příznivce analogové technologie anebo s focením na film teprve začínáte, pravděpodobně jste narazili na otázku skenování svých negativů či diapozitivů. Většina z nás totiž chce mít fotografie v digitální podobě, případně tato data využívat i pro tisk. Dosažení kvalitního výsledku, zvlášť v domácích podmínkách, ale může být někdy oříškem. Pojďme si představit různé způsoby skenování, jejich výhody a nevýhody a také tipy na vhodné vybavení.

Dálkoměrné fotoaparáty - jak zachytit rozhodující okamžik
"To přece nemá šanci přeskočit!", říkáte si při pohledu na jednu z nejznámějších fotografií od Henri Cartier-Bressona. Muž je ještě ve vzduchu, ale vy už víte, jak to celé dopadne: blátem v botách a mokrými nohavicemi. Bresson tento snímek nafotil na dálkoměrný fotoaparát značky Leica. V tomto článku se dozvíte, proč jsou dálkoměrné fotoaparáty jako stvořené pro reportážní fotografii. Vysvětlíme si, na jakém principu fungují, a pro zkušenější fotografy máme pár tipů, jak být při jejich používání co nejpohotovější.

Jak fotí - Oliver Tichý
"Až vyfotíš 500 - 1000 filmů, budeš přesně vědět, jak ti co sedí." Jako fotograf, který se poprvé podíval až přes hledáček digitálu jsem si tolik filmů vlastně nedokázal představit. Přesně tak nějak začíná nový díl našeho seriálu "Jak fotí", ve kterém nás Oliver Tichý ve zkratce provede světem analogové fotografie. Podíváme se i do nově otevřené temné komory FotoŠkoda, stojí to za to.

Jak vznikly zrcadlovky na kinofilm
Víte, co má společného americká fotografka Annie Leibovitz s barokním malířem Johannem Vermeerem? Oba dva vytvářeli obrazy pomocí optického zařízení se zrcátkem. Protože přesně takto můžeme definovat cameru obscuru ze 17. století a moderní analogovu zrcadlovku ze století 20. V tomto článku si povíme o tom, jak zrcadlovky vznikly a na jakém principu fungují. Zaměříme se hlavně na ty kinofilmové – protože těch máme v našem bazaru nejvíce.

Pronajměte si temnou komoru jen pro sebe!
Na naši temnou komoru jsme náležitě pyšní, proto se snažíme stále rozšiřovat možnosti jejího využití. Nejdříve přišly na řadu kurzy s lektory, ale čas již uzrál na další projekty... Od teď si můžete pronajmout temnou komoru sami pro sebe! Konec stresu, že si doma při manipulaci s fotochemií akorát zničíte podlahu. Nabízíme vám snadno dostupnou, vybavenou a pohodlnou fotokomoru, kterou už nebudete chtít opustit, protože konečně naleznete klid na tvorbu!

Vystavte své fotografie v galerii Centra FotoŠkoda
Pracujete na vlastním fotografickém projektu anebo vám již hotový soubor fotografií leží v šuplíku? Pokud byste rádi své snímky vystavili a představili je široké veřejnosti, minigalerie v prostorách Centra FotoŠkoda právě otevírá rezervace termínů pro rok 2023.

S analogovou fotografií do světa imaginace
Co asi tak dostanu k Vánocům? Bude to něco, co si přeji? Nebo něco úplně nečekaného? A proč se nesmím chodit dívat do skříně? Čím více otázek, tím větší prostor dostává naše představivost. Vánoce jsou totiž svátkem imaginace. A plný imaginace bude i tento článek, ve kterém prozkoumáme, jak funguje obrazotvornost a jak ji dokáže analogová fotografie prohloubit. Dozvíte se ale také, jak vás analogová fotografie dovede k tomu, žít natolik přítomným okamžikem, že úplně zapomenete na čas.

Analogová fotografie a kouzlo očekávání #1
Umíte si ještě vybavit ten pocit z dětství, jak se těšíte, co najdete pod stromečkem? Ten pocit nadšení a očekávání, okořeněný špetkou tajemna a pořádnou porcí slavnostní atmosféry? S analogovou fotografií v sobě můžete tento pocit znovu probudit a mít Vánoce po celý rok. Protože esencí analogové fotografie je právě ten tajemný pocit očekávání. V tomto článku si povíme, co má focení na analog společného s rozbalováním dárků a proč analogovou fotografii milujeme, i když nám na negativu vyjde jen jedna fotka.

