Jak zařídit YouTube studio | FotoŠkoda
FotoŠkoda FEST je v plném proudu!
Chci na festival!
FototipyJak vybrat

Jak zařídit YouTube studio

Jak zařídit YouTube studio
19. 11. 2021 | 10 minut čtení

Jeden krátký článek nám na to asi stačit nebude, ale dnes se s vámi podělím o tipy na vybavení, které se skvěle hodí do domácího i profesionálního studia pro natáčení videa. Rozdíly mezi profesionální a amatérskou produkcí nám dnešní technika hodně stírá, protože je velmi výkonná a univerzální a tak by se s trochou nadsázky dalo říct, že prakticky s každým přístrojem dnes natočíte skvělé video, jde jen o nápad a zpracování.

Fotoaparát a kamera v jednom - co se hodí pro tvorbu videa

Jak jsem již napsal v úvodu, už to dávno není o pár vybraných přístrojích. Nějaký druh videa dnes umí prakticky každý fotoaparát, většina jich umí 4K a pozadu nezůstává už ani 8K. Který bude ten pro vás?

 • Sony FX3 - Tato profesionální kamera v malém těle je jasným spojením mezi řadou A7 a kamerami FX. Od každého něco za peníze, které si může dovolit i poloprofesionální tvůrce. FX3 je kamera, na kterou se můžete spolehnout i při větší produkci. Má chlazení, XLR a je zkrátka kována pro video a výdrž. Nechybí 4K 60p 4:2:2 10-bit pro plnou kontrolu nad barvami, stabilizace atd.
 • Canon EOS R5 - Ideální kombinace vysokého rozlišení pro fotku i video. 8K interně a další vychytávky dělají z tohoto přístroje ideální hybridní volbu pro všechny kreativce. Nechybí log, nebo stabilizace obrazu v kombinaci tělo a objektiv pro pohodové natáčení z ruky. 
 • Fujifilm X-T4 - Ani Fujifilm nezůstává ve tvorbě videa pozadu. Oproti předchůdci bude pro spoustu lidí zajímavý hlavně díky stabilizace obrazu. Pro extra zpomalené záběry pak X-T4 nabízí až 240p ve full HD. 
 • Nikon Z6 II - podobně jako předchozí přístroje nabízí i log video, které lze dále efektivně zpracovávat v programech pro úpravu videa (například DaVinci Resolve). Oproti první verzi nabízí vylepšené ostření a poměr cena/výkon je ideální. Pro rychlost hned 2 procesory EXPEED 6 a nechybí plná podpora všech rekordérů Atomos.  
 • Panasonic S1H - Tento přístroj vzal segment fotoaparátů pro video útokem. Nabízí aktivní chlazení, v logu 14 EV dynamický rozsah, 6K ve 24p, full frame pixel na pixel video, duální nativní ISO a další vychytávky, které z něj dělají neuvěřitelně schopnou kameru. Přidejte objektivy s bajonetem L a máte dokonalý obraz, který budou limitovat jen vaše schopnosti. 

Jak vybrat fotoaparát na natáčení videa

Objektivy pro natáčení videa

Podobně jako u fotoaparátů se to nedá přímo určit. Proto jsem si zvolil cestu ohniskové vzdálenosti. Tu volíme různě podle aktuálních potřeb. 

