Rozhovory

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?
Video na propagaci #fotoskodafest na jaře a podzim roku 2023 je bezpochyby největší produkce, kterou jsme zatím ve FotoŠkoda rozjeli. Na vstupu ale taková myšlenka zdaleka nebyla. Proč právě "Švyýcarák" a kdo stojí za celým projektem propagačního materiálu FESTivalu fotografie se dnes zeptám ve studiu ZERO Limits.

Jitka Spoustová Staňková: Na kvalitu si stojí za to počkat
Jaký je aktuální stav v segmentu moderních digitálních fotoaparátů? Jak se změnil přístup hobby i profi fotografů během posledních dvou dekád – tedy od nástupu digitálu až po současnost? Jaké máme dnešní trendy a co můžeme očekávat v blízké budoucnost v segmentu fotografie i videa? O těchto a dalších podobných tématech jsem si popovídal s Jitkou Spoustovou Staňkovou.

Rozhovor: Je foton ještě stále rychlejší než elektron?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou a zcela oprávněně si říkáte: "Co je to za nesmyslný titulek?". Jde samozřejmě o drobný žert, který s nadsázkou nadhazuje Pavel Šerý ze společnosti Canon. Právě s Pavlem jsme si povídali na téma moderních digitálních fotoaparátů a mimo jiné jsme rozebrali podrobně i otázku toho, co je lepší: zrcadlovky, nebo bezzrcadlovky?

Jindřich Štreit: Čekám, čím mě osloví život
Jindřich Štreit patří mezi matadory české dokumentární a reportážní fotografie. Vždy měl nejblíže k lidem a skrze své snímky dává hlas těm, na které se někdy ve společnosti zapomíná. V rozhovoru přibližuje způsob, jakým vnímá fotografii a ukazuje, jak důležitá je při focení komunikace a empatie.

Fotografka Líba Taylor na FotoŠkoda FESTu
Charismatická, usměvavá a ohromující žena. Dokumentaristka, pro kterou se práce fotografky stala celoživotním posláním. Volnost a cestování jsou určitou formou závislosti, po které Líba Taylor touží, pro kterou žije. Jako uznávaná světová dokumentaristka fotila pro humanitární organizace jako jsou UNICEF, Action Aid, Save the Children nebo WHO. Přijďte se podívat na její přednášku Líba Taylor: S foťákem kolem světa, kterou má 7. 11. 2022 v rámci FotoŠkoda FESTu!

Jaké materiály používáme pro velkoformátový tisk (služby #03)
Výslednou kvalitu velkoformátové (nejen) fotografie zásadně ovlivňují 3 faktory: zpracování neboli předtisková příprava, samotný tisk (tisková technologie, inkousty) a materiál, na který obraz reprodukujeme. My se v rámci následujícího článku zaměříme na substráty, tedy materiály či tisková média.

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život
Lucie Bártová působí ve FotoŠkoda jako vedoucí oddělení fotografických služeb. S fotkou je profesně spojena prakticky celý svůj dospělý život a jak sama říká, věnuje se jí vlastně odjakživa. Jak fotografii vnímá dnes? Jaké služby má Lucka ve FotoŠkoda pod palcem? A co všechno dokáže se svými kolegy pro zákazníky zrealizovat? Na tyto a další otázky najdete odpovědi v následujícím rozhovoru.

Ondřej Filgas: Rare Places šíří povědomí o místech, která jsou architektonicky zajímavá
Jak sám říká, má rád různé myšlenky a úvahy, které do stavby architekt vtiskl. Ondřej Filgas založil Rare Places už ve 14, hledání míst ho neskutečně bavilo a propojení s architekturou mu přišlo jako logický krok. Nyní, i když stále ještě při studiu, nabral projekt Rare Places obrátky a tým připravuje i Bedekr, kapesní průvodce po zajímavých místech.

Jan Klouček & Tomáš Binter: Skialp, nebo pláž? Dá se to spojit?
Jsem moc rád, když mohu čerpat informace od matadorů z oboru a nemusí to nutně platit jen pro fotku. V rozhovoru níže se nám povedlo spojit zkušenosti publicisty a redaktora Jana Kloučka, který stojí za projektem Skialpuj.cz a fotografa a lezce Tomáše Bintera. Kluci společně vyrazili na Krétu a rozhodně se tam neváleli na pláži.

Jiří Šebek: Jsem pomalý a precizní fotograf
Jirku Šebka znáte jako lektora a fotografa minimalistické přírody a architektury. V rozhovoru z archivu našeho blogu vám ho představíme trochu více do hloubky. Povídali jsme si o tom, jaká byla jeho cesta k fotografii, jakým prokletím fotografa trpí, na jakém projektu momentálně pracuji i o jeho zálibě v černobílé (a) středové fotce a o tom, co je důležité, když se chcete ve fotce zlepšovat. Najdete tam ale odpovědi na mnohé další otázky, na které jste se ho možná i sami chtěli zeptat.