Archivujte své negativy jako profík!
Každý tvůrčí milovník analogové fotografie alespoň jednou za čas zažije ten pocit. Naprosto oprávněnou obavu z toho, že jeho archiv začíná kypět do všech stran a že by asi chtělo vnést do toho chaosu trochu systému a pořádku. Vězte, že není těžké udržet ve vyvolaných materiálech tolik příjemný řád, který vám v budoucím nakládání s filmy přinese jen samý užitek. Nezáleží, jestli máte rádi archiv srovnaný v bezpečí knihovny, nebo na disku vašeho počítače. Obě řešení jsou snadná a dostupná.

Olympus OM-1 a sen o fotoaparátu ovládaném myslí
Jaké by to asi bylo, kdybyste k focení nepotřebovali fotoaparát? Kdybyste fotili jen pohledem a pomyslnou spoušť mačkali svou myslí, zatímco do krabičky ve vaší kapse by se nahrávaly snímky? Takový fotoaparát byl celoživotním snem japonského designéra Yoshihisy Maitaniho. Ten na počátku 70. let navrhnul legendární analogový fotoaparát Olympus OM-1. Pouze pomocí mysli se sice ovládat nedá, ale je rekordně malý a lehký. Vize minimalistického fotoaparátu, který nijak nepřekáží, totiž Maitaniho motivovala k nekonvenčním řešením.

Seznamte se s hvězdami FotoŠkoda FESTu!
S podzimem přichází další FotoŠkoda FEST plný osobností ze světa fotografie. Najdete mezi nimi zkušené profesionální fotografy a lektory, kteří se s vámi podělí o své vědomosti. Na své si přijde opravdu každý, ať už se věnujete portrétům, dokumentu, lifestylu, produktovkám, svatební fotografii nebo třeba focení architektury. Pojďme si představit hvězdy letošního ročníku.

Zažijte FotoŠkoda FEST v Leica Gallery
Pražská Leica Gallery je vskutku ikonický prostor, ve kterém prezentují své snímky ti nejlepší mistři oboru fotografie. Jedná se o galerii první volby, pokud chce milovník tohoto výtvarného oboru zažít neopakovatelný a intenzivní zážitek. O to větší radost nám dělá, že se zde koná hned několik akcí v rámci FotoŠkoda FEST! Na co se můžete těšit a které z hvězd vám své práce předvedou osobně?

Nikon FM2 – nezničitelný společník
Analogový fotoaparát Nikon FM2 z 80. let má dodnes pověst odolného a nezničitelného společníka. Na cestách doprovázel i fotoreportéra Steva McCurryho, který na něj nedal dopustit. Tihle dva spolu vydrželi prach a písek Afghánistánu i monzunové deště v Indii. Aby ne, Nikon FM2 byl vyroben z těch nejlepších materiálů: siluminu a titanu. V tomto článku si probereme přednosti tohoto fotoaparátu a také si řekneme, na co si dát pozor při koupi objektivů.

Emil Fafek v Leica Gallery Prague
V Leica Gallery Prague je do konce října k vidění výstava fotografií Emila Fafka s názvem Ve střehu. Výstavu sestavila kurátorka Dana Kyndrová u příležitosti nedožitých 100. narozenin českého fotoreportéra. Největší vášní Emila Fafka (1922 – 1997) bylo fotografování sportu a k jeho úspěchům patří třetí místo v kategorii Sport v prestižní soutěži World Press Photo.

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život
Lucie Bártová působí ve FotoŠkoda jako vedoucí oddělení fotografických služeb. S fotkou je profesně spojena prakticky celý svůj dospělý život a jak sama říká, věnuje se jí vlastně odjakživa. Jak fotografii vnímá dnes? Jaké služby má Lucka ve FotoŠkoda pod palcem? A co všechno dokáže se svými kolegy pro zákazníky zrealizovat? Na tyto a další otázky najdete odpovědi v následujícím rozhovoru.