 • 16 mm - na full frame je to širokoúhlý záběr, který se perfektně hodí pro natáčení v situacích, kdy držíte fotoaparát v ruce a míříte na sebe. Ideální pro všechny, kteří natáčí vlogy, návody, cestování a pod. Objektiv ve full frame ekvivalentu 16 mm by ve vašem batohu zkrátka něměl chybět. 
 • 35 mm - na full frame je od samostatné stojící osoby v záběru po rozhovor dvou lidí tím pravým sklem. Rádi využíváme pevného skla, protože nám dovolí plně otevřít clonu na f/1,8 a rozmáznout tak pozadí v záběru. Tento objektiv se také perfektně hodí pro natáčení v pohybu například s gimbalem, nebo přímo z ruky. 
 • 50 mm - pevnou padesátku o světelnosti f/1,8 na full frame by měl mít snad každý. Od natáčení lidí, přes rozhovory, detaily, produktové záběry nebo B-roll. Zvládne vše, nestojí nic a je zkrátka tím jedním univerzálním objektivem. 
 • 85 mm - kamarád a kolega Honza jasně říká, že záběry z jeho 85 mm objektivu pro full frame jsou zkrátka jedinečné. To platí pro fotku i video a já nemohu jinak než plně souhlasit. Ideální pro těsnější záběry a detaily, pro B roll do prostřihu. Většinou dodá perfektně ostrý záběr s krásně rozostřeným pozadím, které se jen těžko simuluje jinak. 
 • 24-70 mm - Univerzální nástroje jsou občas potřeby. Přinášejí své výhody i kompromisy a je jen na vás, jak chcete tvořit. Osobně preferuji pevná skla a proto jsme je psal jako první. Světelná f/2,8 24-70 je ideální, pokud chcete jeden objektiv na vše. Výhodou je kompaktnost celého kitu v batohu, zoom pro ty momenty, kdy zkrátka širokáč nestačí a v neposlední řadě i pořizovací cena. Set pořádných světelných skel vás vždy vyjde víc než jeden univerzál. 

Dobrý zvuk dělá polovinu videa

Malá i větší produkce se neobejdou bez pořádného zvuku. Začnete jednoduše a postupem času se posuňte dál, zkrátka podle potřeb. Zvuk nahráváme pro většinu produkcí rovnou do videa a tak půjdeme tímto směrem. 

 • Rode VideoMicro - Jakýkoliv externí mikrofon je lepší než ten vestavěný. Tím se dostanete právě k VideoMicro. Za cenu do 2000 je ideální pro vlogování. V balení je i clona proti větru, který je nezbytná při natáčení v exteriéru. 
 • SARAMONIC Blink 500 Pro B2 - Dříve nebo později budete chtít před kameru vzít hosta, nebo točit někoho s odstupem od kamery apod. k tomu budete potřebovat bezdrátový set mikrofonů, ideálně s vlastní vestavěnou baterií a rovnou s klopovým mikrofonem. To vše nabízí tato sada. Výhodou je i nabíjecí základna. 
 • RODE Stereo Video Mic PRO Rycote - neuvěřitelně široké přirozené snímání stereo prostoru, ideální podání zvuku. Profesionální mikrofon. 
 • SARAMONIC UwMic9 (TX9 + TX9 + RX9) - Spolehlivý zvuk ve vysílací (broadcast) kvalitě. Jeden na nabíjecí baterie AA stejně jako vaše externí blesky. Tento set má všechny vychytávky profesionální produkce. Dosah více než 100 metrů v otevřených prostorách nebo 60 metrů v prostoru s překážkami a možnost až 96 kanálů ve 2 skupinách. 
 • RODE VideoMic PRO - profesionální směrový mikrofon s perfektní kvalitou zvuku. Pokud to s vlogováním myslíte vážně, musíte ho mít. 

Fotoaparáty na vlogování

Světla pro natáčení videa nejen na YouTube

Budiž světlo! A že je toho světla poslední dobou hodně. V nabídce máme velké možnosti a opět to záleží na vašich potřebách a jak si celou scénu poskládáte, samozřejmě lepší je mít více světel dohromady. Upozorním tedy na zajímavé kousky. 

 • NANLITE Forza 60B - malé světlo s velkým potenciálem. To je set Forza 60B, kde budete moci využít adaptéru Bowens a na světlo tak dát jakýkoliv modifikátor tohoto stylu uchycení. Na menší produkce je výkon tohoto světla dostačující, ale ideální bude kombinace 2 až 3 pro zajímavější nasvícení scény. 
 • NANLITE FS-200 LED bodové světlo - berme ho jako většího bráchu předchozího světla. Bude ideální jako hlavní světlo s octaboxem. Bowens bajonet je integrovaný a tak si můžete vybrat modifikátor světla, který sedí vašemu stylu. 
 • FOMEI LED BAR RGB 25 - tyče sem, tyče tam. Od představení první LED BAR od Fomei už nějaký ten pátek utekl a tak zde dnes máme ještě výkonnější, univerzálnější a odolnou tyč. Hodí se pro zajímavé nasvícení pozadí, produktové video i jako doplněk. Kreativitě se meze nekladou. 
 • JUPIO PowerLED 288A - LED panely mají díky své velikosti jednu vlastnost. Nemusíte je dále doplňovat softboxem, protože jsou jednotlivé LED rozmístěny na větší ploše. Tento má navíc regulovatelnou teplotu i výkon. 
 • LED MINI světla - jsou ideální na dosvícení scény, nebo na svícení produktů, upozornění na objekt ve scéně a podobně. Pár se jich vždy hodí. 