Honza Sakař: Vším, co mi ve škole nešlo, jsem se nakonec živil
Věnuje se focení mokrým kolodiovým procesem, míchá si vlastní chemii a barvy do tiskárny, kterou si speciálně upravil pro své potřeby, a na ulici ho potkáte s Leicou kolem krku. Honza Sakař alias Fotograf na plech je mužem mnoha talentů a schopností, z nichž některé spolu se svou cestou k fotografii poodhalí v následujícím rozhovoru z archivu našeho blogu.

Jak fotí Honza Martinec
Po našem prvním setkání na loňském FESTu jsem chtěl udělat trochu osobnější rozhovor s Honzou Martincem a tak bylo jasné, že musí být hostem našeho pořadu "Jak fotí". Slovo dalo slovo a s Honzíkem jsme k němu jeli domů na kávu. To jsme tu ještě něměli.

Jiří Tvaroh: Baví mě plnit sny novomanželů
Jiří Tvaroh je vyhledávaným svatebním fotografem, jedním z průkopníků svatební fotky, jak ji známe dnes, a také jednou z tváří FotoŠkoda. V rozhovoru, který vyšel v čísle 6/2020 časopisu Font, vám poradí, jak na vlastní rukopis, prozradí, jak se k focení svateb dostal a co ho na nich tolik baví, jaké trendy vnímá ve svatební fotografii nebo proč je pro něj nezbytná asistentka a nebude chybět ani technika nebo úpravy v postprocesu. Přejeme příjemné čtení u článku z archivu našeho blogu!

Jan Krejčí: Nemám snahu být influencerem, zakázky za mnou přijdou na doporučení
Honza není jen dvorní kameraman a střihač našeho pořadu "Jak fotí", je hlavně kreativec na volné noze. Co všechno ho k této práci vedlo a proč v ní chce pokračovat dál? Jak se mu tvoří s fotoaparáty Canon? Čtěte v archivu našeho blogu a sledujte další díl z naší série.

Kateřina Janišová: Fotografie je velká závislost
Jméno Kateřina Janišová není pro fanoušky fotografie velkou neznámou. V Centru FotoŠkoda vede několik kurzů a její fotografie jsou oceňované i v zahraničí. V rozhovoru z archivu našeho blogu se dozvíte o jejím vztahu k (černobílé) fotografii, o rozdílech ve fotografování žen a mužů, o tom, co ji inspiruje, jaká cesta vede k úspěchu, i o tom, s jakými životními příběhy se za hledáčkem setkává. A setkat se s ní můžete i na letošním jarním FotoŠkoda FESTu.

Lukáš Hausenblas: Rolí kameramana je natočit představu režiséra
Po úspěchu krátkometrážního dramatu PA'LANTE se produkce Van&Haus pouští do dalšího snímku. One of More se zaměřuje na vliv médií na psychiku lidí. Hlavní postavou je 55letá baletka Emilie, která se skrývá ve svém sklepě. Nahlédněte díky našemu rozhovoru z archivu našeho blogu do zákulisí malé produkce filmu. Lukáše a Davida můžete potkat i na letošním jarním festivalu.

Martin Rak: Technika emoce a atmosféru nenahradí
Hostem FotoŠkoda FESTu je i známý krajinář Martin Rak, kterého jsme vyzpovídali v rámci našeho pravidelného seriálu "Jak fotí". Nahlédněte do zákulisí jeho tvorby přímo v terénu v rozhovoru z archivu našeho blogu. Jeho tvorbu si pak během festivalu budete moci prohlédnout na výstavě.

Jan Hvízdal: Pro mě je občas těžší přežít v Praze než na Špicberkách
Jan Hvízdal, cestovatel, musher a fotograf. Několik posledních let strávil na Špicberkách, kde dělal průvodce se psím spřežením, nyní spřádá cestovatelské, fotografické i spisovatelské plány do budoucna. V rozhovoru, který vyšel také v čísle 5/2020 časopisu Font, jsme si povídali o tom, jak se žije a fotí v extrémně chladných podmínkách, o sžívání se psí smečkou, ekologii nebo o tom, jak si představuje budoucnost. Přeji příjemné čtení u rozhovoru z archivu našeho blogu!

Jan Valečka: Z přírody na svatbu, z Instagramu na TikTok
Jan Valečka patří mezi mladé fotografy, kteří se neomezují jen na jednu disciplínu. Jeho velkou vášní je fotografování v přírodě, ale v poslední době také natáčení videí na sociální síť TikTok, kde má více než sto tisíc sledujících. Fotografickou kariéru a influencerství zároveň skloubil se studiem na Vysoké škole ekonomické. Zanedlouho budete mít možnost Honzu potkat na Fotoškoda FESTu, kde se představí s přednáškou o své fotografické výpravě do Slovinska.

Michal Hurník: Některé fotky mi trvaly řadu měsíců
Do našeho pořadu Jak fotí si vždy vybírám kreativce, o jejichž odbornosti v daném žánru by asi málokdo pochyboval. Michal Hurník není výjimka. Již řadu let se věnuje focení našich nejlepších čtyřnohých přátel a sám dva takové má. Vzal nás na procházku a trochu nám svou tvorbu přiblížil.