Příslušenství pro natáčení videa - domácí YT studio 2021/2022

Mimo klasické věci jako je fotoaparát, objektiv a nějaké to svícení je to právě příslušenství, které dělá náš život jednodušší. Níže dávám pár vychytávek, které používáme a naše produkce by bez nich nešla. 

 • MANFROTTO 035 - sevřít, uchytit na značku, trubku apod. Klema je ideální v kombinaci s dalším ramenem či jako podstavec pro stativovou hlavu. Pro takové využití budete potřebovat i tento dvojí šroub.
 • MANFROTTO Befree GT XPRO - nikdo se neobejde bez stativu. Rozhovor často děláme právě z něj a je ideální, protože je skladný, lehký a lze ho pro případný B roll i vytrčit nad stůl.
 • INSTA360 ONE R 4K Edition - záběry přímo z akce často celé video prodají. Pohled první osoby, natáčení z hrudníku, kamera v hrnku s kávou. Kde jsem psal, že se kreativitě meze nekladou? 
 • FOMEI motorový pohon pro 3 role - když děláte pozadí, udělejte ho jednou a pořádně. 
 • LINKSTAR LS-805 stativ pod světla - Člověk je často na všechno sám. Světelných stativů není nikdy dost. 
 • DJI RSC 2 - I stabilizátor je občas potřeba. Paradoxem je, že ho poslední dobou využíváme spíše pro jeho další funkce jako různé zajímavé pohyby a záběry, které řídíte z aplikace. I u stabilizátoru platí, že investovat do zavedené značky se vyplatí.
 • ZHIYUN WEEBILL 2 - Vedle nešlápnete ani s tímto gimbalem, který můžete naložit až 16 kg zátěže, vydrží vám fungovat až 9 hodin a vůbec vám nabízí šikovné funkce.
 • NISI ND VARIABILNÍ FILTR 1,5-5 - chcete natáčet video na clonu f/2,8 za denního světla? Pak musíte mít ND filtr. Ideálně variabilní, protože často přecházíte z interiéru do exteriéru. Tuto velikost jsme napsal záměrně, stačí vám jeden a další velikosti objektivů obstarají redukční kroužky.
 • SMALLRIG 2087 klec pro Sony A7RIII A7III - neskutečné vychytávky pro další rozšíření vašeho rigu na natáčení videa, to je značka SMALLRIG. Klec je naprosto ideální začátek, na kterém se dá stavět. Mrkněte třeba na video s Tomášem Touhou, který podobnou klec využívá.

Začátkem tohoto roku jsme dali dohromady podobný set věci s konkrétním rozpočtem v základu. Pokud vás zajímá tato varianta, je níže. 

Výběr věcí do studia s eliškou

NANLITE FS-200 LED bodové světlo

206 LED čipů s teplotou světla 5.600K, Rozměry 30.6 x 23.2 x 12.3 cm, Hmotnost 2.5 kg

7 990,-
JOBY HandyPod Mobile - ministativ

ergonomický design, nosnost 1 kg, nízká hmotnost (203 g)

1 390,-

Související články

Téma měsíce června: Krajina

Téma měsíce června: Krajina

Fotoškola - jak vybrat černobílý kinofilm

Fotoškola - jak vybrat černobílý kinofilm

Téma měsíce května: Analog

Téma měsíce května: Analog

Další Jak vybrat

Kinofilmové fotoaparáty: dálkoměry versus zrcadlovky

Kinofilmové fotoaparáty: dálkoměry versus zrcadlovky

Jak vybrat systémový externí blesk

Jak vybrat systémový externí blesk

Jak vybrat pevný objektiv

Jak vybrat pevný objektiv

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...